Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

pasoa
10. aug 2009

cestovateľka, obdivujem ťa, je to super, ako si to dlho vydržala 🙂

cestovatelkaandrea
10. aug 2009

pasoa dakujem, mne bolo luto malemu to mliecko nedat, lebo som ho mala vela. niekedy som dokazala odsat aj pol litra mlieka a islo mi to dost rychlo. spustanie mlieka som mala velmi rychle. tak som to jednoducho vydrzala pokial sa dalo. obdivujem skor zeny ktore maju mliecka malo a zle sa im spusta a aj napriek tomu sa nenechaju odradit a odsavaju. pred takymi klobuk dole.

dudlo
10. aug 2009

ja kým som sa rozbehla, tak som odsávala aj každú hodinu, skoro po kvapkách, ale keď sa mlieko pustilo, tak som pomaly na 4 stlačenia piestu 🙂 naplnila fľašu
moja mamka sa vždy smiala (ale v dobrom), že väčšina povie "idem kojiť", ja som hovorila "idem odsávať" 😵

odsavacka
10. aug 2009

ahojte,prave som doodsavala🙂
ja som ten pripad, ze sa mi mlieko tazko spusta a teda odsavam po kvapkach, potom chvilu strieka, potom dlho nic, snazim sa navodit stav spustenia pitim, celkom mi to funguje, ma alebo mal s tym niekto problem?

tanitta
10. aug 2009

ahojky.. tak aj ja som prave "dochystala" 😝 ...
odsavacka.. mne sa mleico pusti odsavam takych 30minut oba prsniky...medzitym uz aj nejde a potom zase ide...tento cas dodorzujem ci ide alebo nie.. a vzdy sa nieco naplni... ja prsniky stlacam ked nejde...

odsavacka
10. aug 2009

Totiz moje dieťatko papa na prsniku odsate mliecko cez hadicku, keby mi mlieko tieklo, nemusela by som odsavat.
Aby som upresnila situaciu, z nemocnice sme odisli odstaveni od kojenia, z dovodu pritomnosti krvicky v mlieku. Ja som v nemocnici strajkovala proti odstaveniu, ale nakoniec po dvojdnovom odsavani a popri tom, ze mliecko bolo stale ruzovkaste, som podlahla a nasadili mi lieky na odstavenie. Z danym problemom sa udajne nestretli. Samozrejme som patrala potom, ci ich rozhodnutie bolo spravne a ci bolo nutne odstavenie. Zistila som, ze to nebolo nutne, dala som si urobit kultivaciu mliecka, a zacalo odsavanie. Spociatku po kvapkach a tak dalej. Mliecko sa precistilo po dvoch dnoch odsavania- Malinka pila odsate mliecko z flase. Po mesiaci staleho prikladania a odsavania sa mi prisala. Nejaky cas - asi dva tyzdne sme sa dojcili v pohode, potom zacali problemy, plac, nespokojnost, az mi mala prestala priberat, tak som presla na odsavanie a podavanie mliecka alternativnym sposobom koli udrzani laktacie. Uz pri dojceni som pocitovala, ze sa mi mlieko spusta narazovo, teda spusti - tecie, potom nic. Niekedy som dojcila aj dve hodiny. Chcela by som vediet, ci sa niekto s danym problemom uz stetol. Neviem, ci sa babatko uz nenaucilo tahat alebo mam problem so spustacim reflexom. Skusala som aj oxitocin, nepohol. Tiez som uvazovala, ci to nemoze suvisiet s tymi tabletkami, co mi nasadili a ktore som vysadila. neviem.Len viem, ze mi mlieko ani do odsavacky netecie v jednom kuse a ze sa s tou odsavackou poriadne nadriem, niekdy ma z toho bolia aj prsia. Stretol sa s tym niekto????

odsavacka
10. aug 2009

tanitta, mne sa spusti a odsajem tak 30-40 ml., potom min.dalsich desat min. stlacam prisniky a drazdim ich odsavackou ako sa to len da, proste drina, az sa spusti, ale uz menej. Vzdy je to menej. Napriklad v noci jedno spuistenie 80 ml a druhe uz iba 60ml. myslis ze je to ok???Odsavam z obidvoch naraz, na striedacku🙂

tanitta
10. aug 2009

podla mna je to ok u mna je to takisto raz ide menej raz viac nie vzdy odsajem rovnako zalezi aj odtoho kolko tekutin vypijem...neviem ci odsavas len na jednom mieste na bradavke alebo ci menis aj ulhi prisatia odsavacky? skus aj tak.. niekedy rep. skoro vzdy pri zmene uhlu sa spusti mliecko .. je to skoro ako pri kojeni ked su rozne polohy ze dieta dokaze vytiahnut mlieko az zozadu....... ... v noci byva mliecka viacej.. kedze mas medzitym spanok...nepostreha som ako casto odsavas.. 😕

perla200
autor
10. aug 2009

som velmi rada, že sa táto téma ujala... vidím že nie som sama...a baby ktoré napíšu tým sa ulaví si myslím ako mne🙂

odsavacka
10. aug 2009

tannita, odsavam vzdy medzi jedeniami, vychadza to 6 krat za den, v noci mi mala spi a ked mam potom rano prsia ako kamene, dokaze ich vypit sama.uhly menin.

pasoa
10. aug 2009

odsávačka, naozaj to je ako píše tanitta, ja tiež trochu "pohýbem" odsávačkou, keď sa mi zdá, že tečie málo. a niekedy narazím na "zlatú žilu" a pustí sa taaaaak... že zachvíľku plná fľaška. 😉

pasoa
10. aug 2009

perla, ty máš ešte mimimimiiiiinko, ešte skúšaj prikladať...

ja som skúšala, ale .... boli sme 2x v nemocke, raz ako mesačný kvôli neprospievaniu a raz ako 3,5 mesačný na pH-metriu (diagnostika refluxu) a tam mu robili aj larnygoskopiu a zistili mu, že má širší jazýček a akosi inak posadený pažerák či hrtan či čo... a že to mu mohlo spôsobovať problémy pri prisávaní... no.. tak aspoň viem, že čo a prečo.
raz som skúsila mu dať ako 4mesačnému, tak mi olizoval bradavku hehehe 😀 až mi to bolo smiešne...
prisanie nehrozilo. ale to už je teraz fuk, ako som písala, odsávanie je už rutina, len to veľmi obmedzuje, nemôžem ísť nikam, kde nie je chladnička, (elektrina) - na skladovanie mliečka, na vysterilzovanie odsávačky a fľašky... bolo leto a vadilo mi to, lebo sme s mužom turisti a milovníci prírody, no som si povedala, však hory neutečú, budú tam aj o rok... 😉

annag
10. aug 2009

odsavacka, je výborné, že si sa do tejto témy zapojila 😉 🙂 . Dokrmovanie priamo na prsníku je tá najlepšia možná alternatíva dokrmovania. Deti sa rodia s hľadacím, sacím, prehĺtacím reflexom, ale prisávať sa na prsník musia naučiť - niekedy im to ide hneď po narodení, niekedy sa to učia pár týždňov, niektoré sa to niekdy nenaučia - lebo si zafixujú napr. nesprávny spôsob. Krv v mliečku z poranených bradaviek, neprospievanie bábetka, pomalý prírastok, nespokojnosť, dlhé dojčenie .... to všetko poukazuje na to, že bábetko sa na prsník správne neprisávalo. Mamička môže mať prsia plné mliečka a bábo môže hladovať ... a aj sa to dosť často stáva ... Neviem, či sa sa kontaktovala s viacerými laktačnými poradkyňami , ale stálo by určite za to, pokúsiť sa maličkú naučiť sa prisať tak, aby sa k Tvojmu mliečku dostala a nemusela byť dokrmovaná hadičkou - bolo by to pre Teba určite jednoduchšie. Si z banskej Štiavnici, vo Zvolene je napr. poradkyňa , na www.mamila.sk nájdeš kontakt.

To čo opisuješ so spúšťaním mliečka - takto sa mliečko spúšťa - v niekoľkých vypudzovacích fázach, ktoré sa striedajú s pomalším tokom mliečka , resp. žiadnym tokom mliečka. Kedže odsávanie je únavné, dvorec je ďaleko horšie stimulovaný než dokáže stimulovať bábo, tak mliečko sa z prsníka dostáva ťažko a pomalšie, jednotlivé vypudzovacie fázy môžu mať dlhšie rozostupy. Ak si chceš dlhodobo odsávanie udržať, tak by si mala odsávať aj v noci - lebo prsníky príliš dlho stoja - o tom svedčí i to, že sú ráno naliate. Ak sú naliate, hromadí sa v nich inhibítor -dopamín, ktorého úlohou je laktáciu utlmiť . Čím častejšie s prsníky vyprázdňujú, tým viac mliečka sa v nich tvorí a naopak. Preto je dôležité z dlhodobého hľadiska odsávať asi každé 3 hodiny obidva prsníky a každý deň rovnakú dávku, nikdy si nepovedať, dnešnú noc si pospím , dnes dám zamrazené ... lebo sa jedného dňa môžeš zobudiť a prsníky budú mäkké a bude sa v nich tvoriť oveľa menej mliečka ...

Pri odsávaní je fajn piť všetky možné čaje , jedlá ... aké na podporu laktácie existujú - práve kvôli tomu, že stimulácia prsníkov je malá - i keď u Vás je to podsatne lepšie - bábo bradavky stimuluje, hoci je otázne ako dvorec stláča ...

tu si môžeš prezrieť videá - vidno tam správne prisatie, polohy, stláčanie prsníka aby sa bábo dostalo k zadnému mliečku, takisto rozdiel medzi pitím a cuckaním, dokrmovanie na prsníku ...
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

takisto pri dokrmovaní na prsníku treba okrem čo najlepšieho prisatia dodržať i nejaké pravidlá - napr. dokrmovať až na prázdnych prsníkoch ...

super , ši šikovná a klobúk dole pred každou mamičkou, čo odsáva ,máte môj obdiv 😉 🙂

bubadlo27
10. aug 2009

ahojte,
annag to pekne napisala, ona je nas anjelik aj mne velmi pomohla 🙂
ja som si mliecko odsavala prakticky od narodenia syna, na zaciatku to bolo kvoli spusteniu a potom neskor kvoli hladu, lebo chcel stale papat, stale bol hladny a kedze som v tom case mala tiez rocnu dcerku, nemohla som ho kojit dve hodiny v kuse ☹ , tak sa nakojil a potom dorazil flasou ☹
az sme prisli k bodu, kedy uz sa kojit nechcel a chcel len flasu, vtedy som si aj poplakala, ale odhodlana urobit vsetko, len aby sme sa co najviac kulturne kojili 🙂 , aj za pomoci annag, sme to vyzdrzali prakticky az dodnes a to bude mat maly coskoro rok 🙂
mliecka som mala stale dost vela, bolo obdobie ked som za den odsala 1500 ml, takze okrem zasob do mraznicky, sa uslo aj starsej dcere 😉
tazke baby, da sa vsetko aj pri dvoch detoch odsavat 🙂

odsavacka
10. aug 2009

annag, dakujem za rady. Krv v mliecku som mala z poranenych bradaviek, neviem ci si uz pocula o tzv. rustypipe syndrome, jedine k tomu som sa dopatrala. Mne sa mala neprisala hned po narodeni, a ked sa jej to konecne na druhy den podarilo, aj to iba pomocou klobucika, isli sme na vahu a zistilo sa, ze nic nepotiahla. Zacali sme so sestrickou odsavat a tak sa prislo na pritomnost krvi v mlieku. Odsavala som si dva dni, teda protestovala som na slova primara, kt. zneli odstavit. Mala dostala flasu s umelym. Len ked som sa vyprostila z nemocnice, tak som to zobrala do vlastnych ruk. Kontaktovala som viac krat laktacne poradkyne, robila som co povedali, upokojili ma ze je to prechodne. Vlastne prvy problem potom ako sa mala prisala prisiel asi o dva tyzden, tyzden, neviem presne, a to tym, ze malinka velmi po krmeni a pocas neho plakavala, vzdy som po krmeni odsavala a tak som mala zvysovat tvorbu mliecka, chodila som do poradne vazit, mala prospievala na spodnej hranici, az neprospievala, trvalo to dva mesiace. Ked som vyfasovala od lekarky vahu a zistila, ze malinku mam na prsniku dve hodiny a ona si potiahne 20 ml, tak ma skoro..., nejaky cas som vazila pred kojenim a potom dokrmila, az sa to malinkej prestalo pacit a dokrmenie uz nechcela, potom som ju nechavala na jednom prsniku 15 min. a na druhy som jej uz zaviedla hadicku s odsatym mlieckom, aj to bolo pre nu vycerpavajuce, az sme skoncili na tom, ze na jeden si ju iba prilozim a na druhom sa z chute napapa. Chudiatko aj tam mi je jej luto, ked zacne na tom prvom tahat a odrazu spusti narek🙂Viem, ze mame urcite zlu techniku, nenaucila sa spravne papkat, neviem vobec ci si ju spravne prikladam, myslela som ze ano, prestudovala som uz toho dost, ma uz 4 mesiace. S tym odsavanim v noci, viem ze by som mala, ale je to jediny cas kedy mozem spat. Tiez nie je dobre ked som nevyspata, som nervozna, mala to citi. Uvidim, chcem vydrzat 6 mesiacov zo zdr. hladiska a mozno sa to aj pre mna stane rutinou a vydrzim aj dlhsie, uz teraz pocitujem ulavu, system. Dakujem za kontakt laktacnej poradkyni skusim sa jej ozvat🙂Musim utekat, rano ideme do bazena🙂papa, este si prip. pridem po rady zajtra, pozajtra...

odsavacka
10. aug 2009

annag -hned v prvej vete som sa kopla, krv v mliecku som nemala z poranenych bradaviek......napisala som mala🙂pomylila som sa🙂

annag
10. aug 2009

odsavacka - aha, tiež som si to zle prečítala, áno poznám tento syndróm, zhodou okolností to mala aj moja švagriná, tiež chodili sestričky, že také mlieko nevideli .... krv v mliečku môže byť spôsobená poranení nesprávnym prisatím, silným ťahom pri odsávaní odsávačkou, cievnym prekrvením - čo si mala možno Ty, niekedy to spôsobujú benígne nádorčeky - ale to skôr jednostranne len z jedného prsníka ... každopádne v dojčení sa ozaj pokračuje normálne ...

- určite maličká nemohla aktívne piť 2 hodiny .. to nevydrží žiadne bábo, ale množstvo detí sa dokáže v priebehu 2 hodín aktívne napapať aspoň 2x ak si medzitým pospinká ...

- skús to robiť tak, že ju dáš na obidva prsníky, resp. ich skús vystriedať oba 2 x a až tak ju prilož aj s cievkou ...

- určite by bolo fajn, ak by si sa s ňou spojila a osobne by Ti ukázala počas dojčenia, kedy maličká pije, kedy už len cucká ... i keď aj to už teraz vieš sama posúdiť, hneď ako sa pustí (možno už po 2 minútach, treba jej ponúknuť prsník druhý , potom ideálne opäť prvý, druhý a na ňom i cievku ....

- no ak si odsávaš mliečko a maličká sa takto s plačom púšťa - chyba môže byť jedine v nesprávnom spôsobe prisatia sa na prsník ... pozri si tie videá

- skús odsávať v noci aspoň 1 x - veľmi by to laktácii pomohlo

odsavacka
16. aug 2009

Ahoj Annag, s tým prikladaním na oba prsníky 2x a potom cievku to nepôjde,uz som to skúšala na odporúčanie jednej laktačnej poradkyne a malinká bola z toho tak unavená, že potom sa napala len trošku a už ju to nebavilo. My sme už naozaj skúšali asi všetko, a poviem Ti pravdu, som rada, že fungujeme aspoň takto. Samozrejme ako každá žena by som si priala plne iba kojiť a kojiť, nieje nič lepšie. Na celú problematiku som si vytvorila v mojej duši akýsi názor a stálo ma to naozaj veľa vnútorného presvedčiania a zmierovania sa s tým, že nám nebolo súdené kojiť od úplneho začiatku. Pre bábätko je dôležitá aj pokojná mamina, ja som to veľmi ťažko znášala, keď nastali problémy, som človek, ktorý keď si niečo zaumieni musí to mať, a nešlo to. Teraz sa pochvalim za každý deň čo sa mi podarí odkojiť alternatívnym spôsobom, ale predsa
Ešte reagujem na túto tvoju vetu:
- no ak si odsávaš mliečko a maličká sa takto s plačom púšťa - chyba môže byť jedine v nesprávnom spôsobe prisatia sa na prsník ... pozri si tie videá

Ja som myslela, že malá plače kým odsávam, nie počas papania odsatého mliečka. Ja mám dieťatko, ktoré je celý deň nosené alebo spí, alebo musí mamina pri ňom sedieť.🙂 A keď ju uložím do sedačky a vytiahnem odsávačku, čo započuje jej zvuk, spustí nárek. A to mi výrazne komplikuje plynulé odsatie mliečka, lebo som nepokojná🙂 Samozrejme keď je doma niekto iný ako ja, hneď ho využívam na prebavenie krpatej🙂

Začala som ale odsávať, keď búva, ako kedy mi to vychodí. Odsávať treba každé tri hodiny, teším sa keď sa mi to podarí dodržať, ale nie vždy to ide. Večerné odsávanie som zatiaľ nezaviedla, ale malá sa začala v noci budiť, takže odsávam aj po tom ako ju nakŕmim.

annag
16. aug 2009

odsavacka, samozrejme, máš sa za čo pochváliť 😵 , takýmto spôsobom môžeš dojčiť veľmi dlho, ak Vám to takto vyhovuje , prisávanie bábetka Ťa nebolí a nechceš to viac riešiť, je to v poriadku. Dojčenie nie je len o kŕmení. Bábetko na prežitie potrebuje tri veci - zasýtiť hlad a smäd, mať teplo a byť bezpečí. Toto všetko nájde na prsníku. Nepotrebuje baldachýny, drahý kočík, značkovú fľašku , potrebuje byť s mamičkou, hoci chudobnou ako kostolná myš 😅 . Ty to svojmu dieťatku dávaš a to je perfektné. Prajem Ti krásne a spokojné dojčenie i celé materstvo. 🙂

odsavacka
19. aug 2009

Annag, dakujem, este ma napadlo.
Zacala som dodrzovat trojhodinovy odstup medzi jednotlivymi odsavaniami, vsimla som si....
Kedze malu kojim na prsniku s odsatym mliekom pomocou hadicky, nieco mi zneho aj potiahne. Takze pokial odsavam dajme tomu vzdy po krmeni, vela neodsajem. Idealne je ked odsavam hod. pred krmenim. Problem je vsak v tom ako to sklbit, mala zvykne sice obycajne jest v trojhodinovom intervale cez den, problem vsak nastava napr. teraz, ked mi jedla naposledy o 15.hod. odsavala som o 17.hod. s tym, ze bude papat o 18.00 hod. , ona vsak spi a ja neviem kedy sa zobudi🙂Je pol osmej🙂
Vcera sa mi toto stalo rovnako, poklesla mi produkcia mliecka/alebo som odsala menej a ona viac potiahla popri hadicke, mala mi vstala az o pol noci, ja som samozrejme odsvala, ale o pol noci mi to vydalo tak, ze som odsavala po tom co som ju nakrmila,( vstala nieco pred polnocou, chela som prave odsavat ale nemozem nechat dieta plakat a odsavat polhodinu a dat ho na uplne makky prsnik....je to cela veda sklbit to,....a to nehovorim, ked rano vstavame a ideme plavat....cele sa nam to naburava....musim ju budit na krmenie...no proste kopec ,,srandy,,.....naozaj robim co mozem🙂

katka.m
20. aug 2009

Ahojte dievčatá 🙂 Voľajako sa nám tá odsávacia rodinka rozrastá 😉 Ja si odsávam už skoro 18 mesiacov, je to makačka, ale nebojte, dá sa to. Už sa síce pomaličky chystám končiť, ale určite mi to bude chýbať. Inák, ja mám 2 medely elektrické, čítam pri tom knihu, alebo pozerám telku. Trvá to tak 20 min. Lenže ja som už "vymakaná" odsávačka 😀 😀 😀 Zo začiatku som tiež bojovala o každú kvapku, odsávala každé 3 hodiny vodne aj v noci, pila hektolitre metly a vinei, neskôr už len 4x denne a teraz 3x- ráno na obed a večer. Mliečko som asi tak od 3 mesiaca dávala aj do mliečnej banky, potom som si naplnila mrazák(už som to však aj vyhodila, lebo to malý nechcel). Teraz je ho akurát na ráno a večernú kašičku, tú kupujem nemliečnu (teraz lipovú od Nestlé) a dosypujem do fľaštičky tak od 6. mesiaca.
Tak sa všetky držkajte a hlavne kľud, pohodička a bez stresu. Keď je ho málo, radšej dajte 1x UM, doodsávajte a odporúčam mať aspoň jednu fľašu MM v chladničke náskok. Keď potom odsajete menej, tak jednoducho dáte túto, alebo dáte tú staršiu a odložíte si čerstvú pre prípad.

ededik
21. aug 2009

Ahojte kočky....ja odsávam už rok.......🙂

pasoa
23. aug 2009

baby, písali sme si tu aj o odsávačkách.. ja odsávam tie 4 mesiace ručnou Medelou, skúšala som aj elektrickú, ale išlo ma uchytiť, aká bola pomalá. Teraz poškuľujem po elektrickej Avent s IQ, ktorá sa má vedieť prispôsobiť rýchlosti, akú si "zadám" sama. Máte s tým niektorá skúsenosti?

silviamt
23. aug 2009

ja odsavam tiez rucnou Medelou, mam aj elektricku Farlin ale je totalny sit, boli to s nou ako slak, ma velmi slaby podtlak a trva odsatie vecnost. Tiez som si chcela zaobstarat elektricku medelu ale neviem ci spravim dobre.

silviamt
23. aug 2009

kolko odsajete na jednu davku mliecka? Hlavne ma zaujima vecerne odsatie od tej 21:00 do 00:00 lebo mne sa podari v priemere 80 ked je 100 som happy

tanitta
23. aug 2009

ahojky..
pasoa.. ja mam elekt. avent... uplne mi vyhovuje az na to ze uz som raz reklamovala viac sa kazia tieto aventky motorceky.. ale nebol ziadny problem s reklamaciou dostala som uplne novy motorcek... vyhoda je ze sa da prerobit aj na manualnu...ale inak so samotnnou "sluzbou" som max spokojna... 😉
silviamt... u nas to bolo tolko kolko mally v tom ktorom danom obdobi papal...nikdy neostavalo a ani nechybalo........zalezalo aj kolko tekutin som vypila..tazko pisat ze kolko bolo to rozne.. tiez od tych 80 a viac kazdych 4h...bolo obdobie ked to bolo aj 250ml...momentalne je to kazdych 9hodin cca uz len 130ml...papame prikrmy a staci.. dopyt=ponuka

katka.m
24. aug 2009

pasoa: Ja som mala avent IQ, ale 1x som reklamovala, kvôli motorčeku a vôbec som s ňou nebola spokojná. Tak som si kúpila aj druhú medelu. Tú rýchlosť ti neponúkne ani Aventka. Keď ju nastavíš rýchlo, tak nemá poriadný podtlak. Ja používam obe naraz a tak to ide rýchlejšie. Do 20min som hotová a je tam aj jednoduchá údržba. Mala som aj ručné, ale to bolo veľmi namáhavé. Tak si sadnem, napojím sa a pozerám telku alebo čítam.
silviamt:Keď to množstvo rozťaháš, tak sa postupne dopracuješ aj k viac ml. Hlavne musíš z oboch prsníkov. Odsávaj fakt pravidelne každé 3 hoďky. Potom to môžeš obmedziť, keď už budete papať aj príkrmy, podľa potreby. Čím viac odsávaš, tak tým viac mliečka. Dĺžka odsávania však musí byť 15-20min. Bez toku max.3min. Ináč kuk www.kojeni.net Mne tam LP veľmi pomohla a dodnes si tam píšem o rady 🙂 Máš tam aj archív, kde je možno tvoj problém aj riešený.

zaneta123
24. aug 2009

zdravím všetky maminy, ktoré robia všetko preto, aby ich bábätko dostalo materské mliečko. Ja tiež už päť mesiacov patrím medzi ne. Hoci som veľmi chcela kojiť, nepodarilo sa to. Bolo v tom viacero faktorov od cisárskeho rezu, priloženia až na druhý deň až po to, že synček si nevedel chytiť bradavku spolu s dvorcom hoci sa veľmi snažil. Z každého váženia po napapaní som mala hrôzu. napriek tomu, že sa snažil vydolovať mliečko až bol spotený, váha stále ukazovala nulu. A tak sme prešli na odsávanie a sme na ňom doteraz. Nie je to ono, je to viac roboty ako keby sme boli na umelom mlieku, sme obmedený tým, že všade so sebou musíme nosiť odsávačku, fľašky, hubku na umývanie atď. ale napriek týmto všetkým skutočnostiam som veľmi rada, že mu môžem dávať materské mliečko a dúfam, že vydržíém aspoň do prvých narodenín. našťastie mliečka mám toľko, že som sa oň donedávna delila ešte s jednou mamičkou. Teraz to nadbytočné mliečko nemám kam dávať a tak ho s ťažkým srdcom a veľmi nerada vylievam 😢

katka.m
24. aug 2009

zaneta: mohla si dávať do mliečnej banky... ☹

adamko05
24. aug 2009

zaneta..... nevylievaj... MRAZ!!!!!!!!!!!!

.... čítala som len pár príspevkov... ja som odsávala obom... teda ručne odstrekovala... 😒 , osávačkou mi to jednoducho nešla a bolelo to ☹
.... pri prvom som "vdaka" ragadám (kroté mi robil malý preto, že mal zle podrezanu uzdičku, ale na to sa bohužial došlo až v 2 rokoch) mala 3krát zápal prsník, pri poslednom som skončila v nemocnici a tam som sa zaťala, že mliečko materské chcem mať, ale budem odstrekovať.... tá bolesť prsníka pri priložení maličkého bola neopísateľná... tak sme uspešné odstrekovali do 5,5 mes., čo som bola rada... sem tam sme sa priložili, ale malý sa dáko nevedel napapať (ale to som stále nevedela, že tá uzdička je od porodnice zle podrezaná)...

a teraz sa mi narodil druhý syn... bola som MAXIMALNE odhodlaná ho kojiť "normálne"... mliečko mi pristupovalo pomaly, maly sa pekne prisal... ťahal... a tak som si myslela, ako fajn... na tretí den som zbadala na podprsenke krv... zľakla som sa, lebo presne takto začali zápaly aj pri prvom... a už to bolo.. z každého kojenia som mala strach, či sa malý dobre napapá a či nedostanem zápal... mliečka nebolo veľa, ked som ho vážila, vytiahol si vždy tak max 20 -30 ml, ale ked som si ešte potom odstrekovala, ešte tak 20 šlo... a tak som došla domov s tým, že budem prikladať aj odstrekovať... no, ale Alexkovi sa flaška viac zapáčila a postupne prsník odmietal... alebo ťahal len chvíľku, zaspal... a bolo po dojčení... tak som sa zas rozhodla pre odstrekovanie, lebo akonáhle by som bola začala dávať umelé mliečko, isto by som o mliečko prišla ešte prvý mesiac...
pri druhom synovi som odstrekovala do 4 mes., strešne som chcela aspon do pol roka, ale tým, že si vyžadoval čím viace pozornosti, málinko spal cez den... nebolo veľa času... ☹
ale aj tak som rada, že to dopadlo tak, ako to dopadlo 🙂