Malá sa nevie dobre prisať. Ako to napraviť?

martina46
30. dec 2007

mam taky problem, ze mala sa nevie dobre prisat, papali sme cez klobucik a v tom vidim problem. pocas tehu somsi nastudovala o kojeni snad vsetko dostupne a verila som, ze sa to podari. mam ale ploche bradavky (to som v tehotenstve nijeko neriesila, bola to asi chyba) , preto ten klobuk, skusali sme na zaciatku bez, ale hned som mala podliatiny na bradavke, tak kojenie zachranil klobucik. teraz po mesiaci sa mi ale bradavky celkom slusne vytahali, tak sme skusili opat bez klobuka, celkom to slo, kojim tak uz 2 dni, stale to trochu boli, teda skor stipe, aj po kojeni, problem je ten ze mala akoby si pokazila prisatie tym klobucikom, ked chce chytit prso, otvara malo pusinku a okrem toho, je to skor take "rybickovanie", otvara a zatvara ju. nez stihnem zachytit trosku vacsie otvorenie pusinky a vrazit jej hlavicku do prsnika, az zasa pusinku privrie. takto ma v puse stale prilis maly kus dvorca. potom jej stale strkam malicek do pusy, vyberam bradavku a znova. malokedy sa dobre prisaje ☹ potom to uz neriesim a necham to tak. lenze kedze to boli, chcem to napravit, nechcem sa uz vratit ku klobuciku. mali ste niektora podobny problem? ako je mozne dieta naucit otvarat dosiroka pusu a chvilu tak zotrvat?
dakujem.

martina46
autor
17. sep 2008

danuskam,
nam sa to zial nepodarilo doteraz, mali sme ten isty problem co vy, ale mala nastastie priberala. teraz sa nam pitie pokazilo snad este viac. presne vo vasom veku uz som to vzdala, lebo po potiahuti bradicky sa mi mala vzdy odtrhla a ked sa prisala, bolo zas vsetko po starom. tak som to vzdala. ale snad niekto poradi....

haninka
29. sep 2008

Ahoj Danuska,
i my máme ten stejný problém. Malá otevírá pusinku málo a dolní rtík nemá ohrnutý ven. Ráda bych to nějak napravila, ale i nové přisátí několikrát za sebou k ničemu nevede..naštěstí mě to ale nebolí a Terezka i tak bumbá dost a přibírá..Takže kdyby nějaká maminka věděla co s tím, napište prosím 🙂

radka.m.
29. sep 2008

ahojda,na netu na kojení byl taky tento dotaz a laktační tam odpověděla,že některé děti jsou opravdu paličaté a nedají se přimět k tomu,aby otevírali více pusinku,obzvláště,pokud jim to vyhovuje.možná by stálo za to,aby vás viděla v akci nějaká laktační poradkyně,ale pokud prcek dobře prospívá,tak bych to neřešila.

tamarka
29. sep 2008

Danuska, neviem ako u vás, ale k nám do MC chodila laktačná poradkyňa, pokiaľ mala mamička nejaký problém, zobrala ju do vedľajšej miestnosti aby sa pozrela na techniku kojenia a vtedy poradila a ukázala 😉

haninka
1. okt 2008

Ahojky,
s laktační poradkyní to musí být fajn..je to odbornice, tak jistě dobře poradí. U nás v porodnici, když dělali první přisátí, tak šáhli na bradavku a vecpali ji mimču do pusinky. Přitom po celý porodnici jsou plakáty, jak se na bradavku a dvorec vůbec nesahá.. 😒
No, my papáme dobře (ťuk, ťuk) tak to řešit nebudu..vždycky ji po přisátí prstem trošku víc otevřu pusinku za bradičku a je to lepší, ..alespoň mě to tak netahá 😒

mallorry
3. okt 2008

ahojky, nas malej taky nema uplne ret ohrnuty ven...byla jsem u obvodni doktorky a ta prisati zkontrolovala a vse v poradku a malej i pekne pribira...takze nevim, zda je to nutnost s tim rtikem ven...ale je pravda, ze ted me zase trosku pobolivaji bradavky...ale to bude asi tim,ze ho necham dyl u prsa a on jen tak cumla rostak jeden...vsichni rikaji kojit jen 15 minut a dost...pry pak si hraje jen s bradavkou a ta je pak citliva a delaji se prasklinky, tak nevim...je pravda ze Davidek po deseti patnacti minutach usina a prijde mi, ze si pak uz jen tak cumla, to je fakt 😀

martina46
autor
3. okt 2008

U nás po s tými 15 minútami neplatilo. Malá spala vždy počas celého kojenia, takže sme papali tak, že som ju furt budila.

dnada
5. okt 2008

ahojky,tak k technice kojení,já to udělala tak,že malej když plakal,měl dokořán otevřenou pusinu tak v poloze fotbalisty sem si počkala ,až při nádechu dal jazýček dolů,pootevřela sem mu pusinku rukou za bradičku a šoupla mu tam prso...párkrát protestoval,pak zjistil,že mu teče líp mlíčko a baští tak do dnes

mallorry - rtík by měl být ohrnutý,nedochází pak k pohmoždění bradavky(hodně to bude znát,až bude mít zoubky) ... jinak nenechávej mu prso na cumlání,já z toho měla popraskaný bradavky do krve a kojila sem se slzama v očích,za to to nestojí,začlo se mi pak ztrácet mlíčko,měla sem ztrach z toho,jak to zas bude hrozně bolet až se přicucne... jak začne usínat a jen tak pocumlávat,tak mu ji vem a nech si ho chvíli opřeného tvářičkou o prso,bude spokojený i bez cumlání 😉

martina - můj malej taky hodně usínal,do toho prvního měsíce,ale dokázal se nadlábnout zA 5minut,pak na půl hodiny usnul,znova intenzivně tahal 3-5minut a spal 2hodiny a zas dokola 😉 nebudila sem ho, netahal,jen cumlal 🙂 dnes vydrží intenzivně tahat i celých 15min vkuse ...je to tahoun 🙂

mallorry
6. okt 2008

dnada jojo, snazim se odhadnout, kdy uz nepije, ale jen cumla...protoze taky vim, co je to mit ty prasklinky au au...taky pri kazdem kojeni strach jak se pricucne...ted se mi objevili taky trosku na jedne bradavce, ale zmenila jsem polohu z normalni na fotbalovou a zlepsilo se to..ty jo, az bude mit zoubky, to bude mazec 😖 😀

dnada
6. okt 2008

mallorry - no právě,snažím se mu to už "zakázat" už teď,než začne mít zoubky...mě hodně pomohlo na zahojení těch prasklinek genciánka a pak heřmánková mast,ale ta semusí smýt před kojením ... i teď,když mám trochu citliější bradaky tak je namažu na noc genciánkou a za dva dny mám klid 😉

martao
2. feb 2009

Poloha, ktorá pomohla nám. Prsník držim a dávam do ústočiek tou rukou na ktorej stane kojim. na pravej pravou a naopak. Hlavičku držim opačnou rukou. Ručička dieťaťa má smerovať von okolo tvojho pása. Mňa malý vždy šteklil.

haninka
3. feb 2009

Ahoj,
myslím, že i miminka se musí samy naučit jak bumbat. Naše Terezka už dávno bumbá ukázkově s dolním rtíkem ohrnutým ven 🙂 ..asi to chce čas..

vvrka
22. mar 2012

Prosim vas, mali ste niekto tento problem? Nasmu malemu sme museli dat asi trikrat flasu (dokopy cucal ani nie pat minut), ked sme boli u doktora, a bohuzial, odvtedy sa nevie spravne prisat. Vyslovene ide len na bradavku - aj ked otvori velku pusu a hned si ho prilozim, zuzi pery tak, aby sa nacucol len na bradavku.
Mam nadprodukciu mlieka, takze mu tecie dost, ale obavam sa, aby sa mi mlieko postupne nestracalo - tym, ze nebude prsnik spravne stimulovat. Mala som uz doma aj laktacnu poradkynu, ale nic konkretne na to prisatie mi neporadila. Som zufala a cely den mi je do placu. Lava bradavka ma uz aj stipe z toho, ako mi ju ocumlava, takze mi tam asi zacina kvasinkova infekcia, zajtra si idem kupit Citrovital. Maly ma sest tyzdnov.

dadous
22. mar 2012

@vvrka a nemaš ty prsa moc nality? to se pak špatně přisajou, ja vždycky chytla prso až nad prsním dvorcem, trochu zmačkla a Niki se pěkně přicucla, ale jak jsem je měla moc nality, tak jsem musela trochu odstříknout aby ten dvorec šel pěkně zmačknout, jakoby splacatět 😵 napsala jsem to jak trotl, ale třeba si z toho něco vezmeš 😅

vvrka
23. mar 2012

ani nie, spociatku to bol problem, ale uz nie. aj v polke dojcenia, ked uz je prso uplne makke a ja si ho chytim tym noznicovym uchopom, sa maly vyslovene zosmykne perami tak, aby si chytil len bradavku.
vcera mi laktacna poradkyna povedala, ze to je preto, lebo mam nadprodukciu a mlieko tecie silnym prudom, takze drobec sa boji, aby sa nezadusil, a berie si do ust len maly kusok, aby stihal pit. lenze tym to prso nestimuluje spravne a moze dojst k poklesu tvorby mlieka, az zastaveniu. da sa s tym nieco robit?