Ako ustáliť laktáciu?

zuzana518
6. máj 2019

Potrebujem sa poradiť. Je normálne alebo máte niekto skúsenosti s neustálym kolísaniam množstva mlieka? Moja dcérka má ukončený 8 týždeň a už asi tretíkrát sa mi po sebe v nejakom čase zopakovalo, že mi kleslo mlieko. Hodnotím to tak, že mám zrazu prsia mäkké, rovnaké sú aj pred kojenim aj po kojeni. Akoby sa ani neplnili od kojenia ku kojeniu. Zatiaľ je dcerka plne dojcena, sme bez klobucikov, bez cumla od začiatku. Jediné čo som spozorovala, tak dcérka dlhšie spinká v noci, vychádza nám dojčenie medzi 20:00-06:00 asi trikrát. Keď mala menej týždňov, bolo to častejšie. Cez deň dlho nespinka, tak hodinku, hodinku a pol a vždy teda nasleduje v case medzi spanim aj dojčenie. Teda cez deň je to viac intenzívne. Bola u nás aj laktačná, skontrolovala prisatie, je to OK. Ja uz naozaj nerozumiem, preco mi to tak kolíše. Preco hodnotim makke prsia ako pokles mlieka? Mala samozrejme menej pije na prsniku, teda nie je tam dlho, taha a po chvili jej uz nejde. Potom je aj viac nervozna cez den, taka uplackana, horsie aj zaspava. Ked je na prsniku, tak po chvili sa aj zacne akoby hnevat - natahuje sa, puci. Plnsie prsia mam vtedy, ked si zacnem najma v noci po kojeni odsavat este akoby prazdne prsia na stimulaciu. Vtedy sa mi uz dvakrat stalo, ze po asi troch dňoch sa mi viac zacali prsia plnit. Vtedy mam poci, ze je aj mala ovela viac spokojna cez den. Ja uz naozaj neviem, co robim zle :(, co mam robit aby sa mi ta laktacia uz ustalila na potreby malej. Mate s tym niekto skusenost? Vsetky moje kamaratky co dojcili s tym nemaju skusenost. Nemam pocit, ze by malo ist o latacnu krizu, ci ano? Tak casto? Opakuje sa mi to teraz v poslednu dobu v cykloch 3-4 dni dost mlieka, potom malo, ked zacnem odsavat v noci, zase 3-4 dni dost mlieka a poto zase pokles. Samozrejme ked som mala viac mlieka, tak som uz v noci neodsavala. Je to dost zatazujuce stale vstavat v noci a odsavat este po kojeni. Som naozaj na to odkazana? Na podporu laktacie beriem aj Moringu, pijem caje. Skusala som uz skoro vsetko (zaprazene polievky, hroznova stava, tmave pivo....) a nic. Dcerka na senovku reaguje placom, mame to uz odsledovane asi 3krat, tak preto uzivam Moringu. Prosim, ak mate niekto s takymto niecim skusenot budem velmi vdacna za kazdu radu, podporu ci pribeh ako vam to dopadlo. Dost ma to psychicky vycerpava, ze sme raz dobre a potom zase zle. Vopred dakujem!

zuzana518
autor
7. máj 2019

@mooonika1975 ...no ja malu cez den prikladam naozaj kadzu hodinu a pol, lebo aj tak dlhsie nespi, takze vzdy medzi spanim je aj na prsniku...len v noci uz spi aj 3-4 hodiny a vtedy sa zacal tento problem s makkymi prsiami .... ano, mam pcoit ze ak ma aj na pocit plnsie prsia, tak je aj ona spokojnesia ....ale moze to byt aj tym, ze som ja v pohode, tak je aj ona .... tazko povedat, ale ked som mala aj tie makka prsia, co boli ze uplne makke ale ze uplne, vtedy uz som videla, ze mala aj menej pocikanych plienok, stale sme boli na tej hranici 6, pod to sme nesli, ale boli tak normalne nacikane, zatial co ked mam prsia plnsie, tak aj plienok je viac a su aj viac nacikane ....

no ja som videla taku reakciu mojej dcerky na Senovku, pila som aj caj od weledy, ten ju obsahuje a bola strasne nepokojna, ked som mala prvy raz problem s tokom, tak som aj zacala brat tie bylinky, ale potom som ich vysadila, lebo som videla ze malej robia zle

zuzana518
autor
7. máj 2019

@kiara3 ano, mam pocit ze ak mam aj na pocit plnsie prsia, tak je aj ona spokojnesia ....ale moze to byt aj tym, ze som ja v pohode, tak je aj ona .... tazko povedat, ale ked som mala aj tie makka prsia, co boli ze uplne makke ale ze uplne, vtedy uz som videla, ze mala aj menej pocikanych plienok, stale sme boli na tej hranici 6, pod to sme nesli, ale boli tak normalne nacikane, zatial co ked mam prsia plnsie, tak aj plienok je viac a su aj viac nacikane ....

no ja som videla taku reakciu mojej dcerky na Senovku, pila som aj caj od weledy, ten ju obsahuje a bola strasne nepokojna, ked som mala prvy raz problem s tokom, tak som aj zacala brat tie bylinky, ale potom som ich vysadila, lebo som videla ze malej robia zle

zuzana518
autor
7. máj 2019

@bodulienka Vy to ako hodnotite ze mate menej mlieka, na zaklade coho?

kiara3
7. máj 2019

@zuzana518 ja som tiež mavala raz viac raz menej...Neskôr som preratavala a približne v tedy ked som mala mat menzes som mala menej mlieka asi par dni potom to nejak zasa do normalu asi po pol alebo trištvrte roku aj menzes prišiel to som myslela že koniec kojenia ale nie kojila som dalej len keď mi prišli moje dni som bola ako vyžmykana a asi den po sa zrazu naliali p dost...No tiez bol maly v tie dni nespokojny lebo nebolo tolko ako chcel....nijak sa to nedalo ovplyvniť...

nikita.sk
7. máj 2019

@zuzana518 keď vypil jeden prsník a mala som pocit,že stále chce,dala som mu druhý a potom som na ďalšie kojenie vždy začala s tým druhým.treba to striedať ale vždy nechať vyprázdniť do konca,aby nepapal len predné mlieko.rotovala som a neskôr som už na 1 strane kojila z oboch prsníkov.

nikita.sk
7. máj 2019

@zuzana518 ináč pri zníženej tvorbe mlieka je kľúčové nočné dojčenie.treba vtedy ju častejšie zobudiť a nadojcit,neodsavat,ale radšej viacej dojčiť a do druhého dňa sa množstvo upraví.

suzannah
8. máj 2019

@zuzana518 to už si presne nepamätam, ale dôležité je nestresovat sa 😉 a neporovnavat s inými a nebojte sa babatko nezomrie od Hladu 😁 Držím prsteky a hlavne žiaden stres 😘

evasustiakova
8. máj 2019

Uz som to písala aj do inej skupiny...mne zaberala prazenica so syrokremom(oprazit kocku syrokremu a pridať vajcia)...ako vážne...to mi svokra odporučila..ze ona si to robievala ked potrebovala zvysit tvorbu...a pomáhalo to aj mne...
Potom este senovka a benedikt boli top pre mňa...nemusíte to brať stále..mne stačilo 4-6dni a vrátilo sa mliecko späť a vysadila som...
No a najviac mi samozrejme pomáhalo neriesit to...dajte malu do kocika vybehnite von..prechadzky slniečko..uvolnite sa...prajem vela síl 🙂

zuzana518
autor
9. máj 2019

@nikita.sk dakujem ... len sa chcem opytat, ze ked mala spi a teda nebudi sa na jedenie, je lepsie jej spanok rusit a udrziavat laktaciu dojcenim aj ked dcerka sa nebudi na dojcenie alebo to udrziavat odsavackou? lebo ja som ju zacala castejsie prikladat aj v noci, ale robim to bez toho aby sa ona zabudila, musim jej otacat hlavicku na striedanie prsnikov a ona aj ked dakedy sa prisaje trosku pocucka a zaspi a uz nechce ... neviem ako to mam v noci robit, lebo zase byt celu noc a striehnut na okamihy kedy by bola viac cula je nemozne a ja by som bola po par dnoch strasne vycerpana, co by sa opat asi prejavilo na tvorbe mlieka ako unava a nedostatok spanku ... a samozrejme spime spolu, teda dcerka spi s nami v manzelskej posteli, takze som pri nej bezprostredne

zuzana518
autor
9. máj 2019

@nikita.sk no ona teraz a najma v noci ani nevypije ten prsnik, lebo ja ju sice prikladam castejsie ale ako som uz pisala v predchadzajucom prispevku pre vas, niekedy sa prisaje trosku pocucuka a spi ... takze vyprazdnenie prsnikov dojcenim je noemozne ...ako uvolnit ho uvolni ale mam pocit ze ho nevypije do konca ... dokonca ani cez den, dakedy mam pocit, ze tak riadne od hladu pije akoby len 3krat do dna a ostatne neviem ci od smadu alebo co ... a potom neviem, ked prsnik nevypradznila, vy pisete zacat dalsie kojenie nim ale ona potom dopije ten jeden a na druhy sa uz malokedy chce prisat ... potom mi ten druhy dlhsie stoji (uz som to tak robila) a vtedy tiez nastalo znizenie tvorby ... tak mi prosim skuste poradit co v taktomto pripade ako popisujem

nikita.sk
9. máj 2019

Striehnuť nemusíš,proste keď sa zobudís,hneď jej daj.jasne že sa musíš vyspať.ale lepšie jej dať prsník do pusy každé dve hodiny a ona pocucka a stimuluje ti tým tvorbu ako vstávať a prácne mlieko oddávať.to je ozaj strašné.este má napadlo,že ja som užívala aj homeopatiká na rozbeh laktacie,aj tie by ti mohlo pomôcť. Zostali mi tieto úplne nové balenia,užívala som jednu guľôčku z každého pred každým kojenim. Aj to pomáha.

nikita.sk
9. máj 2019

Ale keď nevyprazdni prsník a druhý je plný,tak potom je tvorba mlieka dostatočná.ked si ho neodsajete,tak sa tvorba neznizi,ale ustáli.a potom treba pokračovať ako som písala,keď dieťa plače,hneď ponúknuť prsník.

nikita.sk
9. máj 2019

Sú chvíle,kedy dieťa potrebuje viac mlieka,napríklad pri chorobe,zuboch,horúcich dňoch a potom keď nepotrebuje tak veľa, čiže mliečko podchvíľou kolíše.ale keď sa vždy dodrží to,že sa na požiadanie dieťaťu mliečko dá,bez ohľadu na to, aké logické či nelogické sa to maminke zdá, vždy sa tvorba upraví.boli dni,keď mi deti spali super a kojili sa dva krát v noci a boli také,keď som ich kojila aj 15 krát - to sú práve tie chvíle,keď stimulujú prsník viac a tým sa tvorba zvýši.treba počúvať dieťa.

bodulienka
12. máj 2019

@zuzana518 V nemocnici malý schudol viac AC než bolo akože povolené. Potom ho vážili pred a po dojčení a zistili, že malo vypil. Bola u mna doma aj LP a sledovali sme u neho efektívne pitie. Teda či pije mlieko alebo iba dudluje.

veronikadomanova
15. máj 2019

@zuzana518 napíšem vám to meno známej do správy...rada vám pomôže 🙂

mancaaa
22. máj 2019

@zuzana518 ano presne tak,co najcastejsie som sa snazila dojcit,boli chvile ked plakala casto,aj malo spala v noci,teraz ked prikrmujem od 4 mesiaca,je to lepsie,treba len vydrzat a troska sa aj potrapit.

rajcianka27
17. júl 2019

ahoj, ja mam ten isty problem co ty ako cez kopirak, pediatricka povedala, ze kolisava produkcia je castym javom a ze sa ustali, ale kedy konecne, ked uz 3 mesiace sa trapim? tiez som skusala vsetko, ale ze fakt vsetko, aj babske recepty aj bylinky a nic nepomohlo. Ani senovka+benedikt, homeo, ajurveda, vsetky mozne caje, moringa, alfaalfa, 4l tekutin denne, caste prikladanie. Prisatie mame vyborne 2x som bola u laktacnej, v tom to nie je. Jednoducho 3 dni super mlieko a zrazu sek a 3 dni nic. Pomohlo mi az costi. slabe dni si davam 3x3 a silne 3x1 tabletku. Stale tie slabe dni to nie je ono ale aspon nieco v prsiach mam a maly sa tak nenervuje ked pije ako predtym, ked som costi nebrala, aj pri kojeni citim ako sa mlieko lepsie spusta. No a silne dni je maly najspokojnejsi na svete 🙂 zo zaciatku som bola riadne na nervy z toho, aj som si poplakala, ale uz som si zvykla na tento cyklus, co uz, nie vsetko je idealne. 🙂 myslela som, ze uz mi nic nepomoze, ale odhodlala som sa na costi, aj napriek tomu, ze je to liek, ale nelutujem, beriem ho mesiac a je to omnoho lepsie. zabralo mi asi do 2 dni.

romanka93
30. aug 2020

@zuzana518 pekny den. Diskusia nie je az taka stara, tak by ma zaujimalo pokracovanie vasej skusenosti? Casom sa to ustalilo, alebo ako ste to riesili?🙂