Malo by 4 mesačné kojené dieťa piť už aj čaj?

zaira301
17. dec 2011

Ahoj, chcela by som sa spýtať niektorej z Vás, či mi vie poradiť. Mám dieťa, ktoré má 4 mesiace a 1 týždeň a ešte stále ho kojím.....chcem sa spýtať, či je potrebné mu podávať aj čaj, alebo zatiaľ stačí moje mlieko? Všade čítam, že ak je kojené, nie je potrebné podávať čaj...ale stretávam sa s názormi iných žien, ktoré už od 3 mesiace dávajú dieťaťu čaj, niektoré aj skôr....potom neviem, či neurobím nejakú chybu, či dieťa nebude smädné.....prosím poraďte mi....a ešte chcem sa spýtať, kedy ste začali dokrmovať dieťa inou stravou? Ďakujem vopred....

krtica11
14. jan 2012

@zuzikiss ahoj mi sme mali ten isty problem teraz mame 15 mesiacov a ked donho dostanem viac ako 250ml tak som štastna a je to odmalička čistu vodu nikdy akurat granulovane čaje a musi byť teply čaj studeny akurat cez leto ale inač nie.Treba len skušať určite mu niečo zachuti.

zuzikiss
15. jan 2012

@krtica11 dakujeme ze si mi odpisala stale mu davam pit teply cajik studene by mi ani nevypil.som stoho hotova davam mu uz pit cez striekacku tak to trocha zabera,ja len dufam ze sa to raz napravy.budem dufat a skusat

beton
19. jan 2012

@zuzikiss dojcene sedemmesacne babatko ine tekutiny okrem tvojho mliecka nepotrebuje. ma na to predne mlieko a vytiahne si, kolko chce. malo by vsak byt dojcene na poziadanie. toto plati do 8, podla inych zdrojov az do 10 mesiacov.

zuzikiss
19. jan 2012

@beton dakujem moja ale moj malinky neni kojeny tak mi nic neostava len bit trpezliva ale dakujem za radu

beton
20. jan 2012

@zuzikiss tak potom len upozornenie, ze si pisala do laktacnej poradne...z toho vyplyva aj moja reakcia. drzim palce.

koran
24. jún 2012

@cora73 presne to isté aj my...

zigzag
24. jún 2012

mas bol na vode od porodnice,kedy som ho nosila na glukozu, bolo velmi horuco a stale mi plakal, hoci mi mliecko nabehlo skoro, ked sme dosli domov boli horucavy, tak sme tiez davali glukozu striekackou,,, a neskor sme zacali cajikom feniklovym, ktrory nam pomohol na koliky, teraz mame rok, mlieko mi nepije uz asi 4 mesiace, odmieta, teraz pijeme cistu vodu a vypije jej vela.. nemam problem,,,, ci cajik, alebo voda, chuti mu vsetko.... ja si myslim,ze to individualne a treba sa prisposobit dietatu, ked mam pocit,ze je smadne, tak mu ponuknem vodu, cajik,,, a to ze ma byt vylucne dojcene do 10 mesiacov je hlupost, keby mal byt vylucne dojcene, nenarastli by mu v6 mesiacoch zuby 😀

spanielsko
24. aug 2012

dobry dne, chcem Vam napisat, mam synceka 3/mesacneho, a cjaik mu davam od preveho tyzdna narodenia, pretoze zijem v Spanielsku a je velmi horuco, takz emoje mlieko materske mu asi nestaci, kedze mi ho odporucila moja pediatricka, a chcem Vam povedat, ze sa nebojte mu davat cajik , nenma problemy s pradenim ani s kakamnim, vypije mi denne 200ml cajiku, pozdrvujem vsetky mamicky zo Spanielska

adusikadka
5. okt 2014

Moja dcerka ma 3mesiace. Kojim ju. Cajiky jej este nevarim,ale kazdy den jej davam vodicku. Odporucila mi to moja pediatricka s tym,aby sa uz od mala naucila na vodicku,aby som v buducnosti nemala problemi pri podavani liekov s vodou a rovnako aby sa jej oblicky precistovali.
Dcerka sa narodila v juni,cize v horucich dnoch a myslim si,ze vodicka jej pri tych teplotach urobila dobre. Mnohokrat som si vsimla,ze ked bola dcerka nervozna a nechcela ani mliecko,ani si grgnut,ani spinkat,ani prebalit...dala som jej vodicku a po nej sa ukludnila a bolo opat vsetko fajn.

dollynkaa
5. okt 2014

Ja som davala od 2mesiaca.vodu alebo slabunky feniklovy a sme kojeni

isabel11163
5. okt 2014

kľudne môžeš dať čajík alebo aj čistú prevarenú vodu je to na tebe.. spomeň si že aj my sme boli odchovaný na čajíkoch a nič nám nechýba. čo sa týka predného a zadného mlieka ako som tu zachytila je obyčajná hlúposť nie je to pravda - mlieko je úplne rovnaké či je predné alebo zadné..

zuzkat1
5. okt 2014

@isabel11163 mlieko nie je uplne rovnake ci je predne ci zadne...
Ja som starsej dala vodu az ked mala 13mes. Mladsia ma 6mes.a este nepije vodu

huginko
5. okt 2014

mňa tak učili, že dieťa kojené do 6 mesiacov nepotrebuje piť ani vodu ani čajík... predné mliečko uhasí smäd a zadné zasýti....jedine v lete, v horúčavách možno dať trošku vodičky prevarenej alebo čajík...malý bol spokojný

grenka
5. okt 2014

Baby ja suhlasim s isabell ja som od poridnice davala hned pit cajik vodu a nemaju problem s pitim...a co sa tyka zadneho a predneho mlieka tak isto suhlasim s nou...ja ked som picedala kardiologicje o orednom a zadnom mlieku tak na skoro vyrazila z ambulancie..ze to studia netu....

isabel11163
5. okt 2014

@zuzkat1 mlieko nie je vždy rovnakého zloženia ale je hlúposť riešiť to o prednom a zadnom mlieku.. mali sme školenie o laktácii a dojčení kde sme práve rozoberali tieto reči o prednom a zadnom mlieku... a čo sa týka toho čajíka a vody - myslím si že nie je chyba dať čajík a vodu aj skôr.. odporúča sa to najmä v lete kedy je veľké teplo a detičky sú viacej smädné, ale nie je žiadna chyba dávať čajík aj skôr - dieťaťu to nemôže uškodiť..moja teta nedávala prvej dcérke čajík lebo lekárka jej to zakázala že to škodí obličkám atď.. (Praha 5 rokov dozadu) nakoniec ďalšia štúdia ukázala že je to hlúposť - a verím tomu pretože keby pitie čajíka poškodzovalo obličky z našej generácie by sa polovica populácie stretávala na dialýze..pochopila to aj teta a druhej dcérke ktorá teraz bude mať 2 roky dávala čajík zhruba od 2 mesiacov.

zuzkat1
5. okt 2014

@isabel11163 caj pila moja az ked mala 2 roky,je januarova a teda v lete mala pol roka a vonku 40ky...kojila som castejsie,mala bola uplne ok...

zuzkat1
5. okt 2014

@grenka vsetky laktacne-aj tie v porodnici rozlisuju predne a zadne mlieko...

martinella1
5. okt 2014

bábätko do 6 mesiacov čaj nepotrebuje, pokiaľ nie je leto a 40 teploty.....nejde len o samotný čaj, ale ak ponúkneme dieťaťu čaj, či vodu, navykne skôr na fľašku a neskôr začne odmietať prsník....nie vždy sa však toto stáva....no poväčšine je to tak. Moja ml.dcérka bude mať rok, je stále kojená, vodičku dostala prvýkrát v 4.mesiaci, no nevedela piť z fľaše. Čiže sme viac kojili a vodu vôbec nechcela. Až v 6.mesiaci sa poriadne napila z pohárika.....
Osobne si myslím, že ak už začať s niečím okrem mm, tak s vodou a nie čajom. Pri staršej som začala práve čajíkom, po chvíli odmietla piť z prsníka, a potom sa to odzrkadlilo aj na zúbkoch.

zuffovaeva
5. okt 2014

Kojenym na poziadanie netreba do 6 mesiacov nic len mliecko. Aj v lete. Ak sa davaju ine tekutiny, zbytocne sa znizuje prijem materskeho mlieka, ktore je pre organizmus ovela cennejsie ako nejaky cajik. Od 6 mesiacov sa ma zacat ucit pit z poharika.

grenka
5. okt 2014

@zuzkat1 laktacne ako mozu.vediet opytsjsa isabell ona s detickami robi v porodnici

zuzkat1
5. okt 2014

@grenka robi v porodnici a dava caj? Zaujimave...mne aj pediatricka kazala do pol roka LEN mlieko

zuzkat1
5. okt 2014

@martinella1 moja ani v lete v 40kach nepotrebovala vodu... 🙂

zk3
5. okt 2014

uplne staci materske mlieko.nasa ochutnala vodu ked mala cca 6 mes-videla manzela pit z hrnceka,a pytala,tak si odpila.caj ochutnala asi v 11 mes.doteraz pije vacsinou vodu,caj velmi velmi sporadicky.detom min do 2 r staci cista voda,netreba ziadne cajiky,dzusiky,...

grenka
5. okt 2014

@zuzkat1 bavime sa o zadnom a prednom mliecku !!!!a.co sa tyka pediatra moja veru kazala a nema to nic spolocne z ubytkom mlieka ...mam dve deti odkojene prikrmovane od 4mes zo suhlasom pediatra a mliecka som mala.vela 🙂

zuffovaeva
5. okt 2014

@grenka sestry v porodnici casto davaju prve dni caj, aby mali deti plne zaludky a nerevali im na novorodeneckom.

martinella1
5. okt 2014

@zuzkat1 každé dieťa je iné, kamoškina mala v lete takto skončila dehydrovaná, kojila a dosť často, ale asi mala pila pomenej, čaj ani vodu nedávala....niektoré dieťa potrebuje v horúčavach viac tekutín, iné pomenej a je aj dôležité, koľko je kde stupňov....my sme v lete hynuli....

grenka
5. okt 2014

@zuffovaeva odkial mas take informacie?ja sa bavim o sestrickach v porodnici ze oni vedia ci existuje predne a zadne mlieko!a o caji ked je dieta doma!dobre rano

zuzkat1
5. okt 2014

@grenka to hej,ale radi davat cajik... Tak moja dr v ziadnom pripade pred polrokom nic...a moja znama veru skoncila s dojcenim ked dala flasku...maly bojkotoval prsnik...

@zuffovaeva ja som Chvalabohu mala deti stale pri sebe🙂 takze nikto ich nicim nekrmil...aj ked v prvej porodke chceli hned ako babo otvorilo usta...ale v druhej boli za kojenie

zuzkat1
5. okt 2014

@martinella1 bolo leto 2010 von sa pred 5tou nedalo ist...kojila som kazdu pol hodku

@grenka vies ja nemam az tak pozitivnu mienku o sestrickach v porodnici...cest vynimkam... Tam kde som rodila starsiu tak des... S mladsou ovela lepsie...