Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

liv1
9. mar 2011

Ahojte dievčatá.
Chcem vás podporiť, my sme tiež mali veľký problém s kojením, malá sa nevedela prisať, nepomáhalo na začiatku nič, ani klobúčik (že vraj to je ešte ťažšie) no jednoducho dlllho predlho som odsávala a dávala z fľašky. Trénovať prisatie som ale neprestávala, a zo 7 kojení približne 3 sme trénovali. Trošku výnimočne popila ak sa náhodou prisala, ale aj tak vždy fľaška nakoniec. Mala som strašne bolavé bradavky, skoro do 3 mesiacov po pôrode. Ale o tom som nechcela.
Veľký zlom prišiel, keď sa mi urobila pri odsávaní na prse trhlina a krvácalo to. Vedela som že končím s odsávaním. Zavolala som si laktačnú sestru domov a tá mi veľmi pomohla, bola tu so mnou, ukazovala ako prikladať atď. Baby 2,či 3 dni to bol čistý brutál, malá vedela aj trištvrte hodinu bojkotovať môj prsník, ale nakoniec sa vždy prisala a najedla. Bolo to doslova strašné, keď ubolený unavený človek má aj 45 minút nútiť svoje bábätko aby si vzalo prsník a ono strašne plače chúďatko, no plakali sme obe naraz. Ale podarilo sa, vedela som že pre ňu robím dobre aj keď to bolo veľa stresu. Naša malá sa krásne dojčí doteraz, je to úžasné, odvtedy sme fľašku použili len ak som mala večer menej mliečka, alebo zápal a tak som jej zohriala čo mám svoje zamrazené. Tak som sa rozpísala, ale chcem vás podporiť, aby ste to nevzdávali, tie detičky čo sa nevedia prisať zvyčajne keď troška narastú, zosilnejú tak im to ide lepšie. Držím pršteky 😉

zipsy
9. mar 2011

@skippy7 Ruzinov - pri Mileticke. aj si platila za to, ze prisla k tebe domov? prisla hned na druhy den ako si volala, alebo si musela dlhsie cakat?

zipsy
9. mar 2011

@liv1 dakujeme, a obdivujem ta

liv1
9. mar 2011

@zipsy jejda že ty si chodila na dudovu? 😅 a inak ďakujem...

zipsy
9. mar 2011

@liv1 jeeej, ano 🙂 podla fotky ta spoznavam, len neviem ta zaradit, ze do ktorej triedy a tak...
no sranda, krasne dievcatko

skippy7
9. mar 2011

@titania1
@liv1
dievčata dakujeme za pozitivne priklady 🙂 ...len ja ked vidim, že aky je chudačik vynervovany a strašne vreští, tak mi srdce neda,aby som mu už nedala jesť- aj ked pomocou cievky,nie cumel....lebo mam pocit,čim viac ho nutim na prsnik,tak tym vačši stres on z toho má a odmieta ho...a ak sa prisaje,tak len na chvilu, lebo je už unaveny z toho revu...inak aj mna bolia bradavky, na začiatku odsavania boli aj škarede chrasty, teraz su take červene, citlivé a ked sa maly prisal, tak to fest štipalo au au
@zipsy ja som tiež Ružinov, ale Pošeň-ako je Gagarinova....laktačna je moja kamoška, nechce odo mna nič, ale niečo jej isto dam,pride vždy ked zavolam a može....a bola tu ešte jedna doktorka,ta bere 10€ na hodinu, inak som patrala na nete, kolko stoja služby laktačnej a nedopatrala som sa veru...

zipsy
9. mar 2011

@skippy7 a ta doktorka bola aka? inac, mne na bradavky zabrala kalciova mast, hned v ten den sa vyliecili... avent a bepanthen nezabrali. ale kazdemu asi inak.

skippy7
9. mar 2011

@zipsy to bola taka pediatrička z Kramarov, no taka chlaďaska trochu, by som potrebovala skor mile slovo a viac povzbudenia ako čisto profesionalny pristup ...a kalciovku netreba zmyvať? ja mam taku Ma-ma z DM-ky, a Bepanthen- ale ten mi tiež moc nezabral

zipsy
9. mar 2011

@skippy7 v navodu nepisu ci zmyvat, ale radsej asi hej. no, ja by som tiez radsej nejaku milu poradkynu. preto sa ta pytam, lebo neviem si vybrat zo zoznamu podla mena. to je take divne.

skippy7
9. mar 2011

@zipsy tu si kukala? www.mamila.sk

liv1
9. mar 2011

@zipsy ďakujem a ty máš krásneho chlapčeka 😵 .
ja som chodila do déčky, ty tuším do céčky s Mišom Hargašom nie? To bol môj spolužiak zo základky...

liv1
9. mar 2011

@zipsy ak by si chcela pošlem ti kontakt tej mojej. našla som ju na nete, platila som tuším 20 eur, ale doniesla všelijaké vzorky, no proste mne pomohla. A na bradavky mi veľmi pomohli multimam compress, také náplaste. Sú drahé, ale... už by som bola urobila hocičo aby sa zmiernila tá bolesť 😅

liv1
9. mar 2011

@skippy7 ja ťa chápem, ale ak by si chcela kojiť, treba to vydržať. Aj keď plače, laktačná mi hovorila "robíte to pre jej dobro". Bradavky ťa ešte budú bolieť, pamätám si že ešte dlho po tom čo sme začali definitívne len kojiť mi slzy od bolesti vyhrkli pri každom prisatí. Ale raz to prejde. U nás bolo jedlo jeden nekonečný boj, ale v jeden deň sa to zrazu zlomilo a uvidíš, to čaká aj teba. Mňa tiež vtedy podporili baby tu na nete, a veľmi mi to pomohlo. Drž sa a keby niečo kľudne sa ozvi 😉

skippy7
9. mar 2011

@liv1 vdaka 🙂 , len mne prave laktačna hovorila, že dieťa nema mať z toho stres, že na prsniku sa ma citiť prijemne...len on sa potom vyslovene odvracia,odstrkuje, proste mam pocit,že ho tyram,aj ked mu chcem dobre...no ale každopadne to budem skušať 😉 a určite sa ozvem ako pokračujeme

liv1
9. mar 2011

@skippy7 áno, keď sa naučí piť tak z neho určite mať stres nebude 😉 . Mala by si vidieť moju malú ako sa teší na mliečko každý krát. A to sme prežívali fakt horor prvé týždne. Určite sa potom ozvi..

titania1
10. mar 2011

@skippy7 ja som este zabudla, ze sme aj niekolkokrat denne klokankovali telo na telo. v nemocnici nam povedali, ze sa pri tom vyvija mozocek. no neviem, mozno pomohlo aj to. 🙂 nech to uz dopadne akokolvek, ci s odsavackou alebo bez, hlavne aby bol tvoj malicky zdravy a spokojny. 🙂

skippy7
10. mar 2011

@titania1 aj ja sa snažim klokankovať, len nie vždy sa mi podarí,niekedy sa mi ho nechce vyzliekať 😅 ...a niekedy neviem,ako to všetko zosuladiť- krmenie, odsavanie,klokankovanie,a medzitym ešte moje osobne potreby ako jedlo,sprcha atd......ako si to robila ty? niekedy fakt neviem ako to spravne načasovať ☹ .....napriklad teraz sme klokankovali,maly spinkal na mne a za sekundu rev jak pavian, no a v takom reve ho mam prikladať..?, bol zurivy, a ja potom tiež, lebo chce jesť HNED a z prsa to len tak hned nejde, tak naozaj niekedy neviem....či ho budiť proste skorej? ked ešte neni tak hladny?
@liv1 ja tiež čakam na ten zazračny deň, ked sa to zlomí, len niekedy ma ten optimizmus opušťa veru.... 😒

lubinka26
10. mar 2011

ahojte. odsavam malej mliecko a na noc jej davam UM. odsajem len tolko, kolko spapa cez den 😖
chcem sa opytat, ci za kazdym vyvarate odsavacku alebo napiste mi prosim postup ako fungujete. treba po kazdom odsati mliecko schladit a tak priliat? za kazdym vyvarate tie avent kelimky? ked prelejem malej do flase napr. 150 ml mliecka a zohrejem a nevypije vsetko, mozem jej to este dat a znova zohriat? kde to mam zatial skladovat? v chladnicke alebo vonku? dakujem

gretkab
10. mar 2011

@lubinka26 Ja som odsavacku sterilizovala len z casu na cas - ku koncu v urovni vobec 😉. Akoze zacinala som s raz denne, pokracovala raz za tyzden a potom uz len ozaj prilezitostne. Flasticky a spol podobne, len som poumyvala.
Mlieko, ktore dieta nedopije by sa nemalo dalsi krat ohrievat a malo by sa vyliat - ALE ja som napr. chystala Marekovi mlieko o davku vopred = ked sa najedol, tak som isla prichystat/ohriet dalsie mlieko, ktore realne jedol az o 3 hodiny (on jedaval mlieko izbovej teploty) a potreboval mat v puse mlieko okamzite ako sa zobudil. Takze sme zacinali podla "predpisov": ked sa zobudi, tak prebalit, vystartovat zohriat mlieko, 3/4 hodiny jedol tu svoju davku 35 ml a potom uz bol taky zobudeny, ze sme dalsiu hodinu uspavali. A potom som mohla ist odsavat... Takze sme presli k novemu modelu: kym nie je pokakany, tak v noci neprebalujeme, mlieko chystame o davku vopred, t.j. pri prvom mrnknuti strcime flasu do pusy, 3/4 hodiny krmime sice rovnako, ale hned potom spi dalej 😉. Takze ci spravne alebo nie, my sme tak fungovali rok a pokladam to za pre nas idealne riesenie, pouzila by som ho v danej situacii znova.

lubinka26
10. mar 2011

@gretkab dakujem za infosky. ja som myslela, ze len UM sa musi robit vzdy cerstve. 3/4 hodiny si "kojila"? moja lupne 120 ml za 3 minutky 😀 a ani ja uz neprebalujem hned po zobudeni. robila som to tak a mala, ked dopapala, hned sa pokakala. ta spotreba plienok by bola neunosna. aj tak dost minam a to nehovorim o vlhcenych utierkach. musim sa to nejak naucit setrit, inak neviem.

gretkab
10. mar 2011

@lubinka26 No cista zavist 😉. Marek bol co sa jedla tyka fakt ze hrozny, nas ciel bol, nech len glga, nech pri tom nemusi vynalozit ziadnu namahu. Zato dnes zjedol na veceru 4 parky 😉 (uz bude ma 5 rokov)

virivka
10. mar 2011

@lubinka26 Ja kazde odsate mliecko davam zvlast do pohara, spolu zlievam len ked idem dat zmrazit a ked je mliecko schladene v ladnicke. Ja pouzivam zavaraninove flase a nesterilizujem ich zakazdym, raz za cas, ako sa mi chce🙂 Odsavacku a flasku sterilizujem vecsinou dvakrat tyzdenne. Vzdy po odsati a spapani mliecka odsavacku a flasku umyjem v teplej vode, obcas v jarovej. Nevypite mliecko vylievam(to je mi velakrat luto🙂), ale ked necha vela mliecka tak ho nevylejem hned, ale ponuknem jej ho este neskor, asi behom hodinky. Studene mliecko, teda mliecko pri izbovej teplote mojej nevadi, aj zeleninku tak papa.

titania1
10. mar 2011

@skippy7 tak to uplne chapem, ked je maly uplakany zbytocne mu budes ponukat prsnik. mne sa to teraz lahko hovori ale tiez som bola z toho dobre "na vetvy". skus si ho dat pocas dna iba do klokanky a travit tak s nim nejaky cas. vecer som si este zvykla lahnut na chrbat a maleho si polozit na seba. inokedy zas som si lahla na bok a maleho som nechala cuckat. pravdaze je dolezite aby bol kludny. fakt som skusala aj ja vsetko mozne aj nemozne. na kazde dietatko vsak plati nieco ine. velmi velmi ti drzim palce aj tvojmu drobcovi. urcite daj vediet ako sa vam dariv didkani. 😉

gretkab
10. mar 2011

@gretkab Ako pise virivka, ja ja som pouzivala presnidavkove flasticky na mrazenie a zlievala az ochladene. A nedopite som vylievala aj ja, ale ja som toho "zbytocneho" mlieka mala fakt vela pri tom nasom hroznom jedeni, takze ja som po zruseni mrazenia (kedze moje dieta rozmrazene nevypilo a po mojom testovani bolo fakt hnusne) vylievala aj cast odsateho "nepouziteho" (darovat som nemohla kvoli transfuzii).

gretkab
10. mar 2011

@lubinka26 Ta posledna moja sprava bola samozrejme pre Teba - sama so sebou si este nezvyknem pisat 😉 (zatial 😉).

lubinka26
10. mar 2011

aha. no ja zatial nemrazim, odsajem tolko, co akurat mala cez den spapa... chcela by som mat viac mliecka, aby som aj na noc vedela davat, ale neviem, ci sa mi to podari... ja mam tie kelimky avent a do toho to zlievam. ale predtym odsate mliecko ochladim. no zacala som s tym ochladzovanim len vcera, lebo som sa to tu docitala.

gretkab
10. mar 2011

@lubinka26 Je super, ze mate MM aspon cez den, mozno casom sa ti podari aj viac a ak nie, nic sa nestane.

lubinka26
10. mar 2011

@gretkab viem, ze by som sa mala tesit, ale stale si vycitam, ze nekojim 😢 kolko si odsala na jedenkrat? ty si odsavala po kojeni alebo si len odsavala.

gretkab
10. mar 2011

@lubinka26 Lubi, nic si nevycitaj, skratka v danej situacii robis to, co je najlepsie! Je super, ze si sa pustila do odsavania a mala ma vdaka tomu tolko MM.
Ja som prvemu len odsavala (on bol predcasne narodeny a kojenie sme nezvladli) - ja som si odsavala mlieko v takej tej uz dobrej etape 4x denne a odsala som naraz cca 2,5 dcl, cize cca liter denne (a na liter denne som sa dostala okolo jeho 2 mesiacov). Ale ja som prve 2,5 mesiace len odsavala (maly bol na JIRSke), cize som nemala ine na praci 😉.
Pri druhej sa mi podarilo kojit, co bolo uzasne a hlavne neskutocne pohodlne (a skutocne sa tesim, ze sa mi to podarilo), ale pri kazdej laktacnej krize som si hovorila, o co bolo pohodlnejsie odsavanie 😉. Nehovoriac o prvom mesiaci kojenia (co sme sa ozaj ucili/trapili) - to som si pri kazdom kojeni hovorila, ze ake bolo odsavanie super 😉 (to som uz mala zmaknute).

lubinka26
10. mar 2011

@gretkab no ja odsajem ako kedy, max. tak 100ml a to rano a v priemere tych 50ml. mala potrebuje min. 120ml. uz by som aj mohla kojit, ale mam z toho strasny strach. ked si pomyslim, ze by sa prisala, chce sa mi plakat. totizto zacala som kojit s klobucikmi v nemocnici. mala je velka, mala 4kg pri narodeni a strasne silny saci reflex. ked sme prisli domov, tak sme sa len trapili. mala chcela vela mliecka, kazdu chvilku plakala. o dva dni sa mi zapalili prsniky alebo skor bradavky, mala som tam ranky a dostala som vysoke horucky 39,5st. takze priatel kupil UM a mala cuduj sa svete spala 4 hodiny. ja som zacala odsavat a davat malej MM. na noc davam UM a takto mi to strasne vyhovuje... citim sa za to previnilo ☹