Materské mlieko 5 mesiacov v mrazáku. Dá sa použiť?

lubikan
16. feb 2009

tak cca 5 mesiacov mam svoje mat. mlieko zamrazene,mam ho uz vyliat,alebo mozem este pouzit?Zamrazila som ho,ze ked bude niekedy treba a uz som ho nepotrebovala.Akurat o 2 dni ho budem potrebovat-davam malu strazit....

bobulle
16. feb 2009

Já myslím že už použitelné není, asi bych to neriskovala. Všude se píše že max 3 měsíce 😉

kalo
16. feb 2009

To je hrozně dlouho! Já bych nedala ani ty 3 měsíce, jak píše bobulle...i to se mi zdá dlouho

patricia1971
16. feb 2009

záleži, pri akej teplote si ho mala zmrazené........ak si ho mala v mrazku prr teplote -18stup.celz.,tak môže byť aj 6 mes.....ja som ho mala v normálnom mrazáku, po 4 mes.som vylievala, mala som tam toho dosť,ale netrúfla by som si to dať bábatku... 🙂

lubikan
autor
16. feb 2009

ok,tak idem teda odsavat a nalievat sa tekutinami 😀 🙂

patricia1971
16. feb 2009

to bude asi najlepšie....je to síce škoda vylievať,ale nemáš inú možnosť... ☹

radka.m.
16. feb 2009

LUBIKAN-MM MÁ TRVANLIVOST 3-6MĚSÍCŮ,POKUD JSI DODRŽELA SPRÁVNÝ POSTUP ZAMRAŽENÍ,JÁ JSEM HO DÁVALA MALÉMU KLIDNĚ I PO 6MĚSÍCÍCH A NIC MU NEBYLO,NECH SXI NA ZKOUŠKU TROCHU ROZMRAZIT A UVIDÍŠ,ALE NIC BY MU NEMĚLO BÝT,JE TO ŠKODA VYLÍT,POKUD MU NIC NENÍ,VŠUDE JINDE VE SVĚTĚ JE TA TRVANLIVOST DALEKO DELŠÍ,JENOM U NÁS JSOZU TA KRITÉRIA DOST PŘÍSNÁ.

evinka
16. feb 2009

Nám na kurzu PA říkala - v lednici 24 hodin a v mrazáku až 3 měsíce.

3558
16. feb 2009

zalezi ci ho hned po odsati dala zamrazit, alebo ho mala este hodinu-dve vylozene na kuch. linke.
ale ani ja by som to neriskovala. 😒

annag
16. feb 2009

MM má v ČR a SR trvanlivosť 3, niekedy 6 mesiacov, ale skoro všade na svete sa skladuje aj 12, dokonca 18 mesiacov 😉 😕 . Tu to vzniklo skôr tým, že hygienické normy v bývalom Československu a aj po rozdelení boli a aj sú ďaleko prísnejšie v každom smere než normy v EU či na americkom kontinente. A tá prísnosť sa s nami ťahá stále. Ak MM neublíži deťom na celom svete, nemuselo by ani našim, čo poviete ?

annag
16. feb 2009

jaj a ešte pre niečo, pretože niekedy boli len mraziace časti nad chladničkou s jednou hviezdičkou - tak tam MM sa aj v zahraničí odporúča len 3 mesiace, no dnes už máme asi všetky mrazničky s 4 hviezdičkami, čo mrazia pod mínus 18 stupňov 🙂

len.petra
16. feb 2009

ja som mala mliecko v mrazaku asi 3/4 roka a ked som ho rozmrazila, tak smrdelo 😖 a to mame novu mraznicku a pouzila som vsetko sterilne 😕

kacka.va
16. feb 2009

mám stejnou zkušenost, mlíko po rozmražení (a to bylo jen 2 měsíce staré) smrdělo a mělo i jinou chuť a to bylo zmrazené najednou a ryhcle.

radka.m.
16. feb 2009

petro,některé mm má zápach,i když je naprosto v pořádku,každé mm je prostě jiné.já jsem takhle vylila spoustu mm,protože mně to děsně smrdělo,když jsem ho rozmrazila,pak přišla kamarádka a když to viděla,tak mi akorát vynadala,že je to škoda,že tomu mm nic není,že je to normál a měla pravdu!!!to mléko jsem pak dávala malému běžně a nikdy mu nic nebylo,ale m ně to smrdělo pořád,nemohla jsem k tomu vůbec čuchnout,i laktační mi poradila,že je to naprosto normální,třeba i barva,někdo ho má bílé a já jsem ho měla po rozmražení žluté,bylo to tím,že jsem ho měla hooodně tučné. 🙂

len.petra
16. feb 2009

hmmm 😉 tak pri tretom uz nebudem vylievat 😉

len.petra
16. feb 2009

diiky 🙂

vikykiss
16. feb 2009

Ja by som to neriskovala 😅

radka.m.
16. feb 2009

já myslím,že to vůbec není riskování,pokud se dodržel správný postup zamražení,tak nevidím důvod,proč by mělo být to mléko skažené,odsávala jsem takhle rok a zamražovala své mléko a malému nikdy nic nebylo,akorát mně dodnes mrzí,že jsem ho tenkrát tolika vyhodila.

katka.m
16. feb 2009

radka: tak si mohla skôr napísať, že si to používala aj po dlhšej dobe než 6mes. Ja som pred týždňom vyhadzovala "po záruke" asi 8l 😖 😖 😖 Sa picnem.

lante
16. feb 2009

Ja som mala mliečko v mrazáku od 10/2007 a použila som ho 6/2008 a bolo O.K. Vili ho v pohode vypil a ani mu nič nebolo.
Ale viem, že niektoré detičky premrazené mliečko nechcú. Vili s ním problém nemal.

radka.m.
16. feb 2009

katka-tak to tě úplně chápu,já bych si za to nafackovala ještě ted,ale co naděláš,kdyby jsem se bývala zeptala hned,tak jsem měla zásoby ještě ted,no,ale 8litru,tak moc jsem nevyhodila,tak to je fakt škoda.

annag
16. feb 2009

jedna z mnohých stránok, ktorá odporúča uschovávanie MM pod -18 stupňov do 12 mesiacov, v chladničke 3 až 8 dní

je to stránka Medzinárodnej laktačnej ligy, tej by sme snáď mohli dôverovať 🙂

http://www.llli.org/FAQ/milkstorage.html

graziela
16. feb 2009

ahojte,
ja vam dam este jeden tip, ak sa bojite mliecko pouzit a je vam luto ho vyhodit:
Ked kupete svoje babätka, prilejte ho do vody do kupela, uvidite, aku krasnu hladucku, jemnucku bude mat pokozticku... 😉

martina46
16. feb 2009

mne smrdelo ( a malej z neho kasa nechutila) dokonca po 1 dni v chladnicke, ale ja som asi urobila chybu, dolievala som odstriekane do studeneho hnd po odstriejkani, nepockala som, kym vychladne. fuj, ale aj chut bola strasna 😝 😀

pastuska
16. feb 2009

Ahoj, no mne povedala sestrička na pôrodnici, že ho môžem mať v mrazáku až pol roka.
Ale malému samotné nechutilo, v kaši mu nevadilo.

janula34
16. feb 2009

Ja som mala MM v mrazaku cca 8-9mesiacov, malý nemal problem, zjedol kasu jedna radost 😉 ale mne strasne smrdelo, ale tiez mi bolo povedane ze je to normalne.