Mám prerušiť kojenie?

karinka998
7. máj 2014

Zdravíčko, som mamička dvojmesačného bábetka a momentálne som vo velkej dileme. Kojím, no posledné týždne je môj malý dosť nespokojný stale placče hlavne večer občastne spokojné dni sú výnimkou niekedy sa od prsníka odťahuje a pritom je hladný začne na ratu plakať a nieje nič čo ho dokáže uspokojiť tvra to už dva týždne hlavne večer potom v noci papá aj každú hodinu pred včerom som zistila že mlieko síce mám ale menej...tak som kúpila nutrilon a dala mu ten a ten krásne vypil a spal...ale prsník tiež odmieta iba občas...rozmýšlam že prestanem kojiť pretože mám pocit že sa zbytočne trápime ja aj malý ale zase mám obavy s neho či mu to neuškodí a nezačne mať zlé pocity stoho že už nemá ten pocit pri mamičkinom prsníku a ja mám stoho tiež výčitkové stavy že predsa len to materske mlieko je zdravé...vie mi niekto poradiť?? poprípade mamičky ktore tiež prestali kojiť že či nastaala potm zmena a aké umelé mileko je zdravšie aj ked dnes je už všetko skoro chcemické ale aj tak že ktorá značka je s vašich skúseností tá naj ...ked sa nahodou rozhodnem prestať kojiť čo ani vtom nemám jasno---..:((( bojím sa problém je inde a ja zbytočne prejdem na umelé mlieko:(aj ked teraz mám pocit že je to už posledná možnosť

irin12
13. máj 2014

podla mojho nazoru kazda zena je zrela na dojcenie, je to podla prirody ALE ovplyvnuju to nejake faktory kde maju zeny problemy vacsie a mensie napr. male bradavky, kvalita mlieka. Podla mna kvalita mlieka je ovplyvnena uz v tehotenstve, telo si vytvori zasoby. Proste ta co ma 50 kg koji 3 mesiace a ta co ma 100 mi. 2-3 roky 😀 viem, to podla seba. Taktiez kojenie zo zaciatku boli a to neeeskutocne kym si bradavky zvyknu, po nociach mokre pyzama, mlieko strieka prudom ze dietatko ho ma az na ockach 😀 Vsetko som to prezila a to neraz som sa vyhrazala manzelovi utekaj kupit nutrilon ja uz kojit nemozem od tej bolesti s placom a maly si cuckal mliecko a ja rev neskustocny od bolesti................ s odstupom casu sa na to pozeram inak, a dakujem Bohu, ze mozem dojcit. Ten cit dieta-matka je neopisatelny. Narozdiel od vyssich prispevkov poznam svoje dieta lepsie ako si myslite. Viem, kedy chce spinkat, papat, a co nechce 😉 Zakladatelke teme iba tolko koj kym mas mliecko, a pripadne este dokrmuj babatko bude lepsie imunne

mammaroma
14. máj 2014

@emocia
Dopĺňam info, že dojčím 8. mesiac. Aj v príspevku bolo, že dojčím.

kofoluska
14. máj 2014

@emocia Alenka, ako matka, ktora dojcila a ako laktacna poradkyna NIKDY nebudes schopna pochopit, co potrebuje pocut zena, ktorej sa dojcenie nedari. Preto si nemyslim, ze tento Tvoj komentar je na mieste.
Zena, ktorej sa nedari dojcenie, sa povazuje za ZLU A NESCHOPNU matku, ktora nevie dat svojmu dietatu to najzakladnejsie. POTREBUJE pocut, ze aj napriek tomu je DOBRA A MILUJUCA matka a nezalezi na tom, ci dieta dojci a dokedy ho bude dojcit. Preto prave matky, ktore nikdy nedojcili alebo dojcili kratko, lebo to neslo, su niekedy pre takuto mamicku ovela vacsou podporou nez tlak, ktory na nu vyvijaju laktacne poradkyne a kojace mamicky.
Ostatne, u nas sa vystriedalo asi pat laktacnych poradkyn a ani jedna z nich nebola oporou MNE. Kazda sa snazila len o to, aby som dojcila a tlacila na mna ako vedela. To nebola opora, to bol tak hnusny psychicky natlak, ze som sa z toho zosypala.

imanuel
14. máj 2014

Ahoj, nečítala som príspevky predošlých maminiek, ale chcem sa vyjadriť. Určite ťa povzbudzujem dojči. 🙂 Dojčila som posledných 7rokov tri deti, spolu 56mesiacov a môžem povedať, že okolo 7 týždňa a potom okolo pol roka stále nastali kritické dni, týždne. V tom čase sa prirodzeme zvýšila potreba mlieka dieťatka a telo potrebovalo čas na to zareagovať. 😉 Aj som na to bola upozornená, že nemám dávať umelé mliečko, aj keď bolo dieťatko nervóznejšie, nie úplne nasýtené, len som ho viac prikladala a nedokrmila. Ešte pri prvej dcére som "ako správna matka" kúpila zásobvu, že čo ak bude malá hladná, ale pri druhej a tretej dcére nie. Lakácia sa samozrejme, prispôsobila potrebám dieťatka. 🙂 🙂 🙂 Odporúčam tvrdohlavo neustúpiť, je to nakoniec v tejto prechemizovanej dobe najlepšie pre dieťatko. 😉 Aj keď vyhlásenia, že aj my sme vyrástli na Sunaroch a sme tu je pekné a pravdivé, myslím, že je neaplikovateľné pre dnešnú dobu, keď kravičky z kt. mliečka sa UM vyrába sú "krmené" antibiotikami a ohromným tempom narastá počet imunologických a iných ochorení detí... 😖 Ale každý má slobodu...
Hádam tu nenastanú tradične roztržky pri tejto téme.. 🙂 Prajem všetko dobré, držkajte sa. 😉

emocia
14. máj 2014

@rienok za 7 dní? možno to bola nesmierna výnimka, ale takýto čas je vylúčený. A keď som ti neradila, tak čo ty vieš o tom ako radím...? 😀 Pozri si moje referencie a to je iba čriepok 🙂 isteže mám aj svoje horšie dni, kedy to možno nie je na 150 %. Ale som človek, nie Boh. Človek. Ako ty a ostatné baby tu. Biď spokojná ak si mala poradkyňu a pomohla ti. Je to tak v poriadku.

naolina
14. máj 2014

ja by som poradila laktacnu poradkinu-aby skontrolovala ci babo sa vie dobre prissat a ci nahodou nemate ploche bradavky?! Laktacna poradkina Vam pomoze vyriesit problemy z kojenim a da vela rad. Len nenechajte kojenie-je to najlepsie pre baba .....vydrzte aspon 6mes 🙂 moj maly vnoci sa budil aj 8krat ☹ ale pokracovala som v kojenii do roka-potom som ho odstavila.Este by som Vam poradila pozriet sa na to co Vy za den zjete a vypijete. Skuste vynechat mliecne vyrobky(mozno babatko ma mliecnu intoleranciu).Skuste krmit dieta ked bude spat-tak krmila moja kamaratka, lebo jej dcera dometala prsnik.....Drzim Vam palce 🙂

rienok
14. máj 2014

@emocia nechcela som sa hadat ....bolo to tak dlho a volala som vas prave preto ze som mala na vas referencie, ze pri vas kazda zena rozbehne dojcenie lebo ste "tvrda"....bohuzial na mna ste cas a priestor nemali. Ale uz neverim, lebo mohla ste povedat ze nemozem skor je to dlha doba hladajte inde. Povedat po tyzdni cakania hladajte si inu je dost nefer...

emocia
14. máj 2014

@rienok ahoj, ďakujem za tvoju reakciu, je aj pozitívna, a pre mňa výraz "tvrdá" je prekvapujúci... ale možno moje nasadenie niekedy nejaká mamička takto vnímala... vieš, člvoek sa nevyhne posudzovaniu a čo žena, človek, to iné hodnotenie. A mnohokrát aj na tú istú vec je veľa pohľadov, hodnotení. Sme ľudia. Každý z nás je originál, a tak aj jeho vývody sú originály. A zaráža ma aj ostatné čo píšeš o tom čase. Nemám vedomosť ani spomienku že by som tak dlho niekoho odsúvala... Veď práve, že ja mám dospelé dieťa a som bez manžela, muža, tak mám a aj som mala ozaj dosť času radiť aj cez víkendy (bez prirážky 🙂 ... Ale možno som bola chorá, neviem. V zime bývam zavše chorá. Prosím ťa pekne, mohla by si mi napísať na mail iba kratučko v akom období to bolo? Vyhľadám si anamnézy poradenstiev, čo som vtedy mala. A možno zmúdriem... Ďakujem ti a želám pekné dni 😎

esterba
14. máj 2014

Musim povedat, ze to je fakt hlavne o tom psychickom prednastaveni. Ak sa vopred odhodlas a v dobrom zatnes, potom prekonas taketo "krizy" relativne v pohode. Ja som pred porodom vsade čitala "dojcit, dojcit, dojcit", moja máti opakovala "len dojci", v porodnici (sice rady namilujarmilu, ale mysleli to dobre 🙂 ) sa snazili a stale podporovali dojcenie, ale mna ani na sekundu nenapadlo vnimat to ako natlak. Jednoducho, ak VIEM, ze ak si v zime obleciem plavky, tak von umrznem, tak nemozem vnimat ako natlak rady "preboha oblec sa". Ak si uvedomujem vsetky vyhody dojcenia, tak nemozem vnimat taketo rady ako tlak. A ak si toto neuvedomim a zacnem to ako tlak pocitovat, potom je jasne, ze to nepojde, lebo dojcenie nikdy nejde, ak je matka v strese. Pozri, ak by si to ako tlak zacala pocitovat, tak sa skus odstrihnut od MK a vsetkych nasich aj cudzich rad a najdi si vlastnu cestu k dojceniu. Ja som si riesila problemy s dojcenim sama. Sice som zvazovala laktacnu poradkynu, ale maju tak podrobnu stranku a su aj ine dostupne zdroje, ze mi to prišlo ako zbytocne.

emocia
14. máj 2014

@irin12 ahoj, prosím napíš časy, ktoré budeš v práci, teda oddelená od dieťaťa. Ďakujem.

esterba
14. máj 2014

A este nieco, aj ked sa to asi mnohych dotkne, ak chcem radu ako nieco prekonat, tak vzdy od niekoho komu sa to podarilo. Od ostatnych si zas necham poradit s tym, ako prekonat neuspech, ale ty v tejto faze, nastastie, nie si.

emocia
14. máj 2014

@esterba ete mám kúsok času, tak na toto reaguje. Áno, je to o nastavení na vec, situáciu, dej. Ak v halve straší niečo ako: budú problémy; je to dojčenie nutné?; čo ak nebudem mať mlieko alebo ho bude málo!?; čo ak sa nebude prisávať?; čo ak bude plakať pri dojčení?... a podobné, tak dojčenie sa bude zadrhávať. Isteže aj nepodporujúce postupy po pôrodoch to môžu veľmi nedobre ovplyvniť. Ale vnútorné nastavenie je primárne na to, aby "to", čosi, vec, dej – bolo úspešné. Aaj ako terapeutka nespracovných emócií (EFT) ale isteže aj ako človek vnímavý, viem, ak niekto vo svojej hlave živí, pomyselne polieva obavy, strach, neistotu atp. – tak tieto rastú. Ak "polieva" sebadôveru, odhodlanie a vieru v zdarný vývin – tak rastú tieto 🙂 Je to jednoduché. Ak sa matka nastaví (alebo jej niekto pomôže), že "veci" pôjdu, tak ani podnožky a prekážky ju neodstavia, toto vyslovujem najmä ako poznatok zo života a z praxe a ty, esterba, to absolútne potvrdzuješ 😀 Želám tebe aj ostatným dojčiacim maminám veľa šťastia a radosti z bábätka, z dojčenia, z blízkosti a šťastia, ktoré bábätko do života mamy prináša.

irin12
14. máj 2014

@emocia 14:00- 01:00, alebo 15:00-01:00, 10 alebo 8 hodin iba vikendy

siska53
14. máj 2014

@karinka998
Ja osobne by som este oslovila laktacnu, vela pila vody,cajov na dojcenie a casto prikladala. Az ked by nic a nikto nepomohol by som to vzdala..

siska53
14. máj 2014

@irin12 tak podla teba by som mala ja mat asi 100kg? ;)) nuz,mam ledva 43 kg (a 155cm) a dojcila som syna 11m (nebyt podliatin na prsnikoch,tak asi aj viac,lebo mlieko bolo) a dceru som dojcila 23 a pol mesiaca, odstavila som ju, lebo som bola v posledne mesiace castejsie chora,tak som si myslela,ze z toho,ale asi nie,lebo aj muz tak bol a on teda nedojcil 🙂).
Takze aj krpate a stihle ci chude zeny mozu mat mlieka dost a dlho dojcit.. A nastatsie sme ani v jednom pripade nemali ziadne problemy s prisatim, jedine obcas bola laktacna kriza,co sme uspesne zvladli a i moj 4-dnovy pobyt v nemocke kvoli operacii zlcnika a pruhu nezrusil laktaciu. 🙂)

bambulka222
14. máj 2014

@karinka998 ja odporucam kupit hroznovu stavu matysak- bielu a toho vela vela pit...to mi pomohlo najviac, ked som mala malo mliecka...urcite by som na tvojom mieste kojit neprestala, ak je k veceru nervoznejsie, tak najprv daj z prsnika, potom trebars este dorob umele mliecko, ak je dieta hladne...my sme s malou tiez uz prekonali zopar laktacnych kriz, ked mala este len videla prsnik a uz sa strasne jedovala, ani prisat sa nechcela, lebo jej to tieklo pomaly...ak je to naozaj zle, tak skus kombinovat tu flasu s prsnikmi, ale kojit neprestavaj, ak mas len trosku mliecka 🙂

lupape
14. máj 2014

@karinka998
nečítala som príspevky predo mnou,poviem moju skúsenosť.
mám dve deti a obe mali také obdobia že nechceli mliečko,prípadne chceli každú chvíľku a boli placlive.
od všetkých som počúvala že nemám mlieko,mám kupovať sunar atď.
lenže ja som sa zatala že mlieko mám a budem a chcem kojit.
a problém bol v tom že som mlieka mala až až. a keď som kojila, rýchlo tieklo a deti to nevedeli tak rýchlo prehltat a preto boli také mrzute.
tak si skús pred kojenim trocha mlieka odsat. mne to pomáhalo.
držím palčeky nech kojis čo najdlhsie

emocia
14. máj 2014

@kofoluska ahoj. Toto je moja posledná reakcia do tejto témy: som nielen lakatačná proadkyňa, ale aj terapeutka met'dou EFT. To je energetická psychologická metóda postavená na princípoch čínskej medicíny. Oni vedeli už pred 5000 rokmi, že psyché je na 1. mieste. My to vieme asi tak 100 rokov, aj to povrchne. Ako terapeutka, ktorá pomáha ľuďom zbaviť sa blokov, ťaživých výčitiek či pochybností atp atp. o sebe alebo nelichotivých presvedčení o sebe, nie som a ani nemôžem byť človekom, ktorý by nevedel pochopiť matku, ktorá má problém s laktáciou a nedarí sa jej. AJ AKO PORADKYŇA SOM PREDOVŠETKÝM EMAPTICKÝ, PODPORUJÚCU, CHÁPAJÚCI A ZDIEĽAJÚCI ČLOVEK. VŽDY, opakujem VŽDY matka odo mňa dostane v prvom rade podporu a VŽDY hľadám niečo, za čo by som ju mohla pochváliť. Je mojím prvoradým záujmom PORADIŤ, POVZBUDIŤ A ZDVIHNÚŤ SEBADÔVERU A SEBAVEDOMIE každej jednej matke, u ktorej sa ocitnem. Nepoznáš ma, a tak prosím nevyhlasuj, že ja ako taká Alena nikdy nedokážem, nepochopím či ne... to a to. Nemohla by som byť poradkyňa, keby som sa nevedela vcítiť, nemohla by som byť terapeut EFT, keby som nedokázala dať človeku mocné porozumenie. Možno si, milá kofoluska, mala smolu, že AŽ 5 PORADKÝŇ TI NEPORADILO, ako píšeš. Každopádne, ak už nič iné, tak to hovorí o tvojej veľkej túžbe dojčiť, keď si ešte aj po tej štvrtej volala piatu... Skutočne ich bolo AŽ PÄŤ...? A všetky boli neúspešné a rovnako nátlakové... Je to až neuveriteľné... Želám ti všetko najlepšie.

kofoluska
14. máj 2014

@emocia Tiez moj posledny prispevok k Tebe Alenka. Svojou reakciou si ma iba utvrdila v nazore, ktory mam. 🙂 Az 5 poradkyn? Skutocne som volala az 5 poradkyn? Nuz - nie, NIKDY nebudes schopna pochopit, ked nedokazes doverovat a verit. Prajem vela uspechov pri pomoci druhym.

cikyta
14. máj 2014

@karinka998 Niesom laktačná...ak môžem, pridám len svoj názor...mala som podobné problémy, ako ty ... Jasné, že to môže byť zlým tokom mliečka atd...no v mojom prípade išlo o reflux. Pálenie záhy, neustále pýtanie mliečka, preplnenie bruška a koliky s refluxom. Musela som meniť polohu. Po papaní držať v zvislej polohe čo najdlhšie. Nedať hned ležať a ak, tak podložiť vankušom. A neskôr sme museli použiť gastrotuss. A neskôr som odsledovala aj to, že v čase menštruácie som mala nechutné mliečko a malá bola aj preto takáto, ako píšeš.....
Tým sa vysvetlil ten nepokoj počas dojčenia.
A tiež som si myslela, že mám málo mliečka, čo v čase menštruácie bolo NORMALNE , no HLAVNE sa mi upravovalo množstvo tak, ako si pýtalo bábo a už sa mi zbytočne nepreplnali a nespôsobovala nadprodukcia bolave hrčky 🙂

A vec na okraj ...
@emocia ti krásne odpovedala a chcela pomôcť,kedže si si pomoc pýtala. Preto nechápem, prečo jej tá pomoc bola inou užívatelkou spochybnená a netaktne komentovaná 😒

V čase, ked som kojila ja a mala rôzne problémy s kojením...mi najviac pomohla jedna lakt.poradkyna tu z mk 🙂 Napokon som kojila 3 roky a nebyť jednej "náhody"...asi kojím doteraz 😀 ale to je už do inej temy 😉
A tiež som si prešla flaškami, skuškami rôznych druhov umeleho mlieka, klobučikov, probiotík, uprave stravy ............

(V našej nemocnici bachnu bábätku bez debaty flašku s UM bez vedomia matky 😉 )
@isin Vážila som 50 kg a kojila 3 roky. Segra vážila 70 kg a kojila týžden.

karinka998
autor
15. máj 2014

Dakujem Vám pekne za rady aj vaše skúsenosti, začala som dokrmovať a beriem tabletky na tvorbu mlieka kt.mi predpísala doktorka a môžem povedať že je všetko v tom najlepšom poriadku babatko je spokojné a v noci spinká 😅 😅 😅 😅

julia283
22. máj 2014
Používateľ julia283 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od julia283.

ja by som sa urcite snazila dojcit co najviac sa da.. ak mas pocit ze maly je stale hladny. skus so prikrimovat..a mozno ten plac ani nie je kvoli hladu.. moj syncek plakaval takto. hlavne po jedle.. a pred vecernym spanim.. som si myslela tiez ze to je od hladu.. ael skusali sme nemozne. a stale nic.. lekarka nam odporucila vyskusat probiotika. na upravu crievok.. a na imunity.. Actibax.. pre take malicke deti to maju vo forme kvapok. a malemu bolo ovela lepsie. dokonca su vyborne aj na podporu imunity a nemusia byt ani v chladnicke. skus sa spytat pediatricky.. 🙂 drzim palceky

filipka3
31. máj 2014
Používateľ filipka3 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od filipka3.

aj my fungujeme na actibax-kach .. a nemenila by som.. mame ich vzdy po ruke ci uz doma. alebo na dovolenke.. 🙂

lala123
15. jún 2014

@karinka998 moja mala ma teraz 4 mesiace a mali sme 2 laktacne krízy . Mne pomohlo prikladat cez den každé 2 hod ale moja mala je zvyknuta od narodenia, ze sa koji max. 12 min takze sa to dalo a niekedy ked som mala cas tak som si este aj odsala z toho prsníka co mi išlo menej. Brala som homeopatika aj moremilk tabletky. V ničí som kojili len ked sa zobudila čiže 2 krát. Viem ako sa cítis ale možno sa to zlepší skús tyzden a uvidis ked sa nebude dat tak sa nebude