Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

evikg__2
10. jan 2010

tu je aj postup, i ked ja mam trochu inak tie prsty polozene. ale co clovek to technika 😀 http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...

petka035
10. jan 2010

no som to kukala 😕 ale by som to potrebovala ukázať asi 🙂 ja ked si stlačím prsník,tak mi idú len kvapky a tie mi stekajú po prsníku, čiže neviem ako by som ich nasmerovala do pohárika, ale poobede vyskúšam, lebo už uvažujeme prejsť na um,aj ked je to škoda ked mlieka mám dosť,ale hodinu odsávať sa mi nechce pravdu povediac. v pohode nech si malá chvílku poplače ale tak hodinu asi nie... 😒

petka035
10. jan 2010

evi a to ty dávaš malej hned čerstvé mliečko?to vždy ked je hladná a začne plakať tak ideš najprv odsať?lebo ja ked odsajem tak dám mlieko do chladničky,do pohára kde mám napísaný čas a dátum a postupne to odtial beriem

evikg__2
10. jan 2010

tu je to tiez dobre aj popisane aj nakreslene: http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/odstrieka...
Ked to mliecko steka, tak ten poharik natesno pritlac na prsnik.
no, prave ked to robis dobre tak mliecko strieka, dokonca z niekolkych miest v bradavke (u mna 4-7 prudov) a vtedy nie je takze ten prud nasmerovat. I ked niekedy strekne aj vedla 😀 . Ked zacinam, tak chvilku nejde nic, potom zacnem citit to brnenie a prsniky sa zdaju byt este plnsie a zrazu zacnu tiect prudiky mliecka.
Tebe to aj z tej odsavacky ide po kvapkach?, tiez by to malo striekat.
Zaklad je pravidelne stlacat. Je to podobne ako ked vidis, ze sa doji napr. krava, akurat nesmies tahat. Len pravidelne stlacas, prsnik mas akoby v ruke (poloha, ako keby si ho chcela potazkat). Tazko sa mi to takto vysvetluje 😀 Ale akonahle na to prides, tak to pojde jednoducho.

evikg__2
10. jan 2010

nie, nedavam hned cerstve. Robim to ako ty. Vzdy mam tak 700 ml naskok. Dam do chladnicky a podla datumu minam. Keby som zacala odsavat, ked zacne plakat, ze chce jest asi by som nic neodsala, co by som bola taka nervozna a vystresovana. 🙂

petka035
10. jan 2010

jasné popísať je to ťažké 😉 odsávačku mám medelu harmony,tak ta je dvojfazova,najprv teda idú kvapky ale také velke a potom už strieka mliečko, len niekedy sa zastaví a stlačam naprazdno aj 10min kym sa spusti. a ešte k tomu odstriekavaniu, to pár minut jeden,potom druhý a zas ten prvý? by som sa bála že sa nedopracujem k tomu zadnému mlieku,ja odsajem prvý a až potom druhý, lebo ked odsajem pár minut z toho prvého a pojdem k tomu druhému, nespraví sa mi v tom prvom zas to predné?dúfam že je to pochopitelné 😅 a kolko na jeden krát odstriekaš a ako často?

evikg__2
10. jan 2010

petka, no citala som tie navody a pravdupovediac mne to fungovalo inak a ked si tak spominam podla tych navodov co som nasla mi to nikdy neslo. Takze moj postup:

uchopis prsnik akoby si ho chcela potazkakat, ale palec budes mat hore (1-3 cm nad dvorcom). Pravidelne zacni prsnik stlacat (palec voci vsetkym styrom prstom). Postupne presuvaj polohu prstov tak, aby si prsnik vyprazdnila rovnomerne. Najskor zacni s jednym prsnikom. Ked sa ti prud mliecka zastavi pripadne spomaly, tak zacni s druhym. Ked aj tam zoslabne, tak sa vrat zase na ten druhy. Mne osobne to ide tak, ze cca 10-15 minut jeden, potom 10-15 min druhy a potom max 5 minut prvy a 5 min. druhy. Nestriedam to tak casto ako oni pisu. Ohladom toho predneho a zadneho mliecka sa netrap. Prud sa ti spomali az vtedy, ked aj zadne pojde von. Tymto sa ale vobec nezatazuj.
No, ja teraz tvorbu mliecka znizujem, lebo mala tolko ani nevypije, ale ja odsavam cca. kazdych 10 hodin pricom z oboch prsnikov je to 260 ml. t.j. za 24 hodin zhruba 600 ml. Kym mala mala 6 mesiacov, tak som odsavala kazde 3 hodiny, aj v noci a vzdy som mala 160 ml z oboch t.j. 1200 ml za 24 hodin.

petka035
10. jan 2010

aha tak to ja mám 1200ml za den ked odsavam 4krat,ale nechcem to upraviť,lebo čím je väčšia tým viac pije. tak to ti aj dosť dlho trvá. a skúšala si aj odsávačku?Inak ja ked odsavam odsávačkou,tak jednou rukou si musím stláčať prsník,kadejako presúvať ruku, proste celý ho musím prehmatať a stláčať,len ta stimulácia lievikom odsávačky by nestačila,čiže to robím sčasti ručne,ked tak nad tým uvažujem.Na jednom prsníku mám už hore taku zrohovatenú kožu 😕 a dakujem za opísanie 😉

ivkaivka
10. jan 2010

petka a neskusala si piestovu odsavacku? Ja ju mam z Tesca, stoji nejakych 300 korun, to tahas ako pumpu, mne mlieko potom strieka ako dive. No k tomu, ze odsajes 1200 ml, vau, vau, vau. Davas aj do mrazu? Budes mat na neskor. Ja by som na Tvojom mieste skusila este tu piestovu odsavacku, no urcite by som to nevzdavala aspon do pol roka aj ked je to otrava. Ja tie osajem a dam do chladnicky, tam moze byt 24 hod. ak mam viac supnem do mrazu a v case krizy vyberam.

petka035
10. jan 2010

no v mrazničke mám dosť mliečka.ked už mám dve odsávačky doma,pakovu a elektricku a každý odporuča inu,tak to by sme asi skrachovali 😒 ja som práveže počula že tá piestová nie je dobrá.ale zas chvália avent elektricku a ja mám doma elektricku,nie avent teda ,ale nič mi nevytiahne ,a ked aj vytiahne tak to dlhšie trvá ,a bolia ma z nej bradavky a kopec iných negatív

evikg__2
10. jan 2010

petka, no ja som v nemocnici mala elektricku medelu, doma piestovu medelu (stala 16 Eur). ked som sa potom naucila odsavat rucne, tak som uz odsavacku vobec nepouzivala, lebo mi to bolo neprijemne, ten tlak na bradavku. co sa pamatam, ked sa laktacia rozbehla, tak to vzdy trvalo rovnako dlho, nezavisle na mnozstve odsateho mliecka. Totiz, ked je ho viac, tak aj rychlejsie tecie a tym padom odsajes vacsie mnosztvo za rovnaky cas. Ja som vzdy prestala odsavat v momente, ked mliecko prestalo striekat a uz iba kvapkalo. Mozno by som potom odsala este dalsich 30-40 ml, ale trvalo by mi to este dalsiu pol hodinku. Sranda totiz je, ze tie prsniky nie su nikdy uplne prazdne, takze teoreticky mozes odsavat donekonecna, vzdy bude nieco kvapkat.

sunea
10. jan 2010

petka, a spusta sa ti mliecko dobre? lebo ja ked som zacinala odsavat, tak som to spociatku skusila parkrat a vykaslala som sa na to - za pol hodinu driny 20 ml, mlieko kvapkalo do zbernej nadobnky po kvapkach, bradavky bolave, cervene, au... az po case som zistila, ze sa mi proste nespustalo mlieko (let-down reflex). Ked sa mi spustilo, mlieko pri odsavani viditelne striekalo, tak za tu polhodku som "nadojila" omnoho viac.

evikg__2
10. jan 2010

petka, ja si tiez myslim, ze to bude tym reflexom. Musis sa dostat do pohody, ziadny stres. Ja pri tom napriklad pozeram telku alebo si citam diskusie na koniku. Tak sa sustredim na nieco ine ako na odsavanie a ani sa nenazdam a flaska je plna. Inak, z ekonomickeho hladiska je pre teba stale vyhodnejsie skusit este nejaku inu odsavacku nez zacat davat UM. My sme dokrmovali UM prve 3 mesiace, Nutrilon HA, a za tyzden padla 1 plechovica, ktora myslim stala okolo 10 Eur. Tvoje mliecko je uplne zadarmo a je to ta najprirodzenejsia strava 🙂 . Samozrejme sa svet nezruti, aj ked budes davat UM, ale asi by to bola skoda, ked mas toho mliecka tolko.
Na tie odreniny - pred odsavanim si prsia nakremuj alebo namaz olivovym olejom z lekarne 😉

ivkaivka
10. jan 2010

no ja som s tou pumpovou velmi spokojna. Dnes rano som za 30 min.odsala 380ml.
Evikg, mne sa prsniky vyprazdnia uplne, mozem ich tahat, tlacit a nepojde uz uplne nic, no ked opat po 30min.vezmem odsavacku tak este odsajem nejakych 40ml-to ide prudom a tak sa to zastavi uplne.

petka035
10. jan 2010

Dakujem za pomoc baby 🙂 evi skušala som to ručné odstrekovanie, celkom to šlo, ale odsávačkou to ide rýchlejšie o niečo aj ked je to fakt šetrnejšie. No ja práveže v pohode som, žiadny stres nepocitujem a pri odsavani si čítam koníka aj telku sledujem.Ja som so svojou odsavačkou spokojna,len to ide pomaly,ale tak asi to bude tým reflexom,lenže slabý určite nebude zo stresu

evikg__2
10. jan 2010

petka, drzim palce. skoda, ze som ti nevedela lepsie poradit ☹

petka035
11. jan 2010

evi ale čoby, dakujem za rady 🙂 už tu hodinu odsávam a z jedné´ho mi nejak nechce isť aj ked tam to mlieko je 😝

ivkaivka
11. jan 2010

petka, neskusala si este teply obklad pred odsavanim? Nam to radili v porodnici, nahriat plienku bud na radiatore, alebo zehlickou a prilozit na prsia, vraj to uvolni mliekovody ci co. Napr. ja ked sa sprchujem, tak mliecko mi brutalne tecie. Tak najprv musim poriadne odsat, tak ist do sprchy a potom este po teplej sprche opat kopec odsajem. Vyskusaj

petka035
11. jan 2010

Ivi mne tiež tieklo ,stačilo dať podprsenku dole 🙂 a v sprchce sa vždy spustilo. Mne ide len o to,že to odsávanie mi dlho trvá, a nemám čas ísť s malou von a venovať sa jej.

reni25
11. jan 2010

Ahojte dievcata, aj ja patrim k vam, aj ja si odsavam svoje mliecko, ale uz som troska zufal 😒 a, lebo zo dna na de mam menej mliecka, este pred vcerom to bolo talych 180 azy 200ml a dnes iba 100ml z oboch prs...neviem co moze robit zlem pijem aj caj na podporu mliecka Hipp aj sa pravidelne stravujem.neviete mi poradit co by som este mohla skusi na podporu tvorby mliecka ☹ ????dakujem vam za rady...... 🙂

prettybaby
11. jan 2010

ahojte kocky, ja tiez odsavam .-) nemam ho az taky prebytok zial...
reni, mne dnes kamoska odporucila homeopatika Ricinus communis 5ch

ivkaivka
11. jan 2010

reni, mne ricinus zabral, rozbehol mi laktaciu poriadne a kazdy den vypijem aj 3 l vody a to neratam caj-pijem obycajny ciery a poriadne horuci, z casu na cas si dam aj feniklovy-vraj tiez je dobry na tvorbu mliecka.
peti a keby si si dala tu teplu plienku pocas odsavania a stale menila, nech je to vzdy v teple?

evikg__2
11. jan 2010

reni, zaklad je samozrejme vydatna strava a dostatok tekutin a psychicka pohoda 🙂 inak mne trochu pomohlo - caj od Leros a potom ricinus communis. Vyrazne a rychlo sa mi mliecko rozbehlo az po More Milk Plus. A este som si robila pravidelne masaz prsnikov.

evikg__2
11. jan 2010

reni, a ako casto odsavas? MInimalne je podla mna kazde 3 hodiny, ak chces aby sa ti mliecka tvorilo viac. Idealne kazde 2 hodiny. 😉

petka035
11. jan 2010

Ivi vyskúšam 😉 skúsim nahriať aj soluxom, či to urýchli,ked som mala naliate prsia po porode a hrče tak to pomáhalo a potom sme ho odložili

prettybaby
11. jan 2010

evikg co je to to More Milk Plus, to je caj, tabletky alebo? 🙂d

evikg__2
11. jan 2010

take bylinne kapsule. tazsie sa to zhana, ale ked to hodis do google, tak ti najde niekolko internetovych lekarni, kde sa to da dostat.

prettybaby
11. jan 2010

dakujem .-)

zuzu1980
12. jan 2010

reni, na stratu mlieka vacsinou velmi vplyva stres. vidim ze mas len 3-tyzdnove babo, to je take kriticke obdobie, niekedy staci menej spanku alebo viac placu a je po mlieku. mne sa to obcas stalo, ale nastastie som to vzdy "rozpumpovala".

deina
12. jan 2010

Petka, neskusala si si malu prikladat? Aj keby sa neprisala, aspon ti ocucka bradavky, mne to pomaha, potom to mlieko lepsie tecie a aj sa lahsie spusta.