Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

lussy666
26. aug 2010

@katarina822 🙂 dakujem... inak mali poslednu, tiez som premyslala, ze by sa hodila este jedna...

btw, len ja mam pocit, ze elektricka odsaje akoby menej? mozno naozaj len moj pocit.....

aurra
26. aug 2010

@mikulas612 ja som skoncila pri odsavani pre ten isty problem ako ty, odsavam doteraz, treba len vydrzat

katarina822
26. aug 2010

@lussy666 ak ti mozem odporucit skus avent rucnu da sa povedat ze medeli a zn avent.su najlepsie. a komu co vyhovuje mne viac vyhovovalo rucne pakovo odsavat.nie vsetky odsavacky su dobre lebo oni sa vyrabaju na obcasne pouzitie nie na cca8krat denne a na vytiahnutie cca 800ml. ja som presla asi 4znackami a myslim ze z avent sa mi najlepsie odsavalo bez bolesti bez namahy v pohode aj co sa tyka sterlizovania rozobertania ale ako vravim komu co vyhovuje.

aurra
26. aug 2010

ja tiez odporucam avent, mam rucnu a da sa to v pohode zvladnut 🙂

lussy666
26. aug 2010

mne vyhovuje ta medela, ako som uz pisala, nic ma z nej neboli a zatial zvladam...len ju nesmiem davat do mikrovlnky...keby tam aspon nebol taaaaaaakyto napis, ze "do not microwave" :D

renabr
26. aug 2010

Ahojte, ja malého prikrmujem od narodenia, mala som málo mlieka, najskor sa nakojil a potom flaša, potom som si ešte stále odsávala aby sa tvorilo viac mlieka, no mlieka sa stále netvorí dosť, malý si samozrejme zvykol na flašu a nie vždy sa mu chce kojiť, od narodenia prespí skoro celu noc, ked bol menší tak sa raz v noci nakojil a spal do rána, teraz(bude mať 5 mesiacov) prespí celu noc, zobudí sa ráno okolo 6-7 hod. a kojí sa...no cez den ho nejdem donútiť tak pije len z flaše a ja odsávam...avšak u mna je to tak, že vypile asi 70% nutrilonu a 30% má mojho... a ja sa stále trápim s tým odsávaním, najskor som mala ručnu chicco, bola fajn, no nechcela som prísť o ruku, teraz mám elektricku medelu, je super...lenže aj tak je to o nervy, myslíte že to má význam takto sa trápiť s odsávaním?ked mlieka je stále málo? pri prvej dcerke som kojila plne 5 týždnov, potom som musela prikrmovať, a za dáky ten mesiac odišlo mlieko uplne, teraz ale nie a nie odísť tak neviem dokedy teda takto odsávať...

katarinka2010
27. aug 2010

@lussy666 ja mam avent odsavačku a davam ju sterilizovat niekolko krat za den sterilizovat do mikrovlnky...ale tiež mi pokazila nejake plastove veci

katarinka2010
27. aug 2010

@renabr aj ta troška materskeho mlieka pomože...ja som kojila iba mesiac...od vtedy odsavam už 4 mesiace...maly ma 5mes. No 4,5mesiaca bol plne krmeny osavanym...teraz mam menej mlieka...30%UM a 70%MM...tiez ma to už nebavi odsavat...ale snažim sa odsavat si častejšie...ja som si odsavala každych 5 hod a mala som dost mlieka ...teraz mam zvyšovacie dni ...jeden den si odsavam každe 4 hod, další každe 3h a další každe 2 hod...tvorba mlieka sa zvyšila ....pokryjem všetky jeho potreby...určite sa to oplati...tvorba sa da zvyšovat aj znižovat...len to treba trpezlivost a dodržovat čas

katarina822
27. aug 2010

@renabr ahoj ak chces nadalej davat svojmu chlapcekovi MM zacni odsavat kazde 2hod.cez den a kazde 3hod.cez noc aspon 3,4dni a uvidis ci budes mat viac MM odsavaj upnle ale max.20min. skus co najviac tekutin pit a mysliet pozitivne.
ak bude viac mliecka tak odsavaj cez den kazde 2hod. neskor aj 3hod.a v noci ti bude stacit raz alebo neskor pred spanim a hned jak vstanes.ak nechces odsavat ze mliecka je menej a menej tak predlzuj cas odsavanianapr.ak odsavas kazde 3hod odsaj kazde 4hod.potom napr.len rano naobed a vecer a mnozstvo stale menej priklad odsajes 50ml. odsaj len po 30ml. potom vobec neodsaj ak by ta bolelo tak odsaj trebars len 10ml/.ale potom vobec je to o om aby si nedostala zapal teda ako to budes ty citit. a je to o tom ako ty chces. ja by som sa este pokusila odsavaniami zvysit tvorbu mlieka

mikulas612
27. aug 2010

@aurra a ako stare mas miminko??? a aj prikrmujes ci len odsavas a davas z flase???
odsavanie je riadna drina,ale zase lepsie ako keby hladovali!

aurra
27. aug 2010

@mikulas612 malinka ma 7 mesiacov a len odsavam a davam z flase, prikrmovala som UM len prvy mesiac, mliecko sa nechcelo spustit, potom uz mliecko bolo ale mala uz bola zvyknuta na flasu, odvtedy je len na MM z flase.
Odsavala som kazde 2-3 hodiny poctivo kazdy den, len v noci som si dala prestavku, mojim cielom bolo vydrzat do 6mesiaca, od konca 6m odsavam kazde 4-5 hodiny, kedze uz mame aj prikrmy, tak nam to stale pokryva davku mm
je to cele o velkej trpezlivosti vydrzat

keminek
27. aug 2010

odsávačku mám elektrickou medelu, vyhovuje mi. S žádnou jinou ale nemám zkušenost. Při prvním dítěti jsem odsávala s medelou mini electric asi rok 8x denně, ale oddělala jsem nejdřív trafo (kupovali jsme nové zvlášť jako náhradní díl) a pak i motorek.. měl špatný tah a divně hučel, vždycky jsem s ním musela párkrát praštit.. manžel ho pak nějak rozebral, na chvíli to pomohlo.. nakonec jsem to s ním doklepala až do konce 😀 Je dobrý, že medela má všechny náhradní díly dokoupitelné zvlášť... nástavce, membránky, trychtýřky, motorky, lahvičky atd.

keminek
27. aug 2010

Jinak se mi to podařilo zvednout, ale potřebovala bych to dát ještě o 1/3 nahoru. Kojím a následně odsávám přes den co 2-3 hod., v noci co 3 hod. Je to dost vyčerpávající, protože chybí spánek, ale dá se na to zvyknout. Odsávám 15, max 20 minut. Na nastartování snížené tvorby jsem kojila a odsávala co 1,5 až 2 hod po dobu dvou dnů.
Mým cílem bylo vydržet každý další den a teď bych ráda vydržela, dokud malé bude mlíčko stačit. Teď si dávám cíle na týdny.. mou další metou je příští týden, kdy končím šestinedělí a půjdem na prohlídku v šesti týdnech.

katarinka2010
28. aug 2010

@ivkaivka možem sa opytat načo je ten "obvaz"? Fakt ma to zaujima...ako ked su prsia stiahnute tvori sa menej mlieka či ako? dakujem

ivkaivka
28. aug 2010

@katarinka2010, ano urcite na to. Ja vdaka tomu obvazu už 2. den neodsavam. CIze mala je uz uplne na Um. Vydrzala som presne 1 rok a 5 dni- uf, to bola makačka,ale cieľ 1 rok, bol splnený 🙂 🙂 🙂

katarinka2010
28. aug 2010

@ivkaivka klobuk dolu...si obetava mamina...

monikamzm
29. aug 2010

@katarina822 ďakujem Ti veľmi pekne, ale podarilo sa nám po dvoch dňoch trááááááááápenia, plaču a totálneho vyčerpania zase ťahať moje mliečko, síce ho mám teraz na prsníkoch stokrát za deň, ale nevadí nič, nech ocko varí, upratuje a podobne, ja teraz nič iné nerobím a som šťastná ako blška že sa nám to podarilo... 🙂 🙂 🙂 dokonca ťahá tak, že mu to asi aj stačí, neviete si baby predstaviť, aký je to pocit... ale klobúk dolu aj pred malinkým, ako sa snažil kuriatko moje malilinké... 😵 tak ďakujem ešte raz

monikamzm
29. aug 2010

@firstbaby ďakujem, ale ako som už písala Katarínke, tak po dvoch dňoch trápenia sa konečne chytil, snažil sa strašne (až mi to je na chlapa čudné 🙂 ), mám pocit, že má tie moje prsia namiesto dudla, ale nevadí nič, hlavne že papá, som na nás hrdá fakt... pekný dník prajem

ivkaivka
29. aug 2010

@katarinka2010 vďaka, no kolotoč neskončil Po 2 dnoch, neodsavania, som dnes musela. Rano som mala prsia na prasknutie. Asi za 1 min. som odsala 130 ml mlieka. Cize asi budem musiet tu injekciu. Uvidime, 8.9. mam cestu k lekarovi, tak ak dovtedy sa nepodari sponntane skoncit, tak ine neostane...
@monikamzm , super správa

katarina822
29. aug 2010

@monikamzm som rada prajem uspesne kojenie tesime sa s vami 🙂 🙂

@ivkaivka za 1min.130ml .mliecka ......

ivkaivka
30. aug 2010

@katarina822, to mliecko nie striekalo, ale normalne tieklo, ako voda z vodovodu. Dnes uz je dobre, prsia sa mi nenaliali, tak uvidime co bude zajtra

katarinka2010
1. sep 2010

@keminek Ja mam ručnu odsavačku Avent a odsavam už 3,5-4 mesiace...maly ma 5,5 mesiaca...ale niekedy mi už prsty meraveju...chcem ešte odsavat...pretože vidim...že ked mam malo mliečka alebo som musela ist niekam kde som moje mlieko nemala kde skladovat...hlavne v tych horkach a dala som sunar..tak som si potom užila...nemohol sa vykakat...bolelo ho bruško...no ale prečo ti pišem..mam požičanu el. odsavačku medela...mam ju od otcovej sesternice...použivala ju asi 6 rokov...funguje ...ale dlho to trva než odsaje...aj 30min...a hučí divno a asi slabo taha...ja mam na mojej ručnej odsate 200 ml do 10 minut. Čitala som že ste menili diely...nevedela by si mi poradit čo mam vymenit aby to fungovalo lepšie...davala som ju dedkovi...je taky vševedko...ale neopravil to...Velmi pekne dakujem

katarinka2010
1. sep 2010

@ivkaivka ako voda z vodovodu...viem o čom hovoris

keminek
1. sep 2010

@katarinka2010 on ten motorek je dost hlučný u mini electric. To je normální. Ale když začne tahat tak divně jako pomalu a má menší tah a takové hluboké divné hučení, které se snad zdá i zpomaléné (těžko se to popisuje), tak by to chtělo jiný motorek.
http://www.medela.cz/produkty/nahradni-dily.php
Nechci ti ale radit blbě, když to nevidím a neslyším. Když měla slabý tah, tak tahala málo.. jako když snížím výkon a mám ho na minimum.. Pokud mám v prsu hodně mléka, tak mi to elektrická taky klidně vysála za 5-10 min. Já odsávám 20 min. Ale to dělám kvůli zvýšení, jedu do poslední kapky a střídám prsa a tahám to na etapy a tahám i vzduch. Je ale fakt, že některé maminky tvrdí, že jim odsávání jde líp s manuální než s elektrickou. Aby to nebyl tvůj případ. Buď je to tak nebo je to tím motorkem. Když jsme měnili trafo (síťový adaptér), tak to nefungovala vůbec. No a s motorkem jsem musela vždycky praštit o stůl třeba. A někdy to pomohlo, někdy ne.. bylo to pak čím dál horší.

keminek
1. sep 2010

Jo a když se spustí mlíko, tak už teče v pohodě (co v prsu je) a nemusím to ani mít na maximální výkon. Ten si dávám až ke konci, když to tahám na etapy.

lussy666
1. sep 2010

noo, idem sa vam trosku pochvalit.....uz druhy den kojim NORMALNE, vobec neviem, ako je to mozne, ale strasne strasne sa tesim....🙂

samozrejme odsavam dalej, keby nieco....🙂

petrusk
1. sep 2010

ahojte, ja mam podobny problem, mam malo mlieka od zaciatku, malokedy je den kedy nemusim prikrmit a tiez mi hovorili casto prikladat. len na mna to ma akysi opacny efekt. cez den sa kojime kazde 3 hodiny, niekedy po kojeni ju musim este dokrmit bud nutrilonom alebo MM. Po kazdom kojeni si este rucne odsavam co ostalo a s tym ju dokrmujem, avsak nejako to nestaci. mala sa koji tak cca 40 minut, 20 na kazdom prsniku. za dve hodiny od zaciatku kojenia mam totalne makke prsia, malo mlieka. cim viac ju prikladam tym je to tusim horsie, v noci papa iba raz, tak prv nez idem spat este odsajem co tam je. som z toho zufala, preco sa mi to mlieko netvori viac, chcem vydrzat aspon do siesteho mesiac, teda este 4 mesiace mame pred sebou a fakt nerozumiem tomu, ked caste prikladanie pomaha, preco mne nie. mne sa zda, ze cim viac odsavam a kojim, tym je ho na dalsie kojenie menej. neviem co budeme robit, ked zacne viac papat.

keminek
1. sep 2010

@petrusk ono to tak totiž je. Čím víc budeš kojit a odsávat, čím bude interval kratší, tím ta prsa budou splasklejší. To se nikde nepíše. Všude se dočteš, že když budeš často přikládat, střídat prsa a odsávat, tak budeš mít víc a víc mlíka. Jenže to není kompletní informace, teda aspoň podle mé zkušenosti (a asi je nás takových typů víc). Čím častěji budeš prsa stimulovat, tím víc se bude uvolňovat prolaktinu. Mozek bude mít víc impulsů na zvýšení tvorby. Ale jelikož jsou ty intervaly krátké anebo furt stejné, tak vlastně ztenčuješ zásobu do dalšího kojení nebo je ta zásoba furt stejně malá. Když má někdo hodně mléka a občas prostřídá prsa nebo zkrátí interval, tak je ta reakce prsou vidět hned, protože z víc mlíka se líp dělá ještě víc mlíka. Ale když máš málo, tak to nejde jen tak samo sebou.
Takže já bych to zkusila trošku přeorganizovat..
Osobně nemám zkušenost se 40minutovým kojením. Obě moje děti vždycky sály max. 5-10 minut. Asi celou dobu aktivně nepije.. Nebo jo?
Když chceš víc mlíka, musíš zkrátit interval a pak ho zas natáhnout nebo odložit odsávačku a teprve pak bude vidět nějaké zlepšení. Jak raděj i holky zrovna tady na téhle poslední stránce.
Tzn. po každém kojení odsát i kdyby jen vzduch (cca 15-20 min. obě prsa dohromady a při odsávání je střídat a stlačovat). Kojit co 2 až 2,5 hod. a poté odsát. Tím pádem bude interval od odsávání k dalšímu kojení jen 1,5 až 2 hod. Takhle to dělat den a noc nebo ještě další den. Nesmíš se děsit, že odsáváš pár kapek, s tím se musí počítat. Dítěti to stačit nebude, dokrmíš (množství takové, aby ti v požadovaném intervalu příště zas pilo). Další noc už koj třeba co 3 hod. a pokaždé poté odsaj nebo alespoň jen pořádně odsaj bez kojení, jestli nechceš dítě budit. Další den odsávej třeba ob kojení. Mělo by se to mlíčko zvýšit. Pak se zas vrať k odsávání po každém kojení, ať je tělu jasné, že zvýšené množství se odebírá a stále to nestačí. Ve dne co 2-2,5 hod., v noci co 3 hod. Poté občas během dne interval 1x nebo 2x zkrať. Prostě si s tím tak nějak hraj 😀 Postupně by mlíčka mělo být víc. Já takhle odsávala do poslední kapky měsíc, byla to mizerná množství, prsa prázdný a splasklý. Čekala jsem, že odsaju víc a víc a kulový.. 😝 Až jsem jednou večer neodsála, vstala jsem až za šest hodin a čučela jsem v šoku na obr nalitá prsa. Ono jsem to tím častým kojením a odsáváním nastartovala, jen jsem o tom nevěděla 😅 Tak jsem odložila odsávačku a zjistila jsem, že prsa se nalévají i přes den. Ale vydrželo to jen pár dní ☹ , protože mimčo nevypilo tolik a tak mi to zas kleslo 😝 Takže jsem se k odsávačce vrátila, aby mi odsávala ty přebytky a mozek to chápal jako stejný odběr a pak to kojení už šlo, mlíčko bylo.. 🙂
Snad si to z toho chaotického příspěvku nějak přebereš.. 😅 😀

katarina822
1. sep 2010

@lussy666 to je super len tak dalej 🙂
@petrusk ja si myslim ze kelimek to celkom Ti rozpisala a myzlim ze ak chces zvysit tak v noci odsavas pred spanim babo ti v noci raz pije skus aspon 2,3noci za sebou kojit alebo odsat mliecko kazde 3hod.v noci malo by to zvysit tvorbu mliecka a nemysliet len na to ze mam malo mliecka ale mysliet pozitivne mam ho dostatok. alebo s tym castejsim prikladanim sa mysli tak ze ak babo kojis a mas malo mliecka tak priloz ho aj po hod.a pol. to mam od lekarky. a nech je na prsniku casovo dokedy vidis ze pije 40min.si myslim je dost vela. babo sa napije za cca 5min. potom je to o pocite ze je pri mame. neviem aky mas nazor na cumlik . mozno ma vecsiu potrebu sat.

katarinka2010
1. sep 2010

@keminek Dakujem za pomoc...ja si myslím tiež že bude už slaby motorček...pouvažujem či investujem 1000 kč do motorčeka...či si kupim novu elektronicku odsavačku alebo zostanem pri mojej ručnej...uf..