Mám strach dojčiť. Čo robiť?

anusik
17. jún 2008

ahoj mamicky,

viem,ze sa tu toho o kojeni a prsiach vela popisalo, a je pravda, ze som si co to pocitala i na inych srankach, no prave mnozstvo informacii sposobilo moje obavy.

Mam velmi male prsia (tym myslim nulky, lebo ani podprdu 65A neviem zaplnit) a da sa povedat, ze tym trpim celym zivot. Dufam, ze pocas tehotenstva sa mi aspon trosku zvacsia aby bolo mozne kojit babo. Viem, ze kojenie je prirodzene a pre dieta dolezite. Ked som si vsak precitala prispevky od mamicek (a nebolo ich malo), v ktorych tvrdili ze sa im prsia po dojceni zmensili min. o jedno cislo,zostala som zufala. Viem, ze je to voci babetku sebecke, ale neviem ako by som prezila stratu este aj toho malo co mam.
Jasné, zivot nie je iba o prsiach ale rada by som sa citila aspon trosku zensky. Myslite, ze dlzka kojenia, respektive kojenie samotne dokaze vyrazne ovplynit stav prsnikov? Chcem pre dieta to najlepsie ale zaroven mam pred sebou obraz samej seba s doslova "chlapskou hrudou" a chce sa mi z toho plakat. Mna i moju sestru mam kojila iba mesiac, lebo jej mlieko nam nerobilo dobre, teda sme obe odchovane na sunare - a zdrave .Neviem co robit

lalupa
17. jún 2008

neboj, budes to riesit, ked to pride a mozno budes prekvapena a nadsena kojenim 😉
ja som sa bala porodu, a je to za mnou, brucho predtym nulka a teraz trojka 😀
hlavne,nech mas zdrave a stastne babatko! 😉

sisstin
17. jún 2008

anusik: bohužel nemůžeš nikdy dopředu vědět, co to udělá..znám holky, který neměly prsa žádný..a po kojení už jim zůstaly pěkný dvojky..i holky, co měly prsa velký...a po kojení jim nezbylo nic 😉

rozhodně tě neodsuzuju, že se kvůli tomu bojíš kojit, pokud máš fakt velkej strach a měla bys mít nějaký mindráky, tak prostě nekoj 😎 můj názor..co si myslí ostatní ti může být fuk 😉

gedren
17. jún 2008

Ahoj,

nemej strach, ja mam taky hrudnik po tatinkovi 🙂, no a kojeni v pohode, sice teda nikdy jsem mlika nemela nakej nadbytek, ale stacilo to, navic pri kojeni z nich mam solidni jednicky 🙂 Co bude po kojeni, to netusim, ale do minusu to pujde tezko, zejo ;) Jsem rada, ze nemam velky, ty by mi pak visely, takhle mi viset nema co...proste nam se na tech prsach nema co zhorsit, takze to vubec neres 🙂

liviky
17. jún 2008

anusik - nedělej si s tím zbytečně hlavu!poku chceš pro dítě to nejlepší tak kojit zkus,a myslím že se ti už zmenšit víc nemůžou,vždyt by přece nebylo co ne? 😀 ne vážně,koj a když později nebudeš se sebou spokojená tak můžeš zvažovat plastiku ne?! 🙂

miriamkac
17. jún 2008

kojit.....na kojenie nepotrebujes mat trojky....a to ti pisem preto, lebo ja som nemohla a strasne som chcela...a tiez mam male prsia....ale po tych detoch mi zostali asi o cislo vacsie 🙂

sisstin
17. jún 2008

jinak co se týče funkčnosti..tak malý prsa jsou na kojení právě mnohem lepší než nějaký čtyřky 😉

andrissek
17. jún 2008

Ahoj Anusík,nevím jestli ti pomůžu. Ráda bych ti dodala trošku naděje. Já jsem dcerku kojila skoro dva roky a neřekla bych že se mi prsa zmenšila,ted mám téměř ročního chlapečka a kojíme taky. Samozřejmě že u každé maminky to může být jiné. Mooooc držím palečky ať se rozhodneš tak a nebo tak.

bambulik
17. jún 2008

já mám pětky a nemám žádnej problém, myslím že kozama to není...

gedren
17. jún 2008

A jinak teda pri kojeni se ta zlaza spis vyviji, roste a rozsiruje, takze logicke je spis to, ze se Ti prsa zvetsi nez zmensi. Kdyz mame maly, tak to je fakt jen ta zlaza a ta uz nema kam zmizet. Pokud je prso velky, tak je tvoreny z vetsi casti tukem, no a ten se asi muze ruzne preskupovat, mizet a tak..

retaux
17. jún 2008

Ja som malú kojila 4 mesiace a tiež nemám veľké prsia. Počas tehotenstva sa mi zväčšili a ostali mi také dodnes. Teda aspoň mne sa nezdá, žeby boli také malé ako predtým a už vôbec nie menšie. 😉 Takže určite to nie je u všetkých mamičiek rovnaké.

sisstin
17. jún 2008

bambulik: tak já jenom usuzuju, co vidím v okolí, že jedničkářky kojej jak běsný... 🙂 😅

drnda1
17. jún 2008

Koj

Anusik - koj a raz si ich dáš ,,spraviť,, ako ja. Tiež som mala od mlada komplexy, až som si ich po 30-tke dala spraviť a teraz som veeeľmi spokojná. Aj moja švagrinka ide na operáciu v decembri. A kojila, teraz má asi ročnú dcérku (druhú). 😉

bambulik
17. jún 2008

to já taky, už 4 a půl měsíce...
a vím že mi dost lidí říkalo že větší prsa neznamenaj mlíko, tohle je fakt individuální a já jsem ráda že jsem tu možnost měla a mám

bubadlo27
17. jún 2008

aj ja som chcela straaaaasne dlho kojit a to mam prsia asi stvorky, no ale nakoniec sme kojili asi 3 mesiace aj s dokrmovanim ☹

nic sa neboj, podla mna sati prsia troska zvacsia, aspon podla viacerych mamiciek a lepsie mat pekne pevne dvojky ci trojky ako chodit a ovisnutymi psimi usami 😀

noangel
17. jún 2008

anusi: treba budes patrit mezi ty kterym se prsa zvetsi a zustanou 😉 tezko ale rict klidne ti muzou prsa se zmensit i kdyz kojit nebudes, stejne se po porodu zacnou pripravovat na kojeni a fakt je to sazka do loterie jak tvoje telo bude ragovat. ja mela sotva dvojky ted kojim a mam tak skoro 4 a taky me celkem desi co z toho zustane. muzou uplne zmizet, muzou zustat vetsi nez predtim tezko rict. zas si ale rikam ze je jedno jestli kojim mesic nebo 5 protoze tu baby psaly ze i po mesici kojeni mely prsa uplne zniceny. ta sem zvedava co me zustane 🙂 ale pokud budes klidnejsi kdyz nebudes kojit tak nekoj hlavni je byt v pohode

dzany
17. jún 2008

tak jak se tady píše - nezáleží na velikosti 😉 ja mám 85D a kojila jsem jenom 4měs. i s příkrmem 😝 záleží na okolnostech a zbytečně se nestresuj dopředu, to ti na mlíčku nepřidá. spíš bych radila stimulovat bradavky, menší prsa je mj občas vpáčené a pak se mimi nepřisaje. takže naťahuj, naťahuj 😀

kosicanka1
17. jún 2008

anusik, plne chapem tvoje pocity, ja mam prsia tiez nulky, Ackove kosiky som zaplnila iba s vypchavkami... cely zivot som sa tesila na tehotenstvo a kojenie, vraj sa mi prsia zvacsia.
hura, otehotnela som a zacala cakat na zvacsenie prs a nic, pred porodom som stale mala Ackovy kosik, akurat tu vypchavku mi netrebalo.
takze pre objektivitu sa mi prsia trosku napli, ale o zvacseni by som nehovorila. no co uz. cudovali sa mamina, kamosky aj zname, ze sak v tehu sa maju prsia zvacsit a ja nic.
no ale zacala som kojit a kojim dodnes a to hodne, mliecka mam este stale dost - na pocudovanie vsetkych... ale pravdu povediac, si neviem predstavit, ze ked dokojim sa mi prsia zmensia, podla mna sa to uz neda 😀

kasli
17. jún 2008

Anusík, chápu tě ale bohužel tady nejde moc poradit. Každé tělo respektive prsa reagují na kojení jinak! Mám kamarádku co má stejný problém jako ty a kojila 2 roky a prsa jí zůstala stejná a pak mám zase kamarádky co měli ně-li košíčky EE a nekojili vůbec nebo ano a zůstali jim psí ouška!
I já měla strach že kojením se mi prsa zničí a tak jsem to vyřešila tak, že jsem manžovi oznámila, že pokud budu mít pokojení psí ouška, tak mi zaplatí plastiku a on souhlasil 😀 Přiznávám naštěstí ji nepotřebuji!
Rozhodnutí zda kojit je jen na tebe a pokud se rozhodneš nekojit, tak rozhodně nereaguj na hlasy typu : "nekojíš seš krkavčí matka" Je to tvoje tělo a tvoje rozhodnutí, tak ať se jdou všichni co s tím nesouhlasí bodnout 😉

petra2204
17. jún 2008

Anusik, taky jsem měla takové obavy. Dokonce jsem si myslela, že nebudu moct mít děti, když nemám žádná prsa 😀 . No a vidíš, děti mám tři a všechny jsem kojila. Nejdýl toho nejmladšího, toho kojím dosud. Prsa mám po každém dítěti větší, momentálně si se svými dvojkami připadám jako Pamela 😀 😀 .

sylverka
17. jún 2008

ahoj no myslím si že sa ti trochu zväčšia ja tiež tam nič moc som nemala kupovala som si push up a kojila som sice len chvíľku dcérku ale o trošku sa mi zväčšili a ono správnym cvičeným si ich pekne vyformuješ držím palčeky a ak sa rozhodneš ináč je to len tvoja vec a nikoho do toho nič nie je dôležité aby si bola v pohode pretože ak si v pohode ty je v pohode aj bábätko drž sa a nevešaj hlavinku pa

valka
18. jún 2008

ahoj,
ja len ze neboj nic, nezalezi to od velkosti prs ...to je tuk, dolezite su zlazy...hlavne sa nalad na to, ze kojit chces a urobis pre to cokolvek...

kotek
18. jún 2008

ahoj anusik. neviem, ale naozaj sa nemas coho obavat. ja som pred kojenim mala pekne prsia a tiez som ratala s tym, ze ked zacnem kojit tak sa zmensia a ovisnu. a aj tak bolo a je do teraz. nemam muza ale mojmu priatelovi to vobec nevadi. ved krasa zeny nespociva v tom ake ma prsia. kojit dieta je velmi krasny pocit a tiez mam overene ze kojene deti su tiez viac naviazane na matku. ja som kojila 1 a pol roka. teraz uz viem ze zbytocne dlho ale co uz. doteraz moj maly chrust ked ma vidi len v podprsenke chce sa dotknut a hovori o tom ze,, matka ked som bol malicky tak som pil z tvojich dudiek kakao,, aj keby som mala mat mozno v buducnosti druhe dieta urcite by som ho kojila. a to mam tiez prsia male a ovisnute. myslim si ze zena ktora nechce kojit dieta, pripada mi to trosku sebecke. ved mi zeny nemame tie prsia len na paradu. no urcite ma na to kazda ini nazor ale toto je moj. je ine ked zena nemoze kojit z nejakych dovodov ale ked moze tak preco nie. uz len kvoli tomu aky je to nadherny pocit a pohlad ked....... no to treba prezit. urcite mi daju za pravdu mamicky ktore koja. 🙂 ked som prestala kojit tiez mi bolo hlupo, a urcite ma nebude mchciet ziadny chlap. ked som sa milovala s mojim prvym priatelom tak som sa tak hambila, ze som sa milovala v podpsenke. normalne som z toho mala take komplexi ze az. uz som myslela aj o plastickej chirurgii, ale velmi rychlo som zmenila nazor. takze fakt si nad tym nelam hlavu. bude dobre. 😉 😉

lyongirl
19. jún 2008

ahoj anusik, ja ťa poteším, teda aspoň trošku. Ja mám malé prsia, teda mala som, asi také 1tky a počas tehotenstva sa mi zvačšili asi na 2ky. Mlieka som mala až, až, myslím, že to vôbec nezávisí od veľkosti pŕs, ale od viacerých faktorov, ktoré nepoznám 😉 a tiež som sa bála, že sa mi ak prestanem kojiť zmenišia, lebo všetky kamošky to tak mali, aj sestra po 2 deťoch má prsia minimálne a mne zatiaľ zostali. Teda trošku sa zmenšili, ale nie tak, ako predtým. Nekojím už 4 mesiace, tak dúfam, že sa už nezmenšia. Je síce pravda, že jeden prsník je menší, ale to preto, že v ňom som mala zápal, ktorý mi zanedbali a upchali sa mi ml. žľazy a on sa zmenšil hneď, ale podprda to schová a ja som aspoň trošku pyšná na to, čo mám zrazu na hrudi 😀 . Neviem, ako to bude vyzerať po ďalšom dieťatku, ale ak budem po mame, tak myslím dobre. Boli sme 4 deti a mama má prsia asi 3ky a to ich za mlada mala ako ja....

johanda
19. jún 2008

Anusik, co mám známé, kojící i nekojící, můžu tvrdit, že na na vzhledu a velikosti prů se podepisuje značně i těhotenství a genetika. Já teda kojím, před prvním děckem jsem měla tak jedničky, pak se mi prsa zvětšila na 2 a na této velikosti setrvala i u druhého těhu. Podobně jsou na tom i ségry a matka - všechny máme pevné 2. Kámoška, co kojila asi měsíc, má prsa roletové - spadly už v těhotenství, další holce se po roce kojení zmenšily asi o číslo - zhubla celkově. Podívej se, jak jsou na tom ženské z vaší rodiny.

mata79
19. jún 2008

Anusik, neboj sa toho. Nemam velke prednosti, ale zase ani najmensie, ale vychutnavam si teraz dobru postavu, lebo ked kojim, mam vacsie prsia, tak si teraz dovolim aj plavky bez vystuze, aj vacsi vystrih. Viem, ze ked dokojim, budem to schovavat, ale teraz si uzivam....Aj manzel 😉

nursik
19. jún 2008

Ahoj, tak já mám prsa jedničky a bohužel nám kojení nešlo, takže jsem nějaký čas odstříkávala, ale jinak je malá " odkojená" na UV. Jen chci říct, aby sis z toho nedělala hlavu, když by vám kojení nešlo z jakéhokoliv důvodu, protože ty dětičky vyrostou stejně jako kojený 🙂

sona28
19. jún 2008

Ahoj Anusik, ja ta chcem len podporit, aby si kojila, ak sa ti bude dat. Ja som drobej postavy, chuda, prsia som nikdy pred tehotenstvom velke nemala, v tehotenstve narastli, po porode este viac, mlieka som mala vela, zasobovala som aj porodnicu, neskor som prikrmovala aj sestrinu dcerku a mojho maleho som kojila cely rok, potom sa odstavil sam. Ja som dufala, ze sa mi podari kojit aspon 3 mesiace, ked to islo aj potom, bola som rada. Mliecko postupne ubudalo, prsia sa zmensovali a teraz - 8mes. po odstaveni su rovnako velke ako pred tym, len uz nie su take pevne. PS: A to kojenie, tie chvilky s malym, ked bol na mne taky zavisly a bol len moj mi teraz velmi chybaju - a stalo to aj za tie ochabnute prsia!

zebricka
19. jún 2008

Anusik,

nerob si starosti... urcite sa nezmensia, este som o nicom takom nepocula... mozno zmenia tvar, ale mozno ani nie... tym sa vobec netrap....
A este nieco, velkost prs nema ziaden vplyv na moznost kojenia.... a ak tu sancu dostanes, urcite ju vyuzi...

meleri
20. jún 2008

tak to me taky moc zajima. Ja jsem teprv v 15 tydnu a uz jsem musela koupit velkou podprsenku. Do nekterych letnich hader se uz nevlezu. Tak nevim, po kojeni se to vrati zpatky nebo uz to tak zustane? Ja mela cely zivot 75 b. tedy ani ne moc velka prsa. ani ne moc mala. Pisete, ze to zalezi na lidech; tak se asi budu muset nechat prekvapit...
me male prsa nevadi; radsi bych male nez velke. takze kdyby se zmensily; tak budu jen rada.

ahoj

nippa
20. jún 2008

ja som mala prsia snad G-cka ked som kojila...ale to zalezi aj na tom ci priberies na vahe..potom samozrejeme aj prsia budu vacsie...teraz som schudla, prsia sa zmensuju ale zatial ich stale nemam take ako pred porodom. Pred tym som mala 70-C a teraz mam 75-E...ale ked este schudnem tak asi pojdu dole aj prsia...niektorym sa prsia zmensia ale mozno aj preto ze dost schudnu...a zasa male prsia krasne stoja takze sa velmi tym netrap..