Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

veronicka1901
10. apr 2012

Ahojte dievcata, ja tiez len odsavam, malinka ma 4,5 mesiaca a je to cim dalej namahavejsie, ale chcem vydrzat aspon do pol roka. Odsavam 5x denne, dokopy odsajem nejakych 500 ml, ale prikrmujem Nutrilonom HA, kedze mam doma hladosa 🙂. Manzel je alergik, tak davame HA mliecko, myslite, ze by bol problem prejst na inu znacku, napr. na mliecko babylove z DM? Malinkej uz ten Nutrilon vobec neberie. Je nejake riziko? Vdaka 🙂

nikam
10. apr 2012

@katpetdo Toto presne ako by som ja pisala, tiez 35. tyzden, 10 dni na JIS, najprv sonda, potom flasa, z ktorej tieklo prudom. A darmo sme skusali prikladat, prisal sa jediny krat a vypil (podla vahy) asi 5ml. Odsavala som 8,5 mesiaca a ak mozem poradit, najdolezitejsia je pravidelnost, aj ked sa zacne tvorba mliecka znizovat, treba zachovat rytmus. Ja som to tak nerobila, postupne som predlozovala intervaly medzi odsavanim a slo to dole vodou. Drzim palce, ako bude drobec rast, bude coraz narocnejsie najst si na odsavanie cas.

nikam
10. apr 2012

@veronicka1901 Ja som po 6. mesiacoch zacala prikrmovat Bebou HA, z Nestle mi na moj dotaz poradili, ze ak dietatko dobre znasa HA, mozes skusit obycajne. My sme skusili az dvojku obycajnu, toleroval to bez problemov. Takze asi jedine vyskusat, vratit sa HA mozes vzdy.

majamat
10. apr 2012

@mija_jami no nezavidim. moja asponpekne papala a odsavanie mi odsavackou islo. drzim palce.
@baklik ja som mala nastastie vela mlieka, ale tiez to bolo narocne. velakrat sa mi pri malej nedalo, lebo vrieskala. najkludnejsia bola na prebal. pulte a tak som odsavala v kupelni, alebo aj s nou na rukach a pod. je to na nervy.

baklik
10. apr 2012

@majamat ved to, ze maly bol nervny, takze sa mi nedalo vzdy venovat odsavaniu. zabralo mi to priemerne polhodinu.
ale neviem si predstavit ako by som odsavala s malym na rukach... to mas aku odsavacku? ja som pouzivala avent manualnu. ale zas, ked si mala vela mlieka, tak to asi islo lahsie... ja som musela tie mililitre z prsnikov dolovat 😖

gabriela69111984
10. apr 2012

ahojte babenky, ja tiez odsavam , uz mesiac a pol, a je to naaarocne, ktora s tym mate skusenosti, poradte, ako vydrzat co najdlhsie?

majamat
10. apr 2012

@gabriela69111984 ja som odsavala 14m. ani neviem ako sa to da vydrzat. je to taky stereotyp. niekedy ma to poriadne rozculovalo, lebo nez sme niekam isli, rychlo som musela poodsavat, aby som co najdlhsie vydrzala. ja som chcela vydrzat aspon 6m, lebo je to pre dieta dolezite. ked som to dosiahla, tak som si povedala, ze pokracujem, lebo dcera sa stale vo velkej miere este stravovala mliekom. to obdobie od 6m. do 1r je prechodne obdobie, kedy si dieta estelen zvyka na normalnu stravu a urcite je dobre, ked ma este mm. to jedine pozna. po 1r. uz som chcela prestat a ked mi mala zacala odmietat mlieko, tak som skoncila.
@baklik ja som malu nemala tak ceôlkom na rukach. nohy som mala ako v tureckom seda, mala mi na nich sedela, resp. lezala a niekedy bola trcohu opreta o sedacku a ja som odsavala. no nic moc, ale nejak sme to zvladli a uz mam nastastie pokoj.

gabriela69111984
10. apr 2012

@majamat ahoj, a kolko si zvykla odsat na jedno odsatie, a ako casto si odsavala? a este sa opytam, ked ma babatko napr. pol roka a uz je prikrmovane, pije menej mliecka ako napr, v stvrtom alebo piatom mesiaci? alebo prave naopak, pije este viac???

majamat
10. apr 2012

@gabriela69111984 zalezi od toho, po akej dlhej dobe som odsavala. ked som potrebovala mlieko zobrat zo sebou, tak som malej dokazala urobit davku lieka . 180ml aj po 2 hod. a ked som bola prec a odsavala som po 8 hod, tak aj 600ml. mala som vela mlieka. odsavala som tusim 5-6x denne.
a s tym papanim mliecka to u nas bolo tak. uz v porodke sa malej podarilo vypit 100ml, inak doma to bolo okolo 80ml 6-7x denne. neskor, asi do 4-5m jedavala 6x a potom 5x denne. od 3-4m jednorazovo vypila 180ml a to sa takl drzalo niekolko mesiacov. obcas to bolo aj 200-220ml, ale skor len jednorazovo. od 6m. bola opakovane chora, resp. nas obcas trapili zubky a uz sa stavalo, ze mi mlieko aj odmietala, alebo pila malo. prikrmovala som ju uz od 4,5m, lebo sme mali problemy s refluxom a z prikrmov negrckala.
takze ked to mam zhrnut, tak do 4m. to stupalo, potom asi do 6m. sa to drzalo na rovnakej urovni a po 6m. to bolo tiez rovnake, s kratkodobym odmietanim mlieka podla stavu malej. potom neskor to samozrejme klesalo podla toho, kolko bola prikrmovana. a asi sa mlieka "prechlastala" lebo teraz ho uz 2t. odmieta uplne.

priadka
10. apr 2012

@mija_jami co sa tyka frekvencie odsavania, urcite nie je dobre odsavat kazdu hodinu, ved to je aj uplne nerealne 😉 Sprvu sa odporuca 8x denne vzdy po 3 hod., aspon 3 nocne odsavania (medzi 20:00 - 8:00), neskor po dvoch troch mesiacoch, ked sa mliecko rozbehne, to upravit podla tvorby mlieka. Ak je dost mlieka, moze sa obmedzit na 5 - 6x denne. Ja som to takto robila, v 3 mesiacoch som mala liter denne, potom to postupne klesalo, v 6 mesiacoch 700-800 ml, v 9 mesiacoch 500 ml, teraz 300 ml. Ja som to ale na zaciatku mala "ulahcene" tym, ze drobec bol do 3 mesiacov v nemocnici, vlastne 2 mesiace som mlieko rozbiehala pekne pravidelne odsavanim 8x denne. Ten tvoj zhon sa urcite podla mna odraza aj na tvorbe mlieka, ako pises, ze nevies byt v klude. Keby si mala pohodicku, urcite odsajes viac, lenze to sa prakticky neda 😒
Obdivujem vsetky mamicky, ktore zvladaju odsavanie s novorodeniatkom doma.
Napr. to vyvaranie nastavcov som na zaciatku tiez robila po kazdom odsati, asi 2 tyzdne, potom do 2 mesiacov 1x denne a potom postupne stale menej, niekedy az po tyzdni, ked uz mala dcerka pol roka. To uz som fakt nestihala. Medzi 4. a 9. mesiacom som ju popri odsavani aj 3-4x denne prikladala, potom uz nemala zaujem cuckat. No my okrem toho cvicime aj vojtovu metodu, takze rezim dna je zhusteny, ale zase mi nie je luto, ze kvoli odsavaniu nemozem nikam chodit, pretoze ani popri cviceni vojtovky by sa nedalo chodit von. Vlastne teraz je to uz inak, lebo odsavam len 3x - rano, vecer a o polnoci, takze uz stihneme aj popoludnajsiu vychadzku.
Pises, ze bola u teba aj laktacna - nezdalo sa jej, ze mas prilis vela mliecka? Ked stlacas a malemu vyslovene strieka do pusinky, mozno mu vadi prilis silny tok mlieka, aj to byva casto problem.
A na tu pozodieranu pokozku skusat nieco mastit? Viem, ze to je nebezpecne, bo sa to cez kozu dostane do mlieka, ale keby si aspon nieco prirodne vyskusala, mozno pomoze zregenerovat - napr. kokosovy olej?
Este sa chcem spytat, ci sa ti zda, ze ti Costi zabrali. Mam nejake 3 balenia odlozene, ale neviem, ci ich este mam pouzit, ked ta tvorba mlieka mi len tak postupne prirodzene klesa.

mija_jami
11. apr 2012

@priadka
Ja teraz odsavam , 4-5x denne. Hodinu potom čo papame. My sa vlastne aj kojime aj cievkou je na prsniku, takže to dudle prsia hodinu pri papani. Papame každe 3 hodiny, tak akože teoreticky by som stihala ešte aj 2x odsať, ale to ozaj len teoreticky :O) Ja a vela mliečka?:O) Praveže ja mam hrozne malinko, ale naučila som sa odsavat ručne, takže mne vždy vystrekne ked stlačam. len teda netrva to dlho, tak potom aj malo mam pri odsavani. Ja neviem pišu že sa ma odsavat minimalne 20minut lebo že aby aj zadne mliečko sa odsalo. ževraj prvych 10minut ide len predne. Ale čo ked mne niekedy tečie len 10minut a potom možem robiť čo chcem a ani kvapka. To znamena že mi išlo len to predne? nevieš? Prsia si natieram takym biokremom z Dm-ka, nim som sa natierala aj pri tehotenstve. A ked to už mam moc hrozne, tak dam kalciovu mast, ta sa može davat aj na bradavky tak je to určite OK. Len teda koža sa nema kedy zregeneroať, ked sa tolko krat denne makosim. Costi neviem či mi zabralo, ja beriem tolko doplnkov, že ani neviem čo mi zabralo(costi,senovka, benedikt, homeopatika, čaje). Chvilku je to lepšie, chvilku horšie. A 3 balenia neviem či by ti aj pomohli, mne laktačka hovorila že minimalne 30dni to treba brať.

mija_jami
11. apr 2012

@veronicka1901
Ahoj, tak to už vydržiš tych par tyždnov:O) Moj maly ma len 2,5mesiaca a tiež chcem vydržať aspon do 6mesiacov, tak to mam ešte pekne dlhu cestu pred sebou. ked mu neberie, kludne skus, každemu sadne niečo ine a doktorka hovorila že treba poskušať. my sme mali doteraz Bebu HA(bola aj v porodnici ), teraz ma reflux, tak sme prešli na Bebu proti refluxu. Ale nejak nezabera, tak uvažujem nad Francuzskym mliekom, dost ludi mi to odporučilo pri refluxoch. Uvidime.

veronicka1901
11. apr 2012

@mija_jami Neboj ubehne ti to ako voda 🙂, dolezite je poctive odsavanie, inak mliecka ubuda. Je to pri babatku tazke, ale robime to pre ne 😉. Drzim palce, nech je mliecko co najdlhsie 😀

veronicka1901
11. apr 2012

@nikam: Joj, dakujem za radu, ulavilo sa mi 😀.

kukulienka_
11. apr 2012

Baby, ja Vas vsetky chcem povzbudit, ze aj ked uz odsavate, skuste z casu na cas prilozit babo k prsniku. Mne sa syncek takto "chytil" po 2.5 mesiaci odsavania! A odvtedy sa zdarne kojime, ma uz 21 mesiacov🙂

baklik
11. apr 2012

@mija_jami ked ti po 10 min nejde uz ziadne mlieko, znamena to, ze si pravdepodobne odsala vsetko a teda aj predne, aj zadne mlieko. ono to zavisi aj od spustacieho reflexu - niekomu sa spusta rychlo, inemu po kvapkach...
skus najprv jeden uplne odsat, potom druhy a potom opat skus obidva znovu, ci este pojde...

baklik
11. apr 2012

@mija_jami a na bradavky je perfektna masticka z aventu - rychlo zregeneruje, je z ultra cisteho lanolinu a netreba ju pred kojenim stierat ako kalciovu masticku.

priadka
11. apr 2012

@baklik no lenze @mija_jami vlastne neodsava, ale mlieko odstrekuje. Tak to tazko povedat, ci sa podari vymakosit aj "zadne mliecko". Inak ja tieto pojmy beriem s rezervou, asi tam nie je nijaka hranica medzi prednym a zadnym, plynule sa meni zlozenie, cim dlhsie tecie, tym hustejsie. A mlieko, ktore sa dotvara v mliecnych zlazach priamo pri odsavani/dojceni - to je potom ake - predne alebo zadne? 😀
@baklik Preto som pisala o kokosovom oleji, ze som vyrozumela, ze to mas pokozku na prsnikoch zodratu, nie priamo bradavky, ako byva zvykom.
Ved ked ti to mliecko strieka, isto je ho dost. Ono sa to fakt tazko hodnoti, ci je v prsnikoch mlieka vela, ci malo. Babo by si vraj vzdy vytiahlo viac, ako my mamicky dokazeme odsat/odstriekat. A lepsie by stimulovalo tvorbu mlieka. A neboli by sme take unavene, keby sme neriesili logistiku odsavania, takze by bolo este viac. Keby bolo keby...

mija_jami
12. apr 2012

@veronicka1901
Nevieš či je dovležite dodržať len počty odsavani za den, alebo treba dodržiavať aj časy? resp. intervaly?

mija_jami
12. apr 2012

@baklik
Ja to robim ručne takže ku koncu ked ide už slabo ich striedam aj po 20 sekundach a to pokial nejde abslutne nič, niekdy sa mi medzitym znova spusti, ale to možno raz za cele odsavanie. vtedy odsavam aj 20-30minut a odsajem viacej.

mija_jami
12. apr 2012

@baklik
Dakujem za radu, ale bradavky su naštastie zatial OK, ako piše priadka, ja mam zodratu kožu na prsiach z toho mojho ručneho stiskania

mija_jami
12. apr 2012

@priadka
Len ten moj lenivček moc toho nenasaje. Je pravda že netušim kolko toho vypije, ale ked pozeram ako mu "ide" prehltanie, tak moc toho nevypije. Niečo ale rčite ano, dokrmujem len 110ml a to by mu v 2,5mesiacoch tažko stačilo na 3 hodiny :O) S tym mliečkom, tiež som uvažovala že či je hnd v prsiach aj predne aj zadne, alebo sa proste po tych 10minutach začne tvorit zadne. lebo ja v prse zaručene nič nemam kd doodsavam, mam prso ako placičku . a aj ked stlačam tak tie žlazy skoro ani necitim pod prsami. Fakt to robim dost silno, aby mi to išlo. Možnože to plati ked ma mamička dost mlieka a mohla by odsavat aj hodinu. ja ked mam len 10minut tak možno dalšich 5minut tečie už zadne. V pohariku ked to mam, tak je to mlieko dost huste, ked ho dam do ladničky ak navrchu mam potom taky husty asi pol mm hruby povlak , taky žltkavy.

kukulienka_
12. apr 2012

@mija_jami z mojej skusenosti su dolezite intervaly. Hlavne, ak este nemas mlieka dostatok na vykrytie spotreby babatka. Tak urcite dodrzuj intervaly. Ked sa uz rozbehnes, tak to mozes trochu viac "flakat"

priadka
12. apr 2012

@mija_jami ano, aj u nas to takto bolo, malicka si sice mohla cuckat niekedy aj polhodku aj dlhsie, ale vela nenaprehltala, lebo prosto nevedela spravne sat, robila to po svojom, bez naleziteho podtlaku, siroko otvorenych ustociek, s jazyckom zatiahnutym vzadu. No tak to je parada, ked ma 10 tyzdnov a spraskne 110 ml kazde 3 hodiny. Moja v tom veku papala len po 80-90 ml, a vtedy este necuckala na prsniku.
Ten pol mm zltkavy povlak navrchu pohara je cisty tuk smotanka = zadne huste mliecko 😉

Skusala si rozne typy odsavaciek? Aj elektricku?

veronicka1901
12. apr 2012

@mija_jami: Ahoj, ja som vzdy odsavala, dokial bolo mliecko, priblizne nejakych 20 minut jedno odsavanie 🙂

vierka0
12. apr 2012

@mija_jami tak toto ti kto poradil, ze malo by sa odsavat kazdu hodinu, dokonca polhodinu ?? nech si to ten expert skusi..to je uplny nezmysel podla mna..ja odsavam od porodu, mam predcasniatko. Zo zaciatku som odsavala takych 6-7x denne, teraz uz len 4-5x, castejsie nemam sancu stihnut, mala je uz dost vela hore, treba sa jej venovat..co sa tyka toho predneho a zadneho mlieka, myslim, ze tym sa nemusis trapit, tym ze odsavas, popritom aj masirujes prsia (inak, podla mna by si mohla skusit aj iny typ masaze pocas odsavania, zodreta koza na prsiach nie je podla mna v poriadku) spusta rovno aj to zadne mlieko, dokazom toho je vytvaranie tej tukovej vrstvy v chladnicke 🙂 to je normalne ze slahackova smotana, take sa ti vytvori aj na mliecku od kravicky 🙂 a inak, tie vyjadrenia laktacnych poradkym ma mierne povedane unavuju..podla ich reci, nie je normalne, ze sa dieta nedokaze naucit na prsnik, no ja vidim x pripadov, kedy sa to jednoducho fakt nepodari, napriek velkej matkinej snahe..moj prvy ciel vydrzat do 4.mesiaca som splnila, dalsi je 6mesiacov, no a potom neviem uz co, mna to totalne vycerpava to odsavanie, co by som dala za dva dni bez odsavania 🙂

adkoalauri
12. apr 2012

@gabriela69111984 ja som odsávala 9 mesiacov a ukončila som to len kvôli tomu, že malý mi začal odmietať mlieko piť. Ja som to robila vždy vtedy, keď som ho uložila spať, vtedy som si zapla televízor, počítač atď. a odsávala som mlieko. Zo začiatku každé 3 hod. a potom som ho po 4,5 mes. začala postupne prikrmovať, čiže už aj mlieka som potrebovala menej, tak som si odsávala každých 5 hod. Ja sa priznám, doteraz sa čudujem, ako som vydržala, no čo by sme nespravili pre našich najmilších 🙂 Prajem veľa síl a len vydržať 😉

adkoalauri
12. apr 2012

@vierka0 no a keď sa aj prisaje, u nás bol ten problém, že pomaly by bol na mne každú pol hodinu. Napil sa, zaspal, dala som ho do postielky a začal revať. A začínali sme odznova. Ja tvrdím, že som bola viac unavená a nervóznejšia, ako keď som si mlieko začala odsávať a vedela som, že malý je najedený a bol pokojný. Treba si ich vypočuť, alebo si ich ani nevypočuť 😉

vierka0
12. apr 2012

@adkoalauri tak super, ze sa ti vobec prisal, lebo ta moja sa neprisava absolutne, maximalne (ked ma velmi dobru naladu) ocmuluju bradavku, cucka perami co jej kvapka a to je tak odkedy sa narodila 🙂 ked sa ti prisaval, malo zmysel skusat striedat bradavku s cievkou..my sme cievku skusali, ale vobec to nepomohlo pri prisani na prsnik..

vierka0
12. apr 2012

@gabriela69111984 musis si najst rytmus, ja napriklad odsavam o 00:00, 6:30, 12:00, 16:00, 20:00 - plus minus polhodinka, snazim sa odsavat vzdy ked mala spi, ked je hore neda sa..ja osobne keby som nemala manzela, ktory je pocas dna casto doma, tak uz davno neodsavam..rytmus som zacala mat v nemocnici, sest tyzdnov sme tam stravili, mohla som ist k malej k inkubatoru iba v case dojcenia, teda som vzdy odsavala kazde tri hodinky, vzdy predtym ako som k nej isla, potom sme sa snazili prikladat, takze som odsavala vzdy potom co som pri nej bola, tak sa to presunulo len na 6x denne, no a teraz 5x, obcas len 4x..nie je sranda vsetko si zladit s odsavanim..