Môžem syna odstaviť hneď po ukončenom šiestom mesiaci?

1234lubka
31. júl 2012

Doteraz som syna vyhradne kojila a nedokrmovala ziadnym um len sme zacali s prikrmami pred asi tromi tyzdnami...prosim mamicky ktore su rozhodnute dojcit do XY veku a ktore tato otazka poburila nechajte si to prosim pre seba, niesom blba aby som nevedela aky ma vyznam dojcenie, ale neplanujem dojcit do piatich rokov, alebo potom zapasit zo zavislostou od prsnika, len chcem vediet ci mam este vydrzat nejaky ten tyzden alebo mozem uz pomaly zacat odstavovat

bambi9
1. aug 2012

Ahoj, ja kojim prave 16ty mesiac a teraz zacinam pomaly s odstavovanim (uz druhy vecer mi mala vypila len UM a na kojenie nepomyslela) a to chcem povedat ze je teda riadny zavislak...inak nezaspala doteraz len na prsniku...a vidis nie je to take tazke ako som aj ja cakala... este cez den sice kojim ale nechcem ju odstavit nasilne a jednorazovo...ani by mi to prsia nedovolili 😅
a ako pisu baby vyssie, tak pri zavadzani prikrmov to bolo vseliake ... nie vzdy vela zjedla a tak som bola spokojna ze mala materske mlieko ....kojila som na poziadanie...
a pravdupovediac mne to max. vyhovovalo ze som nemusela riesit kde ako dam prevarenu vodu mimo domu atd....len som nakojila a bolo... prvych 6m 1t mala vylucne len materske mlieko 🙂 teraz som dala prvykrat umele ..

takze ja by som ti radila este pockaj ako sa to vyvinie same.. ale ak mas mliecko tak mu ho daj a nekupuj umele.. (mozno ti ani nebude chciet - kamaratkina mala nechcela ziadne umele a mala s tym problem co jej dat 😒

aknel1985
1. aug 2012

mne by sa asi nechcelo v noci a cez den stale podavat UM dietatko vie samo kolko chce vypit mliecka a je to lacne.....a ked nam isli zubky, mali sme hnacky tak mala len mliecko chcela nic ine a vedela som, ze mi neschudne a sa upokoji pri prsniku, ma 14 mesiacov a kojim uz len rano, pred spanim a raz v noci ........a nie je zavislacka .......viem, ze by som ju lahko odstavila , a uvidis ked bude vacsia ako ta zacne hladkat moje mimi ved to su najkrajsie zazitky.....ja so tiez chcela pestat s dojcenim a to len preto, ze som mala zapaly prsnikov v 3 mesiaci .....aj v horucavach sa nemusis bat, ze ma babo malo tekutin ak ho casto prikladas...mam kamosku, ktora prestala malu kojit v 2 mesiaci pretoze ju to obmedzovalo ....ved tak ci tak malemu babu musela dat papkat bud UM alebo svoje ....jedno stoji peniazky a druhe je zadarmo a je plne lasky

amouramour
1. aug 2012

kludne skonci ak sa na to citis, dietatku si dala to napotrebnejsie🙂ja aj chapem, ze chces mat aj ty troska klud...dnes fici dojcenska liga, ale nevsimaj si to, je to tvoje slobodne rozhodnutie...a to ci deitatko kojene bude zdravsie alebo nie, je len teoria, casto z mojich skusenosti to platiace pravidlo nie je...a inak ako tu spominal niekto lepok, ja nekojim a tiez nam ho lekari radili nasadit od 4.mesiaca...dolezite je aby si bola spokojna ty aj tvoje babo...🙂

tea333
1. aug 2012

ja som uplne bez kriku a placu odstavila po 13mesiacoch, nechapem ako dovod odstavenia ze Raz mozno bude dieta zavisle od prsnika. Ja som odstavila v tom zevraj najhorsom veku uplne zo dna na den, vobec nic hrozne sa vtedy nestalo, aj ked teda ja som to prezivala tazko.
inak sa potom zistilo ze syn je alergicky na bielkovinu kravskeho mlieka, davame asi 100 eur mesacne za umele mlieko a maly je totalne zavisly od svojej nocnej flase mlieka, robi brutal hysak ked ju nedostane hned, a my ideme rychlo v noci zarabat dolu do kuchyne. budi sa stale, je zly spac, dojceny ci nedojceny.

eja28
1. aug 2012

vejula ma pravdu co pise s tym lepkom....na kojenie ma pravo kazde dieta, preco mu to odopierat? kvoli nasej lenivosti? ano poznam aj take matky mrchy, kt sa radsej vyspia a nechcu kojit, lebo tym si dieta priputavaju k telu a musia to robit len oni, a flasu moze drzat hocikto...! fuj taky hnusny vyrok.....hanba...

digysa
1. aug 2012

@1234lubka Mozes odstavit, samozrejme. Ale kedze dieta este stale bude potrebovat mlieko (sice uz menej ale pravidelne) aj pocas prikrmov, tak by som ho za umele este nemenila. Ja som odstavila od 9m. Povazujem to za dobry zaklad pre dieta.

raa2
1. aug 2012

@eja28 ty na com ficis? flasa nie je zarukou ze bude spat celu noc dieta..ja som pri malom nemala mlieka a musela som vstavat viackrat v noci a vobec som nebola leniva mu ho ist zarobit. myslim si ze zarabat flasu je nepohodlne a aj napriek tomu planuje od pol roka zacat odstavovat.
ja ak budem mat do pol roka mlieka tak budem kojit a potom zacnem pri kazdom prikrme dokrmovat UM. myslim si, ze tak to bude bezbolestne, a aj prsia si zvyknu a budu produkovat menej mlieka. ked uz budem iba na vecernom a rannom mlieku tak potom ho uz nahradim uplne UM, teda ak sa dovtedy mala sama nerozhodne ze uz chce iba flasku...

mahmulienka
1. aug 2012

@1234lubka ja som sice prvu dcerku kojila do 17m a druhu zatial neplanujem odstavit, ale neda mi nereagovat na tvoju otazku - podla mna urob, ako to citis. ja mam plne zuby ludi, ktori nutia zenu do dojcenia (v podstate do cohokolvek), nehladiac na to, ako sa citi. proste si sama zodpovedz svoje pre a proti a rozhodni sa, ako uznas za vhodne. osobne keby som planovala odstavit v tomto veku, by som si pockala na to, ako zacne babatko prijimat prikrmy a postupne vymienala svoje mliecko za um, nech to nema ako sokovu terapiu. drzim palce (okrem ineho aj v uspesnom ignorovani zanietenych vecne kojacich supermatiek) 😉

evka4
1. aug 2012

ja by som ti odporucila odstavit postupne, aspon to nebude taky sok pre tvoje dietatko a pre tvoje telo.
@eja28 asi nevies o com hovoris, ked spajas nedojcenie s lenivostou... trosku empatie by nezaskodilo, netusis, cim si ktora nedojciaca mamicka presla... ale drviva vacsina urcite neukoncila dojcenie z lenivosti... kazde dieta ma pravo na kojenie, ale rovnako ma pravo aj na vyrovnanu matku.

lvka
1. aug 2012

Ja som syna dojcila presne do roka, odstavil sa postupne sam. Je to velky papkac a mlieko pil uz iba rano a vecer, a potom vecer aj to si iba "cucol". Vobec ziadne hystericke sceny nenastali. Odstavit samozrejme mozes hned, ja dodnes lutujem ze mlieko musim zarabat, ze ho uz nedokazem tak lahko ukludnit ked treba pretoze pri dojceni to islo jedna radost, ze som nedojcila ked mu brali krv, lebo verim ze by to bolo bez placu atd...
Ako ti uz maminy pisali, je vyhodne postupne znizovat pocet kojeni az uplne prestanes.. Telo sa prisposobi a nebude vytvarat tolko mlieka

nasta197
1. aug 2012

Ahoj akurat som písala že moj syn ma 1r a 5 mes. bili také dni ked nechcel vobec iba večer to mi isli prasknuť prsniky a to ked mal aj 7 alebo 9 ci 13 mes. a teraz posledný mesiac na nom sledujem že sa odstavuje sam teraz nema cicku aj 2 dni neviem ci koniec.. ale ked sa ho opýtam či nechce cicu tak ktuti hlavou že nie aj ked potiahne tak iba minimum nenutim ho mlieko mam ale necham to naneho 🙂 neviem ti povedať ale skus mu alebo jej este dať ale je to na tebe 🙂)

monika15
1. aug 2012

Preco to tu musite rozoberat ze musi kojit atd.....
mamicka neni hlupa vie urcite co je za a proti ale pyta sa na otazku tak jej odpovedzte....
a ked chcete poucat tak najdine nejaku osobu co je tatar a poucajte....
hruza toto.......

ivanat
2. aug 2012

Ahoj, ja som kojila malú 20 mesiacov, prvých 6 mesiacov bola len kojená, potom som prikrmovala, zo začiatku sa budila v noci častejšie a potom už len raz, po roku papala len ráno, pred spaním a potom v noci, postupne ako bola staršia už si to tak často nevyžadovala, takže prestali sme úplne prirodzene, prestala si pýtať a ja som nasilu nedávala. Môj názor je aby si nasilu neodstavovala, ono to všetko príde samo postupne. Niektoré deti prestanú skôr, niektoré neskôr, ale určite by som tomu nechala voľný priebeh. A keď už budeš cítiť napr. v dvoch rokoch že už je veľká, tak odstavíš, ale v 6mesiacoch podľa mňa ešte je skoro - ale to musíš vedieť Ty ako to cítiš 🙂

mirien22
25. nov 2016

Ach, toto sú krásne predstavy, že ranné kojenie, obedné atď. Mne malý prereve skoro celý deň, lebo on sa nevie napapať a vydržať 2-3 hodiny. Ja kojím každú hodinu, niekedy aj častejšie... kaše mi odmieta, zeleninku papá a už sme začali aj ovocie. O pár dní bude mať pol roka a ja zvažujem, že prejdem na UM, lebo s ním sa nedá ani nikde ísť, ani od neho odísť... Mám doma UM a v stavoch núdze mu dávam jednu dávku počas dňa, nemá s ním problém, aj na flašku je zvyknutý, lebo som mu musela odsávať mlieko po večeroch, aby mal cez deň. Pre mňa je kojenie jeden veľký boj, nemám z neho žiadnu radosť, na začiatku bolo mlieka malo, potom viacej, tak som musela odsávať po nociach, potom zasa malo, malý vypil všetky zásoby z mraznicky a keď mal 4,5 mesiaca, začali sme s prikrmami. Viem, že mm je to najlepšie, ale ja už nevladzem... Aj malý sa trápi s hladom, aj ja s kojenim. Áno, vyskúšala som toho dosť, tabletky, odsávanie, časté prikladanie, stále ideme od jednej krízy k štrajku a zasa naspäť... Ja už fakt neviem.

luba41
26. nov 2016

vaše problemy štrajky - sú pravdepodobne sposobené flašou, cumlom, zbytočným odsávaním a zamotávaním sa..plače pravdepodobne že je zmätaný z prisatia-raz prsník,. raz flaša, raz cumel a tým nemože si z prsníka vytiahnuť dostatok mlieka..ak prestaneš riešiť flašu, či plače kvoli hladu alebo nie, budeš dojčiť na požidananie-príp už s príkmom, nebudeš bojovať s "časom "-pretože dojčenie je nielen jedlo, ale aj tekutiny, tíšenie bolesti, ukludnovanie, uistovanie, uspávanie, zobudzanie atd/to sa nedá rozmerať na rovnaké intervaly/..potom sa prestaneš stresovať a budeš si užívať..ved také dieťa na príkrme už vydrží bez teba- ked potrebuješ niečo vybaviť na pár hodín..ako nadlho bez neho tak jedine do práce na pár hodín..kontaktovala si niekdey laktačnú ? hladala si sama sposoby riešenia-ale nie tabletky, čaje, bylinky-tie bez dobrej techniky sú nanič... kludne sa opýtaj v skupine https://www.modrykonik.sk/group/8304/

mirien22
26. nov 2016

@luba41 už som sa rozhodla, ale áno, skúšala som aj obdobie bez cumla, bez fľaše, komunikujem stále s laktačnou poradkyňou a sme stále na tom istom. Dieťa aj na príkrme bezo mňa nevydrží, zje príkrm a 2-3 hodiny nevydrží bez mlieka. Cumel už takmer vôbec nepoužívame, on sa s ním už len hrá a ožužláva ako iné hračky, skoro celý mesiac sme teraz fungovali aj bez fľaše a bolo to stále to isté. Ale ďakujem za názor 🙂

evittam
26. nov 2016

@mirien22 Zbytočne sa trápiš - seba aj dieťa. Ak to nejde tak to nejde - proste sa tvojim mliečkom nezasýti. Urobila si čo si mohla. Kľudne by som mu dávala UM a napríklad ráno a večer MM a samozrejme príkrmy - už je dosť veľký. 😉
Pri oboch mojich deťoch sme fungovali v ich pol roku cca takto:
Ráno MM, desiata ovocie,jogurt,...atď,
Obed - príkrm - zelenina + mäso+cestovina, ryža,.....všeličo možné a ak bol záujem tak MM
Olovrant - ovocie, puding, jogurt,....
Večera - niekedy čo na obed, ale väčšinou kaša s fľašky a pred spaním MM.
Ak MM nestačí a má záujem o mliečko tak UM.

mirien22
26. nov 2016

@evittam super tip, ďakujem 🙂 My sme zatiaľ mali iba obed a pred pár dňami som začala pridávať desiatu, ale to zatiaľ len ochutnáva ovocie, inak MM a keď už je veľmi zle, tak dám poobede UM. Takýto koncept sa mi páči, snáď sa k nemu čoskoro prepracujeme 🙂

sonci11
12. apr 2018

@digysa ahoj viem, ze tento prispevok si uz pisala davno, no snad si spominas na to obdobie 😊 vies mi poradit?

plameniak141
6. feb 2023

@ludka77 Prosim pekne keď prestanem kojiť 7 mesačne dieta čo mu dať na večer ešte mlieko alebo staci vajik vodička?

mariska1989
6. feb 2023

Ak chceš pomaly nahradila by som denne kojenie za um a nechala len cez noc a potom by som uberala alebo potom zredukovala napr ráno , obed, večer poprípade v noci záleží koľko je na prsníku .🙈 Keď spomeniem na moju bola každú hodinu hladná .

mariska1989
6. feb 2023

@mirien22 presne tak zbytočne sa trápiš aj malé . Ja som tiež musela siahnuť po um .vyskúšané hoci čo aby sa mala naporiadok prisala a papala v určitom období proste aj málo mlieka nepomáhalo nič . Tiež som bola v kontakte s laktačnou no počas covidu to bolo iné .takže som šla pekné smer lekáreň kúpila um a bolo veget . Spokojná mala spokojná ja 😁

ankare
6. feb 2023

@anjelicek26 koľko má Tvoje najmladšie? 🙂

vevapeto
6. feb 2023

@1234lubka postupne som si zo zdr. dôvodov mlieko odsavala a potom ho dostávala z fľašky. Tým som ju oducila od prsníka, naučila na fľašu a postupne materské mlieko nahradil sunar na ktorom ficí dodnes.

lylyjana
6. feb 2023

@1234lubka ja som odstavila na 1.5 roka ale s tym, ze uz od 1 roka som mu znizovala pocty kojeni, postupne takze ked som mu potom jeden krasny den nedala nakojit uz vobec, lebo mal 1 kojenie denne, tak si ani nevsimol. Ja som tiez nemala potom problemy s naliatymi prsnikmi. Bola to vyhoda aj v tom, ze uz jedol stravu taku istu ako my, takze to MM mu vobec nechybalo. Na pol roka ho mozes si myslim tiez odstavit, ale budes musiet este dorabat UM dalsi pol rok. Ale isla by som na to urcite postupne, nie z jedneho dna na druhy, lebo jednak to aj pre dieta nebude taky sok a aj pre tvoje telo.

ankare
6. feb 2023

@anjelicek26 jaaaj, starý príspevok

1234lubka
autor
16. feb 2023

@lylyjana môj syn už ma 11 rokov 😇

1234lubka
autor
16. feb 2023

@vevapeto to bol príspevok s pred 10 rokov 😇😇 syn je živý zdravý 11ročný športovec 😇

vevapeto
16. feb 2023

@1234lubka 😂😂😂 vidíte, ste jasný príklad toho, že netreba dojčiť do maturity😂

lienka.7
16. feb 2023

@1234lubka ako si to vtedy zvládla?