Môžem mať zapálený prsník, ak ma v ňom pichá?

marhulka88
16. júl 2008

babenky chcem sa vas opytat...jeden prsnik mam dost problematicky a za posledny mesiac som ho mala uz 3x poriadne naliaty s kopou hrc pricom vzdy som to vyriesila v priebehu dvoch dni ... poslednykrat ked som ho mala naliaty prsnik po odsati hrciek sem tam pichal ... pred dvoma dnami som zase riesila zatvrdnuty hrcaty prsnik a pichanie je tu zase ... prsnik teraz nie je naliaty je priehmatny aj ked mam pocit ze jeden mliekovod je trochu zdureny a bradavka je citlivejsia ...moze to byt priznak zapalu??? alebo to moze byt sposobene vyprazdnenim mliekovodu pripadne tym ze prsnik stale stlacam a odstriekavam?
alebo je to pichanie normalne?? neviem co robit ci navstivit lekara alebo co...teploty nemam kojim normalne vzdy odstriekam aj ked neviem ci poriadne ale snazim sa
chcem sa vas tiez opytat pri rieseni zdureneho prsnika som skusala uz snad vsetko...alkohol. oblkady, kapustne obklady, oxytocinove injekcie, kvapkanie oxytocinu do nosa a vzdy sa hrce vracaju pricom dbam na spravne kojenie
citala som ze pomaha lecitin...nemate skusenosti? dakujem ;)

smska1979
16. júl 2008

Ahoj, mna tiez pichalo velmi casto poslednych par dni v prsniku, kde mam velku hrcu a zapal. Pytala som sa na to lekara, tak ten mi povedal, ze to je zo zapalu. V tvojom pripade neviem, ked nemas zapal. Ja som mala skusenosti so zdurenym prsnikom, tiez mi nic nepomahalo, mne sa uz ani mlieko nedalo odstriekat, lekari nevedeli pomoct, tak nakoniec som skoncila tak, ze treti den beriem tablety na zastavenie tvorby mlieka, dufam, ze ty tak nedopadnes.

betica
16. júl 2008

Ahoj marhulka88,tiez som mala problem s nalievanim prsnikov,mne to zacalo tak ze ma zacala boliet bradavka,asi tak zo dva dni,potom som si na prsniku nahmatala velku hrcu,take ako stvrdnute miesto,neodstrekovala som,lebo som mala vtedy mliecko tak vselijako,raz viac raz menej,nesla som hned ku doktorke,myslela som ze malinky mi to odkoji,teda stale som si to kontrolovala,no dva dni na to som dotala 39teplotu a to som uz musela ist ku doktorke,ta mi okamzite nasadila antibiot.preslo mi to asi po tyzdni,no ked malinky papal,mala som velke bolesti,pichanie az v zaludku,mozne ze tam mas nejaky ten zapal,no mozno u teba sa to neprejavi teplotou,cez to vsetko by som doktorku navstivila,je to dost nebezpecne,drzim palce 😉

alififi
16. júl 2008

lecitin som si davala kazdy den jeden, myslim, ze to ma nieco *doseba*
na tie hrce som si este davala - tvaron ( do plienky ), slivkovy lekvar ( potriet ), biele vino ( na zmrazenej plienke ), biolampu
pred kojenim tepla voda - po kojeni studena
a vraj pomaha menej pit
mala som problemy okolo 6-8 tyzdna. ty si ale v 3m

blau
16. júl 2008

ahoj precitaj si www.kojeni.net aj ja som to mala a teraz bojujem s galaktokelou,aj lecitin som si kupila, tak hadam nam nieco z toho pomoze.Lebo tiez uz som z toho na nerv a kojenie sa namiesto potesenia stava nocnou morou 🙄

bambusko
16. júl 2008

marhulka, mna pichalo v prsniku, ked som sa don udrela, preslo to asi po 3 dnoch same, takze je to mozno aj tym stlacanim pri odstriekavani. mala som taky problem aj pri druhej dcere, vtedy mi pomohla octanova mast.

kosicanka1
16. júl 2008

ahoj blau, ja este stale tiez riesim tu galaktokelu, menej to boli odkedy davam gencianku, ale biela bodka je tam stale, to by mi nevadilo, a picha ma tiez menej, len na zaciatku kojenia, skusim ten lecitin, pomohlo?

annag
16. júl 2008

Marhulka, Tvoj problém, hrče,pichanie, súvisí s nedostatočným vyprázdňovaním prsníka (resp. jeho časti), zápal prsníka je len následok jeho zlého vyprázdňovania. Neviem či dojčíš, či dokrmuješ a prečo mliečko odsávaš. Takže všeobecná rada, za predpokladu, že dojčíš:

Všetko prebytočné mliečko z neho musí bezpodmienečne von. Najlepšou odsávačkou je bábätko, aj počas zápalu prsníka! Pri dojčení treba zvoliť polohu, pri ktorej bude brada bábätka smerovať k plnému segmentu (k tej hrči). Dôsledkom tých hŕč je zápal, celková zástava tvorby mliečka, lebo keď nejde mliečko von, prestane sa tvoriť, príde následne laktačná kríza a prípadne dôjde k odstaveniu bábätka. Tvoj synček má tri mesiace a preto už nepotrebuješ mliečko odsávať ručne ani odsávačkou, lebo tým sa ho tvorí stále viac, malý ho nestíha vypiť a teda vyprázdniť prsník a vznikajú Ti hrče, stáva sa z toho kolobeh. Je bežné, že jeden prsník má inú produkciu mliečka než druhý. Tvorba mliečka sa musí plynule zharmonizovať s potrebami Tvojho malého bez zbytočného odsávania (samozrejme, ak ho nemrazíš, nedávaš do laktačnej banky ...)

katty137
16. júl 2008

Ahoj, keď môžem ja poradiť, tak sa pridávam... Súhlasím so všetkým, čo je tu napísané, najmä však s annag... Problém je však v tom, že ja som tiež mala s týmto poriadne problémy... Do štyroch mesiacov našej malej som skrátka musela mlieko odstriekavať a dokonca prvé dva mesiace el. odsávačkou, potom už len pred každým kojením tak, aby malá mala prsník uvoľnený, nie tvrdý, pretože jej to vtedy priveľmi tieklo a to nerobilo dobre, pretože nestačila glgať a samozrejme potom ju bolelo bruško, striekalo mliečko všade naokolo, keď sa púšťala, manžel to chytal ústami, jeho prvorodená dcérka si z toho robila fontánku a pod. Mali sme to divoké... Najhoršie je, že väčšina mliečka sa ti dotvára počas kojenia, vtedy sú to galeje... Manžel si ho dával do kávy namiesto normálneho mlieka, vraj je to zdravšie 😀 😝 , jeho dcérka to preventívne pila že namiesto Actimelu... Šťastie, že som ho nemusela vyhadzovať, aj keď potom už nikomu okrem malinkej nechutilo, tak som vždy odstriekala do umyvadla tú trošku... Popravde, s pichaním v prsníkoch mám problémy doteraz a hlavne s jedným... Ale teraz už viem 100% presnú príčinu... prsník je úplne vyprázdnený, aj keď mliečko nikdy nevypije úplne, ale to zadné, husté a úplne posledné ide skrátka veľmi ťažko... Mávala som to aj skôr a vždy to súviselo s týmto, nikdy som nemala zápal, mala som len bolavú bradavku a to tak, že som plakala, keď som kojila... Všetko som to prežila a v pohode si ako posledná zo všetkých známych a okolia kojím... Človek to musí preskákať a príde na všetko až postupne, aj keď by to najradšej vedel hneď teraz... Z mojej skúsenosti odporúčam odstriekať (pokiaľ je mlieka naozaj tak veľa ako som mala ja - pretekalo už aj cez prsné vložky a doteraz sa ešte tiež niekedy stane, že mám mokrú podprďu, aj keď už vložky nenosím) vždy potrebné množstvo pred každým kojením tak, aby bol prsník mäkký, potom nakojiť a nechať tak, nevystriekať do prázdna, potom sa priveľ tvorí, ako sa vraví, aký dopyt, taká ponuka... U mňa to teda platilo jednoznačne... Ak začne počas kojenia priveľmi pichať, vymeniť prsník a skúsiť či ten, ktorý pichal, nie je úplne mäkkučký, vtedy som vedela, že je v ňom "koniec" Ja teda doteraz stačím kojiť len z jedného prsníka, z dvoch len vtedy, ak zabudnem počas dňa piť a mliečko sa tak nedotvára... Postupne začne dieťatko piť viacej a všetko sa upravý... Ešte teraz občas, keď zase priveľa pijem, musím odstriekať, čo nestíha vypiť, nakoľko už aj papkáme... S kojením sú stále nejaké trable, ale stojí to za to, my sme napr ešte neboli chorí... Nikdy, žiadny soplík, horúčky, lekárka alebo kašeľ... Dúfam, že to nejako prebojujete a potom budete všetci spokojní... Ak by však bolesti boli veľké a veľmi nepríjemné, odporúčam lekára... My sme to preskákali bez zápalu s potrebným a dostatočným odstriekavaním... Držím palečky, nech všetko dobre dopadne... Páááá

annag
16. júl 2008

katty137, krásne si to napísala. Ja som mala podobne ako Ty extrémne veľa mliečka pri obidvoch deťoch, striekalo obrovskými prúdmi, aj bez toho, aby som dojčila a v podprsenke s vložkami som spávala ešte aj v roku dojčenia. Na rozdiel od Teba,vlastnou neskúsenosťou som pri staršej dcérke pár zápalov prekonala. Pred dojčením oboch detí som si tiež musela vždy trošku odsterknúť, lebo by sa mi bábo ani neprisalo, ale odsávačkou som pri druhom odsávala len prvé dva - tri týždne po pôrode. (Pri malej som odsávala dlho, ale aj preto, že moja švagriná mala problém s dojčením, a tak sme pripravovali zásobu aj pre jej synčeka, nakoniec ho vôbec nepotrebovala🙂.) Každý deň som odsávala o čosi menej a tým som si vytvorila s malým oveľa skôr vzájomnú harmóniu, ani mi už potom mliečko príliš nestriekalo a nebolo ho o toľko navyše, o zápale a hrčiach a pichaní sa mi ani nesnívalo. Už po týždni, ako som bola doma, sa mi podarilo utlmiť nadmernú tvorbu mliečka prakticky na ideál. Preto viem, že, sa dá dojčiť aj pri potenciálne veľkom množstve mlieka bez odsávačky a je to oveľa krajšie a menej namáhavé a problematické než s odsávačkou a teda neustálou nadmernou stimuláciou tvorby mliečka. Dojčila som 26 mesiacov staršiu a 18 či 19 mesiacov mladšieho, len som znovu otehotnela a malý už ma nepotreboval, tak sa sám odstavil.

blau
17. júl 2008

Ahoj kosicanka, neviem ten lecitin uzivam len 4den,ale ja strasne dufam,ze to pomoze.Nie je predsa mozne aby som si to stale musela prepichovat ihlou.Mne ta biela bodka proste nechce zmiznut 😠 Ked do toho pichnem tak sa mi ulavi a tecie ,ale zas to potom zaschne a zas z toho nechce tiect.A stale ma to picha, ja uz fakt neviem co si mam na to dat.Teraz si to natieram kremom na bradavky od aventu aby to neuschinalo davala som aj bepanthen ale jednoducho je to uzke, ten mliekovod a nechce sa to zahojit. 😢