Mám veľmi málo mlieka. Ako to riešiť?

bronia13
26. mar 2009

Ahojte,
mam syna Sebastiana co bude mat 3 mesiace. Snazim sa kojit ale moc mi to nejde. Zo zaciatku som len kojila ale potom mal zltacku tak mi povedali ze davat viacej flasu lebo ked budem kojit tak bude mat zltacku dalej a moze skoncit v nemocnici. Tak som davala aj flasu, ale snazila som sa co najviacej kojit a pumpovat lenze teraz mlieka mam kazdy den menej a menej, aj ked sa prisaje tak skoro nic mlieka nie je tak nakoniec musim davat flasu.
Skusam uz vselico a neviem co dalej, skusam pumpovat co najviacej a posledne uz len par kvapiek vypumpujem. Berem aj nejake homopatika a nic. Snazim sa vela pit tekutin, jest normalne ziadna dieta. Dnes idem aj ku lekarovi vraj su na to aj nejake tabletky ale neviem?
Dakujem za vasu pomoc.

boka08
22. apr 2009

Ja pijem dost vela mlieka, jem kazdy den aspon 1 jogurt, varim si polievky ale najviac pijem cajov pre kojace matky rozne druhy a mam pocit ze caj od fi. Agrokarpaty tvoril jak dabel🙂 a sem tam si dam aj Vineu ale tam pozor na cukry a samozrejme prikladam ked je prsnik velmi plny a maly spinka tak trochu odsajem aby ten pocit preplnenia opadol ...ale ja som mala od zaciatku vela mliecka...drzim palce

bubet
22. apr 2009

Tvorbu mlieka podporuje bylina Senovka grecka. Caj na podporu tvorby mlieka od firmy Weleda ju obsahuje. Ale odporuca sa aj naklicene zrno senovky. A samozrejme spravny pitny rezim.

gabak
22. apr 2009

Ja som pila čaj pre kojace matky 2-3x denne a keď sa mala malá také nápory na jedenie, že jedla každú hodinu, tak som pridala aj Vineu.Za chvíľu som cítila ako sa mi prsia nalievajú. A fungovala u mňa aj razcová zásmažková polievka-to mi povedala moja mama. A zaberalo. Kojila som 2,5 roka . 🙂

pookie
22. apr 2009

Niekto tu (v inej teme) raz spomenul ze pomaha caj - do litra vriacej vody dat po lyzicke rasce, feniklu a anizu, nechat chvilu vyluhovat a scedit. Ja som to skusila a do rana sa mi prsia velmi naliali, myslela som ze prasknu 😉 z jedneho mala pila a z druheho som si odsala plnu flasku (150ml) co by normalne bolo max. 60.

tinkuska3
29. mar 2010

Ahojte mamicky =o) aj ja mam problem s mlieckom,tiez nam akosi mliecka ubuda a ubuda. Uz asi tyzden je to tak.Predtym som nemala problem s mlieckom mala som ho tolko ze som mala plny mrazak,nemala som kde ani maso davat heh =o) Teraz ho musim dokrmovat tym mlieckom z mrazaku lebo z prsnikov uz ide malo,maly je vzdy hladny aj ked vypije mliecko z oboch prsnikov. Bola by som velmi rada keby som ho mohla kojit este aspon nejake 2-3 mesiace teraz ma 3,5 mesiaca.
Dbam nato aby som mala kazdy den dostatok tekutin,papam vsetko to z coho by sa mohlo mliecko nanovo tvorit ale neviem nejako to nezabera.Dnes som zacal pit VINEU tak uvidim ci pomoze.Poznate este nejake recepty na zvysenie tvorby mliecka? DAKUJEM =o)

maryanna
29. mar 2010

ahojte, ja som mala tiez problem ze mlieko ubudalo a teraz uz nekojim vobec...ale tam boli chyby aj niekde inde co uz pri druhom napravim......ja si myslim ze jednoducho treba mysliet pozitivne.respektive vobec sa netreba zaoberat tym ze nemam m,lieko alebo nejako to riesit..ze kolko mam alebo co...lebo ked to zena prilis riesi tak automaticky sa znizuje tvorba mlieka...na mlieko velmi vplyva psychika....som matka tak mlieko jednoducho mam a hotovo...a mlieko bude.....kazde zavahanie alebo nervozita alebo co znizuje tvorbu......no samozrejme ze su aj iste potraviny ktore pomahaju...napriklad mne pomohlo vypit po kojeni kelimok slahackovej smotany........taktiez pivo je super...a napriklad Caro...ak poznate....a samozrejme caje na kojenie....a kopa dasieho....tak drzim prsty..

tinkuska3
29. mar 2010

....no hadam sa este nejake to mliecko najde a ak nie,co uz nebudem ani prva ani posledna mamicka s tymto problemom 😅 tak drzim palce nech sa stane co sa ma stat 😉

medulkaalka
28. jún 2011

Ahojte, chcem sa s Vami poradiť. Mám malú 7 týždňovú dcérku. Do 6 týždňa som ju len kojila, keďže doktor mi povedal že je všetko v poriadku a že mám mliečka dostatok. Lenže malinká mi neustále usedavo plakala a stále chcela byť na prsníku a ja som si myslela že len kvôly tomu aby bola na prsníku kedze mi všetci tvrdili že mliečka musím mať dosť ked tak fajn priberá. začala som jej dávať kvapky a skúšať všeličo možné, doktor poradil len 20 min. na prsníku a potom dosť zasa za nejaký čas, tak som to vyskúšala ale drobček sa mi skoro zachádzal od plaču. nakoniec som prišla nato že mám asi málo mliečka, lebo som si začala odsávať.Na jeden raz som si schopná odsať tak max. 30 aj to s velkými problémamy, pretože mliečko mi tak minútu strieka a potom len kvapká a po dalsej inute prestane ísť úplne.Tak som musela začať malú dokrmovať po každom kojení.Odsvam už pomerne dosť dlho a efekt v zvýšení žiadny.Pijem dosť, tiež čajíky, všetko...ako to zvýšiť?

zuzzka1
28. jún 2011

Ahoj Medulka, že sa ti nedarilo odsať, neznamená, že máš málo mliečka. Babtko ustočkami dokaže to, čo žiadna odsávačka, napis internú správu annag (venuje sa poradenstvu kojenia), určite dobre poradí. 🙂

kaja73
28. jún 2011

@medulkaalka Množstvo odsateho mlieka by som za smerodatne nebrala,pretože niektore maminy nič neodsaju a pritom ich babo pekne prospieva a mlieka ma dost,niektore odsaju ako ty malo,ale to neznamena, že babo si nevytiahne ovela viacej.Aj ja ked som zacala odsavat,tak som musela začat aj dokrmovat,lebo som nevedela odsat dostatočne mn. mlieka,aj ked maly si ho vytiahnut vedel.ja som dokonca mala nadprodukciu a dovod odsavania bol vlastne ten, že mu stale zabiehalo moje striekajuce mlieko,no a pri odsavani nestriekalo ani nahodou a ani ho nebolo dost.Tymto meritkom sa fakt neriad. Mas malinku malu a to este potrva kym sa zladite.Moji obaja synovia plakali takmer v kuse 3m a nie pre nedostatok mlieka-ono niektore babene su proste placlive,či už pre problemy s bruskom,alebo pre draždivejsiu nervovu sustavu a taketo babeno tažko spracuva nove podnety.treba to proste vydržat,neboj prejde to.

medulkaalka
28. jún 2011

Ahoj Zzuka dakujem za radu, no ja aj odstiekavam aj odsavam, vsetko, skusala som vsetky techniky kojenia a mala sa nie a nie napapat,hneva sa mi na prsniku ze jej to netecie.

avenev
28. jún 2011

@medulkaalka A skusala si odsavavat vnoci, resp. ked si pospis aspon 4 hodky?Ked sa zobudis skus po kojeni odsat. Ja mam vtedy strasne naliate a tvrde vtedy odsajem aj 70 ml.

medulkaalka
28. jún 2011

Kaja ja viem že to nie je smerodajné a viem aj že niektoré babatka sú plačlivé.Ale tri týždne už bola hádam dosť dlhá doba, tak som ju skúsila prikrmiť a spapala mi 60 UM ako. Ako matke sa mi zdalo že to nie je plač len tak pre nič za nič. Teraz ked je dokrmena tak je spokojná ako anjelik, čo je len dôkazom toho že plačko to nie je. Ja by som chcela vedieť ako to zvýšiť lebo toho mlieka nemám momentálne dosť a to viem dosť dobre. Zasa nenechám svoju bábiku hladnú a zachádzať sa od plaču 4 mesiace, len aby som mala dobrý pocit že kojím.

medulkaalka
28. jún 2011

Aj v noci aj cez deň, aj ráno.Najviac ho je ráno to si odsajem aj 40, večer tak ledvaj 10 alebo 5.

majloo
29. jún 2011

@medulkaalka viem ta pochopit, moj maly mal problemy s prisatim a tiez som dokrmovala a maly vsetko UM vychlemtal, som si myslela, ze preboha, aky bol hladny, nemam mlieko a podobne, potom troska stucnel, lebo kolko sme mu spravili, tolko vypil, ci to bolo 90ml alebo 150ml, nemal problem. Nakoniec sa pekne naucil prisavat (asi v 6., 7.tyzdni), ale tym, ze bol dokrmovany, som mala menej mliecka a nestacilo mu to, tak to bolo pol na pol a potom som si uvedomila, ze ked budem dokrmovat po kojeni, k nicomu to nepovedie, tak som skusala asi tri styry az pat dni ho stale prikladat, v podstate stale na prse bol, len tak si dudkal, spinkal tam, potom volaco pososal, aj v noci a mliecko sa mi zvysilo a to podotykam, kojim iba z jedneho prsa a maly je velky, uz pri narodeni mal skoro 60 cm, teraz ma 7.5 kila.
Inak na podporu tvorby mliecka mne pomohlo Motilium z lekarne, je to sice na travenie, ale medzi "neziaduce" ucinky patri zvysena tvorba mliecka a tiez skus senovku grecku a benedikta lekarskeho, kupis v cajovych obchodikoch...ale ja nie som laktacna poradkyna, takze to je len taky laicky prispevok 🙂 Drzim ti palceky, je to o drzku, ked clovek chce dojcit a nedari sa, ja som bola na maslu z toho ☹

kattika24
30. júl 2011

ahojte potrebujem surne radu mam týždňove bábätko a do dnes sme kojili uplne super mala som preplnene prsniky no včera som troška zanedbala stravu a pitný režim a asi to mi doľahlo aj na mliečko ☹ že ho nemam mam uplne mäké prsniky vie mi niekto poradiť čim by som si pomohla a respektive či vôbec sa mi naplnia stalo sa to už niekomu???? ďakujem ☹

petka015
30. júl 2011

@kattika24 skus pit vineu mne starne pomahala aj v porodnici nam ju odporucili.

kattika24
30. júl 2011

ahoj noo ved pijem dnes som už celu fľašu vypila kojila som ho pred chvilkou s oboch prsnikov a nestačilo mu mlieka stale malo ☹

hameeda
30. júl 2011

kattika24 ; mozno sa teraz zasmejete ale ja vam poradim nieco co je lacnejsie zdravsie a zabera,,,poumyvaj petrzlenovu vnat nakrajaj na drobne kusky, k tomu jednu malicku cibulku, pokrajaj na drobne kusky, nechaj odstat v olivovom oleji aspon 3 hodiny, pokrajaj paradajku, vsetko zmiesat poliat citronovov stavou a spapat,,,tu kde zijem je to osveceny recept na zvysenie alebo vratenie sa mliecka,,hlavne cim viac petrusky,,,,ako sa tu u nas stale smeju chlapy ze krava co zerie ze ma tolko mlieka zelen,,tak aj zeny,,,skutocne baby petrzlenova vnat velmi pomaha na vratenie mliecka,,,mam osobnu skusenost,,a odporucam a to ja petrusku neznasam,,,ale koli detom co by sme neurobili

dugyna
31. júl 2011

@kattika24 uz som ti odpisala v inej teme. ale doplnim strava ani pitny rezim absolutne nevplyvaju na tvorbu mlieka.
@kattika24 ako vies ze mlieko malemu nestacilo ? podla coho usudzujes? pouzivas cumel alebo dal si malemu flasku?

kattika24
1. aug 2011

lebo stale otvara ustočka že chce papať a obžuva si pršteky ☹ nepouživam cumeľ vôbec a fľašku no raz som mu dala svoje odsate mlieko cez ňu. inak nie

erzulik
6. nov 2011

Ahojte baby. poradte mi som zufala. Mlinka ma 6 tyzdnov a od zaciatku musim prikrmovat pre zdravotne problemy sa mi tvorba mlieka nerozbehla tak ako by mala. Neskoro som si ju zacaloa prikladat asi tak po 2 tyzdnov. Potom sa to trochu rozbehlo prikrmovala som okolo 40 ml jedno papanie a v noci som iba kojila. Lekarka mi poradila aby som prikrm znizovala a ja som to znizila na prikrm denne 100ml za cely den. Lenze za tie 2 tyzdne co to robim mi mala pribrala iba 20 dkg. To znamena ze mliecko nemam a chcem zvysit tvorbu mlieka. Neviem ako nie je uz neskoro? Som z toho zufala

bumbuska
6. nov 2011

u nas zabrali homeopatika Ricinus Communis 15CH, vinea a vela caju pre kojace matky.......menej mliecka bolo ked som aj ja pozabudla viac jest.......

vejinka
6. nov 2011

@erzulik vyskusaj kupit v lekarni homeo na tvorbu mlieka,zvys prijem tekutin vzdy ked kojis pi pohar vody,zaprazene polievky s vajcom, vinea bez bubliniek mne pomahalo aj caro, pripadne ranajkova alebo ladova kava bez kofeinu, casto prikladaj aj kazdu pol hodinu mlieko sa rozbehne len tomu musis verit.

strapco13
6. nov 2011

@erzulik najprv si zmen v pase ze uz si porodila 😉
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po... ..a aj ostatne clanky ti mozu pomoct
ale hlavne prikladat, prikladat a dokrm davat cievkou na prsniku
dobre by bolo skontaktovat sa s laktacnou..nech posudi pitie na prsniku...prirastok 100g tyzdnne je fajn..pokila si dieta sleduje svoju rastovu liniu http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-... --dole mas odkaz na graf vek vaha --vytklac si ho a zakresli si tam prirastky..ak to ide plynule hore, cize neskocilo do nejak dole, ze teda pribera rovnomerne tak je to OK
napis mi porodnu vahu a jednotlive prirastky

lauricka
6. nov 2011

@erzulik
@bronia13
@kattika24
@medulkaalka
najdite si laktacnu poradkynu v okoli a poradte sa s nou, nez to bude uplne v haji, to je najlepsie, co mozete urobit
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

erzulik
9. nov 2011

@vejinka beriem senovku, benedikt, costy tak uvidim.Pijem vineu, caro vela vody. Uz ked toto nezaberie tak nic.

vejinka
9. nov 2011

@erzulik ak mas rada mlieko tak vypi aspom pol litra plnotucneho mlieka bud si sprav bielu kavicku alebo ciste mlieko. a male taha dobre? prisaje sa bez problemov? nemas vpacene bradavky?