Malí je nepokojný pri kŕmení a už to bolí. Čo s tým?

alinka76
21. jan 2008

Rada by som načala túto tému, lebo neviem, či niekto takéto niečo už písal. Malého sa snažím stále kojiť, i keď už sme si užili aj s fľaškou, pretože som mala dohryzené bradavky. pekne sa mi zahojili a zase sa kojíme, ale stále ma dvorce bolia, keď ťahá, i keď to nie je také hrozné. Malého dobre prikladám, pekne má v ústočkách bradavku aj s dvorcom. No a malý najprv pekne papá a keď sa nasýti toho prvého mliečka, začne sa vypínať, krútiť, i keď stále papá a ťahá. Mliečka mám určite dosť, lebo ešte aj odsávam popritom. Potom lietta aj s bradavkou v ústach do strán a dosť ma to bolí. Neviete, čo s tým? Keď pije z fľašky, robí to isté. Dohovoriť sa mu nedá, lebo má len 3 týždne. Neviete tiež nejaký dobrý recept na schladenie bradaviek, nech to trošku utlmí po kojení to bolenie?

michell
21. jan 2008

ahoj ali ja som mala tiez take bolave bradavky a zacala som malu kojit cez silikonovy klobucik od vtedy je to super,mna nic neboli a mala sa napapka

veva1
21. jan 2008

ali skus tu fialovu vodicku hypermangan ci co to je co sa dava na zabku.
moze sa ti krutit lebo mu mlieko strieka,alebo ide pomalicky a nema trpezlivost 😉
skus este kuknut do dnes otvorenej temy reflux,lebo mne sa tiez kruti,ale vyvadza aj potom

susik77
21. jan 2008

hypermangan niee 😎 to je na vonk.pouzitie, to nesmie spapat.to je gencianova violet 😉

kukona1
21. jan 2008

ahojk ali,ja som tiež používala klobúčiky a fakt super.,len malú som niekedy kojila každých 2O minút a stále si pýtala,tak som jej medzi kojením dala aj troška čajíka,lebo celý den bola na mne pricucnutá a mala som pocit že už okrem kojenia ani nič iné nerobím-trvalo to 4 mesiace 😀

kikafilipko
21. jan 2008

Ahoj. Môj malý robí zhruba od troch týždňov to isté. Zistila som ,že má zastavené vetry a používame rektálnu rúrku, tak skús ju vyskúšať či náhodou aj tvoj nemá to isté.

veva1
21. jan 2008

susik presne tak sa to vola 😅 😀

alinka76
autor
21. jan 2008

veva, kde mám dať tú genciánku? na prsia??? cez klobúčik sme pili, najprv to bolo super, keď pil málo, ale neskôr som zistila, že vôbec nevytiahol všetko, akoby sa mu nechcelo ťahať, keď ten silikon bol trochu tvrdší ako prsník.

s vetrami problém nemá, on práveže prdká aj cez kojenie. on sa dosť často vyťahuje, aj cez spánok, stále sa krúti, ale pritom neplače, vôbec nie je nervozny. najradšej by som ho priviazala k prsníku hlavičkou, nech sa nekrúti 😀

veva1
21. jan 2008

na bradavky,zarucene ti to utlmi aspon tak aby si prezila nasledujuce kojenie 😉

lucqa
21. jan 2008

Ahoj alinka, skus si kupit musle, tie su dobre na popraskane bradavky, lebo sa Ti tam vetraju a nicoho sa nedotykaju (http://www.medela.ch/ISBD/en/breastfeeding/prod...).
A daju sa pouzivat aj namiesto vloziek do podprsenky. Ja pouzivam musle a kalciovu mast, ktoru netreba pred kojenim umyvat. Zo zaciatku som si bradavky natrela len materskym mliekom a nechala volne zaschnut 🙂
A na tu bolest dvorcov skus lanove semienka. Neviem ci to funguje, ale citala som o tom v casopise a chystam sa to vyskusat. Nie je to nic chemicke, nestoji to vela a ked to zaberie, tak to potesi. Vraj je to stary babsky recept, ktory zabera aj pri zpaloch prsnikov. Treba ich len popucit a prilozit 🙂

catherine214
21. jan 2008

Alinka a nema maly reflux? Mne to robila moja mala tiez na zaciatku a mala silny reflux, ona papala ale mliecko co uz spapala jej islo zaroven hore tak sa vrtela a krutila a odpajala od prsa

boba2
21. jan 2008

Ahoj Alik, mne na bolestive dvorce pomaha mast PureLan on Medely. Maju to v lekarnach a niekedy aj v zdravotnickych potrebach. Je to cisty lanolin a netreba to ani oplachovat pred kojenim.

bubba
21. jan 2008

aj ja som pouzivala silikonove klobuciky,nie je to take pohodlne nakojit,ale stihnu sa ti bradule zahojit
skor by som riesila to jeho vypinanie a natahovanie...nema nahodou bolesti bruska pri tom,alebo mu slabo tecie,skus do flase vacsiu dierku urobit...

bzuco
21. jan 2008

alinka, mne robí malý to isté
a príčina?
kým mliečko tečie, pekne pije, ale ...ked už treba vyťahovať a sať z prsníka zadné mliečko, to je drina, proste sa mu nechce a tak sa jeduje, lebo musí "makať" 😀
no ale...bez práce nie sú koláče 😝
ja, ked vidím, že už začína protestovať, prsko vyberiem, lebo bradavky by skončili zle-nedobre a papanie dokončím, samozrejme sa hnevá, lebo nie je riadne napapaný, tak po chvíli mu ponúknem zasa, ale ten istý

sveva
22. jan 2008

Ja som dávala pri malej CICADERMU, na bradavku, lebo som ich mala tiež pokusané. Nemusíš ju ani zmývať je to homeopatická mastička a využiješ ju aj pri popáleninách a iných rankách. Nemusela som ani používať klobúčik.

katka76
22. jan 2008

ali, my tym stylom vrtenia, vypinania sa, metania pijeme uz 7 mesiac, vsetko ju zaujima, tak sa hned otaca a vrti - nemame reflux
na popraskane bradavky som tiez pouzivala klobuciky a potom mam muslicky namiesto vloziek do podprdy, bradavky sa vetraju. je to fakt super, lebo dvorce mas pripravene na kojenie - ja mam tie od medely
ked sa zacne velmi vypinat, ponuknem jej druhe prso a ked vymysla i pri tom, vratim sa k prvemu a tak dokoliecka... najskor kojenie trvalo cca 20-30min, teraz je to 10

alinka76
autor
22. jan 2008

no ja si dávam tiež lanolín striedajúc s cicadermou a na tie ranky mi to pomohlo. a včera som si na tie vyťahané bradavky dala obklad s rumančekovým odvarom. umývam malému s tým tváričku a taký chladný mi dobre spravil 😀

bzuco, ja mu tiez vyberiemm prso, ked sa takto napína,nechám ho odgrgnúť a dokŕmim. ak pokračuje v napínaní sa, radšej mu mlieko odstriekam a dokŕmim ho z fľašky, lebo by som iba trpela. ale všimla som si, že to robí presne s jedným iba, z ktorého horšie tečie. sú to potvorky tie naše deti 🙂

sibuska
22. jan 2008

aj my papame tak, ze sa vrtime, hnevame a placeme, striedame prsniky,niekedy aj 5 krat... robi to od 3.mesiaca, prve dva boli celkom ok, az na to ze sme pili 40 minut a teraz 10 minut a niekedy aj menej, ma dost, lebo ked som jej ponukla flasu vypila len 10 ml a to aj len preto, ze to islo samo, vobec netahala, len drzala cumel v puse...
tiez mam podozrenie na reflux, lebo aj 2 hodiny po kojeni grckame, grgame a stikutame, ale ked som povedala dr.ze co robi, povedala len, ze asi ma malo mlieka ☹

sibuska
22. jan 2008

na popraskane bradavky mi pomohol klobucik (Medela) a aj masticka Avent, je dost draha, okolo 500 Sk, ale ozaj dobra, ale aj CICADERMA je fajn, ta stoji 75 Sk... inak bradavky sa mi hojili vyse 2 mesiacov...

martina46
23. jan 2008

Alinka76, tiež mi malá robí presne toto. Asi neexistuje iná pomoc, ako čo robíš, že ju dávaš odgrgnúť. Dnes bola u nás laktačná poradkyňa a vravela čosi také, že pitie spúšťa bábätkám zároveň aj trávenie, pohyb čriev, takže majú tlaky a cítia sa nepríjemne. Tak sa krútia a prdkajú. Na boľavé bradavky sa mne osvedčil obyčajný JELENÍ LOJ! Kupujem ho v DM, taký nie na pery ale väčší, píšu tam že na suchú a popraskanú pokožku. Svetovo to lieči, odporúčam. Ja som si vždy nakydala aj viac na bradavku a dala do podprsenky také lacné klobúčiky na kojenie, čo boli na kojenie nepoužiteľné, ale pri citlivých bradavkách boli super. Takže vyskúšajte jelení loj! 🙂

nobave
24. jan 2008

ja už som si na to krútenie zvykla - no zo začiatku som bola z toho hotová lebo to bolelo ale skutočne čo mi hovorili ostatné maminy že bradavka si zvykne - zdá sa mi že celé šestonedelie som behala s holými prsami po byte lebo som nezniesla ani dotyk. ☹
taktiež som vyskúšala rozličné maste - klobúčiky a odsávanie. Maste mám asi 3 ale nakoniec mi pomohli až náplaste na bradavky multi mamm lebo som mala trhlinu cez pol bradavky a nechcelo sa to zahojiť s mastičkami - až po 5-6 týždňoch sa mi to zahojilo - no horor - nepomáhali mi klobúčiky lebo malý to absolútne odmietal. Ani za svet a cumlík tak isto. 😖
Ale treba len vydržať - pri prvom synovi som po 3 týždňoch kojenia dostala zápal a s kojením bol koniec - ani kvapka mlieka a tak som bola rozhodnutá urobiť všetko možné aby sa to teraz nestalo a dúfam že mám za najhorším - kojím 2,5 mesiaca a dúfam že to ešte riadne potiahnem. ;-
Inak skvelé rady od laktačnej poradkyne sú na stránke http://www.kojeni.net tam som často hľadala pomoc a možno sú aj vo vašich mestách poradne kojenia - ja som z NR a tu je a bola som tam na rady a musím povedať že mi to veľmi pomohlo

mamacat
25. jan 2008

mne na zaciatku strasne pomohlo kojit tymto sposobom:
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

bolelo to ovela menej ako klasicka poloha a mala sa mi vobec nemikala🙂 takto sme sa kojili asi prve 2 mesiace.
drzim vam palce!

flipinka
25. jan 2008

Ked sa mala narodila, uz v porodnici som ju niekedy kojila cely den bez oddychu, len s prestavkami na kratke spanky. Strasne ma boleli bradavky, tak som si zacala davat klobuciky. Doma to bolo to iste - ked nebola prisata na prsniku, revala, lebo ju bolelo brusko. S bruskom sme si poradili, bradavky si zvykli, ale aj mala si zvykla na klobuciky. Trvalo asi tyzden, kym som ju od nich oducila. No a potom mi zas zacala uprednostnovat len jeden prsnik, z druheho si potiahla tak minutu a viac ani za nic. Mlieko som si odstriekavala a nastastie sa mi podarilo udrzat jeho tvorbu a nejako sa mala nakoniec umudrila a zacala pit aj z neho. Potom prisiel siesty tyzden a vecer mala zrazu malo, nevedela som pokryt jej spotrebu, tak som vstavala v noci a nadbytok nocneho mlieka som jej davala po veceroch. Aj s tym sme si poradili.
Potom mi zrazu zacala plakavat pri kojeni. Trochu odpila a uz sa trhala a mohla som jej nukat, vzdy si glgla a plakala. Trvalo to asi 2 tyzdne a bola som z toho strasne vycerpana, no nastastie aj toto obdobie preslo. Vobec neviem preco to robila.
Potom vyzeralo, ze je uz konecne vsetko v pohode, no zrazu mi odmietala pit po dvoch hodinach ako bola zvyknuta, tak som jej davala po dlhsom case a prisla na mna malatnost, teplota a zapal prsnika. Nastastie nebol velmi silny a prikladanim tvarohu za 2 dni presiel. No mala mi zas zacala odmietat ten prsnik, tak mlieko som odstriekavala. A vlastne, nema ho odvtedy rada, napije sa z neho poriadne len v noci, cez den s nou bojujem, aby aspon trochu mlieka odtial vytiahla 😢 Ale uz je to opat ako tak v pohode.
Tak sa pytam: co nas este caka? Za 3 mesiace toho bolo az-az. Kedy si uz budem moct kojenie vychutnat, mat ho rada a nebude to nocna mora? Snazim sa byt v pohode, len vzdy ked uz som spokojna, ze je to fajn, nieco sa pokasle ☹
Velmi chcem kojit aspon do 1 roka, myslim, ze to co som napisala o tom svedci, ze som nestratila pri ziadnom probleme nervy a nezacala davat UM. Len by som uz velmi chcela, aby to bolo v poriadku, aby sa mala vzdy pekne napapkala z jedneho i druheho prsnika, aby som s nou nemusela bojovat, ked odmieta, aby som nemala zbytocny nadbytok, ale ani nedostatok mieka.
Drzte nam palce, nech sa nam to podari...

alinka76
autor
25. jan 2008

Flipinka, nie si sama, kto sa stále stretá s problémami. Tiež som si myslela, že po tých krvácajúcich bradavkách už malého v živote nepriložím na satie, pretože to bolo hrozné. Odstriekavala som asi týždeň, dovtedy pil z fľašky, kým sa to spravilo. Ale fakt už je pokoj, bradavky si už asi navykli na ten tlak a trošku to zabolí, kým sa chytí, ale počas dojčenia je to už dobré, nekrvácajú. Ale s tým jedením je to tiež niekedy hrozné, ale nestrácam nádej a nevyvolávam paniku, aby sa malému nepohoršilo v jedení. O 10-tej teraz napr. jedol z prsníka, ale nevytiahol ho celý, odsala som skoro 60 ml a za hodinu si to presne pýtal. Tak som ho dokŕmila z fľašky s tým mliekom. Teraz som zvedavá, kedy zase bude pýtať jesť. Našťastie som už múdrejšia ako pri dcére a mliečko odkladám, mám už zásobu v dvoch zásobníkoch v mraziaku, takže ak ho chytí mimoriadny hlad, vytiahnem mu fľašku a dokŕmim ho. Tiež by som strašne rada vydržala čo najdlhšie, lebo pri dcére som už o tomto čase začala dokrmovať kvôli strácaniu mlieka. Bolo to spôsobené zápalom a nevedela som si ho vyprodukovať nanovo. Nemala som také informácie ako teraz. Bola tiež lenivá na ťahanie a tak som ju kŕmievala z fľašky väčšinou. Našťastie synček je hladoš a ťahá aj bradavku dobre. Len s tým krútením sa je to niekedy hrozné.

martina46
25. jan 2008

MAMACAT, skúsila som kojiť tým spôsobom, čo si dala link a malá sa síce chcela krútiť, ale nemala ako, lebo som ju obopínala rukou až pod zadoček 😀
To stláčanie a masírovanie prsníka robím už dávno, naozaj to pomáha. Nemala som ani zápal, síce prsia mám tvrdé iba v noci, najmä dnes, keď malá spala 6 hodín v kuse, to bol rekord, ale vždy to počas kojenia rozmasírujem a prso je krásne bez hrčiek.
Toto je skvelá stránka o kojení, sú tam aj super videá, ale celkovo sú tam napísané skvelé veci:
www.mymamy.sk/com_view.php?dojcenie

lenka11784
25. jan 2008

Ahojte.Vie mi niekto poradiť ako požívať prsné klobúčiky?Aj ja som mala od malého do hryzené bradavky a to ešte v pôrodnici.Nemohla som sa ich ani dotknúť pri umývaní v sprche.Mne pomohla obyčajná Kalciová masť

martina46
6. apr 2008

mala mi parkrat potiahne a zacne sa strasne vypinat do luku a plakat, nechce ani za svet ☹
potom sa zas v pohode prisaje a pije, bojimsa, ze pridem o mlieko, odsat sa mi nedari, nikdy sa mi nedarilo 😒
krce v brusku to nie su....
kurnik sopa!!! furt je nieco, od zaciatku, stale nejake problemy, budem moct niekedy v pohode kojit?????
normalne ma ide urvat z toho... 😠

julca80
6. apr 2008

ahoj mati, taky podobny problem mala moja kamaratka s malym. Nakoniec prisla na to, ze on tym prisatim a naslednym odtrhnutim, a na to placom daval najavo, ze vlastne nechce papat. Pockala mozno chvilu (napr. pol hodku alebo viac, podla spravanie drobca) a znova si ho prikladala. Po case sa to upravilo. 😉

zuzka99
6. apr 2008

ahojte, my máme presne to isté a ako píše julca tiež som zistila, že on nechce papať ked toto robí. niekedy som sa takto trápila aj hodinu, on sa jedoval, prisal sa a ked zistil že tam tečie mlieko koniec. nakoniec som mu skusila dat obyčajný cumel (kde mlieko netieklo) a bol spokojný. a počkala som kým si vypýta znova. ešte možno si chce odgrgnut, ale to asi nie, skor nechce, nie je hladná.
ja len nechápem prečo najskor mrnčí, že je hladný a potom ked mu dávam tak sa jeduje že nechce. no kto sa v tom má vyznat. a ešte ma trápi to, že ked takto nechce a dám mu to z flašky hned po nej skočí a niečo aj vypije.

martina46
6. apr 2008

lenze ona to robi po 4hodinach nejedenia, niekedy dokonca po 5!!!!!!

julca80
6. apr 2008

mati, ak to robi, tak ju skus prilozit opat za pol hodku. No musis skusat. Ked bude hladna,tak si potiahne. 😉 Ja som bola casto krat v tom, ze dieta by malo jest priblizne kazde tri hodiny, ale niekedy sa nam to pretiahlo aj na viac hodin, a niekedy uz po 1.5 az 2 hodinach bola hladna ako vlk. 🙂
Popripade, ak malinka pije cajiky, tak skusit ponuknut cajik, ked nebude chciet, tak za nejaku dobu zase skusat prikladat. Drzim paste. 😉