Môže dlhodobé kojenie viesť k závislostiam v neskoršom veku?

maki2
8. nov 2015

Dostala sa ku mne informácia, podľa ktorej na základe najnovších výskumov môže dlhodobé kojenie dieťaťa vytvoriť u neho predispozíciu na rôzne závislosti v neskoršom veku. Na internete som ale nenašla k tejto téme bližšie info, ak máte ku tomuto nedávnemu výskumu viac faktov, prosím, napíšte. Ďakujem

giardia
8. nov 2015

Podľa mňa totálna somarina. Určite americký výskum. 😝

seahorse27
8. nov 2015

Podla mna to zasa az taka somarina nemusi byt....ked je take 3-rocne dieta kojene, tak je to vlastne jeho prva zavislost 🙂 Tesim sa na vysledky vyskumu, ak sa teda naozaj niekde objavia...

pribinak
8. nov 2015

kedysi umele mlieka neexistovali, takze vsetky deti boli dojcene, bezne aj viac rokov, takze vsetci sme pitomkovia nejakych zavislakov ci co?

zuzik307
8. nov 2015

je to presne naopak, precitaj si Freuda...

jamabe
8. nov 2015

Aha, a keď dieťa dlhodobo cucá mlieko z fľašky (ako moja dcéra 🙂) - tiež sa u nej tvoria predispozície na závislosť? Však mlieko ako mlieko, nie? 😉

zuzkaanicka
8. nov 2015

Predpokladam, ze tie super vyskumy dotovali firmy na vyrobu umeleho mlieka 😉 ... netreba vsetkemu verit, treba pouzivat aj mozog 😉

beton
8. nov 2015

Presne naopak. Dieta ma dojcenim naplnenu svoju potrebu zavislosti na matke,preto si ju nemusi nahradzat,resp. Vyrovnavat sa s nou inak. U nedojcenych deti sa vplyvom roznych spustacov v zivote moze vyvolat zavislost napr. Cigarety,ktore sa rovnako drzia v ustach ako flaska. Clovek si akoby opat privadza pocit spokojnosti cez usta. Tych vztahov je tam viac,co ktora nenaplnena potreba v detstve moze vyvolat.takze vyskum chybny,hladaj ine zdroje info.

vendula79
8. nov 2015

ja som obe deti kojila dva roky a myslim si, ze na to moze nieco byt. My sme to nedostali az do stavu zavislosti, ale videla som velmi vela reakcii u inych kojenych deti - nieco ako zavislost. U deti na flaske nikdy. Niektore boli na prsniku doslava zavisle. A zavislost sa postupne meni. Citala som prieskum, ze deti zavisle napr. na tablete (ak sa s tym nic nerobi), mozu casom tuto zavislost vymenit za inu horsiu. Bude tam zrejme nejaka povahova predispozia. Cize az taka uplna blbost to nie je. Ked som videla ako sa to dieta dozaduje pri akejkolvek nepohode kazdych desat minut prsnika, co nemalo s jedlom nic spolocne, bolo to psychicke, neprislo ki to celkom ok.

alaguema
8. nov 2015

ja zastávam zlatú strednú cestu vo všetkom a tak isto mieru vo všetkom. Takže aj pri kojení. Osobne je mi jedno, či niekto kojí 3 ročné dieťa, nevadí mi to, neruší, ani nepohoršuje, ale ja by som to nerobila. Práve preto, že to vnímam už ako niečo, čo je mimo zdravú mieru. No a závislosti sú práve o tom, že človek si nevie určiť kedy dosť a nadužíva či už alkohol, alebo jedlo, alebo iné. Kojenie môže byť návyk a myslím, že aj závislosť, rozhodne to podľa mňa vo veku nad dva roky, nie je skutočná fyziologická, ani emocionálna potreba. Trojročné dieťa už predsa vníma celú škálu prejavov pozornosti od matky, vrátane verbálnej. Nemusí byť zavesené na prse, aby bolo spokojné a aby boli jeho citové potreby naplnené.

mimla
8. nov 2015

Odhliadnuc od pradivosti informácie... definuj pojem "dlhodobe dojčenie"

siska53
8. nov 2015

Dobra blbost. Neverim tomu.
Preco je najviac zavislych ludi prave z cias,kedy dojcenie nebolo v mode a vacsina deti bola na UM???

katrin21
8. nov 2015

som tiez za zlatu strednu cestu.. prilis dlhe kojenie je podla mna zbytocne a skor zvlastne, ako prirodzene.... ale samozrejme, kazdy nech koji kolko chce... 🙂
ale ked niekto koji pomaly 3r dieta, pride mi to trochu scestne... sorry, moj nazor osobny...
dlhodobe dojcenie je podla mna dlhsie ako 1rok... podla mna ten 1rok inak aj uplne staci....

barla5
8. nov 2015

Ja by som sa zamyslela skor nad tym, ci je na dlhodobom kojeni zavisle to dieta alebo jeho matka.

mummy01
8. nov 2015

odporucam precitat si knihu od Prekopovej- Maly tyran...tato tema je tam obsiahlo vysvetlena

macamac
8. nov 2015

@barla5 to isté napadlo mne
ja som kdesi čítala, že je to aj závislosť matky na dojčení svojho dieťaťa
že si tým dokazuje, že je preň dôležitá a potrebná
každá si to zrejme dokazuje inak 😀 😉

tak či tak, ja nejak výskumy neriešim 😉
vieme, o čo v nich ide.
väčšinou o záujmy nejakej skupiny 🙂

zitaje
8. nov 2015

Celkom nechapem, ako moze prirodzena vec sposobovat zavislost. To aj pravidelne jedenie sposobuje zavislost na jedle? A co tak dychanie? Ked bude niekto casto dychat cisty, neznecisteny vzduch, bude zavisly na kysliku?
Podla mna je ten vyskum cely pomyleny, ludia su uz taki odtrhnuti od reality, ze vobec nechapu, co je prirodzene a co nie. To, ze v nasej skvelej civilizovanej spolocnosti je divne dojcit dieta starsie ako rok, este neznamena, ze je to neprirodzene a uz vobec nie, ze by to sposobovalo nejaku zavislost...

iinuska
8. nov 2015

boze, to co je za blbost 😲 😲 😲

meluela
8. nov 2015

@maki2 jasne, preto deti v detskych domovoch ktore nevideli matku ani prsnik maju taky skvely start do zivota a tak nizke percento z nich konci ako bezdomovci, drogovo zavisli, obete prostitucie a pod.

A tie chudata male z uplnych heterosexualnych rodin co im vadna matka davala materske mlieko do troch rokov a nosila ich v satke si hned co ich pustia samych do skoly idu kupit toluen do baumaxu 😀

btw. pozri si to aspon cez google scholar, ziadna taka studia neexistuje

jankako
8. nov 2015

To čo je zaaas???

margarita
8. nov 2015

pridavam sa k nazorom, ze dlhodobe dojcenie vedie jedine k vacsej zavislosti matky na pocite vlastnej nenahraditelnosti, ale poznam zopar zavislakov v okoli, a vsetci do jedneho vyrastli na Sunare 😀

skusala som guglit, ale nic take som nenasla, prave naopak, aha\\
http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/ma...

co mi ale privodilo miernu depresiu, ze som mohla mat o 4 body vyssie IQ, keby to moja mama so mnou po 4 tyzdnoch nevzdala, a nedala mi tiez Sunar....kam som to ja mohla az v zivote dotiahnut, ach jaj 😉

maciatkolulu
9. nov 2015

No neviem, mam tri deti. Z toho prva nebola vobec kojena, druha do dvoch rokov a treti sinstale cicka. A ja nebadam u prostrednej ziadne sklony k zavislostiam. A to na nic. Ja som si nic nedokozavola, akurat nam to vyhovovalo a vyhovuje. Totiz v porovnani s krmenim z flasky u prvej, bolo toto pre mna ako dar bozi. Ziadne vstavacky v noci, umyvanie a sterilizovanie flias, akurat tak tepla postel. Takze v mojom pripade moze ist o zavislost od pohodlnosti ;-D a inak nebadam ziadne rozdiely medzi detmi..

janickacrazy
9. nov 2015

Tak veru záleží aj na veku, do ktorého matka svoje dieťa kojí. Ja má susedu, ktorá dojčila dcéru do 7!!!rokov a to myslím úplne smrteľne vážne! To dievča bolo o 2 hlavy vačšie ako všetci jej spolužiaci a do šírky tiež riadna baba. Ak toto už teda nebola závislosť tak neviem. 🤐

katka1981
9. nov 2015

Osobne co poznam napr. ludi zavislych na alkohole, tak jeden bol kojeny do 3 rokov a druhy 3 mesiace. Podla mna je to strasna blbost. A tiez je otazne, co je vlastne dlhodobe kojenie. Pre jednu matku to moze byt rok, pre druhu 7 rokov. Suhlasim s tym, ze v neskorsom veku, ked dieta cmula mamin prsnik nie kvoli hladu ale aby sa ukludnil, tak rovnaku zavislost moze mat dieta, ked dlho cmula dudel alebo palec. Ja som dlho ficala na dudly, ale nefajcim, nepijem, ano mam rada sladkosti, ale to s tym nic nema. Podla mna je to taka kravina jak mraky. A znovu pripominam, co je to dlhodobe dojcenie? Cas je relativny pojem, pre kazdeho je to ina doba.

mamaveronika
9. nov 2015

ako väčší hlod som snáď ešte nepočula... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

hena6
9. nov 2015
Používateľ hena6 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od hena6.

:D :D :D :D tolko srandy pokope na jednom mieste :D

celasapremenim
Autor odpoveď zmazal
Zobraz