Mám laktačnú krízu alebo malého výmyselníka

cyklamenka
10. okt 2012

Babeny kto vie, nech poradí, moj maly ma presne 3 mesiace zajtra. Na zaciatku som mala nadbytok mlieka s velmi silnym vypudzovacim efektom.. s laktacnou sme riesili nepokoj na prsniku a pod. Ked si uz maly konecne zvykol, bol dalej kojeny na poziadanie, s prsnika sa odpajal sam a bol spokojny. Vaha s poradni nam vsak ukazala, ze sme malinko pribrali. Laktacna teraz povedala, ze ho mam vracat na prsniky, ze pil len vela predneho mliecka a to mu oklamalo brusko. Teraz uz priberame cca, ale mam pocit, ze mam o dost menej mlieka a ked sa znizi tok mlieka, malemu sa nepacia makksie prsniky a vobec nepije, prsnik doslova odmieta. Okrem toho si posledne obzuva rucinky. Ale aj po nakojeni, kedy by som povedala, ze ma dost. Je to hlad alebo co sa deje?! Skusila som uz aj odsavat a davat mu to hustejsie z lyzickou alebo po hadicke.. ale to sa neda. Ked som uz nevldala, dala som flasu :( No posledne mi pride, ze aj to mu je malo.. V noci ale mame mliecka kopec a vypije len jeden prsnik uuuplne do dna a hned buva?! A teraz radte, co sa deje??! Neviem, ako mu dat, ako casto, neda sa nikam ist.. neviem :( Dik za kazdu radu.. 😨

brtkulka
10. okt 2012

objavil rucicky, ked obzuva rucky, neznamena automaticky, ze je hladny... sleduj, ako sa sprava po napapani. je spokojny?

brtkulka
10. okt 2012

este ma napadlo, skusala si stlacanie prsnika, aby sa ti dostalo k zadnemu mliecku?
inak ak mas laktacnu krizu, nic ine, len prikladat babatko co najcastejsie, na poziadanie, oddychovat, striedat prsniky.

monika74
10. okt 2012

kým ti neplače celé dni tak ver že mliečka máš dosť.moja tiež už na prsníku vymýšla ked musí viac potiahnuť tak sa hnevá a rúčky obhrýza stále ale to nieje od hladu 😀 V noci mi tiež vypije jeden prsník a hned spí a je pokojná

boka79
10. okt 2012

ahoj, pisala som uz u predchadzajucej otazky, kde si tiez prispela. A co sa tyka obzuvania, to robia deti v tomto veku, pokial si ale vyslovene saje rucicky, tak mu treba nahradit prskom, ked cmula, to znamena, ze mu nieco chyba. Moj maly si cmulal a sal palec, ale preslo to a odvykol si, dala som mu stale prsko, ked sal a potom bral uz len prsnik a mliecko sa zvysilo. Mozno je to aj dosledok akehosi strajku - pozri, co som pisala u predchadzajucej otazky.

A flasku vyhod, to strajk este viacej zhorsi a ked ti pribera, skus dojcit, ked spi, zaspava, vstava.

diana_81
10. okt 2012

@boka79

ahoj boka, my sme uz starsie babatko, ale mam pocit, ze mame taky dlhodoby strajk = proste mala tusim zije zo vzduchu alebo co? Na prso ju nahovorit je umenie, niekedy ho rozpumpuje a necha tak. Ma malo pocikane plienky (ale slinta ako bernardin) a ani prikrmy neje. Ma 11 mesiacov a vsetci vravia ze som paranoidna, ale ja citim ze to akosi nie je ok. Spime spolu, snazim sa ju prikladat, ale takemu velkemu babu neprikazes, vsetko ostatne je zaujimavejsie ako jedlo... ci uz mliecko alebo prikrm. Co by si mi poradila? Flasu ani cumel nema, ani klobuciky atd. Spime spolu a snazim sa nukat... prave dnes nasadzujem benedikta a senovku, ci to nie je tokom mliecka ale ak ani to nepomoze neviem cim to je a ani ako ju vykrmit, ked ani jedlo ani mliecko nechce :(???

boka79
10. okt 2012

a ked to tak citam, tak mi to pripomina uplne moju situaciu, mne to pomohlo vyriesit, az ked som si mlieko zvysila, musela som nakoniec po radach laktacnej ist na domperidon a odvtedy je to lepsie, aj ked nie idealne. Moj maly pije donbre, len ked si vytvaram akoby nadprodukciu a v noci pije dobre. Tiez velmi malo pribera, ale stale v norme a prospieva velmi dobre, aj kaka a cika, tak sa s tym snazim zmiernit, ze lepsie to uz asi nebude .

Preco myslis, ze mu to je malo? Podla coho?

boka79
10. okt 2012

@diana_81

ahoj, ja v tomto bphuzial sama sebe neviem radu, lebo mam podobne doma, prikrmy nechce, prsko cez den velmi malo a velmi slabo aj cikanie je hlavne cez noc, kde kojime asi najviac... Je tiez velmi zvedavy.

To poznam, mne sa mama, muz , svokrovci vysmievaju, ze som paranoidna, lebo ze ved pozri, ako sa ma dobre, aky je zivy atd, ale ja vidim, co pije a viem kolko pije, podla plienok a hltov a pohybov brady... A robim si starosti, uplne Ta chapem, ja uz beriem aj costi a ako pises maly cez den pije, spusti reflex a potom nechce, tak si len odpumpujem, aby mi mlieko neodislo. Pribral 150 g za mesiac, takze ziadna slava a vy,prospievate? Priberate? To je asi to najdolezitejsie..
Podla toho co pises, robis vsetko spravne, skus este kontakt koza na kozu, mojkat, spolu sa okupkat , nejako na cicik navnadit, a senovku skus urcite, neuskodi to, uvidis, ci bude chciet viacej pit., cikat a kakat.. Vykrmit ju proti jej voli nevykrmis, ja som myslela, ze ved musi mat nejaky pud sebazachovy, ale on mi sam nepopyta ani po 5 hodinach, tak neviem, kde ten pud je, ale je taky vitalny, ze neverim, ze mu to nemoze stacit. Snazim sa mu verit a verit sebe, lebo viem, ze mliecka mam dost, este aj odpumpujem. Skus zvysit tok mlieka, mozno to pomoze, ale ked pises, ze ti prestane pit, ked ho rozpumpuje, nemoze to byt skor, ze mu vadi rychly tok mlieka? Ked mas skor ten pocit skus antiravitacnu polohu v lahu, vtedy nam to funguje. Alebo pusti, lebo sa mliecko spusti neskor?

Ja nie som laktacna, ale toto si uz 3 mesiace uzivame v uvodzovkach...

Ked mas pocit, ze vobec nic nechce, tak skus u lekarky , nech vyluci nedostatok zeleza, porp. nejake alergie, nema hnacky?

diana_81
10. okt 2012

@boka79

Ja sa tusim pomaly po tom vsetkom samostudiu stanem laktacnou 🙂 no ale zarty bokom...

Prve tri-styri mesiace bola pohoda... mala priberala tak 1000g, potom zrazu sipka dole a po 490g a 250g za mesiac sme mali dokonca i take ako Ty pises, ze 160g za mesiac asi v 7-8 mesiaci. Ja zijem mimo SR, tam to nik neriesi, vazili sme sa malokedy a vzdy ked som sa pytala tak ma upokojovali ze je to ABSOLUTNE OK. Manzel si mysli, ze vymyslam, presvedcili ho len nedavno ranne plienky, teda tie nocne ktore vobec nie su precikane. Rozpapala sa fajn co sa prikrmov tyka, teraz nema zaujem, co by bolo ak by sa dobre dojcila ok, lenze ona sa nedojci a takto jej chybaju este aj tekutiny z kasiciek a polievok, kedze je len co si vie zjest z ruky. S vodou sa po par hltoch zacne hrat az je cela obliata a musim ju prezliect... Zabava...

Ja si spatne mylsim, ze sme mali strajk a nepodchytila som to vcas, ze ma nik nepodrzal, vsetci vedia akurat tak odmerkami UM do deti cpat :( No co uz. Tiez verim, ze som jej neuskodila a ze sa ma dost dobre, ale chcem o to dojcenie zabojovat.. Najma preto, lebo ako vidim ine do nej nedostanem, UM som neskusala ale myslim, ze ani to by nechcela... resp len za cenu odstavenia.

Komunikovala som s laktacnou, i na stretnuti sme boli ale vidiet nas dojcit sa a pred inou osobou je ukaz menej casty ako zatmenie slnka. Ja si myslim, ze cele to strajkovanie a chodenie von a neriesenie situacie (prso som ponukla, mala nechcela, tak sa slo dalej) mi zmensilo tok mliecka... podla mna som tiez mala nadprodukciu a vez nej mala nechce tahat... tak skusim senovku a benedikt a uvidim ci zmeni spravanie, ak hej uvazujem i o costi, ale mne ho nema kto predpisovat a motilium je drahe... Proste uvidime...

Ako pises, pud sebazachovy ziadny a opora okolia nula bodov... No ale ja som s nou, ja vidim tie suche plienky, ja nukam prso a nik iny mi s tym nepomoze... akurat zopar fajn ludi na koniku... Drzim palce aj vam, tusim riesime podobne situacie ako citam tvoje riadky

cubana
10. okt 2012

tiez by som to riesila prikladanim prsnika a nedavala flasu, mozno je to len nejaka prechodna faza kym sa upravi dopyt/ponuka a mozno to obzuvanie moze byt spojene aj s dasienkami uz sa pomaly zacinaju tlacit zubky, hoci dokym vylezu este to potrva ale mozno mu tam nieco vadi

sendy182
10. okt 2012

@cyklamenka objavil ručičky....... často v noci kojiť ...... skús jemne stláčať prsník keď papá...........máte neakú polohu obľúbenú? môje deti chceli byť zavinuté pri kojení........mali pohodu aj ja tiež......vankúše, a pod..........pitný režim......ak dávaš jeden prsník tak z druhého si trochu odstriekni a ponúkni aj ten........predné aj zadné mlieko.......

ivani
11. okt 2012

aj moj maly presne v 3 mesiacoch robil toto. sam sa odtiahol od prsnika pocas kojenia aby si mohol zuzlat prsty. niekedy som myslela ze ho pri kojeni az znasilnujem. mne pomohlo ze som asi tak cca tyzden kojila stale z oboch prsnikov, zacala som pit caje pre dojciace matky a nasadila som si homeopatika. zvysila sa mi produkcia mlieka a maly je opat spokojny. po tom kritickom tyzdni papa opat iba z jedneho prsnika a je spokojny. ked sa odtiahol tak som mu este trochu vytlacila mlieka na bradavku a tak dala do pusy, aby vedel ze tam je mlieko a ma tahat.
ked si uz zuzle rucicky tak davaj pozor aby hned po kojeni nezacal zuzlat prsty. lebo moj drobec sa uz par krat takto tesne po kojeni povracal, ze si pichol prsty do pusy zuzla a dogrckal sa 🙂) a kojila som odznova

zuzkavka
11. okt 2012

máme to podobné - 3 mesiace a jeden týždeň, stále ruky v pusinke, stále by iba jedla a ja mám pocit, že sa mi mlieko netvorí tak ako sa tvorilo. Mali sme však už aj také problémy predtým, tuším v 6. a 10. týždni a teraz v 14., takže mi to vychádza, že stále po 4 týždňoch. Raz som to riešila senovkou a benediktom na jeden týždeň na radu laktačnej a pomohlo (ale začala som aj častejšie prikladať), teraz skúšam homeopatiká, tak uvidíme. tiež by najradšej pila z tvrdých prsníkov, no ale asi si bude musieť zvyknúť aj z mäkkých. a už som sa toľko nastresovala pre mlieko, že až, kojenie je podľa mňa dosť zložitá záležitosť 😝

boka79
11. okt 2012

@diana_81

no to akoby si nasu situaciu opisovala, ja som tiez v zahranici a presne to iste, aj ja mam pocit, ze som neskoro podchytila situaciu, nevedomost a uvazujem o lakt. poradenstve niekedy, ked si predstavim, co vsetko sme prezili. Ale teraz sme boli na Sk a bola aj laktacna a prisavanei, vsetko ok, aj to co robime, vsetko ok, asi to treba len nervy ...

inak aj moj muz ked videl nocnu nepocikanu plienku, to bolo vtedy, tak len povedal, ved on si zje, co potrebuje, a len tak zo srandy, ze dufa, ze to je posledne dieta, ked ma toto stale pocuvat. Podpora nulova, ziadna, tak som to nakoniec nechala a stazujem sa inde, kde mo aj niekto pomoze 🙂 Idem na dovolenku teraz, ved potom si mozme aj na IP napisat, kedze mame rovnaky problem. Aj priberanie, najprv 1000 g. do 4. mes. potom 450 a, potom este menej a teraz len 150, uvidime, co bude dalej .

Ja kupujem v DE motilium 100 ks, za 23 euro ale na preukaz lekarsky to dostanem..

diana_81
11. okt 2012

@boka79

ach jaj, ja mam fantastickeho muza, ale tiez ma ma za pretazenu matku na materskej niekedy... Co si povedzme obcas i som... ale ked sa clovek snazi a snazi a nedari sa je to na zufanie niekedy. Tiez som si povedala ze sa musim stopnut a nestazovat sa jemu, ked to po prepracovanom dni nechape. Len on je tiez taky, ved sa naje ked bude hladna, ved pospi ked bude unavena... a darmo mu mozem hovorit, ze to tak nefunguje, ze cim lepsie sa dojci tym lepsie mi papa, a cim lepsie spi, tym sa rychlejsie upokoji a ked jej nevyjdem v ustrety je umrncana a ospala cely den ale spat nebude ani za nic... proste tym ze tak nezije den co den nechape to.

Mne teraz tusim pekne zabrala ta senovka a benedikt, otazka je ako sa to vyvinie dlhodobo... mali sme dnes fajn den - ja sa tesim uz z drobnosti 🙂 motilium som zatial nechcela, to je asi fakt take, ze ak s tym clovek zacne uz to asi berie az do konca, vsak?

euka210
11. okt 2012

pri 3m to moze byt latkacna kriza, vyhod flasu, casto ponukaj prsnik, pomahaj stlacanim, aby mal rychlejsi tok, striedaj prsniky 2-3 pocas kojenia, venuj sa len babu ak sa da par dni a prejde to.

beton
11. okt 2012

flasku odhod, lebo sa o dojcenie zbytocne pripravite, resp. si pripravite problemy a komunikuj dalej s laktacnou, ktora s vami uz zacala a vas pozna.

erzulik
12. okt 2012

@boka79 preco si myslis ze domperidon -costy nie je idealny? Ja to uzivam od 2 mesiaca ako sa mala narodila a teraz ma 13 mes.. Precitaj si linky od annag. Moja malinka nie je chora dostava sa do mliecka minimum z toho lieku.

boka79
15. okt 2012

si to
@erzulik si to zle pochpila, nie costi, alesituacia nie je idealna.

mamulienka0107
15. okt 2012

moja mala ma 3 a pol mesiaca a uz tyzden prezivame presne to iste.. asi je to normalne v tomto obdobi..

diana_81
15. okt 2012

@boka79

No jo, ked je zle moze este horsie... mala uplne zacala bojkotovat prso, hryzie ma :( a pricucne sa len v polospanku. Pritom mlieka pribudlo. Tak teraz patrame s laktacnou, ci jej vadi senovka a jej pach, ci chut v mliecku, ci hryzie kvoli zubkom (ale to pochybujem, robi to vedome a ked jej odhalim vystrih tak sa tvari, ze nic otravnejsie v zivote nevidela. Predtym ju prsko upokojilo, uspavali sme sa na nom, teraz mi v posteli place a upokoji sa bez neho, vezme ho a cucne si az potom), ci sa prilis snazim, alebo co sa mi zda najpravdepodobnejsie ze tym ze sme na navsteve na Slovensku ma tolko ludi okolo seba, ze sa sice tesi zabave, ale zneistuje ju to, lebo o to menej sa jej venujem ja... Ja sa modlim, nech sa mi uplne neodstavi.

Fakt kazdy den nejaky pruser!

boka79
16. okt 2012

@diana_81

ahoj, vidis, ako u nas je to presne tak,mne maly teraz zasa nechce tiez papat, asi je to v ovzdusi, mozno je to naizaj nieco take, och boze, tiez rozmyslam, ze uz by to mohlo byt aj lepsie, kde na sk ste doma? My sme z Kosic.. V piatok mam poradnu, myslim, ze vaha bude slaba, takze uz som na nervy trochu.

diana_81
17. okt 2012

@boka79

Ja som v Bratislave.... a tiez idem skusit Costi ako poslednu zachranu... bud sa jej to bude pacit a rozkoji sa, alebo sme postupne skoncili s dennym kojenim a uvidime ako dlho zostane vecerne. Budem bojovat 🙂 Drzim palce do poradne, radsej pekne pomalicky priberat ako vykyvy. Potom sa ozvi ako bolo!!!

boka79
17. okt 2012

@diana_81

costi urcite zaberie, len sa priprav na to, ze to moze byt potrebne dlho brat, a musis si ho niekde dost nakupit, alebo dat na recept predpisat.. My uz pomaly 3 mesiace berieme a asi tak skoro neskoncime, takze skus, myslim, ze to je altrnativa... Aj my budeme urcite bojovat, denne si sem tam pocuca, ale minimalne a prkrmom neublizi, tak ja neviem z coho to dieta zije, je taky vitalny, chuda moje male... jasne dam vediet.