Malá sa nevie dobre prisať. Ako to napraviť?

martina46
30. dec 2007

mam taky problem, ze mala sa nevie dobre prisat, papali sme cez klobucik a v tom vidim problem. pocas tehu somsi nastudovala o kojeni snad vsetko dostupne a verila som, ze sa to podari. mam ale ploche bradavky (to som v tehotenstve nijeko neriesila, bola to asi chyba) , preto ten klobuk, skusali sme na zaciatku bez, ale hned som mala podliatiny na bradavke, tak kojenie zachranil klobucik. teraz po mesiaci sa mi ale bradavky celkom slusne vytahali, tak sme skusili opat bez klobuka, celkom to slo, kojim tak uz 2 dni, stale to trochu boli, teda skor stipe, aj po kojeni, problem je ten ze mala akoby si pokazila prisatie tym klobucikom, ked chce chytit prso, otvara malo pusinku a okrem toho, je to skor take "rybickovanie", otvara a zatvara ju. nez stihnem zachytit trosku vacsie otvorenie pusinky a vrazit jej hlavicku do prsnika, az zasa pusinku privrie. takto ma v puse stale prilis maly kus dvorca. potom jej stale strkam malicek do pusy, vyberam bradavku a znova. malokedy sa dobre prisaje ☹ potom to uz neriesim a necham to tak. lenze kedze to boli, chcem to napravit, nechcem sa uz vratit ku klobuciku. mali ste niektora podobny problem? ako je mozne dieta naucit otvarat dosiroka pusu a chvilu tak zotrvat?
dakujem.

zade
30. dec 2007

MIla martina46, prezila som si presne to co opisujes. Vpadnutu bradavku som vsak mala iba jednu a myslela som, ze dojcit dokazem tak dva tyzdne. Nastastie to uz coskoro bude pol roka. Ale pekne k tebe.

Ja som kojila cez klobuciky skoro mesiac a skutocne mi to kojenie zachranilo. Kazdopadne po kazdom napapani musis klobuciky vyvarat, co som ja spociatku nerobila poctivo. Pred kojenim som si bradavky potrela Borovou vodou, potom nasadlila klobucik, ked uz pekne tahala, klobucik som povytiahla a sup do pusinky bradavku. Takto som ju to naucila. Ale bolo to zdlhave - treba velku trpezlivost.

Po kojeni ma bradavky tak neskutocme stipali, ze som nevedela co robit od bolesti. Pomohla mi opat Borova voda a neskor masticka na bradavky z DM drogerie.
Drzim ti palce!

julova
31. dec 2007

ahoj martina...tak ten problem mam aj ja 😢...dokonca mala uz odmieta aj klobucik, lebo cez ten si vytiahne len "predne" mlieko a viac sa jej nedostane...a potom klobucik vypluva...a prisat sa nam podarilo len raz...vcera - mala som tu aj laktac. poradkynu...ta mi poradila krmenie cievkou cez striekacku...vraj to je to spravne sanie podobne ako to na prsnik a malinka by mala nabehnut na spravny system sania...len to prisatie nam robi problem..proste neotvori pusinku dostatocne...a ked uz je prebrata a placka, lebo chce papat, tak uz nema vyznam, ju trapit-to i povedala aj ta pani...tak cievkujeme...som z toho dost nestastna a neviem ako dalej, ako vydrzat a dufat, ze sa nam to podari 😢

martina46
autor
31. dec 2007

Do kelu, ale prečo to je, je to naozaj pokazené skrz ten klobúčik? Dúfam, že treba len trpezlivosť. Skúšať a skúšať. Kým je dieťa trpezlivé 😒
Buďme trpezlivé, keď sa niečo zmení, alebo nájdem fintu, dám vedieť. Možno dieťa začne tak samo piť.

nissanek
1. jan 2008

Ahoj holky, já jsem měla úplně stejný problém a tak od 12 týdnů jsme úplně bez klobouku. Přisátí není úplně dokonalé, ale obě jsme si zvykly a já jsem ráda, že mi aspoň nedělá rigády, ale tošku to bolí pořád. Koukám, že všechny máte hodně malý mimča a naučit bez klobouku chce asi opravdu víc času (Zade by to asi potvrdila). Roli taky může hrát velikost pusinky, až trošku povyroste, bude se jí to prso chytat taky lépe. Když jsem to konzultovala s laktační poradkyní tak jediná rada byla zkoušet to. Takže vám držím palečky, ono se to zlomí, ale chce to čas a zkoušet před tím než dáte klobouk naostro, pár minut. Já jsem to vydržela vždycky než se malá rozčílila. Pak jsem jí dala najíst přes klobouk.

martina46
autor
1. jan 2008

Je to veru tak, asi treba viac trpezlivosti. Rozmýšľala som o tej veľkosti pusinky, ale keď Tánička zíva, má ju teda poriadnu, no neviem či to ide takto porovnávať, ale asi áno.
Pár krát sa mi už podarilo vystihnúť chvíľku, keď mala neviem akým zázrakom pusu hodne viac otvorenú, no ale ako sa prisala, tak hlavičkou trochu mykla dozadu a mala to zas po starom. Rozmýšľam teda, či je to naozaj zlozvyk alebo jej to tak lepšie vyhovuje. Ale tiež si zvykám, že to trošku bolí. Ono, keď sa aspoň na začiatku lepšie prisaje, nebolí to, potom už sama necucá tak agresívne, tak to ide.
julova, vy ste na tom ako s papaním?

veverica
1. jan 2008

ahojte ja tiez kojim cez klobucik, alebo kojila som? Maly uz asi dva dni strajkuje a klobucik si ani len nechce zobrat do pusiny. S klobucikom som kojila od zaciatku a nemali sme do teraz ziaden problem. Dnes sa mi podarilo, ze sa trochu napil, ale ako keby si uvedomil, ze pije cez klobucik a v tom spustil rev a zacal sa sponovat a strasne plakat. Myslite, ze si uz tak zvykol na flasu, ze nechce prso? Prosim o radu skusene maminy co si tym presli.

martina46
autor
1. jan 2008

veverica a pije aj z flasky okrem cez klobucik? no v jeho veku by asi byt uz nemal byt problem.

veverica
1. jan 2008

z flaskou nema problem, no niekedy sa vrti aj pri tom.

nissanek
2. jan 2008

veverica, bohužel lahev může způsobit, že už nechce prso, ale klobouček je zas trochu něco jiného. Každé mimi je jiné a například naše Kristýnka umí lahev, klobouk i prso. Dokonce měla chvíli období, kdy klobouček taky odmítala a radši se sama rvala na holé prso a bojovala s mými plochými bradavkami (úspěšně holka jedna šikovná 🙂 ) Takže, pokud nechce klobouk, dej mu holé prso, třeba se chytne. A tu lahev co nejvíc omezuj. Pokud dokrmuješ z lahve jednou, dvakrát do týdne tak by to snad neměl být problém, ale každý den...sice máš už velkýho chlapa, ale stejně by mohl zlenivět... 😖

veverica
2. jan 2008

dakujem nissanek za radu.

Uz sa mi ho podarilo trsku oklamat a to tak, ze som mu na klobucik naniesla kvapky proti kolike (infacol) a tak sme boli spokojny obaja. Drobec sa ako tak nasosal aj ked s tym trochu bojoval a moc sa mu to nepozdavalo. Mozno to je sposobene aj tym, ze ma trochu soplik.... ja uz neviem, ale kazdopadne zatial ako tak kojim 🙂

zade
5. jan 2008

Este ma napadlo preco ta mozu stipat bradavky - nema malicka v pusinke biely povlak?
My sme ho mali a ten nam sposoboval problemy so stipanim. Prisla som na to az po troch mesiacoch.

aponchie
5. jan 2008

nezkousela jsi najit laktacni poradkyni a dochazet k ni?v Opave mame jednu pani z nemocnice a vede laktacni poradnu myslim ze se jmenuje p Vrablova (uz si presne nepamatuju je to delsi doba)moc hodna starsi pani pomaha jak muze pracuje pro babyklub kacka v opave www.babyklub.cz zkus ji napsat anebo nejlepe je ji zavolat a ona ti urcite poradi nam moc pomahala ne sice s bradavkama ale diky ni jsme kojili rok a pul a vim ze k ni chodilo spoustu maminek na rady a dohlizeni kojeni.mozna bych to tak zkuila.tel cislo je opavska porodnice 553766111 prepojit novorozenecke oddeleni a chtit sestru Vrablovou laktacni poradkyni rada pomuze i po tel 😉

julova
5. jan 2008

Martina - my po starom...klobucik nechce, prisat sa stale nevie, tak skoncime s flaskou 😔 ...ja len dufam, ze je to fakt o tej velkosti pusinky...ako aj nissanek napisala...len dufam, ze dovtedy sa flaskou uplne nepokazi ☹....statocne bojujeme, aj ked zatial neuspesne...co by som dala hoci aj zatial za bolestive prisatie ☹...ale u nas zatial nie je ziadne. tak trpezlivo cakame, co ukaze cas..

maja22
5. jan 2008

Aj my poznáme klobúčiky. 🙂 Marek sa narodil veľmi maličký a slabučký, nevedel sa prisať (tiež mám ploché bradavky), napriek tomu, že sestrička mi stisla prso, až mi slzy vybehli do očí a pchala mu ho do pusinky, bolo to neúspešné, 2x potiahol a dosť - zaspal. Aby mi neumrel od hladu, dávali mu piť z fľaše. Ja som si kúpila klobúčiky a skúšala cez ne. Papal a spal, papal a spal a spal a spal 🙂 Takže, keď sme prišli domov, celé hodiny som sedela s malým v náručí, aby sa naučil ťahať a aby mi neodišlo mlieko a večer, aby bol konečne nasýtený, dostal fľašu s mojím materským alebo s umelým mliekom, kedy ako. Asi za mesiac a pol už večer fľaša nebola potrebná a o ďalší mesiac som skúšala kojiť bez klobúčikov. Uprostred papania nechcel, jedoval sa, tak som skúšala hneď od začiatku kŕmenia, keď bol najhladnejší a vyšlo to. Už mu bolo jedno, čo má v ústach, hlavne, že je. 🙂 Ale to už bol "silný chlap", vládal si ťahať. Myslím, že klobúčikov sa netreba báť, ale asi ponohlo aj to neustále kojenie. Vtedy som prečítala kopec vecí a poznala naspamäť celý tv program ha-ha 😀

mucilienka
5. jan 2008

martina46, a nemas prilis plne prsia? vtedy sa deticky nevedia poriadne prisat....
bradavky mam ploche aj ja, kojila som v porodnici tiez cez klobuciky... potom to islo už bez a teraz, ked ma Maruska takmer 14 mesiacov kojime krasne.... musis si bradavky osetrovat - mne najviac pomohla mast z DM drogerie, na bradavky a Cicaplast od LaRoche-Posay - tuto druhu netreba oplachovat... neboj, bradavky si na kojenie nakoniec zvyknu a ty to uz ani nepocitis

martina46
autor
5. jan 2008

julova, to ma mrzi ☹ ale nevzdavaj to, skusaj a skusaj. Nam sa to trosku zlepsilo, Tanicka uz niekedy otvori vacsiu pusinku, takze mas nadej aj Ty.
zade, povlak v pusinke Tanicka nema, mam tie bradavky len podrazdene. Vlastne som zistila, ze ma asi stipe aj dvorec, tam kde ho malicka stkaca.
mucilienka, ja toez pouzivam masticku z DM, ale snad najviac mi zabral obycajny jeleni loj, ktory si napatlem na bradavku.

baileysa
5. jan 2008

baby, chce to hlavne trpezlivost a to nekonecnu, ja som sice nepouzivala klobuciky, ale aj tak sme mali problem s prisatim, gretka otvarala malu pusinku, musel mi pomahat manzel, vzdy ked sa isla prisat, tak jej potiahol bradu smerom dole k hrudnicku, tak mala otvorila aspon o nieco vacsiu pusinku, byvala som z toho zufala, teraz sa uz len usmejem nad tym, gretka sa dokaze nadherne prisat, aj ked len suchnem prsom o nu 😉 takze treba vydrzat, dat si zalezat na tom, skusat aj niekolkrat prisatie, aby sa to deticky spravne naucili, oplati sa to 😉 ked deticky podrastu, budu mat aj vacsie pusinky aj viac sily. drzim vam palce,

jana.1
5. jan 2008

marti, nedočítala jsem žádné příspěvky, tak možná už to tady padlo... zavolej si domů laktační.. ale každá je jiná, horší, lepší a výborné... super stránky jsou www.kojeni.net Paní tam má i online poradnu i mail... v databázi otázek je určitě něco i o technice.. + navíc tam má přímo i fotky různých poloh a i videa
http://www.kojeni.net/technika.php
kontakty na laktační poradkyně jsou na www.kojeni.cz přesně zde http://www.kojeni.cz/poradci.php rozděleno na laktační mámy a laktační povoláním zdravotníky..

martina46
autor
5. jan 2008

mucilienka, s plnymi prsiami nemam problem, keby tak trosku vymiagam, aby zmakol dvorec.
janka, dakujem, tieto stranky poznam, su super, hlavne kojeni.net tam som pozerala to video este pocas tehu 🙂 citala som aj vseloco v databaze otazok a odpovedi, chcela som aj napisat otazku do poradne, ale bola viac krat plna a potom som to uz neskusala. musim este raz. ja som uz aj jednej laktacnej volala, poradila mi len skusat, no nebola z ratislavy, tak mi iba odporucila dalsie kolegyne, no nikomu som uz nevolala.

nedavno som objavila este jednu skvelu stranku www.mymamy.sk/com_view.php?dojcenie
je tam aj par videi a dozvedela som sa aj dalsie nove veci, vela mi pomohla, velmi odporucam! 🙂

jana.1
5. jan 2008

marti, jj jasně 😀 jsou to fakt pěkné stránky, to říká každý. Moc díky za tip, určitě prohlédnu 😉

jana.1
5. jan 2008

marti, tak už jsem tam koukla, jsou to fakt pěkné stránky!

zade
6. jan 2008

Jasne - plne ba az prepnene prsia mliekom - aj to moze byt problem pre mainke ustocka babenka.
Ja som si spociatku nevedela mlieko dostatocne odsat a tak malicka nevedela sat. Az ked som si kupila poriadnu odsavacku, slo to lepsie. Prsniky nesmu byt tvrde. Mozno to niekomu pomoze.

martina46
autor
10. feb 2008

tak sa opat vraciam k "mojej" teme 🙂
dufala som, ze casom sa vsetko spravi, co sa nam aj scasti podarilo. no nieco odislo, ale nieco sa zhorsilo. bradavky uz mam v pohode, ale nase malo otvaranie pusinky sa zhorsilo 😒 🙄 teraz sa uz nesnazi ju otvorit ani tolko co nedavno. nase krmenie sa namiesto skracovania predlzuje, je to strasne vycerpavajuce, asi hlavne psychicky. zle otvara pusinku, ked ju ako tak otvori. narazim hlavicku na prso, ona raz potiahne, cukne hlavickou a uz mame po zhruba spravnom prisati. potom jej skusam popotahovat bradicku. situacia sa opakuje - uhne hlavkou, alebo ju proste otoci nabok. pritom prso drzi. alebo kmase prsnikom, odtrhne sa a hned sa znovu prisaje, vrci pri tom ako levica, dudka, ale poriadne nepije. alebo proste za minutu pri prsniku zaspi a snazim sa ju budit, uspesnost je 5% ☹
mam pocit, ze pije menej a menej. ale na pocudovanie stale pribera, pred 2tyzdnami to bolo asi 20g na den, dovtedy 30g na den. uz si pripadam ako idiot, ked jej pocas kojenia vysvetlujem, ze ked nevezme do pusinky poriadne prsko a nebude stlacat dvorec, ze jej nepotecie mliecko a ona sa nenapapa... zlepsi sa to niekedy...? 😢

lusil2005
10. feb 2008

martina neviem ci to tak robis ale nam pomohlo hned od zaciatku chytit prso vedla bradavky a natiahnut trosku doboku aby bola ta bradavka taka podlhovasta - priblizne tvar malej pusinky. vies co myslim? nikde som o tom necitala ale radila nam to laktacna sestra v porodnici.
a s tym ze skoro nic nevypije - pokial je kludna a neplace ti casto od hladu tak je napapana dost. aj ja som mala z toho stresy ze sa mi zdalo ze mala nic nespapa. a kazdy mesiac pribrala kilo 😀
drzim vsetkym palce!

veva1
10. feb 2008

marti mam asi ten isty problem a nechapem kde som spravila chybu lebo zo zaciatku tomasko papal ukazkovo.Teraz pri papani strasne cmuka potahuje vela vzduchu a potom ho to tlaci a trha hlavickou odo mna.Ked mu prsnik pritlacim sa odtiahne.Bradavky ma stipu,ale to by ani tak nevadilo,len to ze sa nevie poriadne napapat a jedol by kazdu hodinku ako nahle mu trosku pretravi a vygrga vzduch von.Uz zacinam uvazovat ze je to cumlom a asi ho zarazim,pretoze z flasky nepije absolutne a klobucik som tiez nikdy nepouzivala.No som uz jednou nohou v lekarni a kupujem umele mlieko,som z toho zufala ,unavene a fakt pomalicky uvazujem ze to kojenie nestoji za to. Ked aj odmyslim ze padam od unavy z tolkeho kojenia,aky stres to musi byt pre tomika ked sa nevie alebo nemoze poriadne napapat ☹

ka4
10. feb 2008

ahoj martina46.mne pomohlo keď som tesne predtím ako som vložila prso do úst môjmu malému, vytiahla som si z odsávačkou bradavku.aj ja mám ploché bradavky.a potom čím skôr dať bábetku.vtedy aj keď má málo otvorené ústa tam vojde veľká časť bradavky.opakuj to koľko krát to potrebuješ.dúfam že ti to pomôže

audreyd
10. feb 2008

vyskúšajte skúsenosti nejakej laktačnej poradkyne 😉

martina46
autor
10. feb 2008

ka4, bradavky mam uz vytahane, to je ok, problem je ale ten, ze ked stlaca dvorec iba blizko bradavky, netecie dost mliecka, skusala som to, stlacila som pribradavke a trochu dalej a bol velky rozdiel.
lusil2005, toto co pises, som tiez skusala, niekedy to pomoze,ale vacsinou niie 😒 to s tym priberanim si ma celkom povzbudila 😉
veva1, my mame aspon to fajn, ze nepapame tak casto. v noci dokonca prespi aj 5 hodin 😕
audreyd, laktacna uz bola u nas, poradila aj povzbudila, ze take pripady ako sme my sa zvyknu upravit najneskor do 3 mesiaca, ze ten rusivy moment je úrechod z klobuka na bez. babo sa vlastne uci sat akoby nanovo a je zmatene. tkze musime cakat a mat vieru, ze sa to prelomi. len ma to strasne deprimuje, ked sa to nezlepsuje, ale naopak. teraz pri vecernom papani celkom pekne pila, potesila som sa.

shela
11. feb 2008

Nam sa zmenila technika satia kvoli cumliku...moja mala spapala preden mliecko a to zadne nedokazala vysat..poviem vam s tym uz nic nenarobite...my sme skusali skoro vsetko aby sa technika upravila ale nic. ak chcete malickym davat vase mliecko ostava vam len odsavacka. Ja som pre malu odsavala 3 mesiace..kazdy den po 900ml 😖

danuskam
17. sep 2008

Našla som túto tému- a keďže potrebujem rýchlo pomôcť-oprašujem ju.

Moja dcérka sa nesprávne prisáva-málo otvára ústočká. Napriek tomu sa jej podarí niečo vypiť,ale strašne málo priberáme.preto po dlhom pátraní (máme 12t.)som našla dôvod neprospievania. pri papaní cmuká a v posledných dňoch ma začali štípať bradavky. dolnú peru nikdy nevidím ohrnutú..skúšame to stále dokola a to ju neskutočne dráždi a veľmi plače, o to je to ešte ťažšie.skúšam jej bradavkou vyvolať vyhľadávací reflex,potiahnuť bradu dole a stále to nepomáha. skúšali sme rôzne polohy,ale to bol tiež horor.