Môže dojčenie oslabiť zdravie matky?

paola.o1
11. mar 2009

Ahojte mamicky, mam taku dilemu ohladne kojenia. Normalne vobec nebyvam chora a teraz len za posledne tri mesiace som presla cez chripku az ku zapalu pluc... no a vzdy ked maroduje jeden, maroduje cela rodina, takze sme v kuse vsetci chori. podla Dr. za moju oslabenu imunitu moze kojenie, teda fakt, ze od narodenia nekojim, ale mliecko si iba odsavam. je fakt ze v poslednom mesiaci uz ho vela nebolo, max. 300 ml za den, ale odsavala som ako diva no a dr. hovoril, ze v podstate uz to nema vyznam, ze iba umelo vyvolavam nejak tvorbu mliecka a keby som to nechala na prirodu, tak uz nekojim a boli by sme zdravi. tak moja dilema je, mam alebo nemam mliecko nadalej odsavat? mate niektora skusenosti s tym, ze odsavanie mliecka by vam natolko oslabilo imunitu?

annag
11. mar 2009

paola, pokiaľ sa normálne stravuješ, normálne piješ, teda máš stravu plnú vitamínov..., tak sa to nemá prečo na Tvojom zdraví odraziť. Tehotenstvo i dojčenie - tvorba materského mlieka, je normálna súčasť života ženy. Ste chorí všetci, nielen Ty. Manžel neodsáva a je chorý. Ak máš oslabenú imunitu, tak možno zanedbaním starostlivosti o seba, čo sa často po pôrode stáva mamičkám čo dojčia i nedojčia - lebo bábo Ťa tak zamestnáva, že na seba zabúdaš. Organizmus ženy je pripravený na tvorbu mlieka ďaleko dlhšie než 5 mesiacov.

bambusko
11. mar 2009

paola, kojim uz 3. dieta, kazde rok a viac a nebol asom pocas tehu ani kojenia viac chora ako bezne, skor naopak. ale beriem doplnky stravy, vysadila som ich na jesen a teraz znovu zacala brat, lebo som byvala unavena

narika
12. mar 2009

Ahojte, ja mam ini problem. moj mali 3 mes. syncek uz musy papat to umele bo ja uz bohuzial,toho mojho nemam prenho dost.som ztoho na nervi,vadi mi to,boplanovala som ho kojit co najdlhsie kedze vzaciatku to vyzeralo snami nadejne,no azrazu bum... som bezradna.

bambusko
12. mar 2009

nariak, nebud, ak sa nepodar ikojit, nikdy to nie je len v matke, veeeeeeelmi dolezita je podpora okolia a na zaciatku zaucenie a vysvetlenie od niekoho, kto sa vyzna a ma skusenosti. neboj, nabuduce to vyjde 😵

narika
12. mar 2009

bambusko dik za radu,teda mam to vzdat niet pomoci uz teraz?pocula som ze exsistuje nieco menom gravimilk co moze pomoct pri laktacii.vies nieco otomalebo niekto co tu cita?dik ☹

akejka
12. mar 2009

narika: ešte nie je neskoro, nevzdávaj to. Môžeš si zvýšiť tvorbu mlieka častejším dojčením (každé 2 hodiny), hlavne v noci a dojčiť z oboch prsníkov. Mne to pomohlo a vydržala som tak 2 mesiace, nemusela som malej dať vôbec UM, aj keď sa už k tomu schyľovalo (malá nepriberala, dokonca schudla).
Ak ti malý priberá len z tvojho mliečka, nie je dôvod dokrmovať UM, aj keď sa ti zdá, že ho máš málo.
Tiež som začala piť Gravimilk - hlavne aby som ja mala vitamíny, ale na podporu tvorby mlieka som pila porpi Gravimilku čaj na dojčenie od LEROS.
Annaq ti v tomto určite pomôže, napíš jej IP.

paola.o1
autor
12. mar 2009

dik za nazory dievcata. budem sa teda dojit a uvidime 😅 narika, gravimilk pijem pravidelne, je cokoladovy a vanilkovy, je to mnamka, ale zeby nejak zvysoval laktaciu to nie. akurat ze je v nom kopu vitaminov... trosku mi zvysili laktaciu homeopatika co mam, comunis sa volaju , take male gulicky a stoja asi 2 eura za jednu tubicku.

mamutka
12. mar 2009

manzel neodsava a je chory 😀 toto mi urobilo den 😉
ale vazne, moja mama stresuje ze mi vsetky vlasy a zuby vypadaju, ale ved to nie je celkom tak. Ja som nikdy nebola extremne zdrava, ked behali chripky, uslo sa aj mne, ale zatial sa mi nezda, ze by som nejaka bola cintlavejsia pri kojeni, praveze sa drzim, klop klop.
len klby bolia stale ako mesiac pred porodom, chrbat zacina, ale to bude vahou toho mojho fifipierka, osem kil ma, inac ok,
fakt sa neboj, ak chces uzivaj vitaminy pre dojciace matky, ide jar, strava bude pestra,
radsej nech ta tvoj mudry mudr posle na vysetrenie krvi ak si v poslednej dobe chorlavejsia....napr.moja mamka mala vaznu chudokrvnost, trvalo roky kym jej nato dosli ti patlavci

daisy33
12. mar 2009

nairka, gravimilk je nvyzivovy doplnok, podobne ako tie v tabletach - vitaminy a mineraly, len je to v prasku a pripravis si z toho napoj, je to chutne - bud cokoladovy alebo vanilkovy. Skus aj nejaky caj na podporu dojcenia, pytaj si caj pre dojciace matky, to by malo vplyvat na tvorbu mliecka.

bambusko
12. mar 2009

narika, annag ti poradi ako na to 😉 ja som to pochopila, ze uz vobec nekojis

narika
12. mar 2009

Dakujem kazdej zvlast za podporu vo forme uzitocnych rad.skusym adam vam vediet,drzte sa, 😀 😀 😀

susik77
12. mar 2009

tiez si myslim ze to nebude v kojeni ale preto ze si vycerpana. Ja som to mala podobne; byvala som casto chora ked som kojila a predtym som tiez s tym nemala problemy. Asi je to velka fyzicka zataz. teda pre mna bola urcite. kedze mala mala koliky takze som toho ani moc nenaspala, pripisujem tie choroby tomu.

akejka
12. mar 2009

paola: ja si tiež myslím, že dojčenie a odsávanie nemá vplyv na choroby. Ja mám tiež oslabenú imunitu - ešte od tehotenstva. Počas dojčenia som ale nebola chorá vôbec - možno vďaka tomu Gravimilku.
Ale napríklad práve "vďaka" dojčeniu som nakazila dcéru zlatým stafylokokom, ktorý som mala v rane po cisaráku a cez mieko sa dostal malej do prsíčka a spôsobil jej abces prsnej žľazy, vtedy sme si vytrpeli obe 😢

narika
12. mar 2009

kojenie je to to najlepsie co davame nasim detickam.cen si to.

elanela
12. mar 2009

baby a kde zoženiem ten gravimilk a kolko to stojí?

martina46
12. mar 2009

paola,
ja som kojila 14 mesiacov a nebadaa som na sebe nejake problemy a to som sa otrasne stravovala, no toto nie je dobry priklad.
nemala som problem s vlasmi - zuby neviem, bo som este po porode nebola u zubara 😅 🤐
ale tiez si mysli, ze odsavaj dalej, skus si viac oddychnut, dobre papat 😉
mliecko pre maleho ma velky zmysel aj po roku! my sme boli s manzelom desne chori a mala mala iba trosku zapalene hrdielko a sopliky - ani nostek nebol upchyty, urcite ma vela z toho na svedomi MM.
takze smelo dalej pokracuj a skus viac mysliet na seba 😉

susik77
12. mar 2009

ja neviem-p roku sa mi to zda uz skoro nepotrebne-aj nasa detska dr. mi to hovorila. dieta uz jedava skoro vsetko, takze ma vsetky vitaminy a mineraly z potravy. a aj uz ma celkom vyvinuty imunitny system...
myslim, ze najdolez. je kojenie do konca 6 mesiaca a mozno este potom kojit tak 3 mesiace kym sa rozpapa.
ja si teda neviem predstavit kojit malu po roku-uz od 6 mes. jej isli zuby a uz bola dobre divoka 😎

katkabod
12. mar 2009

Ja tiez nebadam nic zvlastne, len s vlasmi je to dost zle, velmi mi padaju, ale ved potom sa to zasa postupne da do normalu a nic na to brat sa nechystam, uz to nejako vydrzim a potom to poriesim, ked prestanem kojit, nebudem predsa zatazovat malej mliecko nejakou chemiou. Inak mozem len konstatovat, ze kojenie je super dieta bez cvicenia a hladovania, teda aspon u mna funguje na 100% :oDDD! Aha a este sa mi zda, ze mam dost suchu pokozku, co som predtym nepoznala, stale sa musim kremovat po sprche, aj pokozku na tvari mam suchsiu, ale podla mna logicky, kojenim stracam hydrataciu, takze ...A ja som byvala casto chora pred teho a teraz nic, musim poklopat.

paola.o1
autor
12. mar 2009

mas pravdu martina, budem odsavat teda dalej, snad tie choroby ma na svedomi aj ta nekonecna zima a unava... vzdy ma vystresuje moja mamina, ked stale opakuje ze s tou pumpou si vycucnem vsetko zdravie a potom ma maly mlieko, ale nevladnu mamu🙂 asi je to tym ze ona nekojila ani mna ani sestru, lebo "namala mlieko" elanela gravimilk si kupujem v lekarni, 350g stoji cca 160 sk

miracle
12. mar 2009

Pred tym som bola chora pravidelne kazdu zimu, minimalne 1 ATB som musela brat. Teraz dojcim 8 a pol mesiaca a (klop klop) nic...strava nikdy nebola nic moc, ale urcite v tom pomahaju pravidelne prechadzky na cerstvom vzduchu s drobcom.

Paola, nevzdavaj to... a nedaj sa stresovat maminou, to co platilo vtedy teraz uz neplati. A pre maleho robis najlepsie, co sa da

zuzula25
12. mar 2009

ahojte.citam o tom gravimilku,prosim vas kde sa to da kupit??dakujem

greguska
12. mar 2009

ahojte.
my sa tiež stále kojíme. ja som teda nebývala chorá, ani od tehu som nebola (klop,klop). určite kojenie má vplyv na mamičku, ale ked sa o seba stará, zdravo papá, behá s kočíkom po čerstvom vzduchu a nemyslí len na bordel v domácnosti, ale aj si oddýchne, nie je také zlé.
mne dosť vypadali vlasy, ale nie tak že by to bolo vidieť. a tiež mám ešte suchšiu pokožku ako som mávala, ale ja som alergik s exzémom.
som zvedavá, ako to bude s tou alergiou, teraz príde "moje" obdobie, tak uvidím, čo urobilo som mnou tehotenstvo a kojenie.

tiež sa pripájam k názoru, že do roka je potrebné dojčiť, potom je to na mamičke a dieťatku, čo im vyhovuje.

zuzula,
ako už bola písané, gravimilk sa dá kúpiť v lekárni.

dudinka21
12. mar 2009

narika: Nám začali dávať hned v porodnici UM a ja tapa som im to nezakázala, bolo mi to luto všetky mamičky mali dost mliečka a ja nie. Akoo som prišla domov mliečko sa mi rozbehlo a iba som kojila potom jeho doktorka povedala, že málo priberá tak mu dala aj Um musseli sme prikrmovať a jedneho dńa som si povedala dosť a odvety iba kojím.. Kojila som častejšie a synovi to stačilo potom sme začali ovocie, zeleninku a kojím do dnes a to už asi jediná z tých mamičiek, čo boli so mnou v porodnici. Syn má 9 mesiacov a ja som štastná, že napriek všetkým problémom som dala na seba a neprestala syn ešte nebol vobec chorý a ja tiež nie.. A keby som sa riadila podla doktorky, tak by som prikrmovala a mliečko by sa vobec netvorilo a prišla by som oň.. Niekedy mám pocit, že tí obchodníci sľúbia niečo doktorom, aby predpisovali mlieko a majú z toho provízie.. 🙂

dudinka21
12. mar 2009

a tiež si nemyslím, že oslabená imunita je z kojenia alebo odsávania.. POdľa mňa je to najlepšie pre matku aj dieťa..

martina46
12. mar 2009

Paola, mama ti teda veľmi svojimi tvrdeniami nepomáha ☹
Skús jej to vyhovoriť, to bude asi ťažké... Viem, čo je to naťahovať sa s mojou mamou 😖
no držím palce 😉

sirinka
12. mar 2009

paola ja dojcim a som k tomu tehotna a chora ovela viac nebyvam ako predtym...
ale moze byt, ze niekotre zeny to vycerpava viac ako ine...treba si naozaj davat pozor na vyvazenu stravu, vitaminy a tym, ze este musis pracne odavat, si mozno aj viac unavena a vycerpana a kvoli tomu je tvoja imunita oslabena...
skus urobit pre seba co najviac, hlavne nech si vyspinkana a uz bude aj lepsie pocasie...
v podstate najdolezitejsie obdobie dojcenia je prvych sest mesiacov.
kazdy jeden mesiac navyse je obrovsky bonus pre dietatko, tak uvidis, ako vam to pojde...ale dolezite je, aby si sa aj ty citila dobre.

zitaje
12. mar 2009

Ja teraz dojcim uz vyse roka a chore nebyvame ani ja ani babo. Ale pri starsej dcere som byvala veeela chora kym som dojcila (skoro dva roky) a neviem preco, vtedy som sa stravovala lepsie ako teraz 😅 . Ale zas mala bola v poriadku a nikdy nic odo mna nechytila, az v skolke.

narika
13. mar 2009

mila dudinka, ked som citala co mi pises velmy som sa potesila ze este mam neaku nadej vratit to spat.diki ti moc.ono to moja strata mlieka scasti suvisi aj od depresii ktoru som mala nedavno, bo predtim mlieka som mala nadostac. toje nadherne ze stale krmis svoje babo.mozem to potvrdit ani moj najstarsi syn nebol chori ktoreho som krmila do 1,8 mesiacov.

dudinka21
13. mar 2009

Narika som rada, že som potešila... Vieš moj syn nespáva nespala som 9 mesiacov oddýchnuta nie som vobec , pretože je to dieta ktorému sa musím venovať 24 hodín denne doslova..A predsa vieš ja sama nechápem, že mám mliečko ale podľa mňa je to preto, že som to nevzdala, podľa mňa každá mamina príde o mlieko, keď prestane aj ja som skoro ale fakt som nesmierne šťastná , že som sa riadila sebou a dávam synovi to naj.. A mrzí má, že som hneď v nemocnici nepovedala, nech mu nedávajú Um, pretože by som možno nemala potom také problémy..
Ale vieš prvé dieťa a keď ti stále rozprávajú aké je hladné a preto plače.. Ti to je ľúto, ale keď budem mať druhé budem sa riadiť sama sebou od začiatku.. Držím Ti palce!!!

vinyan
13. mar 2009

Dudinka, ja som zazila maly boj v porodnici s kojenim, ak chces, precitaj si moje skusenosti s Kramarmi tu na fore a som hrozne rada, ze som to nevzdala... Porodila som len pred 5 tyzdnami prve dieta a ozaj isla som po kojeni dost dravo s vierou, ze kazda zena je schopna, aj ked som nemala nijake skusenosti, len som vedela od kamaratok a cosi som mala precitane. Niekedy sestricky a doktori zenu nepodporia...aj ked oficialne su za kojenie (ale mozno samy nekojili...). Som teraz trochu precitlivela a ostrazita na tuto temu a velmi ma irituju spochybnujuce poznamky rodiny.
Inak, verim, ze zacat sa da hocikedy. Pocula som o nejaakej zene (znama manzelovej kolegyne), ktora pracuje v Afrike - rozdojcieva hociake zeny, aby dojcili africke siroty. Neviem, aka je to organizacia. To prikladanie k prsniku robi zazraky, aj u muza sa to da spustit...

Nemate niekto skusenost s niecim takym, ze by ste sa vyhadzovali a mali blbu pokozku na tvari? Ja to mam od porodu a neviem ci z hormonov alebo unavy...