Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

majamat
6. dec 2012

@zarabono musis okrem odialovania odsavania, aj menej odsavat. pri odsavani neodsavaj nadoraz. teraz skus zistit, kolko dokazes odsat po tych 4 hodinach a nabuduce odsaj napr. o nieco menej. skus si to odseldovat za cely den, kolko sa ti pri kazdom odsavani podari odsat, lebo laktacia nie je vzdy rovnaka.

dedenini
6. dec 2012

@zarabono ja som mala strasne moc mlieka...nebudem pisat preco som s kojenim skoncila...ale normalne som prestala kojit... a prsia som si skoro vobec neodsavala...az ked boli uplne naliate, az to troska bolelo... a to som odsala co najmenej..nie vzdy uplne..a takto sa mi to podarilo za 3-4 dni...a bolo skoro po mliecku...akurat sa mi po par dnoch raz zacas spustilo troska v sprche pod horucou vodou..ale to som len postlacala troksa bradavky..troska vytieklo a bolo..a po dvoch tyzdnoch som nemala uz vobec ani kvapku... ci to tak bolo dobre neviem..ale podarilo sa....

zarabono
7. dec 2012

@majamat zvacsa cez den odsajem 3dcl,v noci aj 4dcl.len mne sa zvyknu mliekovody upchat,ked neodsajem vsetko.ale vyskusam.dakujem za rady 😉
@dedenini ked ja chcem len znizit produkciu zatial

alexia11
7. dec 2012

Baby neboliavas bradavky z toho odsavania? Ja ich mam take precitlivele teraz ze az. Ani dotknut sa ich poriadne. Nebyt tych prsnych vloziek, neviem ako by som nosila podprsenky a cokolvek ine. Potieram aj lanolinom ale velmi nepomaha

majamat
7. dec 2012

@alexia11 mna priserne boleli z kojenia. odsavanie je nic oproti tomu.

zarabono
15. dec 2012

@alexia11 mna zo zaciatku tiez boleli,ale moze to byt aj priznak mykozy

majamat
15. dec 2012

@zarabono neviem, nemala som ine priznaky, len bolest. zacalo to bradavkami, pri prisati a neskor mi to vystrelovalo az cez cely prisnik, napr. pod pazuchu a pod. to bola strasna bolest a pri kazdom kojeni som trpela. mimo kojenia to nebolelo, len samozrejme bradavky, kedze boli trochu popraskane a pri odsavani to bolelo menej a rychlo sa to zlepsilo. ked som znovu skusala kojit, zas sa zacali tie bolesti a este aj mala mi zacala mat problemy, tak som zostala pri odsavani.

veronkarisko
15. dec 2012

ahojte...ja nekojím, pretože malý má rázštep pery a podnebia a nedokáže poriadne sať. Tak papáme z flašky s vačšou dierkou. Mlieko si odsávam už 3 mesiace. Mala som už 4 zápaly, ale nevzdávam to aj ked mliečko mizne a prikrmujem. Snažím sa ho ,,kojiť" čo najdlhšie pretože máme za sebou už jednu operáciu a ešte nás v tomto dojčenskom veku jedna čaká... je to fakt namáhavé, hlavne ked som s ním celé dni sama... ale čo by sme pre našich miláčikov nespravili 😉

zarabono
15. dec 2012

@majamat mna tiez odsavanie zo zaciatku velmi bolelo a ked som mala zapal,tak aj kojenie,ale zial kojit som nemohla,lebo maly si nevladal vytiahnut sam,tak tiez odsavam

majamat
15. dec 2012

@zarabono mne mala vedela pekne tahat aj po mesiaci bez kojenia. ona mala velmi silny saci reflex. uz v nemocnici boli udiveni, ako sa pekne prisala, ale mne sa mlieko rozbehlo az moc a mala som ho vela a mala mi nevedela pit, lebo moc striekalo. navyse sa jej rozbehol reflux a pri kojeni grckala opakovane. pri papani z flasky nie, az potom. navyse sme jej davali do mlieka tu vlakninu Nutriton. bolo to tak lepsie.

zarabono
16. dec 2012

@majamat moj sa narodil predcasne,tak preto nevladal.vedel sa aj prisat,aj tahat,ale hned sa unavil

alexia11
18. dec 2012

Baby kedze odsavate, ako viete, kolko ma take babo v akom veku spapat mliecka? Moja mala ma dva mesiace aj tyzden a doteraz som jej davala 125 ml mliecka na jedno krmenie, vacsinou to vypila vsetko, obcas nieco nechala ale teraz uz par dni nejako nie a nie tych 125 ml vypit. Najma cez den, v noci ako tak. A to som sa chystala, ze jej opat troska pridam pomaly do flasky a ona mi najnovsie nie a nie tudavku co ma vypit. Sukam todo nej aj na trikrat, s prestavkami a je to na nervy takto. Poradte co robit a hlavne v akom veku kolko mliecka davat?

majamat
18. dec 2012

@alexia11 to je individualne. mne mala vapila uz v porodnici 100ml. ked mala cez 2m, tak pila 160ml a dokazala aj viac, ale vdaka refluxu sme jej mlieko regulovali. v 3m mi pila 180ml. ked bola starsia, vypila max 200-220ml mlieka, aj to vynimocne, takze uz sme moc davku nezvysovali, ale boli obdobia, ked bola chora a isli jej zuby a bola som rada, ze mi vypila aspon 50ml.
je tazke zistit, kolko dieta potrebuje, ale poznas to podla toho, ci ti vypije vsetko co das, ako dlho vydrzi nepapat. ak ti vydrzi 3 hod, tak je to v pohode. a aj ako pribera. dcera mojej kamosky ma o 4m viac a pila vzdy rovnako mlieka, ako ta moja. moja aj bola buchta. jeden mesiac pribrala dokonca 1kg.
to, preco ti pije menej to neviem. myslim si, ze to nemusi nic znamenat a je to prechodne, ale mozes sa poradit z dr. ak sa to nezlepsi. neviem, ci mas vahu. bolo by dobre sledovat, kolko pribera, aj ked niekedy aj male deticky nemusia vela pribrat. tiez sleduj, kolko ma pocikanych plienok. tusim by ich malo byt asi 6. ak je menej, tak taketo deticky maju menej tekutin, ako by potrebovali. skus jej pozriet do ustociek, ci nema zabu na jazyku. to moze byt bolestive. tiez sleduj, ci nie je nejaka nezvozna. nejaka takato zmena, moze znamenat, ze ju nieco trapi. teraz je take blbe obdobie a lekari asi budu mat dovolenky, tak mozes skusit aspon zavolat dr.

veronkarisko
19. dec 2012

@alexia11 Môj má tri mesiace presne dnes a vypije mi 120, aj to niekedy nie... on má také obdobia, kedy strašne papá a potom z ničho nič mi vypije ledva 100ml ale priberá takže to neriešim. Ak priberá aj tvoja tka to nerieš tiež vôbec. Aj dospelý zje niekedy viac niekedy menej... 🙂)

fibinka001
20. dec 2012

@veronkarisko Aj moj Matusko tolko vypije, niekedy menej niekedy viac... sice ja mu davam uz dva krat za den aj prikrm UM Bebu HA, lebo nemam tolko mlieka, ledva vyzmykam tych 120ml do flase, ale aj to zalezi od dna a aj od toho ci je rano, poobede, alebo vecer 😒 takze pre nas je kazda kvapka dolezita 😉

fibinka001
20. dec 2012

este som sa chcela spytat kocky, odsavate manualnou odsavackou alebo elektrickou? ja mam manualnnu aventku, ale uvazujem ci sa oplati kupit elektricka, ci by vytiahla viac mliecka, dakujem za rady 🙂

martinka1981
20. dec 2012

@fibinka001 ja som odsavala manualnou Avent 5,5 mes. ani ma nenapadlo kupiť elektricku 😀
ťažko povedať či vytiahne viac... 😕

majamat
20. dec 2012

@fibinka001 ja som mala manualnu avent asi 10m. ked sa mi zlomila a aj mlieko ubudalo, pozicala som si elektricku a este sa mi trochu mlieko rozbehlo, ale aj tak to islo dolu vodou. no mali sme uz viac ako rok, takze uz to nevadilo.

alexia11
20. dec 2012

@fibinka001 ja pouzivam elektricku avent, mam aj manualnu, ale to sa neda porovnat. Ovela lepsie je to s elektrickou. Keby som mala odsat to mnozstvo mlieka co mam denne (cca 1,3 litra) manualnou, asi by som z toho pumpovania uz prisla o ruky. Ak to mam ale porovnat, mam pocit, ze manualna mala silnejsi tah. Ale aj pri elektrickej mam bradavky strasne vytahane a bolave. Nestihaju sa dat dokopy aj ked ich potieram lanolinom, kedze odsavam 5 krat v priebehu 24 hodin.
Z mojej doterajsej skusenosti je teda zaver taky, ze elektricka je praktickejsia a oplati sa investovat, najma nam co iba odsavame a vobec nekojime.

fibinka001
20. dec 2012

@alexia11 uuuuf to mas teda mliecka nad hlavu, u mna je to opacne, ja mam malo ☹ a maly ma len dva mesiace, takze este by som mu to malo co mam aspon davala, v januari ideme aj na operaciu s pruhom, tak potrebujeme moje mliecko, ale asi si ju skusim kupit, dakujem za nazory a rady 😉

majamat
20. dec 2012

@alexia11 ja som manualnou odsavala denne skoro 2l a slo to, ale to preto, ze mlieka bolo vela a striekalo mi celkom dost. 200ml som zvladla odsat urcite do 10 min. mam pocit, ze tou manualnou som si odsala rovnako dobre ako elektrickou, kym bolo mlieka vela, bolo to take ine odsavanie, ale rovnako ucinne. a praktickejsia je urcite elektricka. staci drzat, inak ide sama. 🙂

mia18112
20. dec 2012

Ja som odsavala rok aj 2 mesiace!!!! Dokonca aj v noci - presne si pamatam, ze o 22. hod, 1 hod rano, a o 4 hod rano. Bolo to hrozne, neprakticke, vsade so sebou vlacit odsavacku + vecne sterilizovanie atd. Raz v noci, to mal maly uz cez rok, som proste od vycerpania odmietla vstat a prilozila som ho k prsniku. Bud sa napije, alebo koncim - nevladzem. A cudujte sa vsetci, on pil - a tahal. A tak sme zo dna na den prestali odsavat. A kojila som ho do 2 rokov. Ale pri druhom uz kojit nechcem, lebo ako som sa ukludnovala, ze to odsavanie mi za jeho imunitu stoji.....tak mame asi 5 - 6 antibiotik do roka - vecne sme chorí . Elektricka je na nezaplatenie - ja som doslovne znicila 2 za ten cas, co sme odsavali.

fibinka001
21. dec 2012

@majamat veru ked ma clovek dost mlieka je to fajn, co y som za to dala :-/ no co uz tak sa trapim ako viem, tiez si vravim, ze to je len pre zdravie maleho, ale uz dnes citim, ze ako ma bolia bradavky z toho neustaleho odsavania ":-/ co sa snazim o kazdu kvapku, kazde 2 hodky ☹

fibinka001
21. dec 2012

@mia18112 uuuuuf...tak to je naozaj dost dlhy cas... ja sa snazim to aspon do pol roka vydrzat, ale neviem ako to vydrzim :-/ je to narocne a mlieka mam malo :-/ skusam prikladat, ale on place pri prsniku ako tarzanik 😒 tak obetujem bolest a snazim sa odsavat kazdu kvapku :-/

majamat
21. dec 2012

@fibinka001 6m bola aj moja prva meta a potom 1r. a potom som chcela skoncit s odsavanim, ale nemala som silu. okolnosti to vyriesili za mna. od 6m mi mlieko ubudalo a nech som sa akokolvek snazila, neslo to udrzat. este v 1r som odsala 500ml a do 2m. som mala problem nieco vyse 100ml za cely den. navyse, mala mi zacala odmietat mlieko. uz pretym mala zle obdobia (zuby a choroby), ze malo pila, ale od 14m mi nechcela vobec. tak som s tym skoncila. no este stale si dokazem vytlacit kvapku mlieka, ale asi by ho uz moc nebolo. este aj ta manualna Aventka sa mi zlomila a pouzivala som par dni nahradne odsavacky -tesco, potom taku piestovu a to mi islo minimalne. narobila som sa, hodinu som odsavala, rucne to slo lepsie, ale boleli ma prsia a aj ruky a tiez to dlho trvalo. nastastie som mala moznost pozicat si elektricku Avent. s tou sa to este rozbehlo, ale len na 2t a potom sa to zas zhorsovalo.
tie 2l mlieka som mala len do 6m. do 9m 1,5l, do 1r. 500ml a potom do 14m 100ml. je to celkom sranda, ako to zacne same klesat, ale asi to tak ma byt.

monica158
22. dec 2012

@cestovatelkaandrea chcem sa spytat aj si viac odsala s tou elektrickou odsavackou ? lebo ja si tiez odsavam s normalnou a niekedy malo odsajem proste si myslim ze ta normalna nedokaze to mlieko uplne odsat ... aj my to dlho trva kym odsajem daco .....uvazujem tiez nad elektrickou odsavackou....🙂

marissenka
22. dec 2012

@monica158 kamoska tak teraz pri druhom mimcu vymenila obycajnu za elektricku a nevie si vynachvalit.tiez len odsava a krmi z flasky.je to kopec roboty s mechanickou...

alenata
22. dec 2012

@fibinka001 skús vydržať, možno sa to vykryštalizuje samé 🙂 Aj ja som od začiatku odsávala, lebo malý papať nechcel...potom, keď mal dva mesiace, chytil sa sám...kojila som ho do 11 mesiacov...ukončil to tiež sám 🙂 viac nechcel

cestovatelkaandrea
22. dec 2012

@monica158 no mne lepsie odsava manualna. teraz pri druhom som elektricku zatial nepouzila. odsavam len na manualnej a ma podla mna silnejsi tah ako elektricka. ale asi to zavisi od typu prs a odsavacky.

andiekens
22. dec 2012

zienky, ja som tiez len odsavala.. a mala mala hrozne koliky. vase deticky nemaju ? prikladala som to tomu, ze odsat sa da len predne mlieko a to ma ine zlozenie ako zadne.. ma viac cukru, co teda koliky zhorsuje.. po dvoch mesiacoch som to vzdala, kedze koliky boli neporovnatelne po mojom mlieku a po UM ☹