Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

anicka1981
31. júl 2011

my sme mali krizu s mojim drobcom,.. Kupila som si odsavacku, aby som si miecko odsala, ked pojdeme do lekara, alebo ked budem potrebovat niekam odist z domu, aby som ich nechala aj s mieckom. V utorok a stredu maly uplne odmietal moj prsnik, ked som ho prilozila, len rev a plac, ked som to odsala, a dala mu cez flasu, tak to vsetko vypil 😒 ,
Ja mam taky problem, ze odsavanie na mna asi nema taky ucinok, a zacala som stracat miecko,uz po jednom dni odsavania som citila, ze stracam miecko, a to som odsavala kazde 3 hodiny,( maly je poriadny papac),a aj som este na koniec odstiekala rucne, aby sa vyprazdnil prsnik uplne, ale na druhy den na obed som uz nemala co odsat ☹ .
Ale nastastie, som stale prikladala maleho a chytil sa, po pomaly 3 dnoch sa zase chytil a pije mi krasne, 🙂 som stastna ako blcha...neviem co to bolo,,,,mame problem s grganim, tak neviem ci koli tomu, alebo len mal naladu na trapenie mamy,
Mne ani nevadilo odsavanie, ale to ze by som o miecko prisla, a krmit ho umelinami by som nechcela,,,, Dufam, ze uz vsetko bude v pohode.... 😠

pitipitipa
31. júl 2011

@janula18 my sme o trosku skor narodeny nez vy...32+4..mali 1750g a 1690g, boli sme v nemocnici 3 tyzdne, sli sme domkov s 2250kg a 2249kg...obaja papaju od 90 do 120ml...a na noc je minimalne 180ml az po 245ml..neviem ako vedia, ze ide noc, ale len v tom case zjedia tak vela...inak z odratymi usami kazde 3 hodiny sa snazim do nich narvat po 100ml..obcas je nalada aj na 110 ci 120ml..ale to skor vynimka...moji neplacu, len ked chcu papat a najhorsie je to, ked to na nich pride naraz, neviem kde mi hlava stoji, ci ich ukludnovat a ci letiet do chladnicky po mlieko...kedze ja odsavam 3 az 5x denne..zalezi od situacie...odsajem minimalne 1 liter...este pred 2 mesiacmi som mala 80 flias v mrazaku, ale uz mam len 36...musim im davat aspon 1 ci 2x do dna UM, lebo ked su na MM maju strasne hnacky,...zelene do kazdej plienky...a ked dam aspon raz UM, tak maju peknu zltu kasickovu kaku.. 🙂
kojila som ich uplne od zaciatku asi 7-8 tyzdnov..a potom sa to zacalo zhorsovat, bo jedneho som kojila hodinu..potom druheho...a potom bol uz hore ten prvy...a takto dookola som nic ine nerobila len kojila...tak som zacala len odsavat...odsajem za 15-20min...sup do chladnicky...a ked je cas papat, len zohrejem..
12hodin po cisarskom som hned odsavala kazde 2.5hodiny po celu tu dobu 3 tyzdne, co boli chlapci v nemocnici, takze som sa pekne rozkojila...a potom som to zacala prisposobovat potrebam chlapcov...a pomaly som sa "zopsula" a odsavam 4-5x do dna...a ked som vonku alebo mimo mesta tak len 3x...ale vtedy ma prsia uz riadne bolia..
vecer chlapci jedia o 8 okolo 9 zaspia...a spia do 3 ci 5 rana...a potom kazde 3 hodiny ich krmim...
este pred par tyzdnami mi jedavali kazdu hodinu 50ml...a zdr. sestra ma riadne sfukla, ze im nema kedy travit, ze to musi prestat...a mam ich vyhladovat a krmit kazde 3 hodiny...tak tak robim....len tym padom som zistila, ze mi jedia menej...si to vsetko pisem..lebo mame s manzelom chlapcov na noc rozdelenych...aby sme sa obaja vyspali...kazdy vstane len raz v noci 😉 no a tym, ze mi napise, kolko maly zjedol a o kolkej, rano viem, o kolkej ma papat a ci je velmi hladny, ze nezjedol celych 100ml...a ci mal MM alebo UM...na konci dna spocitam, kolko zjedli na den...a zapisujem si to..ci sa to zo dna na den zvysuje..alebo nie... 😅
manzel si mysli, ze to tak vsetci robia 😅

janula18
31. júl 2011

@pitipitipa tak to pekne odsaješ. Ja odsávam tak 6x za den ale ako kedy. A ak sa mi podarí 80 spolu z oboch pri odsatí tak je dobra. Lebo ja z lavého odsajem max.20. Aj ked sa snažím aby sa viac tvorilo, jedine čo sa mi spravia tam len nejaké hrče inak je prsník mäkký. A tie hrče nejdu odsať odsávačkou, len to bolí, ale naštaštie ešte jeden sa sem tam dá priložiť a vytiahneto na druhý krát, ak má náladu trochu ťahať.
Mne z lavého ide tak z 2-3 miest mlieko, čo je málo.

ellenie
1. aug 2011

ahoj,
mam 4 tyždnovú dcérku. Chcem sa opytat, kolko priblizne takyto novorodenec by mal alebo ma v ml vypit mlieka? je to nejak dane? V porodnici a aj prvy tyzden doma som ju kojila, ale po tyzdni prisla na mna nejaka kriza, kedy som nemala dost mlieka tak sa narychlo kupil nutrilon a mala sa naucila pit na flasku, tak sa mi teraz prisaje na prso iba na chvilku, potom ju to prestane bavit. Snazim sa odsavat casto tak 2-3 hod , uz to trva tyzden, ale stale mi pride, ze odsavam malo, na to, ze co tu pisete odsavate ovela viac. Ja odsajem ako kedy, raz 40 ml, inokedy 60 ml ci 80 ml. Beriem aj ricinus, pijem caj od HIPP, snazim sa vela pit.

aurelkan
2. aug 2011

ahoj ellenie, pozri tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...
novorodenec 100-150ml / 1kg
3-mesačné dieťa 140-150 ml / 1 kg
6- mesačné dieťa 130-155 ml / 1 kg
1 – ročné dieťa 120-135 ml / 1 kg
2-ročné dieťa 115-125 ml /1 kg
4-ročné dieťa 100-110 ml / 1 kg
mamička 40-50 ml / 1 kg ( aj dojčiaca mamička

ale moj syn pije raz tolko 🙂) mne pomohlo toto - (okrem casteho odsavania na zaciatku) http://www.bioshop.sk/obchod/tehotenstvo-porod-...

michaela.g
2. aug 2011

@aurelkan to je kolko ma prijat za den?

ellenie
2. aug 2011

@aurelkan to je kolko ma vypit za den alebo za jedno krmenie?

nikam
2. aug 2011

@janula18 Ja pouzivam kremik na bradavky od Aventu, tiez ich mavam podrazdene a stipu ma po odsavani. Celkom pomaha.
@ellenie Ak tie zberace pouzivas pocas odsavania, tak mliecko mozes pouzit. Ak ich vsak mas cely den, tak nie, to vylej.
@pitipitipa Jej, to som rada, ze nie sme jedini, ktori vsetko zapisuju 🙂 Mame priblizne rovnako stare deticky, nas sa narodil v 35tt. Kolko spapaju za cely den? U nas je to okolo 750-800ml teraz.
@michaela.g @ellenie Myslim, ze to je na den (samozrejme na 1kg hmotnosti dietatka).

aurelkan
2. aug 2011

@ellenie to je mnozstvo mlieka na den na kilogram vahy. Kazde dieta nemusi naraz zvladnut 150ml ale zasa bude pit castejsie. Hodnoty su samozrejme orientacne

gretkab
2. aug 2011

@ellenie Ja ked som si Mareka priniesla domov (to mal cez 2 mesiace a cca 2,3 kg), tak mal na jednu dávku vypit 35 ml (a to pil asi 3/4 hodiny a nie vzdy sa nám podarilo to do neho "natlacit") - jedol 8x denne. Ale kazde dieta je ine. Ja som tak dlho pouzivala tu malu (125 ml) flasu, ze som myslela, ze velkej sa ani nedozijem 😉.
Drzim palce!

ellenie
3. aug 2011

otazočka: Keď odsávam pre malú mlieko, najprv mi strieka taká číra tekutina, to je to predné mlieko? a ak áno, ako sa dostanem k tomu zadnému, tučnejšiemu? Lebo ak odsajem všetku tú číru tekutinu, tak potom mi začnú z prsníka kvapkať biele kvapky, ale tie už nestriekajú iba kvapkajú. Je to to zadné mliečko?

petah82
4. aug 2011

@ellenie presne tak, ked sa rozkojis, toho zadneho bude viac a potecie rychlejsie... aspon u mna to tak bolo... a nebude uz len kvapkat, ale striekat.

ellenie
4. aug 2011

@petah82 ale ja praveže nekojím, lebo malá sa mi prisaje iba na chvilku a potom jojčí. Preto odsavám. a chcela som vediet, ako sa dostanem k tomu zadnemu mliecku 🙂

petah82
4. aug 2011

@ellenie sak tak som to myslela, aj ja som IBA odsavala pol roka. akoze ked sa zvysi tvorba mlieka. no inak ako odsavanim sa k nemu nedostanes... mlieko sa tvori take, ake prave dieta potrebuje. ja som mala od 3m toho vodnateho malicko a potom bieleho, zadneho aj 150ml... len odsavaj, kazde 3h a ono sa to rozbehne, neboj, bud rada, ze ho nemas nadbytok, to su trampoty, odsajes pekne, ako bude mala rast aj mlieka bude viac, telo to reguluje, aj zlozenie mlieka sa rastom dietata meni. tak nevzdavaj.

aurelkan
4. aug 2011

@ellenie aj ja iba odsavam od zaciatku, najskor to bolo iba po 60 ml, rieducke mlieko, potom stale viac a teraz 3,5 dl na jedno odsavanie, huste biele mlieko, na tom co je v chladnicke vidiet na vrchu hrubu vrstvu smotany 🙂 odsavam 4x denne, mrazak uz je plny a rozmyslam ze to zacnem brzdit keby sa nebojim ze stratim uplne....

priadka
5. aug 2011

@janula18 na Medela odsavacky sa daju kupit vacsie nastavce (tie lieviky), dokaze to aj pekne zvysit mnozstvo odsateho mliecka. Lenze ich budes musiet objednat zo zahranicia, na SK som zhanala, no nepochodila. Ak mas Aventku, neviem, ci aj oni maju viacere velkosti nastavcov...

priadka
5. aug 2011

@aurelkan porozmyslaj prosim o darovani do laktaria, deticky sa potesia, potrebuju materske mlieko 😉 V BA na Kramaroch napr. staci, ked odsajes tak 200ml denne navyse. Neviem odkial si, organizuju aj zvoz MM sanitkami...

mirm
28. aug 2011

ahojte baby, mala mi nepriberala tak sme museli zacat prikrmovat, a tym padom mi aj nemej taha a stracam mlieko. Zacla som si odsavat po kojeni a za den si odsajem cca 200ml plus este musim prikrmovat. Chcela by som zvysit tvorbu mliecka. Neviete mi poradit co mam robit a asi ako dlho trva kym telo zacne produkovat viac mliecka???
Dakujeeem za kazdu radu

mirm
28. aug 2011

@priadka ahoj nevies ako sa vola na medelu ten nadstavec??

nikam
29. aug 2011

@mirm Ahoj, ako tu uz bolo pisane, homeopatika Ricinus Communis 5ch, senovka grecka s benediktom lekarskym, vela tekutin. Cim prikrmujes?

mirm
29. aug 2011

@nikam okrem homoepatik beriem vsetko. prikrmujem nutrilonom confort-nastastie nam ho lekar predpiasuje takze je to vcelku v pohode.

mirm
29. aug 2011

@mirm zabudla som dakujem 🙂

lucinka144
8. sep 2011

...ahojte.. chcela by som povzbudit mamicky, co sa trapia koli odsavaniu-kojeniu. mam 3 tyzdnove babetko. tiez som si myslela ze budeme odsavat, ten nas valibučko nechcel tahat.namordovali sme sa.. ale dnes mozem povedat ze sa trpezlivost a prikladanie OPLATILO a pekne kojime. Drobec sa narodil 4570g--55 cm-- 🙂) a z maminho mliecka ma dnes v 3 tyzdnoch 5120g. 😀 pribera..papa...a uz nepapame z flasky..ani nedokrmujeme. som stastna ako blcha.. a drzim kazdej mamicke palceky s vela zdravicka pre drobcekov. ♥

sorentiny
8. sep 2011

ahojte, moja dcerka ma uz 8 mesiacov a asi v 2 mesiaci sa rozhodla strajkovat...absobutne nechcela prsnik ani vidiet..z nicoho nic...mna to velmi trapilo lebo viem ze moje mlieko je pre nu to najlepsie tak som zacala odsstrekovat kazde 3 hodinky a z tej flasky to vypila. v noci sa mi zo zaciatku este prisala a najedla sa, za par tyzdnov mi odmietala prsnik aj v noci tak sme sa trapili s odstrekovanim...chvalabohu som mala dost mlieka a odstrekovanie mi islo lahko. Teraz mi zacala odmietat aj tu flasu, Uz papa aj ine veci a moje mlieko uz zje ledvaj 1-krat do dna a aj to jej z neho musim urobit kasicku...(aj tu mi niekedy nezje) Bolo to narocne ale keby to pila aj doteraz tak odstrekujem a je mi jedno ze je to navyse robota ale neukratila by osm svoju dceru o tolko vitaminov. tERAz uz neodstrekujem tak casto ale snazim sa aby osm mliecko nestratila, keby si to nahodou moja dcera rozmyslala :D

majamat
8. sep 2011

@lucinka144 super, gratulujem k babatku. my uz odsavame dlho, tak mala uz z prsnika nevie pit. uz to nejak dobojujeme.
@sorentiny to je skoda, ale co narobis, ked nechce. moja ma nastastie mliecko stale rada a kludne by nim nahradila aj prikrm. inak zlozenie mlieka sa meni po 6m. mozno jej nechuti. aj do laktarii beru len do tych 6m. ak spapa, skus davat aj jogurtiky, pripadne sa porad s Dr. mala potrebuje este vela mlieka koli vapniku. asi to nie je dobra alternativa, ale mozno umele by vypila. nie je to sice materske, ale obsahuje vacsinu latok, ktore dieta potrebuje.

lucinka144
9. sep 2011

@majamat no je to boj s tym mlieckom veru. ale co neurobime pre nase slniecka. 🙂 Dufam ze sa za "par" mesiacov nad tymto uz len pousmejem,,ako sme to pekne zvladli , teraz je to trosku narocne. Ale to bude asi vzdy nieco, s cim sa budeme pasovat. 🙂 Hlavne nech su zdravucke..... ♥

dai
9. sep 2011

ahojte,
tiez sa chceme pochvalit🙂 musela som odsavat kedze malinky nebol po porode pri mne. Kvoli adaptacnym problemom aj po prepusteni z nemocnice mal problemy sa napapat z prsa...
Kedze mlieka mam tak akurat, viackrat som si myslela ze sme uz skoncili a zacneme prikrmovat - nejak sme tak tak prezili krizy ... ked sa mi nepodarilo odsat dost, tak som zacala maleho prikladat - stale castejsie a castejsie... Postupne sme presli na nocne kojenie a teraz sa uz tyzden krmime len kojenim🙂 Hlavne v noci je to milionkrat pohodlnejsie ako odsavanie...
verim ze nam to kojenie vydrzi co najdlhsie a budeme pekne priberat😉

petuska14
10. sep 2011

@veronika81
Ahojko chcem sa opytat, ked si mimo domu, to je môj prípad, ešte som nebola ale onedlho mi zacne skola tiež dialkovo...malý ma 3,5 mesiaca, a výlučne ho kojím, no neodmietne ani Nutrilon z flašky, ako si to zariadiť aby som pošas tých 3-4 dní neprišla o mlieko?bude stačiť odsávať ??mliečka mám tak akúrat..kolko treba

majamat
10. sep 2011

@petuska14 staci odsavat. si nadstavena na potrebu tvojho maleho. tvori sa ti presne tolko mlieka, kolko on potrebuje a aj preto musis odsavat priblizne tolko mlieka. ak si nikdy neodsavala, tak si to odskusaj, lebo nie kazdej to vyhovuje. niektore maminy preferuju rucne odsavanie, ine pomocou odsavacky. odsavaj tolko mlieka, kolko ti pojde. myslim, ze nemusis uplne do prazdna poodsavat, lebo by sa ti tym mohla zvysovat tvorba. ja odsavam uz viac ako 7m. a da sa tym regulovat tvorba. drzim palce a snad som ti pomohla. inak keby si potrebovala, na nete najdes aj techn iku rucneho odsavania.

priadka
12. sep 2011

@mirm prepac, neviem teraz aky nastavec myslis - asi reagujes na nejaky moj strasi koment o roznych velkostiach nastavcov?
Medela vyraba zakladny nastavec (PersonalFit Breastshield) v 5 velkostiach s priemerom od 21 do 36 mm:
http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/produ...

Tu je vysvetlenie o velkostiach nastavcov, english:
http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/good-...

Okrem PersonalFit Breastshield vyrabaju aj ine vylepsene typy, ale tie nie su v roznych velkostiach 😒