Mám veľmi málo mlieka. Ako to riešiť?

bronia13
26. mar 2009

Ahojte,
mam syna Sebastiana co bude mat 3 mesiace. Snazim sa kojit ale moc mi to nejde. Zo zaciatku som len kojila ale potom mal zltacku tak mi povedali ze davat viacej flasu lebo ked budem kojit tak bude mat zltacku dalej a moze skoncit v nemocnici. Tak som davala aj flasu, ale snazila som sa co najviacej kojit a pumpovat lenze teraz mlieka mam kazdy den menej a menej, aj ked sa prisaje tak skoro nic mlieka nie je tak nakoniec musim davat flasu.
Skusam uz vselico a neviem co dalej, skusam pumpovat co najviacej a posledne uz len par kvapiek vypumpujem. Berem aj nejake homopatika a nic. Snazim sa vela pit tekutin, jest normalne ziadna dieta. Dnes idem aj ku lekarovi vraj su na to aj nejake tabletky ale neviem?
Dakujem za vasu pomoc.

erzulik
9. nov 2011

@vejinka nie vsetko je ok, mala som doma aj laktacnu poradkynu asi po 2 tyzdnoch po porode, malinka sa prisaje tak ako ma, krmim ju cievkou co ,je velmi zdlhave vecer iba kojim. Dokrmujem ju jedno papanie cc 20-40 ml. ma 6 tyzdnov. Po porode som mala zdrav. problemy a zacala so si ju prikladat az po tyzdni to je ten prioblem a to mliecko neveim nejako dohnat.

vejinka
9. nov 2011

ja som s prvym mala vela laktacnych kriz..este si zozen tie homeo
urcite to prekonas..ja som kojila prveho syna do 18 mesiacov a mali sme cca 15 kriz no vzdy som to rozkojila

emily84
21. júl 2012

Ahojte, mam 5 tyzdnovu dcerku, ktoru vylucne kojim. Vazili nas zatial len 3 krat od porodu no priberame (cca 100 gr za tyzden). Nie som si ista ci mam dostatok mlieka, lebo dcerka sa pyta casto na cicik (papat, nie len cucat). Snazim sa jest a pit pravidelne, no ak mam byt uprimna, nie vzdy sa mi to dari (obcas som aj 5-6 hodin bez jedla). Pred par dnami som si kupila elekt. odsavacku (vraj vie podporit tvorbu mlieka), no neviem s nou vela odsat. Odsajem cca 30 ml rano z plneho cicika,no viac sa neda. Pocas dna je to dokonca menej. Neviem ci je to chybou odsavacky alebo mam vazne malo mlieka. Ani rucne sa mi neda viac odsat. Ked prilozim malicku, tak si myslim, ze este taha a papa, no neviem zistit kolko. Dost casto sa mi pocas papania vykruca, kope, hybe, taha cicik, moze to byt znamenie ze mam malo mliecka? Dakujem za rady

marecek4
21. júl 2012

@emily84 tak za prvé-malá možná prodělává tzv růstový spur tproto potřebuje častěji přiložit,za druhé podpořit kojení můžeš i jinak než jen odsáváním-já se taky pořád bála,takže jsem odstříkala rukou vždycky než jsem malého přiložila aby se líp chytil a pak po nakrmení,nehleděla jsem na to kolik,to je zbytečné,k tomu jsme pila kojo čajíky,jedla hodně polívek,jako že jinak je moc nemusím,a přiznám se,že pro mě nebyl problém během kojení ze začátku zvládnout krabici mlíka,nebo velkej vařák čaje a kojila jsem do dvou let,držím pěsti i Tobě

pauli3
21. júl 2012

Ahoj. Som maminou 3 detí. Prvé som kojila 7mes.,druhé 26mesiacov a tretie 19mesiacov. Tiež som prežívala obdobia, keď som sa zamýšľala nad tým či mám dosť mlieka. Napíšem Ti teda zopár rád ako som to vtedy riešila. V prvom rade nesiahaj hneď po umelej výžive. Skús tvorbu mliečka radšej podporiť. Prikladaj dieťatko tak často ako si pýta. To vôbec nevadí že to bude takmer každú hodinu. U mňa nebolo nič zvláštne že som kojila aj 14x za 24hod. Časté kojenie podporuje tvorbu mlieka. Odsávačku som nepoužívala, nešlo mi to, ale po kojení som sa snažila vyprázdniť prsník ručne a poviem ti zo začiatku to nebolo veľa, len 10-20ml.Pij veľa tekutín. mne pomohol čaj z Jastrabiny lekárskej, varila som si ho asi 2xdenne. Aj klasická rascová polievka na večer robí zázraky.a potom hlavne psychická pohoda a sebadôvera. Milióny matiek pred tebou to zvládli tak aj Ty to zvládneš.

veronininika
21. júl 2012

@emily84 Ahoj, ja som tiež prežívala niečo podobné, čo ty. Prvý mesiac po pôrode som mala prsia ako Pamela Anderson, mlieko mi tieklo vo dne- v noci...postupne sa to upravilo a tvorilo sa len toľko mliečka,koľko malá vytiahla. Prsia mám menšie a mäkšie,ale mliečka dosť(klop-klop) . Určite som aj ja prekonala lakt. krízu,ale jediné, čo mi v tomto pomohlo, bolo, že som si stále opakovala, že mliečka je dosť. Nesmieš sa vzdávať a maličkú prikladať čo najčastejšie. Hoci aj každú hodinu. Moja malá má 4 mes. a papá každé 2 hoďky, noc prespí takmer celú. Pokiaľ ti bábo priberá,je dobre. Aj mne sa vykrúcala,naťahovala...ale treba trpezlivosť. Postupom času ju to prešlo. Možno ešte nemá toľko sily vytiahnuť všetko mliečko, a preto sa hnevá🙂 Lebo to predné mliečko tečie rýchlejšie, potom sa tok spomalí. Našu malú to nesmierne rozčuľovalo :D 😀 Len to nevzdávaj! Ja som vydržala, no dodnes nenávidím vetu mojej maminky: "Asi máš málo mlieka, mala by si skúsiť dokrmiť." Ešteže som tak neurobila... 🙂 🙂 🙂 Držím palce a mliečka máš určite dosť. Poprípade sa obráť na lakt.poradkyňu. papa

strapco13
21. júl 2012

@emily84 to ci vies alebo nevies odsat nie je dolezite..su zeny co napriek bohtej tvorbe mliecka proste odsat /ci odsvackoi alebo rucne/ proste nevedia ..ja tiez neodsajem nic a v pohode dojcim obe moje deti
ale bolo by dobre skontrolovat dojceni..skontaktuj sa osobne s laktacnou poradkynou www.mamila.sk ...skontroluje dojcenie, prisatie, ak treba upravi..aj mala zmenaa zlepsenie prisatia, moze sposobit to, ze sa babatko dojci efektivnejsie a teda vytiahne viac mliecka z prsnika
dojcit by bolo dobre na poziadanie, prikladat casto, nesledovat intervaly medzi dojceim ani kolko dieta travi na prsniku, prsik aj aktibne ponukat
dolezite je slodovat co babatko na prniku robi... kukni moj clank v mpojom fotoblogu myty o dojceni..je tam rozpisane ako striedat prsniky
ak nestihas..skus babo nosit v satke, tak je pri tebe a ty mas volne rujky sa najest, napit, nieco si porobit ... www.nosmesa.eu ..dozvies sa nieco viac o noseni, preco je to prospecne pre dieta aj rodica

elisskah
27. júl 2012

ja som s kojenim zacala uplne ale uplne zle a aj som tak zle skoncila. dokrmovala som flasou. teraz uz moja dcerka cicik nechce vobec. uz ani v noci ☹ a tiez patrim k tym zenam co si odsavackou neodsaju nic, len minimum, par kvapiek a rucne to ide lepsie, ale aj tak to je skoro nic. som uz strateny pripad??? pri druhom dietati uz budem mudra. citam vsetky clanky o dojceni odsavani a vsetkom podobnom, viem ake chyby som porobila, vecer nemozem ani zaspat, co stale myslim na to ako som to pokaslala a je mi luto mojej dcerky, ze jej davam umelinu a nie tu najzdravsiu a najlepsiu tekutinu na svete ☹ ona je velmi dobre babatko, vobec neplakava, len ked je hladna plakala a byvame s partnerom u jeho rodicov, ktorych je to prve vnuca. ona ani plakat nemohla, hned vsetci robili paniku a partner do mna hucal aby som jej dala flasu, ked sa jedovala a plakala mi pri prsniku, ze co ju trapim a nechavam hladnu, nemala som ziadnu podporu okolia. nemohli pocuvat jej plac. ved ani mne to nerobilo dobre, ale vedela som, ze to nie je od bolesti, ze su to len jedy, je to netrpezlive babo. ale prvu chybu som urobila este v porodnici, ked som ju zacala dokrmovat umelym z flase a nie z lyzicky napr. 3 dni som ju nemala pri sebe, zotavovala som sa po sekcii, sestricky mi ju nosili velmi malo a nepravidelne. ked som to chcela potom doma zachranit, tak sa to uz nepodarilo, nebola som dost silna na to, aby som to ustojila. je mi to tak luto ☹

boka79
28. júl 2012

@elisskah

na to je len jedina rada, zavolaj laktacnej poradkyni a to rychlo,nikdy nie je neskoro, len treba trpezlivost. A stale ju prikladaj , prikladaj a prikladaj. nerob si vycitky, ja som pri prvom podobne chyby urobila, a myslela som, ze je to pre malu to najlepsie... Skus na www.mamila.sk

janine6623
29. júl 2012

som presvedcena ze mam asi malo mlieka.dojcim casto ako sa len da.snazim sa zvysovat laktaciu vsemoznymi sposobmi. mala sa nenecha dokrmit um, ani,flasou ani lyzickou, strasie ju a aj ked si vezme do pusinky tak mi to vypluje.bojim sa o nu lebo posledny tyzden mi vobec nic nepribrala.ja fakt vsetko robim pre dojcenie aj chcem dojcit ale je to,pre nu malo, urcite.aj ked takto je kludna aj cula aj sikovna a pekne kaka aj cika.lenze nepribera.

strapco13
30. júl 2012

@elisskah da sa rozkojit ...skontaktuj sa osobne s laktacnou poradynou www.mamila.sk pomoze, ukaze ti ako na to

strapco13
30. júl 2012

@janine6623 skontaktuj sa osobne s laktacnou.. www.mamila.sk ...ukaze ti ako spravne prilozit dieta, ako najefektivnejsie dojcit

matkin
21. aug 2013

ahojte, ja mam tiez malo mlieka a tak syna dokrmujem od jeho narodenia. ked sa narodil, mal zltacku a na prsnikoch mi len spal. Po prichode domov som vyskusala vsetko- caje na kojenie, benedikt a senovku 3krat po tri tabletky z kazdeho, homeopatika, vineu, meltu kavu a hlavne neustale kojenie aj kazdu hodinu a pol. Na prsnikoch mi syn byva 15 - 20 minut na kazdom. Bolesti prsnikov boli obrovske. Stretla som sa aj s laktacnou poradkynou. Mlieko sa mi trochu rozbehlo,ale stale ho nie je dostatok a syn ma uz styri mesiace. Urobila som vsetko mozne, aby sa to podarilo. Bola som z toho velmi sklamana a doteraz to neviem uplne prijat. Velmi ma to mrzi. Nedavno mi zistili, ze mam velmi silno oslabene oblicky a jemne oslabenu slezinu a tato kombinacia moze za to,ze neviem plne kojit. Takze si musim dat do poriadku svoj zdravotny stav. Verim,ze sa mi to podari, ale v plne kojenie uz nedufam.

ddanuskaa
21. aug 2013

@matkin je mi to luto, viem čo prežívaš...ani ja nemam dostatok mliečka, skušala som všetko možne, ale mliečka stále nie je dostatok. A tak velmi by som chcela kojiť...moja dcerka ma mesiac a stále dufam, že sa to rozbehne....aj ked neviem či sa to uz podari :(

xevulax
21. aug 2013

@ddanuskaa skúšala si senovku grécku? Prípadne kombinovať s benediktom lekárskym. Ja som mala moooc malo mliecka navyše mala po mesiaci nechcela papat z prsa, musela som pre ňu odsavat, čo veľmi tvorbu nepodporilo a toto mi pomohlo. Inak som skúšala všeličo, nič nezabralo, ale senovku môžem odporucit

ddanuskaa
21. aug 2013

@xevulax skúšala som, ale ani to nepomaha :(

kikina84
21. aug 2013

@bronia13 ja som nemala mlieko hned od zaciatku,respektive mala ,ale len tak provizorne,v 80% sme museli pouzivat umele,davali sme bebu alebo nutrilon.ked mala dcerka 3 mesiace sa mi ako tak mlieko rozbehlo,teda trosku viac,ale opäť žiadna sláva..no musela som dať odstaviť nakoniec,lebo som mala žlčníkový zápal a musela som ist na operaciu,brala som vyse 2 mesiacov silne antibiotika pred opraciou aj po.takze moje kojenie bolo vlastne len prve tri mesiace,bola som velmi smutna,plakala som,ale teraz ma dcerka uz 3 roky a vidim ze je zdrava ako ryba,vobec nic jej nechyba,stravu ma rozmanitu a pestru a mlieka vypije aj vyse litra denne,takze to teraz dobiehame 😀 ..takze ak sa ti aj nepodari naladit strunu na to mlieko,nezufaj 🙂 drzim palce 😉

xevulax
21. aug 2013

@ddanuskaa tó mi je ľúto, ja som mala vyskusanu vineu, pila som na litre, jedla som veľmi veľa polievok, treba čo najviac oddychovať. Mne vsak senovka pomohla. Nevravím, že robí zázraky, ale určite predĺžila kojenie. Inak ked mala dcérka 3 mesiace už sme kombinovali aj s nutrilonom. Nevesaj hlavu a nebuď smutná, ja som mala depresiu, že malú nemôžem kojit, teraz sa na tó už pozerám inak, totižto, teraz sa všade propaguje kojenie a matky ktoré nekoja pomaly označujú za zle, neschopne a podobne. Nie je to pravda. Treba byť v klude, radšej mať doma napapane bábätko doma a spokojne s UM ako hladné a nervózne s materkym mlieckom. Mne inak lekárka poradila, ked som mala malo mliecka najskôr dať z prsníka, koľko pôjde aj ked len 20ml a ostatné UM. Že je tó lepšie ako nic. A veru veľakrát sme tak praktizovali. Ked neskor pila len odsate, tak som jej jednu dávku dávala odsate a ďalšiu Nutrilon. Inak sme mali antikolikovy, lebo mala problémy s bruskom a čo je na tom najlepšie, Nutrilon jej pomohol, nikdy nemala bolesti bruska a po mojom mlieku revala aj hodinu a tó som dokopy nejedla níc, aby ju brusko nebolelo. Tým chcem len povedať, že nie je nič strašne ak zostanete aj na UM. Hlavne,, aby babo bolo napapane, spokojne a pekne rástlo 🙂

ddanuskaa
21. aug 2013

@xevulax vďaka za povzbudzujuce slova, potrebujem ich...nebudem to vzdavat, dufam, že sa to rozbehne