Mám ploché bradavky. Budem mať problém s kojením?

tinag
16. okt 2006

Nenasla som tu taku temu, tak sa vas baby chcem opytat, ci mi viete poradit s plochymi bradavkami. Kupila som si take klobuciky, ale z nich mi moc vyteka kolostrum. Ked sa s nimi manzel pohraje, tak su ake maju byt.Ale co z toho, ked manzel nemoze kazde dve-tri hodiny sat 🙂 ked sa male narodi.
Obavam sa, ze budem mat s kojenim problem.

funny
1. feb 2007

curly a mas ploche, alebo vpadnute bradavky? ja chodim na pripravu a prave teraz prebieha cast kojenie. vklada sa dvorec, ktory dieta zospodu masiruje jazykom (pritlaca o podnebie) a teda moze mlieko stekat dole a cez bradavku len vyteka. ale v ziadnom priade nema tahat za bradavku, tym mu mlieko aj tak nepotecie. to je vraj dovod castych zapalov a krvavych bradaviek. u plochych to vraj nie je ziadny problem (aj ja asi mam take podla obrazkov), jediny problem moze byt u vpadnutych dnu, ale vraj tam sa da niecim na baze vakua trochu pred porodom trenovat, aby si zvykli.

kojenie je vraj hlavne vec psychiky, ak zena naozaj vnutorne kojit chce, vacsinou to ide a je aj mlieko (s vynimkou zdravotnych problemov). prve dva - styri dni je len kolostrum, je to najtvrdsi cas, lebo vela deti byva hladnych, nestaci im, potom su stale prikladane, nic netecie a niektore zeny kojenie vzdaju. takze vraj vydrzat, najst spravnu polohu a hlavne vkladat dvorec, ktory je odolnejsi. prajem vela zdaru, pre mna je to tiez len teoria, ale vyzera, ze to funguje. ta porodna babica uz toho odrodila dost.

curly1983
1. feb 2007

funny... ja mam asi riadne postihnute bradavky 😀 lavu mam vtiahnutu - vonku som ju videla asi tak 10x v zivote 😀 a pravu mam plochu.... je to mozne???

takze vlastne s tym nemusim pred porodom nic robit? 😕

funny
1. feb 2007

kuknem doma do tych papeierov, co nam dali, ok? ja nerobim nic. hlavne, ja som na ne hrozne citliva a nenavidim to, ked sa ich ma niekto dotykat. som zvedava, ci sa to zmeni. 😕

curly1983
1. feb 2007

ja mam teda dost necitlive bradavky...no akurat s vynimkou prvych mesiacov tehotnosti - to boli riadne citlive. Dufam teda, ze to nebude velky problem pri kojeni - tie moje bradavky

yesno22
1. feb 2007

curly, ja sice nemam ploche bradavky, ale odporucali mi kamosky si ich sprchovat studenou vodou a prsia po kupeli pri natierani telovym mliekom pekne pomasirovat 😅 ...nesmie to ale boliet...vraj to pomoze aj pri tom vasom probleme...zaroven sa prsia a bradavky pripravia na kojenie... 🙂

andrea.m
1. feb 2007

tiež som mala v tehu citlivé bradavky.sama som sa ich mala problém dotknúť nieto ešte manžel...zabila by som ho keby ich chcel cmúľať.

funny kojenie nie len o psychike matky ale aj o snahe babätka.filipka som chcela kojiť tak silno až mi skoro šiblo od túžby a neopodarilo sa...nechcel sa prisať.tamarku kojím napriek tomu že mám ploche bradavky a som total vyčerpaná s psychuikou v čudu.

deti spia a ja namiesto spania tu polemizujem...dobra som nie 😉 ???a potom,že nevládzem.

filipka mi 1x priložili po 5 dňoch(bol v inkubatore)aj o tom je úspešné kojenie 😉

ribizek
25. apr 2008

Ahojte.

Už som písala o jednom korektore v téme formovače bradaviek. Takže si skúste dievčatá pozrieť túto stránku:

http://www.chicco.sk/chicco.php/produkt/Dojcens...

Je tam jeden korektor, ktorý sa dá objednať v predajni, kde ponúkajú Chicco. Mne celkom fajn funguje, stál cca 300 Sk a som s ním zatiaľ spokojná. Tiež som ho objavila náhodu a v jednej veľkej predajni nebola ochota mi to objednať, iba ten drahý 1500-korunový. Ak chcete viac info, napíšte na IP.
Nuž čo, hádam nám to všetkým vyjde a dokážeme kojiť čo najdlhšie. 🙂

mywiel
25. apr 2008

Tinak tu dostat kupit take stopliky ktoryim sa tie bradavky vakuovo daju vytiahnut, zeny si ich kupuju hlavne do porodnice, lebo vraj po porode niekedy bradavky zapadnu, je to z umelej hmoty taky stoplik s ruckou, vyzera to ako malicka odmerka na sirup, skus sa spytat v lekarni. 😉

bora8
25. apr 2008

no ja ich mám - takú vákuovú pumpičku a zo skúsenosti viem, že nestačí si ich kúpiť až do porodnice, ale treba bradavky trénovať už popredu.....

dominikakosice
13. jún 2008

dobry den holky ja sa chcem spytat ake su to ploche bradavky?niekde som citala ze nejde o bradavku ale o dvorec a ten ma kazdy rovnaky ale http://www.4mama.sk/?page=shop&cat_id=32&id=46 prave tu vidime ze ploche bradavky sa tikaju prave dvorcov tak teraz coho sa tykaju ploche prsia?nie nahodou len vtedy ked nevedia vystupit drazdenim vzrusenim zimov?ved neviem zeby neakej zene stali vzdy?tak ktorej to doktor poriadne vysvetlil?dakujem dominika

dominikakosice
13. jún 2008

hallo holky je tu niekto

emjee
13. jún 2008

dominika skopirovane z netu: "Prekontrolujte si už počas prvých tehotenských týždňov svoje bradavky:
vystupujú Vaše bradavky po ľahkom krútení a štipkaní ponad pokožku? Alebo napriek stimulácii zostávajú na úrovni pokožky (ploché bradavky) alebo sa ešte viac stiahnu do seba (vtiahnuté bradavky)?
Pri plochých alebo vtiahnutých bradavkáchformovače na bradavky."

emjee
13. jún 2008
emjee
13. jún 2008

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f... Okrem formovačov možno skúsiť aj tzv. Hoffmanovu techniku. Túto techniku treba robiť niekoľkokrát za deň a môže to pomôcť uvoľniť väzby pri základni bradavky (miesto, odkiaľ bradavka vystupuje z dvorca).
Postup:
Palce priložiť z oboch strán základne bradavky (presne na hrane bradavky) a jemne pritlačiť. Súčasne ťahať oba palce od seba, každý na opačnú stranu. Týmto sa bradavka naťahuje a uvoľňuje sa napätie pri báze bradavky a spôsobí, že bradavka sa vysunie von.
Toto by ste mali opakovať 5x denne, tak, že budete postupne presúvať palce v smere hodinových ručičiek okolo bradavky.

dominikakosice
13. jún 2008

ahoj emjee dakujem heh ciz plochost z toho vypliva ze je v dvorcoch🙂uz tomu chpem proste ide o to aby dvorec vystupil a babatko sa mohlo prisat 🙂a som pocula ze vraj ta plochost sa vacsinou odstrani prave po kojeni ze babtko si bradavku samo vytaha ze? este raz dakujem

murinka
31. dec 2009

ahojte zeny.aj ked je to uz pomerne stary posledny prispevok neda mi nereagovat nanho.mala som ten isty problem-bolo mi do placu ☹ a to doslova-ked sa mi narodila dcerka zacalo sa mi tvorit veeeeeeeeeeelmi vela mlieka...kedze som mala nenormalne ploche bradavky dcera sa nedokazala prisat ☹ pomahala som si klobocikmi ale dceru napinalo z nich kedze boli velke ☹ k nam domov chodila aj detska lekarka ktora mi pomahala prikladat malu-co sa nepodarilo ☹ lekarka mi povedala ze mliecka mam tolko ze by som mohla dojcit spokojne aj tri deticky ☹ mlieka bolo vela a viete si predstavit ako som trpela ☹ mliecko som nedokazala poriadne naodsavat lebo som este nemala ,,prax,, ☹ mlieko sa ,,kopilo,, dostala som vysoke teploty a skoncila som na pohotovosti-nastastie bez zapalu.mlieko som odsavala pre dceru necele dva mesiace-stratilo sa ☹ je mi luto ze dceru nemozem dojcit ale tlacim do nej um ☹ dufam,ze pri druhom ,,baby,, dostanem ,,milost,, normalne dojcit 🙂

hathor1231
1. jan 2010

ahojte,tak pridam trochen pozitivnej energie.
ja som tiez nemala ziadne stuple pred tehu 😀 a teda sme sa tiez pasovali pri kojeni. po par tyzdnoch kojenia sa mi bradavky upravili. tiez som citila take trpnutie a vtedy stvrdli,to ked chcela mala papkat 😅 takze aj ked sa prisla na ploche a mliecko sa pustilo,tak si ich v ustockach prisposobila a do kojeni som mala bradavku ako cumlik 😀 tak len skusajte kojit a kojit.
ako annag hovori,tvar bradavky na kojenie nevplyva priamo,babuso sa prisava na dvorec a cez bradavku mliecko len vyteka... 😉

drzim palce

vejula
1. jan 2010

No hathor, dúfam že máš pravdu. Trocha sa bojím či sa maličké prisaje, lebo tiež mám také mlechejšie bradavky a bojim bojim aby to nedopadlo ako písala murinka. Mne starý doktror hovoril, že vraj si mám neskôr začať naťahovať bradavky ale tiež som potom čítala, vraj sa vtedy uvolnuju nejaké hormony a môže dôjsť ku predčasnému pôrodu, tak neviem čo mám robiť. Terajší doki mi ešte na to nič nehovorila ale tak prsia mi ani moc nekontroluje... Ak máte niektorá skusenosť od kedy si môže žena naťahovať bradavky ak to je vôbec dobré????

kubik80
22. nov 2010

Ahojte tehulky, no neviem od posledneho prispevku je to uz dlha doba, ale snad si to niekto precita. To o tom masirovani opatrne, tiez som sa na to pytala doktora, lebo sa bojim, ze kvoli vpadnutym bradavkam budem mat problem, ze ci si ich mam zacat vytahovat lebo som si kupila aj od Philipsu ten Avent Niplette na formovanie bradaviek. A on mi na to, ze by to neodporucal nakolko tym moze dojst k uvolnovaniu oxytocinu a ten zasa ma vplyv na stahy maternice a aj na produkciu mlieka. Momentalne som 30T, takze este nic neriesim. Ale tiez ma to trapi, idem aj k laktacnej poradkyni tak sa jej na to spytam, resp. ci mi odporuca este okrem toho Niplett kupit si aj odMedely tie formovace bradaviek, to ze sa da do podprdy a vyformuje to. Tak vam dam potom vediet.

kubik80
22. nov 2010

... a este sa chcem spytat prosim ak by niekto mal SK navod k baleniu Avent Niplette od Philipsu daj prosim vediet, ja mam v angl. verzii, diiiiikes

miskap
3. jan 2011

Neviem, či si bola u tej laktačnej poradkyni. Podľa najnovších info sa neodporúča formovať bradavky počas tehotenstva. Dieťa sa má prisať na dvorec, teda nie je dôležitá veľkosť a tvar bradavky! A bradavky sa zvyknú po pôrode a saním dieťaťa zmeniť. Držím palce.

leanela
8. jan 2011

@miskap to som vobec netusila, vdaka za info. Ja som kojila 4 mesiace s klobucikmi a potom to slo aj bez nich do 16 mesiaca dietata. No uvidime ci sa drobec teraz prisaje hadam to bude nejaky chlap 😀

zuzka2712
25. jan 2011

@leanela Ahoj Leanela, a ako sa Ti podarilo prejsť po 4 mes. z klobúčikov na kojenie? Ja kojím cez klobúčiky od narodenia malej- už v pôrodnici som musela takto kojiť, hoci sa malá pricucla hneď. No po cisárskom to bolo s kojením náročné a ja som nechcela stratiť mliečko, tak som začala s klobúčikmi. Mliečko sa rozbehlo, no teraz mesiac po pôrode keď malá papká viacej, ho nemám až tak veľa.Vraj je to zapríčinené používaním klobúčikov. Veľmi by som chcela kojiť "normálne", chce to asi veľa tréningu a pevné nervy. Nablízku nie je ani laktačná poradkyňa a samej mi to nejde. Včera som musela dokrmovať UM ☹ Tak veľmi by som chcela kojiť bez klobúčikov. Keby som vedela aké je náročné odučiť malinkú od nich, nedala by som sa už na to . Radšej by som ostala o týždeň dlhšie v nemocnici a učila sa správne prikladať ......

leanela
25. jan 2011

@zuzka2712 ahoj Zuzka, laktacna poradkina ti poradi aj cez telefon, skus si najst na nete alebo daj do google. Skus neprikrmovat umelym mliekom viackrat prikladaj a pi vela vody aspom 3 litre denne, ja som mala tiez par kriz, mne sa neskoro spustalo mliecko mala tahala a hned to neslo a potom uz nechcela tahat bolo to narocne ale zvladli sme to. Podla mne az taky velky vplyv nemaju klobuciky na tvorbu mlieka mne sa lea prisala bez klobucika fakt az v 4 mesiaci lebo bola malicka a nehrozilo aby sa na plochu bradavku prisala.
Coskoro ma to caka opat uz sa na to tesim 😵 Vies ked budes davat umele mlieko potom nebude tahat tvoje a nebude sa tym tvorit dalsie. Nieje pravda ze ked vynechas davku vytvori sa ti viac mlieka, tym ze papa sa tvori nove mliecko.
Dufam ze som ti nejak poradila 😉

skippy7
25. jan 2011

@zuzka2712 skus pozrieť tu: www.mamila.sk , či nie je v tvojom okoli nejaká lakt.poradkyna...
tak ako piše Miskap, tak mne tiež laktačna neodporučila tie klobučiky, vraj dieťa sa vie prisať aj bez nich...tak pevne verím, že to pojde

mmaattuuss
25. jan 2011

Ahojte. Ja som mala pri malom tiež podobný problém. Ploché bradavky - to som sa dozvedela až v pôrodnici, keď mi doniesli malého na kojenie a nevedel sa prisať. Najhoršie na tom bolo, že sa narodil o mesiac skôr a nemal ani tri kilá, tak všetci hovorili o klobúčikoch a o tom, že čo žiadam od takého malého slabého bábätka. Tak sme sa trápili, lebo ešte som navyše rodila sekciou, tak mlieko nie a nie sa spustiť. Išlo to pomaly, malý nevládal sať ani cez klobúčiky, tak som mu odstrekovala asi 6 týždňov sme sa trápili a potom už aj množstvo mlieka klesalo, lebo som sa začala trápiť okrem tohto ešte aj otázkami typu "Kojíš?" Doslova som nenávidela, keď mala prísť návšteva a ja som vedela, že budem musieť odsávať, tak som malému začala dávať aj umelé mlieko. Teraz by som už však postupovala asi ináč. Aj keď sa desím toho, ako by to bolo pri druhom dieťatku, pretože mi vtedy nikto nepredviedol správne prisatie a ani nepomohol.

leanela
25. jan 2011

Je to naozaj stresujuce obdobie, hlavne ked sa objavi nejaky problem typu ploche bradavky malo mlieka ..
Ja som s klobucikmi nemala ziaden problem, pocula som ze by sa dieta malo prisat na dvorec ale to si neviem predsvavit pri novorodencovi. Mne to takto vyhovovalo najskor s klobucikmi a neskor ked sa drobec vedel prisat aj bez nich 😉 Hlavne je ze som kojila, kazdy si musi najst ten svoj sposob ved nieje nic predpisane ako to musi byt

miskap
25. jan 2011

@zuzka2712 Verím, že zrušiť klobúčiky je ťažké. Žiaľ, klobúčiky môžu ovplyvniť tvorbu mliečka. Bábätku sa ťažšie ťahá cez klobúčik. Jasné, že ak to inak nejde, tak aspoň s nimi. Vyskúšaj malú prisávať bez klobúčika. Chce to veľa trpezlivosti a skúšania, ale myslím, že teraz doma v kľude sa to podarí. Máš už viac skúseností a budeš si vedieť malú lepšie pridržať, natočiť podľa potreby a nikto ťa nebude komandovať! Odporúčam ti vytlačiť trochu mliečka aby si malú navnadila. Ak sa prisaje, hneď si stlač prsník, bábu bude tiecť mliečko rýchlejšie a lepšie sa chytí. Daj pozor, aby nedržala len bradavku, ale dvorec. Aby sa ti neponičili bradavky. A neskúšaj to vtedy, keď je veľmi hladná. Držím palce, daj vedieť, či sa darí. 😉

lawli
25. jan 2011

@zuzka2712 ahoj síce ti tu už dievčata dali kopec dobrých rád ,s ktorými aj ja súhlasím...no chcela by som ti ešte dodať odvahu aj ja 🙂 tiež som mala prolém s kojnením , nebolo to plochými bradavkami ,ale pristupom sestričiek v nemocnici. Viem ,že každá žena inak kojí a tiež ma na to svoj sposob no mňa to stále (každých 8 hodín) učili inak....bolo zaujímavé že pri jednej sestričke mi to išlo ,lebo ta sa vobec nestarala. Pri tých ostatných to bola hroza ,hneď mi prekladali ruky ,malého a dokonca aj prsník (!moj!) malému do ust davali sami 😕 😕 Tiež som mala problém pri porode a dva dni som bola na ATB. Tým samozrejme malého naučili na fľašu 😠 presvedčili ma na klobúčik, ja som bola cela bez seba ,tak som to prijala.....Doma mi mamina stále hovorila ,že to nieje dobré a mam skúšať bez neho. A čuduj sa svete ono to bolo doma ok ,keď bol maly zlý dala som klobúčik a keď bol kľudný tak som mu ponukla len samotnú bradavku. Zo začiatku to bolo chvíĺkové prisatie ale časom sa to predlžovalo a netrvalo ani dlho a kojila som bez klobúčika. Maly mal 5 a po týždňa a už som na klobučik ani len nepomyslela. Držím prsty 😉