Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžem syna odstaviť hneď po ukončenom šiestom mesiaci?

1234lubka
31. júl 2012

Doteraz som syna vyhradne kojila a nedokrmovala ziadnym um len sme zacali s prikrmami pred asi tromi tyzdnami...prosim mamicky ktore su rozhodnute dojcit do XY veku a ktore tato otazka poburila nechajte si to prosim pre seba, niesom blba aby som nevedela aky ma vyznam dojcenie, ale neplanujem dojcit do piatich rokov, alebo potom zapasit zo zavislostou od prsnika, len chcem vediet ci mam este vydrzat nejaky ten tyzden alebo mozem uz pomaly zacat odstavovat

dadka212
31. júl 2012

ak chceš "bezbolestne" odstaviť tak do 8-9 mesiaca...potom už budeš mať väčší problém s odstavovaním

xlucia
31. júl 2012

no tak ho chces odstavi hned, alebo pomaly? mozes sa aj postavit na hlavu... ak chces a rozhodnes sa tak...
ako matka mozes urobit obe rozhodnutia, rovnako sa zvladat nasledky po oboch rozhodnutiach, podla toho ktore upradnostnis
osobne sa prihovaram, vzhlasom na vek tvojho dietata na postupne odstavenie, aby si mala istotu ze ked nebude prijimat prikrmy podla tvojich predstav, resp. presnejsie je dostatcne pre svoj rast a napredovanie, budes mat zalohe este materske mlieko, ktorym si dobije baterky, je hygienicke, v optimalnej teplote, stale k dispozicii a zadarmo
ak seknes prilis nahle, moze ti odmietat ako prikrmy tak aj UM a budes v haji

cabby88
31. júl 2012

Podla mna by si mohla este chvilku pockat,kym sa aspon ako tak nenauci papat prikrmy...lebo by toho mal moc,zvykat si aj na prikrmy aj na UM...takze asi by som najprv uplne nahradila aspon obed a veceru prikrmom,tak ze uz by nepytal kojenie a az potom skusala trebars na ranajky UM,v noci nedavat cicik a tak...ale ved sama si najdes najlepsi sposob ako na to 🙂

katren
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka211
31. júl 2012

@1234lubka zavadzanie prvych prikrmov popri materskom mlieku vyrazne znizuje riziko alergii, dietatko prikrmy lepsie znasa ... takze by urcite bolo lepsie (ked uz si sa rozhodla kojit kratsie) prestavat davat mliecko velmi pozvonla a zacat az vtedy ked budete mat vacsinu potravin zavedenych. Inak take male babatko je este velmi zranitelne, nas mliecko viac razy zachranilo pred dehydrataciou, a nedavno pri siestej chorobe v 17mesiacoch pred hospitalizaciou, vtedy som bola velmi vdacna ze este kojim. Chapem ze ti ide o to, aby ste nemuseli neskor, ked uz si babo veci viac uvedomuje stravit neprijemny tyzden placmi za mlieckom, aj ja sa toho obavam co bude ak sa mi neodstavi medzi 2-3 rokmi sam, ale u mna benefity dlhsieho dojcenia jednoznacne prevazuju negativa kratkeho odvykania.

ludka77
31. júl 2012

som čakala, že ťa hneď začnú kameňovať a ešte nič 😀 keď som končila s kojením (malej bolo málo) tak keď som kojila posledný mesiac len v noci mlieko mi odišlo samé asi do 3-4 týždňov. (keby som mala mlieka dosť kojila by som aspoň do 1roka - ale dlhšie asi nie. kojila som 7 mesiacov ale ten posledný už len v noci). Teda moja odpoveď - máš právo sa rozhodnúť ty dokedy chceš kojiť, ak obmedzíš kojenie (teda bude to menejkrát denne ako teraz) tak ti mlieko postupne odíde samé a máš to vyriešené

vejula
31. júl 2012

odstaviť teraz by podla mna bola velka chyba. Prikrmy dieťa najlepšie prijima a znaša počas dojčenia. Hlavne lepok odporučaju lekari zavadzať v čase ked je dieťa dojčene. Ženam, ktore z nejakeho dôvodu chcu v pol roku prestať dojčiť radia zaviesť lepok ešte pred dokončenim 6 mesiaca len aby to bolo popri dojčení.
Prijde mi nevhodne prave teraz ked tvoje dieťa bude vystavene tolkym novym zložkam potravy, rôznym alergenom a podobne aby si prestala dojčiť. JA osobne by som ti určite poradila dojčiť v obdobi prvych prikrmov, môžeš sa tym vyhnuť velkym neprijemnostiam

atrami
31. júl 2012

rozhodnutie dokedy kojit je na matke a dieťati. Najprv skús prejsť na príkrmy a UM. Až potom odstaviť. Z osobnej skúsenosti, bolo ľahšie odstavit dieťa od prsníka ako od flaše. Niekedy sa može stať aj to, že dieťa odmieta flašu.
Nebudem ťa v žiadnom prípade presviedčať o výhode kojenia. S výšším vekom dieťatka počet kojení klesá. Okolo 10. mesiaca sú už 3-4 príkrmy a deti často vyžadujú kojenie len pred spánkom. Najmladší syn nepýtal ani v noci. K flaši s UM možeš prejsť kedykoľvek, ale k materskému mlieku sa vrátiť už nedá.

elen83j
31. júl 2012

Prvého syna som kojila 15m. a druhého 10m. a niekedy to bolo dosť náročne,lebo aj prve kojenie aj druhe sprevádzali zápali.Takže nebudem nikoho prehovárať,len ti chcem poradiť,že ak budeš menej a menej kojiť tak mliečko odíde aj samo 🙂 Držím palce nech sa podarí štuplíka dobre odstaviť 😉

amulienka
31. júl 2012

@1234lubka my papame prikrm uz mesiac, este dva tyzdne do toho 6 mesiaca snad potiahnem kojenie, aj ked obcas dam UM lebo mam malo mlieka a potom tiez odstavim, dcera sa mi sice odstavila sama tak len odsavam, ale prestanem aj to, lebo odsavam mnozstva na zaplakanie. ale keby mam mlieko tak este davam aspon v noci na tvojom mieste.

mamutka
31. júl 2012

ahoj, prosim ta never, ze budes zapasit s odstavovanim zavislaka.......... existuje aj to, ale ved kazdy sme nejaky, ak deti....
male babatko pri odstavovani zvykne plakat, dozaduje sa mlieka, ale napr. 2-rocne dieta presne chape, ked mu vysvetlujes ako sa mliecko mina a jedneho dna nie je..... tak si da daco ine a tym to hasne ( a neboj, take velke dieta si cucne len rano, vecer )
ja som kojila skoro 2,5 roka, ale pisem ti to koli niecomu inemu - ked prestavas kojit veeelmi postupne, aj telo - prsia sa pomaly prisposobuju - takze vacsinou nestastane nijake to - ovisnute daco - ako ked sa prestane kojit doslova z nicoho nic, tak to radsej urob pozvolne - nemyslim 2 roky, ale kludne par mesiacov tomu daj, postupne koj menej a menej.....telo sa ti krasne prisposobi.
navyse, ked je dieta chore - odmieta vsetko, okrem mm... to mi velmi pomohlo, ked marodil

boka79
31. júl 2012

Postupne odstavis, ak dojcenie nahradis prikrmom, cize nebudes ho doplnat, ale nahradis, tak sa nevedomo odstavila moja dcera, ale rychlo by som to urcite nerobila , ako pisu baby hore. Nie je to zaruka ani dobreho spania, ani nicoho ineho.Ae to musis ty rozhodnut sama. Ja by som este vydrzala a potom ked zavedies prikrmy sa Ti mieko bude stale viac a viac postupne redukovat. pokial si to nerozmyslis a nenajdes v kojeni to caro 😉

gaby21
31. júl 2012

Tak, z mojej skusenosti, prveho syna som kojila 14 mesiacov, ti poviem, som si prisahala, ze taku chybu v uvodzovkach pri druhom uz neurobim, doteraz je maly na mne nenormalne zavisly, stale ho uspavam stylom, ze mi hladka prsia, dokonca aj v noci, prechadza ku mne do spalne lebo hlada cicky, a co sa tyka zlozvyku, ktory si vypestoval pravidelnym nocnym budenim sa na kojenie, to ani komentovat nebudem, boli casy ked visel aj celu noc na cicke, doteraz nespava celu noc. Takze, teraz mam doma dvojmesacne babo, a stalo sa toto, v tretom tyzdni sa zacal v noci budit na kojenie kazdu hodinu a pol, takze na druhy den dostal na spanie flasu s umelym mlieko a cuduj sa svete, prespal sedem hodin v kuse, odvtedy je to nas vecerny ritual, kupanie, flasa, polozim do postielky a do desat minut zaspi uplne sam, a spokojnejsie babo by ste v okoli nenasli 😎 Rozpisala som sa preto, aby aj ostatne dievcata videli, ze sa to da aj inak, taktiez planujem v pol roku odstavit, myslim, ze skor postupne, ale do nejakych desat mesiacov, to chcem urcite ukoncit, ale ak citis ze chces odstavit tak to urob, urcite to babatku nesposobi ziadnu ujmu, urob presne to co citis, ze je spravne 😵

malinkaaninka
31. júl 2012

ak ti bude vyhovovať kojiť ráno a večer,tak kľudne pokračuj do roka.po roku už bude mať dosť pestrejšiu stravu,viac toho bude môcť.a naraz,už nebude taký krpec,že by trebalo postupne.

luciferkax
31. júl 2012

Ja síce dojčím už 18 mesiacov, ale aj tak sa pridám. Môj napr. nie je závislák na prsníku, chcem potiahnuť do dvoch rokov. Dojčím ho len ráno, naobed a večer pred spaním, aspon lahšie zaspí 🙂 v noci tiež začal konečne spať v pohode.. ale ak chceš odstaviť, tak by som počkala mesiac, dva , aspon kým si zvykne na príkrmy, napr. kým bude aspond vakrát denne papať normálne jedlo, celú porciu...

anjelicek26
31. júl 2012

Zavislacenie na prsniku vobec nie je pravidlom, nas maly sa na kojenie budil od porodnice v noci len 1x a tak je to az dodnes... koji sa rano a vecer a cez den si ani nespomenie... odstavit mozes, isteze, ale je to cudny dovod na to... ako rovnako moze byt dieta zavisle neskor na flaske, na cumli, na plysakovi, na comkolvek, preco je prsnik v tomto - horsi? Vsetko sa da odnaucit a vysvetlit. Zalezi, co dietatu dovolis. Po mne sa ani jedno z deti vonku v zivote nehodilo, ze prso... väcsina ludi netusi, ze ho este kojim...

Ak mas mlieko, je trosku cudne vytiahnut nahradu - mlieko umele. Keby si povedala, ze mas dieta, co mu uz mlieko netreba vobec - dieta dvojrocne a starsie - tak rozhodnutie dava zmysel. Ak by si povedala, ze ta to fyzicky alebo psychicky vycerpava, pochopim. Ale ak nedas svoje aj ked by to slo a das take prefiltrovane od kravicky, tak je to divne, teda aspon pre mna 😅 Nepoburuje ma to, len zaraza, sudit ta nejdem, len som hladala trosku objektivnejsi dovod za tym.

Prajem lahke odstavenie a prechod maleho na UM... len dodam, ze tu odznela jedna velka pravda - ak odstavujes postupne, prsia takmer neovisnu, nezmensia sa, ani ich tvar. Ked to spravis odrazu, tak je to tak trochu sokova terapia sa potom vidiet v plavkach...

matonka26
31. júl 2012

fakt radsej mesiac este potiahni kvoli tym prikrmom...a popri tom vynexaj jedno kojenie a daj UM..ja som skoncila v 8,5 mesiaci trosku nedobrovolne al uz som nad tym uvazovala skor..kojila som uz len v noci a potom mlieko odislo samo..ziadny zapal,dieta ani nenapadne sa po mne vesat alebo nieco podobne...

majka1981
31. júl 2012

Ja sice nasalen kojim a neplanujem odkojit. Ale urcite si si to dobre prmyslela nebudem ta prehovarat kojit do piatych rokov. Ja by som na tvojom mieste pockala aspon do jesene aby nebolo dieta dehydrovane v horucavach. Dalej by som odporucila pomaly odkojit nie zo DNA na den aby to zvladli aj tvoje prsia!

steggy
31. júl 2012

Moja strašia sa odstavila sama vo veku 21 mesiacov, chodila som 4 mes. do práce. Mladšiu som odstavovala od 1,5 do 2 rokov a podarilo sa bezbolestne. Dáva sa aj homeopatikum China rubra, ktoré nemá na dieťatko žiadne vedľajšie účinky - silu ak chceš zistím - pohľadám.

aduskatt
31. júl 2012

samozrejme, ze ako pises, dojcenie je fajn pre dieta, ale odpoved na tvoju otazku je, samozrejme, ze mozes, kedykolvek mozes, je to len a len na tebe

timuss
31. júl 2012

Ja som kojila skoro 7 mesiacov (chcela som aj dlhšie, ale zostala som tehotná a malá sa odstavila sama zo dňa na deň. Asi 2 týždne som s ňou bojovala, ale potom som to vzdala). Keď sa z ničoho nič odstavila zostala mi po sebe až 4x chorá, prakticky mesiac a pol sme zápasili buď s nádchou alebo infekčnou hnačkou (predtým chorá nebola) a okrem toho vodu mi piť nechcela a bola aj dosť dehydrovaná. Takže moja rada, odstaviť postupne. Ešte je možnosť, že ak dieťa odstavíš, UM chcieť nebude, moja doteraz nevypije žiadne (!) mlieko, ani kravské, nahradzujem jej ho mliečnymi kašičkami a jogurtom. Inak, keď sa sama odstavila, prestali aj problémy so spánkom, odvtedy mi prespí celú noc, predtým som ju kojila každú hodinu, ale pravidlom to nemusí byť. Aj keď sa odstavila zo dňa na deň mlieko mi odišlo bez problémov, pravda, spočiatku som si odsávala, lebo som dúfala, že na prsník sa vráti, ale keď sa nevrátila mlieko odišlo, asi aj pod vplyvom tehotenských hormónov. Istý čas po odstavení som ju naučila podľa knihy Každé dieťa sa vie naučiť spať zaspávať samú, trvalo nám to 3 dni kým si definitívne zvykla, odvtedy spí ukážkovo aj cez deň aj v noci. Ale som sa rozpísala 🙂 no dúfam, že pomôžem 😅

didididka
31. júl 2012

Ahoj, si hviezda, ze si vydrzala uz tych 6 mesiacov (zaciatky su najtazsie), Ked ale este trosku vydrzis bude sa to tebe (ale hlavne babatku) hodit:
- pri zavadzani novych prikrmov
- predchadzani alergiam
- pri prerezavani zubov
- z financneho hladiska (naco kupovat UM)
- usetri ti to cas na pripravu UM a mas ho stale po ruke
Do 1 roku ma dojcenie mimoriadny vyznam, tak mozno keby si este vydrzala, teraz to uz bude popri prikrmoch brnkacka 🙂.

ladytt
31. júl 2012

Nepoznám žiadnu mamičku, čo kojí do 5 rokov, a preto myslím, že ťa tu nikto nebude presviedčať, aby si bola taká rekordná mamička kojička 🙂 Môžeš odstaviť kedy len chceš, tvoje bábätko dostalo aspoň základ, aj keď veľa odborníkov odporúča do jedného roka, pre už spomínané dôvody: eliminovanie alergii pri nových zložkách potravy, podpora imunity, ukľudňujúci efekt pri raste zúbkov.... Odporúča sa kojiť pri zavádzaní lepku aj vajíčok, je výskumom dokázané, že kojené deti, majú menej problémov s intolerancoiu na tieto zložky potravy. Po roku sa už veľa detí odstaví aj samo, je to tým, že už papkajú aj pijú viac ostatného a mliečko je už len doplnok.
Keď už odstavovať, tak pozor na tieto vyššie letné teploty, aby sa nestalo, že bude dehydrované, ak nie je zvyknuté piť vodičku ani iné tekutiny, možno by si mohla počkať aspoň do konca leta alebo teda skúšať pomaličky nahrádzať dávky.
Ale všetko je na tebe....

xenicka13
31. júl 2012

ja by som nechala aspon ranne a vecerne kojenie, lebo um ide aj do penazi 🙂

sssimi
31. júl 2012

Mne sa Sarah odstavila do dvoch týždňov po tom čo sa naučila chodiť. Ani neviem ako som kojenie zredukovala len na raňajky a tej mojej cicke bolo pridlho hneď po zobudení ešte ležať na prsníku a tak sme aj skončili. Mala 13,5 mesiaca, prebehlo to "bezbolestne" pre ňu a aj pre mňa. Nemala som ani problém s mliekom.

lauricka
31. júl 2012

jednoducha odpoved, mozes 😀 . Rozhodnutie je cisto na Tebe. Vyhody dojcenia urcite poznas, takze netreba nic vysvetlovat alebo riesit. Preco sa vlastne pytas? Ved urcite vies, ze mozes....

ripmajka
31. júl 2012

určite je to skoro!!!
Lebo to mlieko budeš musieť niečim nahradiť a keď si prečítaš čo to o zavádzaní príkrmov , tak zistíš , že plnohodnotne začne dieťa papať tak okolo 10 -12 mesiaca.Dovtedy je vlastne jeho hlavným zdrojom potravy MM .
Prípadne UM, ktoré ide ale parádne do peňazí , ak na to máš... 😎
Tiež som mamina čo kojí 2 ročného capka ,ale robím to lebo nám to obom tak vyhovuje.
A nechcem ti radiť , ale ak v tom už teraz nevidíš nič ,len niečo čo ťa obťažuje , tak s tým prestaň 😢 ale naozaj teraz určite nie ,je to naozaj príliš skoro !!!!

euka210
31. júl 2012

suhlasim s dadka212 , lebo potom je uz mudrejsie a bude to tazsie a postupovat pomaly znizovat pocet kojeni

beton
1. aug 2012

citujem: "niesom blba aby som nevedela aky ma vyznam dojcenie". z tejto vety vyplyva, ze dojcenie povazujes za dolezite a teda odstavovat polrocne dieta nebudes, ci? hlavne pri prechode na prikrmy je to dost riskantne. jednak kopec alergenov je potrebne zavadzat pod ochranou materskeho mlieka. vtedy je mensia sanca, ze sa alergia rozvinie, keby dieta malo na nu nabeh. to iste plati o zavadzani lepku pod ochranou dojcenia. prikrmy si nepredstavuj tak, ze zrazu nenadojcis, ale namiesto toho natlacis dieta nejakou zeleninou alebo ovocim. kopec deticiek prikrmy nechce, odmietaju, nepapaju a vlastne ziju stale z materskeho mliecka, kym tomu nepridu nejako na chut. takze kym nezistis, ako vam to s prikrmami ide, o ukonceni dojcenia by som neuvazovala. v strave dietata do 1 roka ma tvorit 75 percent mlieko. preto aj prikrmy sa zavadzaju tak, ze dojcenie nenahradzaju, ale len doplnuju. pocet dojceni sa neznizuje, ale pomedzi sucasny pocet dojceni skusas dat aj ine potraviny. inak vo vseobecnosti do 1,5 roka dietata je udrzanie dojcenia a laktacie len na matke. dieta si este odstavenie velmi neuvedomuje, nevie si to celkom vypytat, lahko ho oklames, zabavis inak. po 1,5 roku plati zasada neponukat-neodmietat. v tom case uz vies dietatu vysvetlit, ze teraz nie, alebo musis pockat a pod. uz sa s nim da ako-tak rozumne komunikovat. zato do 1,5 roka ked znizis davky na ukor prikrmov, dieta si to nejako zvlast neuvedomi. este je iny sposob-tehotenstvo :o)) vtedy sa deticky zvyknu odstavit, lebo tvorba ide dole alebo im mliecko prestane chutit, ked sa meni na kolostrum.

brumka
1. aug 2012

ja som dojcila do 15m musela som koli vysetreniu a liekom dcerku odstavit chcela som do 2r dojcit. behom tyzdna som dceru odstavila uplne a presla do 2r na UM. Do roka som vyhradne ziadne UM ani caje nedavala, stacilo to co som mala 🙂 tak skus este vydrzat. a to odstavovanie vo vyssom veku nieje taky problem. MM je lepsie pre babo a ked mas valaste je to skoda zahodit, a UM nieco stoji rataj ze mesacne das okolo 60-80 mozno viac eur, a este to zarabanie

Tu začni písať odpoveď...

Odošli