Malí je nepokojný pri kŕmení a už to bolí. Čo s tým?

alinka76
21. jan 2008

Rada by som načala túto tému, lebo neviem, či niekto takéto niečo už písal. Malého sa snažím stále kojiť, i keď už sme si užili aj s fľaškou, pretože som mala dohryzené bradavky. pekne sa mi zahojili a zase sa kojíme, ale stále ma dvorce bolia, keď ťahá, i keď to nie je také hrozné. Malého dobre prikladám, pekne má v ústočkách bradavku aj s dvorcom. No a malý najprv pekne papá a keď sa nasýti toho prvého mliečka, začne sa vypínať, krútiť, i keď stále papá a ťahá. Mliečka mám určite dosť, lebo ešte aj odsávam popritom. Potom lietta aj s bradavkou v ústach do strán a dosť ma to bolí. Neviete, čo s tým? Keď pije z fľašky, robí to isté. Dohovoriť sa mu nedá, lebo má len 3 týždne. Neviete tiež nejaký dobrý recept na schladenie bradaviek, nech to trošku utlmí po kojení to bolenie?

martina46
6. apr 2008

julca80, dakujem 🙂
nie, cajiky nepije. ona si po polhodke zase trochu potiahne, len ja sa potom bojim, aby mi to neporobilo sarapatu s tvorbou mliecka, ze si castejsie vytiahne iba predne, tiez ked nevysosa vsetko, tak aby si telo nezvyklo, ze nemusi tvorit dalsie zasoby...
uzili sme si od zaciatku s kojenim kadeco.
este sa hrozim, co bude, ked pridu zubocky.... 😖

blumka
6. apr 2008

ahojte, tak presne toto iste robi obcas ja moja krpana...a vtedy jej dam odgrgnut a ked sa zvija aj potom tak jej strcim do ust cumel,pockam pol hodinku a potom uz papa. a tiez to niekedy robi aj po 4 alebo viac hodinach nejedenia...Ona proste niekedy nechce a basta a niekedy by bola prisata aj cely den 😀

martina46
6. apr 2008

tak sa s tym musim asi zmierit 😒 😖 ale som rada, ze v tom nie som sama 🙂

butrus
7. apr 2008

ahojte, aj my mame podobny problem, najskor bolo pricinou vrtenie sa pohyb crievok - mala aj papala aj tlacila do plienky. Vyriesila som to tak, ze som zacala pit dzusy a mala sa vykakala raz za den ale poriadne 😀 . No teraz sa vzpiera a kruti tiez ked nechce papat. A tak ked to zacne robit dam jej do ust cumel, po chvili vykusam ci naozaj nechce a ked sa neprisaje a znovu zacne od jedu plakat, tak jej poviem ze jej uz nedam ani keby chcela a ona sa zacne rehotat 😀

gangulienka
7. apr 2008

ahoj, aj moja to robi. Minule som bola na poradni a akurat si pytala papat tak dr. ze nech ju nakojim tam...a mala presne toto zacala robit a dr. povedala ze to preto lebo ma reflux (to uz sme predtym vedeli ze ho ma) a ked si da glg bud sa jej to vrati alebo ju zacne palit zaha ☹ ...tak tiez len sa ju snazim na pol hodinku zabavit a potom ked skusime znova uz je to ok, ale niekedy tak strasne place az zaspi od unavy ☹ ...inak asi aj keby bol problem v comkolvek musime len vydrzat ono toto vsetko prejde ked zacnu normalne papat 😉

vakasa
17. máj 2008

Ahojte kočky. Viete mi niektorá poradiť s mojim problémom? Mám 3 mesačnú dcérku, ktorú kojím. Stala sa mi taká vec že som úplne stratila hlas. Trvá to asi 2 dni. Neviem či to môže mať súvis s kojením a tým že mi maličká poberá vápnik. Nič ma nebolí len jednoducho nemôžem hovoriť. Ďakujem.

martina46
26. máj 2008

mate niektora skusenosti s kojenim dietata v spanku? napriklad pri probleme, ze vobec nechce papat bdela. ja som to robila asi 2 tyzdne, ze som malu najprv uspala a potom pila. doktorka ma ale vystrasila, ze to nie je dobre, lebo moze stratit nejaky reflex, ktorym je potreba jest, alebo take nieco podobne, nezapamatala som si to presne.
zacaa som teda zas kojit normalne, ale mala mi takto skoro nechce pit.
chcela by som to teda znovu skusat v spanku, ale uz sa bojim, aby som fakt nieco nepokazila a dieta bude musie t este v osemnastke jedavat v spanku 😀 😅

vichrica
3. sep 2008

Neviete mi poradiť, či to funguje, keby som chcela striedať kojenie z prsníka a pitie materského mlieka z fľaše? Počula som, že keď bábätko oskúša fľašu, tak už nechce prsník.

martina46
3. sep 2008

vichrica,
stava sa to velmi casto. hoci aj vela mamin to tak robi, ale ja by som to urcite neriskovala. a preco to chces takto riesit? mne napriklad uplne pokazilo techniku kojenia krmenie malej cez klobucik! a uz nikdy sa to nenapravilo, kojila som takto iba (az)mesiac. striedanie flase a prsnika moze mat okrem odmietnutia prsnika aj takyto nasledok.

avanka
3. sep 2008

Vichrica, zalezi od toho, aku flasku pouzijes....moj maly bol 5 dni v porodnici krmeny Aventackou flaskou s novorodeneckym cumlikom a nemal problem sa naucit na prsnik
Aj teraz ked ideme niekam prec (boli sme 2 krat na dlhsie, vacsinou u lekara v inom meste) a maly sa varuje u mojej maminy, pije moje odstriekane miecko z Avent flasky a nema nasledne problem pit z prsnika....
Aventku si chvali vela ludi

annag
3. sep 2008

vichrica, v prvom rade neuvažuj o inom než o plnom dojčení, to je prvoradá podmienka, aby si úspešne a s radosťou dojčila. Pri dojčení ide aj o Tvoju istotu, vieru, že dokážeš živiť svoje dieťatko len prsníkom. Niektoré detičky, také, čo majú silný sací reflex a ich mamičky majú dobrú bezproblémovú laktáciu tolerujú aj fľašu aj prsník. Oveľa viac je však takých, ktoré začnú fľašu preferovať, čím sa znižuje tvorba mliečka a následne dochádza k laktačnej kríze a odstaveniu bábetka. Máš ešte pár dní na to, aby si si naštudovala všetko odojčení a bola pripravená na úskalia, ktoré prináša. Dojčenie je väčšia veda než samotný pôrod a niekedy zo začiatku najmä psychicky, aj náročnešie. Podstatné je dojčiť toľko a tak často, ako chce bábetko, nedržať sa intervalov. Sestričky by Ťa mali naučiť, ako si bábetko priložiť, treba striedať polohy pri dojčení, skúsiť zo začiatku mliečko aj odstriekavať.

vichrica
4. sep 2008

Dik baby za radu. Samozrejme, že by som najradšej iba kojila z prsníka. Robim si však ešte školu, teda v oktobri sa pridá ešte jedna :(. A keďže nechcem brávať bábo so sebou do školy, bude s ním moja mama a rada by som bola, keby pilo materské mliečko. Preto tá nešťastná fľaša. Ja som si kupila Chico s takým cumlíkom podobným ako bradavka. Tak neviem.
Martina46 - takže hovoríš, že klobúčik tiež nie je dobrý?? A čo robiť v prípade, že Ti popraská bradavka a bolí?

mywiel
4. sep 2008

Alinka moja mala to robi tiez ale ked ju boli brusko lebo ona ma koliky... ☹

martina46
4. sep 2008

Vichrica,
samozrejme pri veľmi boľavej bradavke áno, veď nechať sa mučiť, to zas nie. Myslela som len, že najprv vyskúšať všetko možné na odľahčenie a potom, keď ináč nepôjde, tak klobúk. Niektoré maminy písali, že stačilo opraviť techniku, aby sa bábo dobre chytilo a poriadne veľký kus prsa do pusy a ragády neboleli. Alebo kojiť tak, aby boli v kútiku úst bábätka.
Ja síce na klobúk nadávam, ale zachránil mi kojenie. Nemohla by som ísť cez bolesť.

vichrica
5. sep 2008

Dík za radu. To som teda fakt zvedavá, čo ma ešte čaká ... 😒 , ale čo my baby neurobíme pre tých našich malých miláčikov, nie??

martina46
5. sep 2008

vicgrica,
a keby si predsa babo vzala do skoly, nebolo by to jednoduchsie? robis denne studium? niekto by tam s nim bol a bola by si vzdy poruke.

petka82
6. sep 2008

Vichrica,

pouzivanie flasky je mozne ale nemala by si ju ponukat babatku hned od zaciatku. Pockaj aspon 2 mesiace a ked uz bude naucene ako sa spravne prisat, mozes mu vyskusat flasku. Pokial ju nebudes pouzivat prilis casto, nemalo by to sposobit ziadne problemy s kojenim. je dolezite kojit a nevzdavat to hlavne tie prve mesiace. Napomoze ti to k dobrej laktacii. S tym prisatim to tiez moze byt na zaciatku problem. Mne midvife tu v UK povedala, ze babatko je spravne prisate vtedy ked matku nic neboli. Hlavne na zaciatku treba davat pozor. Ak sa babatko prisaje a bolest trva dlhsie ako 20 sekund treba prsnik vytiahnut a prilozit ho znovu. To treba robit dovtedy kym sa to nenauci. Ak ho totizto nechas donici ti bradavky, a potom vznikaju dalsie problemy o ktorych uz pisali baby.

My sme praktizovali to prikladanie hned od zaciatku a s bradavkami som nikdy problem nemala.

No bohuzial teraz nam uz vysli zubky, sme trosku viac prespekulovani, a tak skusame co to s mamou urobi ked ju uhrizneme.

Mate s tym nejake skusenosti?

masinka
6. sep 2008

mne sa mala pri papani tiez krutila alebo fnukala, pomohlo vzdy po 5 minutach odgrgnutie a kojili sme dalej, takze pri jednom papani grgala aj trikrat
a na popraskane bradavky som si kupila mast na bradavky z DM, tiez sa nemusi zmyvat a vetranie s pomocou Avent zberacov mliecka (ked som uz nechcela behat po byte ako domoroda zena)

vichrica
7. sep 2008

petka 82 - ďakujem za dobrú radu 🙂
martina 46 - chodim externe, ale som tam aj s cestou 11 h a myslím, že by to nebolo pre bábo príjemné a ani pohodlné brať ho do školy. Najprv som chcela, ale neviem si to veľmi predstaviť s prebaľovaním, kojením a uspávaním. A kto vie, či nebude uplakaná. Asi by som tam iba vyrušovala a stresovala všetkých dookola. No a neviem si predstaviť moju mamu, co by tak dlho s ňou robila sama v Prešove a kam by išla. Bude lepšie ju nechať s ňou doma. No a keby nahodou už nechcela prsník, tak si budem odstriekavať stále 😒 a možno to pôjde kombinovať. Uvidím. Nejak to predsa len zvládneme 😉 .

petka82
7. sep 2008

Erika super clanok. mala by som ho dat precitat mojej mame a svokre. 😉 🙂 🙂

erikasadek
8. sep 2008

peco, nesuhlasili s tebou?

vichrica
10. sep 2008

Chcem sa vás ešte opýtať, či nemáte skúsenosti s odsávaním mlieka mimo domu. Je možné ho počas dňa uskladniť v nejakej prenosnej chladničke? Bola by škoda ho vyliať.

annag
10. sep 2008

vichrica, musíš zabezpečiť, aby teplota uskladneného mliečka bola pod cca 5 stupňov, pri izbovej teplote sa množia baktérie a mliečko sa môže znehodnotiť.

vichrica
12. sep 2008

Dík, takže si potom budem musieť kúpiť asi prenosnú chladničku. No, uidime ... Hlavne, aby som mala dosť mlieka 😒

evixa
12. sep 2008

ahojte, som tu tak na skok, neviem ci v spravnej teme, ale ide o kojenie, tak nie som uplne mimo. Sme druhy den po prichode z porodnice, tak sme dost vyklepany. Chcem sa opytat na zaciatky kojenia. Mam dojem, ze mam malo mlieka. V porodnici nam bolo povedane, ze do 30 min. by sme mali byt napapani. Nam to vsak trva vyrazne dlhsie, je to boj s rukami a prisanim a casto po 10-15 min. od "ukoncenia" mozme papat znovu. Skusila som teda odsat mlieko, ze ako ide a po 30 min. makacke som odsala 20 ml. Ake mate skusenosti? Viete mi poradit cim rozbehnut laktaciu? Pijem caj na podporu kojenia, aj celkovo sa snazim vela pit. Viem, ze nemam stresovat a oddychovat, ale to je zacarovany kruh. Nemozem oddychovat ked Gregor place a potom som v strese, ze je hladny... ☹

annag
12. sep 2008

ahoj evixa, ste na začiatku dojčenia, Tvoja laktácia sa ešte len rozbieha, aj malý sa musí naučiť správne prisať, až po tomto začiatku dôjde k vzájomnej harmónii a radosti z dojčenia.

Neboj sa o mliečko, budeš ho mať toľko, koľko ho bude malý potrebovať, len mu nesmieš brániť v papaní. To znamená, že ho treba dojčiť často a v správnej miere.

- dojči z obidvoch prsníkov aspoň dva týždne, nech sa mliečko v oboch dobre tvorí, nech sa pravidelne a často vyprázdňujú

- dojči často, maximálny interval si zachovaj do 3 hodín, lebo môže byť spavý a nemusí sa na dávky hlásiť, čím by mohol neprospievať a zároveň by sa znižovala laktácia. Samozrejme, môžeš dojčiť aj častejšie, trebárs každú hodinku - záleží to od jeho potrieb. Nemusíš ho úplne prebrať, stačí, aby si ho nadojčila aj v polospánku, len to už musí byť vo fáze, keď sa vie bez problémov prisať.

- aj v noci je dôležité, aby si dojčila aspoň 2-3 krát, ak je spachtoš a cez deň by papal veľa a často, tak stačí, ak bude papť napr. len raz, a Ty si zase raz - dva krát mliečko odsaješ

- dĺžka dojčenia môže byť 5 minút aj 50 minút, v nemocnici Ti hovorili o priemernom čase, ale vždy to závisí od Tvojej laktácie a od potrieb bábetka. No teraz, najmä ak sa nevie dobre prisať a Ty máš ešte bradavky málo odolné jeho slinkám a tlaku, je vhodné dojčiť kratšie a radšej častejšie To znamená, nechať ho na prsníku len kým účinne saje (napr. 10 minút), akonáhle začne iba pocuckávať, tak mu prsník malíčkom opatrne vyber vonku, ponúkni mu hneď druhý prsník a potom, keď aj z druhého začne iba cuckať (po ďalších 10 minútach), ho už len ponos. Ak by bol veľmi nepokojný, hladný, tak mu znovu ponúkni prvý prsník a tak dookola, kým by sa neuspokojil. Nad časom a hodinkami sa nezamýšľaj.

- striedaj polohy pri dojčení - skús po sediačky aj po ležiačky a pritom skús aj polohu klasickú a futbalovú (zrkadlovo ku klasickej), tým zabezpečíš, že sa bude mliečko vyprázdňovať zo všetkých segmentov prsníka, tieto polohy môžeš striedať aj v priebehu jedného dojčenia (napr. pravý klasická, ľavý futbalová, pravý futbalová, ľavý klasická), toto striedanie polôh si zachovaj počas celého obdobia dojčenia, je výbornou prevenciou voči zástave mliečka a následným zápalom. (Zapamätaj si, že bábetko vždy najúčinnejšie saje z tej časti prsníka, kde mu smeruje brada, najlepším zdrojom mliečka je vonkajší segment, ale on je aj zároveň pri klasickej polohe najhoršie vyprázdňovaný a preto môže dôjsť k zápalom)

- odsávaj, koľko sa dá aspoň 2 týždne, najlepšie po každom dojčení, aby si laktáciu ešte viac podporila. Stačí aj pár ml, resp. napr. pri dlhej nočnej prestávke. Aj pri odsteriekavaní postupuj striedavo z obidvoch prsníkov

- ak sa má malý správne prisať, musí byť kľudný, nesmie plakať, preto ho radšej ponos a ukľudni, až tak prikladaj, inak Ti iba dohryzie bradavky. V pusinke musí mať celý dvorec, nielen bradavku, posielam ti aj jeden z mnohých linkov na túto tému

http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/

- nedávaj žiaden čaj, vodu a hlavne fľašu, radšej sa ozvi, keď budeš mať problém
- ak Ti niečo ešte nie je jasné, ozvi sa, držím palce, neboj sa, bude dobre, len musíš byť aj Ty pokojná, bábetko Tvoju neistotu vycíti, a musíš si veriť, mliečka bude isto dosť 🙂

stvura
12. sep 2008

Ahoj Evixa,....plne ta chapem, lebo som sa borila presne s podobnym problemom. Maly mi este na dovazok dostal koliku a tak som nevedela ze preco place, prosto len plakal a plakal. Muz u bol v takom strese ze kupil sunar s tym ze ho budeme dokrmovat, no akosi sa mi podarilo to oddialit a pri kontrole u pediatricky sme dosli k tomu ze maly pribral pol kila co je uplne krasne za dva tyzdne.
Stres budes mat, len sa fakt skus ukludnit, pi vela mineralky {no vela ako vela, tak do tych troch litrov, aby ti nenapuchli zasa nohy, co sa mne stalo ked som to presvihla s mnozstvom}, kup si Gravimilk na podporu tvorby mlieka a tiez homeopatikum Ricinus...taka mala zelena tobolka, v lekarni ti urcite poradia. Ja som s tymito "pomocnikmi" spokojna. Co najviac maleho prikladaj, ono sa mlieko zacne vo velkom tvorit, ziaden strach.

PS: mi kojime aj hodinu a pol a po pol hodke spanku sa maly prihlasi znova....

evixa
12. sep 2008

dakujem dievcata. Za rady aj povzbudenie. Je to sebecke, ale hrozim sa toho, ze by sme takyto rezim mali mat dlho. Dufam, ze sa to zlepsi ked maly zosilnie. Ako mam vediet ci sme sa spravne prisal? Na obrazku je to jedna vec, ale v realite... Mam velke prsniky a k nim mensie bradavky (uz sa trosku vytahali). Niekedy som rada, ze sa vobec Gregor prisaje ked ho na chvilu utisime s placu ako by sme ho triznili. Tiez neviem rozlisit ci pije, ci len tak dudla. Na to ma tiez upozornovali.

hanuky
13. mar 2009

Baby a ako mam nasmu spuntovi prikazat, aby chytilo celu badavku? nie anie ju uchopit, len taha za koniec, az mi ide krv 😢
hneva sa pri kojeni, za 5 min je zase hladne, som z toho na nervy! ☹