Malí je nepokojný pri kŕmení a už to bolí. Čo s tým?

alinka76
21. jan 2008

Rada by som načala túto tému, lebo neviem, či niekto takéto niečo už písal. Malého sa snažím stále kojiť, i keď už sme si užili aj s fľaškou, pretože som mala dohryzené bradavky. pekne sa mi zahojili a zase sa kojíme, ale stále ma dvorce bolia, keď ťahá, i keď to nie je také hrozné. Malého dobre prikladám, pekne má v ústočkách bradavku aj s dvorcom. No a malý najprv pekne papá a keď sa nasýti toho prvého mliečka, začne sa vypínať, krútiť, i keď stále papá a ťahá. Mliečka mám určite dosť, lebo ešte aj odsávam popritom. Potom lietta aj s bradavkou v ústach do strán a dosť ma to bolí. Neviete, čo s tým? Keď pije z fľašky, robí to isté. Dohovoriť sa mu nedá, lebo má len 3 týždne. Neviete tiež nejaký dobrý recept na schladenie bradaviek, nech to trošku utlmí po kojení to bolenie?

rubista
13. mar 2009

ahojte, môj malý robil presne to isté, bradavky až do krvi "dohryzené" tou malou bezzubou tlamičkou- skúsila som klobúčiky a fakt super. do 2 mesiacov sme sa klobúčikovali a potom sa náhodou raz v noci sám prisal na bradavku a od vtedy ma to už nebolí, klobúčiky sme odložili a pekne papá ako "slušný chlapec"🙂 takže držím palce.

sirinka
13. mar 2009

hanuky prejdi mu bradavkou po vrchnej pere od jedneho kutika do druheho...to by malo vyvolat reflex, ze otvori pusinku dokoran a v tej chvili ho pekne priloz na prsnik...chce to mozno trosku cvik, ale da sa zvladnut.
neviem, ake velke mas babo a ci mu davas aj z flasky, to dost ovplyvnuje spravnu techniku sania, rovnako ako aj klobuciky...

monika77
14. mar 2009

mňa tiež zaujíma ako evixa spomínala, ako rozoznám kedy skutočne pije a kedy len dudlá? ... zo začiatk mi je jasné že pije, lebo počujem ako prehĺta, zrejme vtedy mu ide mliečko najlahšie ... ale neskôr keď už zatvára očká, sem tam si oddýchne potom 2-3x potiahne a či to už nie je to dudlovanie ... viete mi poradiť?

martao
14. mar 2009

monika77,
poradím ti znova. či tahá poznáš podľa toho, že potiahne a nachvílu akoby zatajil dych. predstav si seba ako piješ cez slamku. vyzerá to podobne.

annag
14. mar 2009

monika , to už je dudlovanie, vtedy treba prsník stláčať

martina46
14. mar 2009

no to je aj o zvyku, naucite sa poznat skutocne pitie od dudlania.
ja som neskor uz vedela odhadnut dokonca, ake asi velke hlty tanka papa 😀

slunce3
16. mar 2009

no moja to robí tiež ale z prsa piť nevieme.. tak odsávam a dostáva to vo flaši ale najprv zje tak 50 a potom začne vymýšlať otáča hlavu škrábe sa ale saje .. teraz má mesiac a 10 dní ale už je to lepšie stáva sa že zje naraz bez prestávky aj 150 a potom hned zaspí ale to vetšinou ked prídeme domou z prechádzky...

sirinka
17. mar 2009

ci skutocne babo pije zistite podla toho, ci sa mu robi po bradou taka priehlbinka...to je znak prehltnutia...dam vam link, kde si to mozete nazorne pozriet.
http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp
pozrite napr video really good drinking

natashkaa
3. aug 2009

ahojte baby viete mi niektora poradit ako dlho sa udrziavaju lieky v matrskom mlieku? ked si dam napr ibalgin alebo paralen vtedy dam malemu odsate ciste mrzene len neviem po akom dlhom case mam uz svoje mliecko ciste...

annag
3. aug 2009

natashkaa - ak Ty užiješ nejaký liek, tak ten najskôr prejde - spracuje sa Tvojou pečeňou, obličkami ... a až tak sa stopové množstvá dostanú do mliečka - pohybuje sa to do cca 4 % účinnej látky a aj to množstvo sa ešte cez črievka spracuje a opäť prefiltruje jeho orgánmi. To znamená, že ak si dáš Paralen či Ibalgin, tak bábo ho cez mliečko užije zanedbateľné množstvo než by prijalo , ak by si porovnateľný liek dala priamo bábetku. Lieky, ktoré udávaš nie sú prekážkou dojčenia a normálne môžeš pri ich užívaní a bežnom dávkovaní dojčiť. 🙂

klauduska
22. jan 2010

Ahjojte baby.

Moj maly ma 2 a pol mesiaca,plne kojim,sice uz len z jedneho prsnika,uz skoroi mesiac,lebo sa mi vobec nenalieva ten druhy,ale zatial ten pravy stiha,resp.stihal....uz dlhsiu dobu mame trampoty v podobe,ze papa cca 5 minut,odpoji sa a spusti strasny plac,neda sa utisit,a potom ani ked ho prilozim,nechyti sa.....az po neviem kolkom pokuse prilozenia a utisenia sa chyti a papa.vacsinou papaval cca 10-12 minut,no sem tam aj pod 10 minut a posledne papania taha aj vyse 20 minut.
Mame koliku,bolesti bruska a reflux.Viete mi poradit v com je problem?ze by mu bolesti prisli vzdy ked papa????ale pri kazdom papani?sem--tam sa stane,ze ma jedno papanie z 20 kludne a pekne hned aj zaspinka......

Dakujem za tipy a rady.... 😉

catrine
22. jan 2010

Ahoj Klauduska tak my mame tiež trampoty s kojením,som rada že nie som sama. Mala bude mat za tyžden tri mesiace, je plne kojena, ale už asi tyžden začala vyvadzat pri kojení, ale zaujímave že v noci papa pekne,ale cez den to s nou niekedy nezvladam. Najhoršie je to že neviem prečo to začala robit, začne pekne papat a po chvíli si dva krat cucne odpojí sa, trha sa pri tom a spusti strašny rev, dneska začala robit zase to že jeden prsník pekne vypije tak jej ponuknem druhy a pri tom mi spusti rev že ju neviem utišit, potom sa nejako prisaje potiahne a takto sa to opakuje, ale neviem prečo plače, nikdy to pred tym nerobila. Dúfam že nema reflux. Skušala som aj odsat a dat jej moje mliečko z flašky ale tu mi nechce chytit, a pri flaši robi to iste, to je zaujímave tak neviem čo to bude.

catrine
23. jan 2010

Klauduška a skušala si dat z flaše lebo pri flaške robi moja mala to iste, neviem ju dobre chytit neni na nu zvyknuta, ked jej ju ponuknem hned sa rozplače. Asi dva dni papala mala pekne som sa až čudovala len večer trochu vymyšlala, ale včera začala robit zase to že vypije len jeden prsník a pri druhom spusti rev a nechyti sa ani na 10 krat stale plače, asi sa jej nechce tahat, keby aspom z flaše chcela tak jej odsajem moje a davala by som jej ho tak, neviem čo sa jej porobilo predtym papavala velmi pekne, budem musiet počkat či sa neumudri a ked nie tak ju musim nejako naučit na flašu.

annag
23. jan 2010

catrine,

Ty máš mliečka veľa, jediný problém u Vás je ten, že sa z dojčenia netešíš, ale si ho sama dobrovoľne neustále znepríjemňuješ. Pritom zabúdaš na základné potreby Tvojej dcérky, nestíhaš vnímať jej podnety.

bábätko má papať na požiadanie, nedá sa donútiť k dojčeniu. Ak chce dva prsníky,vezme si ich, ak nechce, nenúť ho. Ty máš veľa mliečka. Fľašu si skúšala úplne zbytočne, fľaša je ten najhorší spôsob akejkoľvek skúšky pri dojčení. Ona totiž môže spôsobiť odmietanie prsníka a predčasné odstavenie. Pri dojčení nie je dôležité, koľko bábätko vypije na jeden raz - a Teba trápi práve toto, maličkú vážiš, to znamená, na prsník nejde pri prvých náznakoch hladu, ale až keď si prejde tortúrou váženia. Malá sa rozruší, papá hltavo, možno sa ani nedokáže vôbec najesť. To isté je váženie po dojčení, namiesto toho, aby si si vychutnávala maličkú a ona Teba blízko Tvojho prsníka, už musí prejsť ďalším vážením a vyvolať si v brušku manipuláciou malú búrku. Ak mamička bábo váži, už v podvedomí očakáva malý prírastok, mliečko sa ťažko spúšťa, tečie pomaly, bábo s ahnevá. Dojčenie nie sú preteky, tabuľky a normy. Tak ako nemôžeš prinútiť bábätko spinkať , tak ho nemôžeš prinútiť ani dojčiť. Ak chce niekedy papať každé 4 hodiny a inokedy každú hodinu, je to úplne v poriadku. Rovnako ako je v poriadku, ak raz vypije 20ml a raz 200ml.

Možno som to napísala tvrdo, ale je mi ťažko bez vyjadrenia pozerať sa , ako sa perfektne rozbehnuté dojčenie môže skončiť skôr než sa začalo. 😔

p.s. ak Ťa zaujímajú normy - dojčené bábo pije výrazne menší objem tekutín než bábo nedojčené. Priemerne priberajúce 5-6 mesačné bábo vypije len o cca 10-15% mliečka viac než keď malo 1 mesiac. Zloženie materského mlieka sa neustále bábätku prispôsobuje a len správnym dojčením si dokáže bábätko vypiť perfektné mliečko.

jenn44
23. jan 2010

Ahojte, ako vidim, dlho tu nikto nic nepridal, budem rada, ak mi niekto odpovie... Konecne som nasla temu zodpovedajucu mojmu problemu, som nadsena!!!! Mala ma skoro 3mesiace. Mali sme pred mesiacom problem, ze nechcela lavy prsnik absolutne, tak sa mi v pravom tvorilo vela mliecka a k lavemu som ju prikladala tak, aby si myslela ze je pravy (hah... ☹fakt makacka.. ). Cize mala 5minut lavy prsnik, a potom uz pravy...Pred dvoma dnami som sa rozhodla, ze ju zacnem striedavo kojit na jedno kojenie lavy a na druhe pravy, aby sa mi to vyrovnalo, no stala sa taka vec, ze sa vrti, obzera, pusta sa a zasa sa vracia, v pravom uz nemam tolko vela, fakt sa mi mnozstvo mliecka vyrovnalo, no mala papa 5minut a potom sa pusta, place... neviem co s nou. Denny rezim ma uz totalne naburany (asi mesiac som priblizne vedela kedy a do kedy bude spinkat). Prosim, co mam robit, ako casto ju prikladat? ona malo place, mame totiz stale cumlik v puse, no v poslednom case ho ziada aj v noci, spinka s plienkou na hlavicke cez den a uz chce aj v noci... co mam robit? uz som totalne zufala, bojim sa, ze stracam mliecko ☹ poradte prosim. dakujem Janka

jenn44
23. jan 2010

jaaaaj, pridali ste, super 🙂 ospravedlnujem sa, som to prehliadla.

denkanka
4. feb 2010

Ahojte, neviete mi poradit? Moja mala ma mesiac a pribrala 1/5kg. Lekarka mi povedala, ze mam kojit iba kazde tri hodiny. Ale mala je hladna, niekedy sa to da a to ked sme vonku a kocikujeme,ale inak kojim aj po dvoch a niekedy aj po hodine a pol.Strasne place a hlada prsnik, mozem jej dat aj vodu aj dudlik, stale reve, musim nakojit. Neviem ako ju nadstavit na tri hodiny. Mna to tiez unavuje, najma v noci ale dieta nie je na klucik. S pozdravom Denisa

smily
4. feb 2010

ahoj, len ju pekne koj podla potreby. je to blbost dieta same vie kolko a kedy potrebuje tvojho mliecka. malu kojim uz rok, a to nam dokina tize hovorila ze moc priberala ked bola len na mojom mlieku.

zuzanakarolinka
4. feb 2010

klauduska, neskúsala si či ho nebolí bruško aj Ti grcká, kúp mu probiotické kvapky biogaia, stoja okolo 10-11 €, dajú sa kúpiť, a určite mu nimi neuškodíš, možno je pes zakopaný práve v črevkách, skús,

nič zlé mu nespravíš, len sa mu tým obnoví mikroflóra v črevkách

zuzanakarolinka
4. feb 2010

klauduska a odkiaľ si ty z nitry,

mneme
4. feb 2010

denkanka, ty si to predsa sama vystihla - dieta nie je na klucik. pekne ju dojci na poziadanie, kedy si sama povie, jej potreby sa mozu casom menit, je este velmi malicka. teraz moze priberat viac, potom moze aj stagnovat, deticky netreba vtesnavat do tabuliek. tvoje mliecko je ta najlepsia strava, z ktorej nemoze byt "obezna". ked objavi svet okolo seba, mozno budes mat problemy primat ju, aby sa poriadne nacucala, lebo ju bude zaujimat vsetko co vidi
precitaj si stranku konikovskej laktacnej poradkyne annag http://dojcenie.wordpress.com/ a pokojne sa vykasli na to, co ti doktorka hovori, ty predsa najlepsie vies, ze tvoja dcerka potrebuje teba a tvoje mliecko 🙂

smailinka
4. feb 2010

denkanka, len toľko, kojené deti sa majú dojčiť vtedy, keď si to vyžadujú....žiadne časové intervaly...materské mlieko obsahuje veľa dôležitých zložiek, ktoré sú veľmi dobre stráviteľné, takže nie je dôvod mu stanoviť presný čas....bábo najlepšie vie, kedy potrebuje mliečko... 😉

saska15
5. feb 2010

Je veľmi prekvapujúce, čo dokážu lekári v dnešnej dobe povedať mamičkám. Keď som bola na 1. návšteve u pediatričky so svojou dcérou, tiež mi hovorila, ako často mám dojčiť a ako dlho má byť prisatá. Chvíľu som sa to aj snažila dodržiavať, ale nemá to zmysel, bábätko tieto normy predsa nečíta a samo vie najlepšie kedy a ako dlho chce papať. Mne to pripadá ako keď našim mamám radili, ako dojčiť a boli sme viac nedojčení ako dojčení. Viac uškodili ako pomohli.

klauduska
18. feb 2010

ahojte,

len Vam chcem napisat,ze nakoniec sa prislo na problem...Malemu zistili alrgiu na kravske mlieko a preto maval pri kojeni ten plac,mal bolesti a krce...a my sme sa cudovali,ze ho to vzdy chyta pri papani alebo po papani....tesne predtym som dostala zapal prsnika a stratila mliecko,takze momentalne sme na Nutrilone alergy care a musim povedat,ze to je velmi fajn.pekne papa,place zriedka,a tiez skoro negrcka,ale nutrilon este zahustujeme nutritonom.
Takze som rada,ze sa na to prislo a ze sa to hlavne zlepsilo,uz aj spinkame pekne a je spokojnejsi. 🙂

tereza33
19. feb 2010

ahojte,
môj 5 mesačný chlapček má už vonku 2 spodné zúbky, myslím, že sa mu už začínajú prerezávať aj horné. Od narodenia ho iba kojím, lenže posledné dni ma začal veľmi hrýzť pri kojení do bradavky. Je to hrozná bolesť, obydve bradavky ma už z toho bolia. Určite by som ho nechcela prestať kojiť. Máte s tým niektorá skúsenosti? Čo ste v takom prípade urobili?

pipatko
20. feb 2010

Ahojte, prosím poradte mi. Mam mesačného synčeka, ktorého plne dojčím. Náš problém spočíva v tom, že dojčíme cez klobúčiky. V pôrodnici sme však dojčili úplne normálne, myslím tým bez klobúčikov. Ale keď sme prišli domov, syn sa nevedel prisať na jeden prsník a tak sme skúsili klobúčik. Tak si na ne zvykol, že teraz úplne odmieta piť bez nich. Prosím poradte mi, ako ho mam od toho odučiť. Mliečka mam dosť a syna sa snažím k prsníku správne prikladať. Vopred ďakujem za vaše rady.

annag
20. feb 2010

terezka, bábo nemôže hrýzť ak sa dojčí, lebo by hrýzlo samé seba

http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...

annag
20. feb 2010

pipatko - ideálne by bolo skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou

s klobúčikmi sa bábo správne prisať vlastne nedá, dá sa to skúšať lne bez nich. Skúsila si i asymetrické prisatie? Ideálne v priečnej polohe?:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

weblucy
20. feb 2010

Tereza33, aj mna maly hryzol uz od narodenia, preto som pouzivala silikonove klobuciky, ale len od firmy Mam, su take ploche, na ine sa nevedel prisat. Ale neviem, ci by si zvykol uz 5 mesacny na ne. Je to nebezpecne, ked ta hryzie, mne sa asi 4x cez tie trhlinky dostala infekcia a mala som zapaleny prsnik, strasna bolest. Po mesiacoch som mu davala prsnik uz bez klobucikov, vsetko slo fajn, ale ked mal asi 10 mesiacov, tak ma znovu zacal hryzt. A bolo to preto, ze som uz nemala skoro ziadne mliecko, tak sme presli na umele. Ak si si ista, ze mas mlieka dost, tak si skus odsavat a davat mu z flasky, pretoze, ak ti rozhryzne bradavku, dlho sa to hoji a staci, ze ti znova zahryzne a si tam, kde si bola. Dojcenie nema boliet.

tereza33
22. feb 2010

Ďakujem za odpovede. Som si istá, že mlieka mám zatial ešte dosť, doteraz som s kojením nemala vôbec žiadne problémy. Až kým sa ma malý nepohrýzol, asi som naozaj neustriehla tú správnu chvílu, keď sa malý s prsníkom už iba hral a nepil mliečko a vtedy ma kusol, odvtedy ma ten jeden prsník bolí, už aj keď sa len prisaje. Natieram si ho krémom na bradavky, tak dúfam, že sa to zahojí.