Musím odsávať?

adka31
6. mar 2014

Mam mesacneho synceka a vela mlieka. Som statstna, ze kojim, ze sa pekne prisaje a papa, pretoze pri dcere som to nezvladala, vytvorila som si odsavanim obrovsku nadprodukciu a doslova mi z toho "hrabalo". Vtedy ( je to uz 9 rokov) som to vzdala. Teraz po porode prve tyzdne som odstrekovala, nie vela, tak 50 ml z oboch. Syncek je dost malicky, dost spavy, peroze stale pretrvava zltacka. Papa tak kazde 3 hod. Vytiahne si dost, citim ako mi zmakne prsnik, ale od kojenia do kojenia a to vzdy dam len z jedneho - su preplnene, v noci niekedy az hrcky. Hoci sa bojim zapalu, neodstekujem, len v noci trosku. Kedy sa upravi produkcia mlieka, tak aby bolo akurat? dufam, ze viac ho uz nebude, ze prave naopak - casom ho bude tak akurat 🙂 Ako to bolo u vas, kedy sa vam upravila produkcia tak akurat, dakujem

pertulik
6. mar 2014

ja som to mala takto isto 🙂 vždy po tých troch hodinách spapal len jeden a druhý som si v pohode odsriekala, po troch hodinách som mu dala druhý a ten prvý zase odstriekala a tak dokola 🙂 Tiež som ich mala preliate ale takto som to zvládala 🙂 akurát ťa nepoteším mne sa to upravilo až ked som nabehla na zápal. Nedostala som ho naplno ale našťastie som ho včas podchytila. No a potom už bolo v pohode 🙂 mliečko som si dala do mrazničky do zásoby 🙂

ivet1371
6. mar 2014

radšej trochu odstriekavaj po čase sa to upravi potrebou dietata.lebo možeš mat potom problem

keziah
6. mar 2014

@adka31 mliecko by sa casom malo vytvarat podla toho, kolko ho ide z prsnika von. ja som mala vzdy po porode mliecka privela, ale ani raz nie tak dlho ako ty. podla mna prestan odsavat, popripadko si daj studeny obklad na prsnik medzi dojcenim. citala som, ze ak sa prsnik 6 hodin nevyprazdni, uvolnia sa nejake latky, ktore daju signal, ze mlieka sa tvori privela a tvorba sa znizi. drzim palce, nech to mas cim skor akurat.

123zuzana
6. mar 2014

@adka31 ahoj ja som to nemala az tak strasne ako to opisujes ty myslim tie hrcky. ale aj tak boli stale naliate prsne vlozky som si menila kazdu chvilu ale neodsavala som.. po dvoch mesiacoch sa to samo upravilo uz sa tvori len tolko kolko maly potrebuje a uz ani tie prsne vlozky nepouzivam..

ivetlo
6. mar 2014

Ahoj. Ja som bola na tom tak ako ty a možno ešte horšie. Aj po kojeni keď som bola o trochu dlhšie v predklone mi začalo kvapat mlieko. Mne detský lekár odporučil aby som kojila 5min z jedného(napr pravého) a potom 10min z druhého(ľavého) prsnika. Pri ďalšom kojeni vymenis - 5min z ľavého a 10min z pravého.
Myslela som si že je to hlúposť ale funguje to.
Keď som začala takto kojit, zo začiatku som mala veľa, odstrekovala som , postupne však menej a menej až vôbec. Ked sa mi prestali budiť tak raz za noc. A pri synovi som to začala robit neskôr ako pri dcére a ten od 10týždna spaval celú noc. U dcéry som to začala hneď v nemocnici tak robiť a to som pri oboch po cisárskom(neskor nabehlo mlieko) a malá sa v noci prestala budit na kojenie keď mala 8dní. A za mesiac priberala prvé tri mesiace po kile. Doktor nás len chvalil. Pri prvom ma obchádzali zápaly, pár krát som to musela rozbehat a ked som začala kojit takto uľavilo sa mi. A hlavne, postupom času som kojila len 10min a nakoniec 8min a stačilo.
Skús vyskúšať. Ja nedám dopustiť na systém.

petrasto
6. mar 2014

@adka31 podla mojich informacii od laktacnych sestier, sa prave v noci, pokial odsavas mlieko, tvori este viac mlieka. preto, ak nie je potrebne, tak v noci zbytocne neodsavaj, skor cez den.

emocia
6. mar 2014

@adka31 ahoj, píše ti laktačná poradkyňa. Výhodnejší je tento postup: Dieťatko potrebuje oveľa viac kontakt s prsníkom ako iba raz az 3 hodiny. Potom sa tebe nielen prsník preplňa, ale ono nezažíva prisatie, resp. zažíva ho menej, a to mu musí chýbať, môže začať byť časom nešťastný. Pri nadprodukcii je výhodné dieťa si naviazať do šatky, aby sa mohlo čo najčastjeiše prisávať a dojčiť sa tak nielen častejšie a výhodnješie pre jeho malé bruško, t.j. prijať naraz menšiu dávku jedla, ale si bude môcť užívať aj častejšie sanie a teiž fakt, že je s tebou vo fyz. kontakte. Zvoľ kontaktné rodičovstvo, buď s ním takto čo najviac. Takto, keď sa prsníky budú vyprádzdňovať po menších množstvách, ale častejšie, pričom fakt, že vypije pri jednom papaní menej (menje, lebo papá častejjšie) bude pre tvoje telo signál, že nemusí, nemá tovoriť tak veľa mlieka. Postupen sa laktácia upraví. teraz po bodoch:
1. Dávaj pozor na vynikajúce prisatie. 2. Ak mlieko pred pirložením strieka, nechaj ho chvíľu vystriekať a až potom prilož. 3. Ako píšem vyššie, sanž sa dojčiť čo najčastejšie, šatka ti v tom pomôže, samozrejme, mu musíš umožniť, aby s amohol prisávať, prsník musí byť dostupný 🙂) 4. Ponúkaj na viac pappaní ten istý prsník. Tak docieliš, že ho vypije celý, pričom ak pije už trebárs tretí či 4-tý raz, stláčaj prsník, aby ho naozaj vyprádznil, pričom druhý prsník sa prepĺňa a dáva tak telu signál, že: tu je dosť mlieka, nevyrábaj" – tento odpočívajúci prsník si odstrekni iba na úľavu, ak sa ti už príliš preplňa, ak by ťa už bolel. 5. Prisávaj dieťatko ešte predtým, než je plne zobudené, bude si vedieť aj s plnším prsníkom poradiť lepšie, bude trpezlivejšie. Tu opäť spomeniem šatku – umožní časté prisávanie. 6. Takisto v noci ho maj pri sebe, bude ťa cítiť, takže sa bude častješie dojčiť, ale ak spíte vedľa seba a nemusíš vstávať hore-dole, nebudeš ráno cítiť únavu, ako ju cíti mama, ktorá za noc aj tri-štyri či viackrát musí vstať a zobrať dieťa z postieľky. 7. Neradím ti používať cumlík, ten maskuje prejavy chuti sa dojčiť u dieťaťa, a tak sa dojčí menej a prsia sa preplňajú... 8. Je dobré dieťatku dopriať aj komfortné, príjemné chvíle na prsníku, nie iba také, kde si musí poradiť s prílišným tokom mlieka. Odporúčam dať si ho aspoň raz za deň na seba, kontaktom "koža na kožu" pričom jehohlavička je pod tvojim prsiami, aby k nim mohol putovať plaziť sa. Takže koža na kožu, aby sa mohol prisať zhora, t.j. antigravitačne a takto sa komfortne zaujímavo napapať, keďže pije antigravitačne, nie je zalievaný mliekom, ako ked mlieko ide "dolu prúdom", ale napije sa v pokojnejšom režime, mliečko si ťahá zospodu 🙂 Držím vám palce a pozdravujem, Alena BA

adka31
autor
6. mar 2014

@emocia Dakujem za cenne rady, skusime to takto a hadam to bude dobre. Je uzasne, ze takouto dnes modernou cestou dokazete zenam i na dialku poradit, mozno keby som toto zazila pred 9 rokmi mohlo moje dojcenie dopadnut inak. 🙂

alikaa
7. mar 2014

@adka31 Okrem uz spomenutych rad, ti mozem tiez poradit, ze ak nieco budes nahodou odsavat, tak mozes dat starsej dcerke vypit, je to velmi cenna tekutina aj pre nu, aj ked je uz velka. Ja odsavam pre starsieho od narodenia druheho dietata, myslim, ze mu to pomaha na imunitu.

emocia
7. mar 2014

adka, ahoj, áno, mohlo to pred deviatimi rokmi vyzerať s tvojím dojčením inak... ale život je už taký – jednou rukou dáva a druhou berie. Teraz ti to život vynahrádza 🙂 aj keď ako mamu ťa to prvé nepodarené dojčenie samozrejeme mrzí. Ale prosím, vedz, že to svojej dcérke môžeš vynahradíť inak, napr. aj tak, že si jej teraz absolútnym vzorom. Ona svoje deti určite bude dojčiť a úspešne, lebo teraz to vidí u svojej mamy. No, nie je to krásna perspektíva pre ňu aj pre teba...? Dávaš jej veľmi veľa, iba máloktorá malá žena, dievčatko, má možnosť a príležitosť vidieť vo veku, kedy už naplno vníma (9 rokov to je) svoju mamu dojčiť bábätko. Ten obraz sa hlboko vryje do jej nielen obrazovej, ale aj citovej pamäti. Bude ho niesť vo svojej duši ako prototyp, ako vzor. Buď na seba hrdá, milá adka, čo jej TU a TERAZ dávaš. Ona možno bude niesť posolstvo o dojčení medzi svojimi priateľkami, ktoré nemali to šťastie vidieť svoje mamy dojčiť. Verím, že to tak bude 🙂 A možno o nejakých 15 rokov toto tvoje krátko dojčené dieťa bude ukážkovo a šťastne dojčiť tvoje budúce vnúčatko (-á) 😀 To je nádherná perspektíva, nie...? 🙂 Podporuj a vytváraj situácie, kedy aj ona je účastná pri dojčení, nech je pri tebe, synáčik sa dojčí a vy spolu, jedna veľká žena a jedna malá žena, budúca úžasná dojčiaca matka, – vediete rozhovor nielen slovný o všetkom možnom, jasné, že aj o dojčení, o jeho význame nielen ako jedla, ale aj ako prostriedku pre znásobenie lásky. Vediete aj rozhovor bez slov, ktorý nesie posolstvo lásky 🙂 To je dojčenie... Ešte raz vás pekne pzdravujem, špeciálne tvoju malú ženu 🙂 Alena, BA

adka31
autor
7. mar 2014

Krasne, dakujem. Ano, dcerka je pri mne, dojcim hocikde- v kuchyni, obyvacke, skratka tam kde sme. Nemame v tomto ako rodina zabrany a to som nespomenula este 18 rocneho dospeleho syna- velkeho brata. Uz ma kamaratku, teda priatelku ako on hovori a ja zas hovorim, ze ked bude pekne pomahat s babatkom, bude z neho skvely otec raz 🙂

adka31
autor
9. mar 2014

@emocia Ahoj Alenka, mozem sa este na nieco spytat? Je mozne aby sa babatko prejedlo materskeho mliecka? moj syncek sa velmi dlho dojci, aj pol hodinu niekedy. a poctivo saje. je mi luto brat mu prsnik, ale potom sa krci, vystiera nozicky, skratka nie je mu dobre. a samorejme vygrcne aj po hodine. je pravda, ze dlho spinka, ale ked je taky napapany mam mu ponukat skor ako si pyta? nechcem mu robit zle na brusko, dakujem

emocia
9. mar 2014

Adka31, ahoj, áno, bábätká sa vedie prejesť 🙂 a na to múdra príroda ustanovila "inštitút" vygrckávania. Ak v preibehu dňa má tri výgrcky v objeme okolo 3 káv. lyžičiek, tak sa nič závažného nedeje. Druhá vec však je, prečo saje tak dlho... Je dobré dieťatko mať pri sebe, aby cítilo mamičku, potom nemáva pridlhé spánky, takže sa dojčí častejšie a nemusí sa takrečeno napapať do zásoby, teda, že nepapá na jedno papanie tak veľmi veľa. Koľkokrát denne dojčiš...? Napíše. Ďalej však musím povedať aj to, že ak bábätko má v priebehu dňa takéto veľké papania dva či trikrát, tak to nie je žiadny problém aj keď potom vygrckáva. Aj keby zakaždým veľmi veľa papal a potom vygrckával, tak to nevadí, ibaže maminky to potom mýli... Ak sa tvoj synček po napapaní krčí a pracuje s nožičkami, je veľmi pravdepdobné, že sa snaží vykakať a nedá sa. Určite je dobré do života s bábätkom si zapojiť masáž. Ak si zadáš do googlu, nájdeš odkazy na masáž detí a bábätiek. Detičkám masáž veľmi pomáha aj pre podporu peristaltiky, t.j. aj odchádzanie vetrov. Každopádne, a to tu opakujem stále – je dobré dieťatko dojčiť na požiadanie, t.j. keď "pracuje" s pusinkou alebo keď natáča hlavičku do strán. Vynikajcúi pomocník je šatka, aj to tu píšem stále. Ak je dieťatk naviazané a tak stále pri zdroji potešenia – pri prsníku – tak to aj využíva, prisáva sa častejšie, a tak papá na jedno papanie menej a dokáže si aj podudlovať. Veľmi ti šatku odporúčam. Deti, ktoré sú šatkované, lepšie prospievajú, sú pokojnejšie, viac spia, takmer neplačú, namávajú problém so zaplynením, dobre kakajú a celkovo sú vykazuj viac spokojnosti – a samozrejme viac sa dojčia ako deti nešatkované. Určite sa zamysli nad mojou radou 🙂 Srdečne vás oboch pozdravujem, Alena, BA.

adka31
autor
16. mar 2014

@emocia Ahoj Alenka, denne to vychadza priblizne 8 - 10 krat aj s nocou. Tak si pyta, ked mu ponukam castejsie, vygrckava a boli ho brusko. mam toho mlieka strasne moc, ale co mi je divne, iba v pravom prsniku, po dvoch hodinach totalne naliaty a hrcky. Striedala som raz pravy, raz lavy a v lavom sa aj tak zacalo tvorit ovela menej mlieka. akoze takto by mi uplne stacilo. a co robim teraz? dojcim pomaly len z toho praveho, aby mi z neho ubudlo. ked dam z laveho ( prazdnejsieho), prehodim si ho aj na pravy a nasledujuce kojenie z praveho ( plneho ). posledne dva dni sa neskutocne plni, snazim sa neodsavat, len v noci trosku aby sa mi nezadusil prudom mlieka, ale dnes som musela do sprchy a masirovat a odsat. uz by som cakala trochu upravu a nie toto. nechcem to pokazit ako pri dcere. filipko ma 6 tyzdnov. viem, ze mi pises o satke, ale k tomu ja vzah akosi nemam, mam prasknutu platnicku v krcnej chrbtici a mam strach nosit zataz. keby som ho aj dojcila castesie ako mi radis a pil by pomenej, co potom s tym prsnikom ked si z neho len odpije a zostane stale plny? boli ma od pazuchy, citim akoby hluzu a mam strach aby som nedostala zapal. nahrievam, masirujem, ale cez den neodstrekujem, dnes teda hej, v noci trochu ked prespi viac akom3 hod. dakujem alenka, ahoj

emocia
16. mar 2014

@adka31 ahoj, napíš mi mail prosím, zajtra doobeda ti dám viac rád a takisto ti dám kontakt na osobnú pomoc v TN. Hlavu hore, spolu to zvládneme 🙂