Materské mlieko od kamarátky alebo mliecčna banka?

bobulka34
8. okt 2007

kamarátka ma velmi vela mliečka a ponukla mi dávať pre moju dcéru. Len neviem, či je to v pohode to dávať, alebo by sa nemalo?

bobulka34
autor
18. okt 2007

ja som tiez chcela pomoct malej a dat jej mat. mlieko, ale skor som jej uskodila. Zial mlieko nemam, zasa ju prikladam, ale netvori sa, kolke deti su na umelom a su zdrave , tak dufam, ze aj ona bude.
Prave vcera sme sa o tom bavili s kamoskou co kojila 3 roky dceru a ma sialene alergie a hadam kazde 3 t je chora, takze je to podla mna hlavne genetika.

lenadka
18. okt 2007

bobulka, iste to bude prvorade 😉 a dojcenim sa moze len pomoct, snad by tie sialene alergie mala este sialenejsie 😉 poznam nedojcene det ia su zdrave a moja dojcena nebola zdravsia ako nedojcene 😉 teraz je sice strasne malo chora-az mi je to divnô, ale okolo 1 roka to bol des, ale asi aj preto, ze mala alergiu na kravske mlieko a od 11 mes sem tam uz dostala formulu /umele mlieko/😝 ked sme ale presli na hypoalergenne bolo po chorobach / cca v 1,5 roku/a dnes uz pije normalne UVZ krabicove mlieko 😉

bobulka34
autor
18. okt 2007

je to ako s tymi co sa dlho doziju, u nas v rodine sa nikto nedozil pomaly ani 60-tky pritom sa zdravo stravuju nefajcia. NIekto je cely zivot slaninu a pije a dozije sa 90-tky

lenadka
18. okt 2007

u mna je to pol na pol starky zili dlho-paradoxne chlapi 89r. a tak a starke umreli mlade, rodicia este neviem lebo nastastie ziju...tak uvidim co som podedila 🙄
svokrov otec umrel 90 rocny a mama v 40-tke..tak neviem dokedy mam cakat 😀 😀 😀 a co podedil manzel lebo druhy jeho starky zomrel mlady cca 60r. a babka este vcuľ žije aj ked pamat celkom odisla ale zije ma 89 r.

cistko
18. okt 2007

Detsky lekar o tom nevie, ale poviem mu to ked pojdeme do najblizsej poradne. Maly je v poriadku, spokojny, neplace, a nehladuje. Viem ze to nepotrva dlho, lebo sa jej mliecko urcite upravi a casom bude posielat menej a menej ale aj za to som jej vdacna. Ja stale kojim ale mam malo mliecka a robim vsetko preto aby som ho mala viac. Mozno sa to este upravi a mliecko mi nabehne a to jej nebudeme musiet vyuzivat a ak nebude jej bude nutrilon. Dolezite je nech sme zdravi a ja si myslim ze aj tak je to vsetko v genoch. Mna mamka kojila len mesiac, kym som bola drobec, bola som chora skoro kazde dva tyzdne, tolko krat ju napadlo ze to je tym mliekom....a okdedy som nastupila do skoly som nebola u lekarky az na strednej aj to som simulovala aby mi dala ospravedlnenku. Brata kojila necele tri mesiace a kedze vrieskal stale od hladu, tak mu spravila riedky puding a chlapec bol ako anjelik. Teraz ma skoro dva metre a je z neho zdravy chlap ako hora 😀 A mojho muza svokra kojila vyse dvoch rokov a je alergik aj vsetci jeho surodenci a prave ona mala mlieka tolko ze kojila aj ine deti v nemocnici, vychovala 4 deti na dvojrocnom kojeni a vsetci su alergici.

alinka76
1. feb 2008

ja mám tiež veľmi veľa mliečka a už som oslovila mliečnu banku v Poprade, ale stále tá pani nechodí. Mám v mraziaku dve prepravky mlieka a viac už nechcem robiť zásobu pre seba. ak by sa našla mamina, ktorá by ho chcela, tak nemám problém dávať ho nejakému bábätku, pretože viem, že som zdravá, môj malý tiež nemá absolútne žiadne problémy s trávením, nemáva kŕče a tiež viem, na aké potraviny si mám dávať pozor. ale napr. dala som švagrinej jednu fľaštičku na skúšku pre synčekov a tí jej to mliečko nechceli, asi im nechutilo mrazené, pretože oni sú zvyknutí na čerstvé. ževraj sú detičky, ktorým takéto mrazené nechutí.

lante
2. feb 2008

Ja si myslím, že ak je to kamarátka tak by si to mliečko drobcovi dávať mohla, prípadne ak si chceš byť istá mohla by absolvovať vyšetrenie pre tie maminy čo mliečko odovzdávajú do laktačnej banky.
U nás v lekárni pracovala jedna pani, jej nevesta žiaľ nemala dostatok mlieka, tak jej jedna naša známa navrhla, že ona má mlieka dosť, tak ho potom od nej brávali. Si myslím, že každá kojaca žena vie, čo môže jesť a čo nie........
Inak add Kramáre...vykupujú MM za 200,-Sk za liter a vraj potom ten liter predávajú za 700,-SK a to nehovorím o tom, že po mamičkách chcú, aby absolvovali vyšetrenia a nosili im MM a oni ho potom skladujú aj v prázdnych nádobách od ibfúzií 😉 , takže.......
Ja by som momentálne mohla tiež kojiť dve deti, to moje sa totiž túto noc rozhodlo nebudiť sa každé 2-3 hodiny na jedlo a ja mám tak plné prsia, že nemôžem ležať......ale určite sa zobudí akonáhle ich odsajem.....asi odsajem iba trochu, keď sa ten môj hladoš potom následne zobudí, aby mal čo vypiť.
Inak on má momentálne také obdobie, že moje mlieko iba z prsa, z fľašky ani za svet a to nie je ani premrazené

danuska24
12. mar 2008

ja idem v pondelok na vysetrenie-tak uvidim - ak bude vsetko v poriadku ci im budem davat mlieko do banky ale sa dohodnem priamo s nejakou maminou

mimkao
27. jún 2008

Ja som predávala jednej mamine svoje mlieko. Mala o týždeň staršie bábo, ako ja a nejak si ma našla na nete a spýtala sa ma, či nemám, vraj v laktáriu je veľmi drahé. Tak som si odstriekavala a dávala jej. Bolo mi to čudné, pretože ma vôbec nepoznala, nevedela, či nefajčím, nepijem, alebo čo. ... Samozrejme, že nie, aj na stravu som si dávala pozor, keďže sama som kojila, svoje bábo. A nenapísala mi ani raz, žeby jej dieťatku moje mlieko nejak uškodilo... 😉

titkovamiriam
27. jún 2008

Ja som nosila do laktaria na kramaroch mlieko pre syna a ked som tam posledne chcela nehat,ked nas uz konecne pustili domov,tak mi ho vratila ze nato maju profi mami a mlieko sa musi vysetrit ak by som ho chcela pre ine deti.Tiez som ho mohla rozdavat,keby som vtedy bola na tomto fore asi by som sa tiez ponukla niakej mamine. 😀

katka.m
27. jún 2008

Ja mliečko dávam do mliečnej banky v Prešove. Robili mi vyšetrenia a výsledky boli ok, takže raz týždenne si sestrička príde pre mliečko. Prispievajú mi 200,- na 1l mliečka. To musí byť zmrazené v sterilných fľaštičkách, ktoré mi nosí. Že dostávajú 800,- na 1l, ale tých 600,- sa platí za vyšetrenie, či je mliečko v poriadku. Trošku ma však prekvapilo, že mamičky si musia (niekde vyššie som to čítala) za mliečko zaplatiť. Mne sestrička povedala, že mliečko dávajú nedonoseným alebo chorým bábätkám, hlavne pre to som to mliečko chcela darovať, aby som niekomu pomohla. Nepáči sa mi, že ho vlastne predávajú 😠 Potrebovali ste niektorá takéto mliečko? Ako to vlastne funguje? Skutočne ho nakupujete ako v obchode?

danu
5. mar 2010

gerci90 • 1d • Dnes o 11:49
baby ahojte neviete mi poradit kde vykupuju mateske mliečko som 5 tyžd,po porode a mam ho neurekom a zbytocne ho vylievam do umyvadla...myslim že je to skoda...aj ked si zamrazujem pre svoju potrebu mam ho stale dost...viete mi prosim poradit som s Martina..dakujem

natalia777 • 1d • Dnes o 12:08
gerci skus v nemocnici aspon tu sa da predat do nemocnice 🙂

babulka
5. mar 2010

Danu - nechcem kritizovat, ale zaradenie otazky od gerci90 do tejto temy asi nie je celkom stastne, lebo tu sa rozoberalo ci, je vhodne davat materske mlieko od inej zeny a gerci sa pyta na ine... neviem.

Gerci90 - ak si z BA alebo okolia, tak urcite sa obrat na banku zenskeho mlieka v Detskej fakultnej nemocnici, zavolaj si tam je tam mila pani doktorka aj teta, co robi v laktariu a urcite ti budu velmi vdacne. Tvoje mliecko pomoze chorym detickam, predcasniatkam a pod. Tu je kontakt: http://www.bratislava.sk/vismo/o_utvar.asp?id_o...
A ak si aj nie z BA, tak sa popytaj v najblizsej detskej nemocnici, v kazdej by malo byt taketo oddelenie, kde spracuvaju zenske mliecko. Mliecka je nedostatok a pritom je to pre chore a nedonosene deticky, co nemozu mat mlieko od svojej mamy, liek 🙂

pia22
5. mar 2010

Gerci ak si z Martina, tak najblizsie laktarium je v Ziline, ale ako funguje neviem😉

nikollette
5. mar 2010

Ja ked som bola s malým v nemocnici po pôrode, tak tam dávali normálne MM od iných mamičiek detom, ktorých maminy nemali ešte mlieko a podobne. Neviem či to tam nejak vyšetrovali, ale viem že dávali. Lebo aj mna sa pýtali, (nakolko som ho mala vela,a odsávala som) či môžu z neho dávať aj iným bábätkám. A mojej spolubývajúcej sa to pýtali tiež.

lucinka4
5. mar 2010

no,mne sa po porode prsia naliali ako sialene a moja mala este toho moc nevypila..zato kocka,co bola so mnou na izbe mala mliecka nedostatok..jej maly bol stale hladny takze som jej ponukla moje odsate...pytali sme sa sestriciek ale neodporucili...ze nemaju mliecnu banku a pokial to nepreslo cez nu tak je tam riziko...tiez mi bolo hrozne luto to mliecko vyliat lebo to prve mlieko je velmi dolezite a mohlo niekomu pomoct 😲

pia22
5. mar 2010

Mliecne banky-laktaria mliecko zozbieraju a sterilizuju, moj maly ho dostaval 2 tyzdne🙂

babulka
5. mar 2010

Gerci - si z Martina - tak to potom pozri sem http://www.mfn.sk/index.php?m=834.

dm1
5. mar 2010

ja som tiez mala mliecka po porode vela ale nablizku som akosi nenasla banku ktora by vykupovala. chvilu som davala mliecko kamoske pre malu a potom som zial 10l mliecka vyliala.... bolo mi to strasne luto ale uz ho nebolo kde skladovat

sesilia
21. mar 2011

Ahojte 🙂

narodil sa mi 23. januara 2011 krasny chlapcek ako rizikovy novorodenec a sama nemam pre neho dostatok vlastneho materskeho mliecka a chcela by som sa spytat, ci sa nenajde tu v okoli podobna mamicka, ktora ho ma vela a nevie co s tym, najlepsie v okoli bratislava senec pezinok, prosim. 🙂

(sesilia.sesilia@azet.sk)

Dakujem 🙂

zuwa
21. mar 2011

Chcela by som sa opýtať či má niekto z vás takú vedomosť: Môže sa cez materske mlieko od cudzej osoby preniesť na dieťa nejaká choroba? Napr. psoriáza?

pia22
22. mar 2011

@zuwa konkr. u psoriazy neviem, ale ano moze.

tin007
22. mar 2011

@zuwa ja sama mam psoriazu a maleho som kojila 23 mesiacov. zatial nic nepozorujem a nemyslim si, ze je mozny prenos materskym mliekom. ine by to bolo krvou (preto psoriatici nemozu byt darcami krvi). tak ci onak, o psoriaze sa vie, ze je to autoimunite ochorenie, spustacov je vela, cize dieta by malo mat (podla mna) uz nejaku dedicnu predispoziciu na to, aby choroba prepukla.

tin007
22. mar 2011

@zuwa este doplnim, ze napr. infekcia by sa samozrejme mohla preniest (napr. nejaka bakteria)