Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

lucia_ma
20. apr 2015

A preco ste sa rozhodli odsavat a nie kojit? A mali ste stale dost mlieka-podarilo sa odsavanim aj zvysit tvorbu?

petka2110
30. aug 2015

Ahojte, ja tiež už pravdepodobne patrím do skupiny odsavačiek a obdivujem vsetky maminy, ktoré to tak dlho vydržali. Mám tri a pol mesačneho drobčeka ktorý mi odmieta prsníky. Po príchode z pôrodnice sme sa pekne kojili až do asi ôsmeho týždňa kedy sa začal.na prsku hnevať. Navyše nakoľko začali horúčavy nechala som si od druhých ,,poradit", že treba dávať aj čajik a samozrejme ako inak než fľašou. A vtedy sa to celé začalo. Malý veľmi rychlo pochopil, že fľašticka je pohodlnejšia a Prso už odmietal. Kojime sa len v noci keď spí, alebo zriedkavp cez deň, keď vystihnem moment než sa zobudí. Keď je však hore nedostanem do neho prsník . Musímteda Odsavaa cez fľašu. Bola tu aj laktač na, ale nič sa nevyriešilo. Skúsila som vsetky iné spôsoby krmenia, ale pri každom sa len hneval a spapal len minimum. Neviem sa w tým nejak vyrovnať a stále skúšam príkladat .Neviem či sa mi to ešte niekedy podarí.... Mliečka mám dosť.

extrate
30. aug 2015

@petka2110 ak máš dosť mlieka tak si naodsávaj dopredu do chladničky aj zamraziť môžeš. S čím sa nevieš vyrovnať? Ja nevidím v tom nijakú tragédiu, mne odsávanie a krmenie z flaše zjednodušilo život. Akurát s tým rozdielom že ja som mala mlieka od začiatku málo a bábätko sa narodilo bez sacieho reflexu takže som to potiahla len do 5 mesiacov a potom už nebolo nič.
Či sa dá u teba rozbehnúť ešte kojenie neviem, ja by som to teda nesilila. Však ty vieš či je to pre teba tak strašne dôležité...

lucia_ma
30. aug 2015

@petka2110 ja si myslim ze sa to este da.. ale je to ne tebe ci to xces za kazdu cenu.. nie kazde babo ked xyti flasu odmietne prso.. ja by som skusila suplementor ja tak fungujem lebo musim aj prikrmovat.
Inak teda jedine ho asi donutis tak ze mu uz flasu nedas.. moze to byt par dni stresu ale ked bude hladny zoberie ti aj prso.. ale tiez si myslim ze to nie je koniec sveta hlavne ze mas mlieko to bud rada 🙂

petruldo
30. aug 2015

@lucia_ma ja som sa nerozhodla, to krpatý, z prsníka vytiahol málo, lebo spal a neťahal, potom bol hladný a budil sa = málo spal a z toho všetkého bol nervný, tak som to poriešila odsávaním.

luba41
30. aug 2015

@petka2110 možno nebol žiaden problem, tak ako zhodnotila laktačná, len si "spanikárila", prestala si veriť sama sebe..a čiahla si po flaši..možno to bolo https://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatk...
alebo si aj sama hladala príčinu? trebalo len vydržať, prispôsobiť sa dieťaťu a štrajk / ak bol / by ste zvládli..aj teraz by sa dal, len musíš chcieť a zprieť sa..ani jedna nemá bezproblémové dojčenie, každá si niečím prejde ale záleží, ako sa k tomu postaví..takže pozri si protokol o štrajku http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy...
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmie...
prestan používať flašu a ponúkaj ked zaspáva, ked spí, ked je ochotný sa v polospánku prisať..tak si udržíš tvorbu MM a jedného dna sa prisaje aj za bdelého stavu ..odsávanie je velký zaberák času, to vydrží len máloktorá dlhšie ako pár mesiacov a hlavne neodsaješ tolko ako dieťa a postupne Ti bude klesať tvroba MM..

lucia_ma
30. aug 2015

@petruldo hej ja xapem nehovorila som ze si sa rozhodla. Ja som mala tiez problemi s kojenim a dodnes este cievkujem ale kojim. Podla mojej skusenosti je najlepsia rada to ze zavri sa doma s malym necitaj si vsetko mozne aj nemozne a bud skusaj stale prikladat a v noci vela kojit alb sprav to aby ste boli obaja spokojni. Ja napriklad uz po tom vsetkom nezastavam nazor ako laktacne ze kojit treba za kazdu cenu a divat sa aj na to ako dietatko place lebo nexce pit alb nema co.. podla mna je naj aby ste boli obaja spokojni a to si musis spravit podla seba a nikoho ineho. Mne pomohla cievka ak mozes skus. A este jedna vec nie vzdy rady co su na manile platia na kazde babo a matku to je tiez dobre vediet dopredu. Drzte sa 🙂

petruldo
30. aug 2015

@lucia_ma so starším /3r a 4m/ už kojenie neriešim.
mladšia /19 m/ sa kojila a ešte kojí úplne ukážkovo, vytiahla čo potrebovala, nerobila "fóry" ako starší, nemala som s ňou žiadne ťažkosti, až na občasné uhryznutie a nočné dudlovanie. som rada že kojenie pri nej bolo bezproblémové.

petka2110
30. aug 2015

@luba41 nemyslím si, že je to take jednoduche... Skúsila som nedať fľašu, ale ten srdcervuci plač od hladu, keď ani po šiestich hodinách nevzal Prso a bol hladný sa proste nedal vydržať. Vyskúšala som teda dávaťl mliečko lyžičkou, z čoho sa mi vždy povracal. Cievkou po prste vypil tak max. 60 ml a viac nechcel a cievka na prsniku sa nekonala, nakoľko sa nechcel prisat.

petka2110
30. aug 2015

@extrate neviem sa vyrovnať s tým, že už nebudem dojcit. Vždy som bola presvedčena, že vydržím čo najdlhšie a takáto varianta mi ani na um neprišla. Pre mňa to nebolo len krmenie,. Zboznovsla som keď mi zaspal na prsniku a vidieť ho aký je spokojný.

luba41
30. aug 2015

@petka2110 my sme prekonali3 týždnový štrajk /nie kvôli flaši/..to že Tvoj vypil po prste je dobré znamenie..raz vypije 60, inokedy 120ml..je dôležité aby dostatočne cikal a kakal.. a je dôležité, aby zabudol na flašu..prsník a flaša paralelne nefungujú..dieťa na 99% vždy skôr či neskor potom uprednostní tok z flaše.. takže nevzdávaj, skúšaj ale nenúť....ja som nerobila nič-ani nezvyšovala tvorbu MM, ani neriešila, nestresovala..proste som sa prisposobila dieťaťu a dojčila ked zaspávala, ked spala a tak som si udržala tvorbu MM .. spolu spať, spolu sa mojkať, spolu túliť, kúpať sa..nevzdávaj,zabojuj, netresuj, nesleduj..garantujem, že na 99% sa do pár dní chytí.. 😉

petka2110
30. aug 2015

@luba41 Skúšala som to, ale vydržala som nedať mu fľašu 3 dní a vôbec sa nechytal...☹

luba41
30. aug 2015

@petka2110 ale to je krátko..to môže byť 10, 20 dní alebo pár týždnov..ak sa chytí v noci, v polospánku, pije po prste to je polovica úspechu..takže stále píšem-nevzdávať..

lucia_ma
30. aug 2015

@petka2110 a suplementor si tiez skusala namiesto flase?

sardinka333
30. aug 2015

@petka2110 a ty si myslíš ze nedojčené deti zaspavaju niekde odhodené v kute a matky si ich nevšímaju či ako? Myslíš ze nezaspávaju v náručí a nie su spokojné?? Lebo toto čo ty prežívaš, že vysledok laktačnej propagandy, ktorá udrela na tvoju psychiku. Neverím že z čajiku vo flaši sa prestal kojit - potom si mu teda tak musela davat mlieko, ak si mu flašou davala mlieko tak potom jasne že zvolil cestu menšieho odporu, ak sa na prsnikoch jedoval zrejme bol slaby tok mlieka ale tažko povedať na to su poradkyne a tu si si hned mala zavolať a nie čakať. To ti samozrejme nevyčitam len konštatujem ako matka 3 deti...
Ved si znovu zavolaj laktačnu, nejaku ochotnu čo ti aj obden pride skontrolovať, pomocť..alebo nejaku kamošku nemáš čo dojčí a to tiež moze pomoct, mne kamaratka ukazovala čo a ako ešte mi aj malu nakojila...
A to si ako 3 dni nedala dieťaťu najesť? Kedze na prsnik sa nechytal a flašu si mu nedala??? Akosi nechápem..

ivkakaa
30. aug 2015

Ahojte. Poradte mi prosim. Vidim ze tato tema je dost stara z 2009. Ale tak snad poradi niekto. Mala ma teraz 5 tyzdnov. Na zaciatku sme neboli spolu lebo som mala problemovy porod a mala isla do inkubtora do inej nemocnice. Takze som odsavala. Potom ajdoma som odsavala lebo kojenie ma velmi bolelo. Potom bola u nas laktacna poradkyna a liecli sme si soor. Skusala som malu prikladat ale nejde to a som zmierena s tym ze uz ani nepojde. Ale odsavam poctivo a mlieka mam dost.Takze UM nam nehrozi. Papame MM. Chcem ale radu od skusenych mamiciek co tiez museli odsavat. Ako casto a ako dlho si odsavat? Obe prsa naraz? Alebo na striedacku raz jedno a raz druhe ako pri kojeni. Slusam aj tak aj tak. Hladam si system lebo chcem krmit MM aspon do pol roka. Najpr som odsavala kazde3hod.obe prsa.potom som zacala kazde 4 obe. Ale mala som vela mlieka. Uz mam aj plnu mraznicku. Tak som to zmenila na kazde4 hod ale raz jedno prso raz druhe. Ibaze to znamena kazde prso raz za 8 hodin a to sa mi strasne nalievaju potom. Uz neviem vydrzat pri konci a preteka mi to cez saty aj cez vlozku do podprsenky. Tak idem teraz zmenit na kazde 6 hodin ale oba prsa naraz nech sa ajvyspim trocha.lebo tie co ste to zazili to poznate: odsat, nakrmit, umyt flasky, sterilizovat. Zaberie to dve hodky. Na hodku si v noci lahnete a zase do kolecka to iste. Velmi to vycerpava. Ako ste to riesili vy? Myslim casove rozlstupy a ci oba naraz alebo len jedno. Dakujem.

luba41
30. aug 2015
ukulela
30. aug 2015

@ivkakaa podla mna si system musis najst sama, ako pri kojeni, niektore dojcia len z jedneho na striedacku, ine z oboch. ak mas mlieka vela, skus odsavat kazdych 6 hodin, ale urcite oba naraz. ak by si spozorovala, ze s mliekom nestihas, tak budes odsavat castejsie. kamoska odsavala pol roka, vzdy oba naraz a tusim 4 krat denne vravela, takze kazdych 6 hodin. ja som odsavala len v noci, lebo maly spaval aj 10 hodin a potom cez den jedol aj kazde 2 . tak som ich mala rano plne ako balony. vzdy som odsala oba a doprazdna, ak to slo. polhodku mi to urcite trvalo, ale tolko mi trvalo aj jedno kojenie (minnalne)

petka2110
31. aug 2015

@sardinka333 samozrejme že dala! Papal cievkou po proste a bez fľaše. A poradkynu som riešila včas, ale čo ti pomôže keď s chcela pozrieť prisatie a drobec sa nechcel chytiť. Tak skonštatovala len že skúšať príkladat a krmit inak než fľašou. Taká múdra som aj ja...

petka2110
31. aug 2015

@lucia_ma nie, na ten potrebujem aby sa prisal...a to on akosi odmieta.

lucia_ma
31. aug 2015

@petka2110 ja som zacala s klobuckmi a mala nevedela ani bradavku xytit ale vdaka cievke sa asi za den xytila. Bol to den placu asi obox ale odvtedy kojim.. podla mna to stoji za skusku lebo on ked mu potecie sa sa xyti si myslim. Ale nic sa nestane ani ked budes len odsavat hlavne nex ste spokojni!

sardinka333
31. aug 2015

@ivkakaa synovi som odsavala mlieko cca 4 mesiace - to aj sama budeš citiť kedy je prsnik plný, kedy treba...čiže odsala som (ale z toho odsatého som mala napr. 100ml) a potom tak o 2 -3 hodky znova a tak dokolečka. Odsavala som obe prsia naraz a do ,,mäkka,,. To prso čo máš velmi naliate odsaj len do ulavy - nie cele. Tu laktacu mas teraz taku ,,silnu,, ale to časom polavi a nebudeš sa tak nalievať, lebo to nie je klasické ,,kojenie,, ale je to individuálne.
Čo sa týka noci - mlieko som prihriala v teplej vode a davala, flašu som nesterilizovala a nerobím to ani teraz pri dcere, za každým krmením to netreba robiť, moja skusenosť ako matky 3 detí - flašu umyjem pod vodou a ,,zalejem,, v hrnci vrelou vodou z kanvice alebo len preplachnem vrelou vodou. V noci som odsavala každý prsník 5 minut len aby sa ,,stimulovali,, aby neprestala tvorba po krmeni maleho - 2, 3 razy...ako kedy.
Ja som sa v noci ešte snažila prikladať, tak radili laktačné lebo že dieťa vtedy je rozospaté a skor ho oklameš...ale u nás nula bodov. Skušala som aj suplementor, tu cievku na prse ale trápenie to bolo, takto som proste fungovať nechcela. Pri jednom dieťati sa toto cele da robiť - nemate na starosti nič ine, už potom pri ostatných som tieto ,,psie kusy,, nerobila. Kolko sa kojilo, tolko sa kojilo...nebol čas pri starostlivosti o domacnost a deti toto riešiť. Nevedela som si predstaviť ako chodit s detmi von a toto ,,vonku,, riešiť. Už sa mi to naozaj nechcelo komplikovať.
Vyhoda bola že som videla tolko super filmov čo davaju len neskoro v noci 🙂 🙂 🙂

sardinka333
31. aug 2015

@petka2110 a terz ho krmiš cievkou? či flašou?
Pozri - ak už krmiš flašou tak cesta späť je asi len cez vyrevavanie, čo ine može hladne dieťa robiť? Len plakať..

extrate
31. aug 2015

@petka2110 mne este poradila laktacna ze treba nosit casto, priviazat satkou na hole telo najlepsie, spat spolu atd. neviem ci si uz skusala, ja som to robila len v ramci moznosti. v posteli uz bola s nami druha dcera takze babatko sa nezmestilo...a v satke bola rada, ci to pomohlo neviem ale podarilo sa mi kojit obcas hlavne nadranom ked sa nahodou zobudila. tak vela stastia prajem, ak mas iba jedno babatko tak sa to da 🙂

petka2110
31. aug 2015

@extrate kúpila som si nosič, ale v tom sa mu nepáči ☹ ...a čo sa týka spania, spinkáme spolu od narodenia. Ale ďakujem za rady, si milá 🙂.

petka2110
31. aug 2015

@sardinka333 veď práve to nedokážem, vždy si poviem, že asi radšej fľaša a kľudne dieťa, ako vynervovane. A to je asi môj hlavny problém ktorý neviem prekonať ☹...

luba41
31. aug 2015

@petka2110 zvykne si aj na nosič, nereba sa vzdať...možno tá šatka by bola lepšia...len sa treba pri tom pohybovať, rozptylovať..

petka2110
1. sep 2015

@luba41 aj keď pri tom doslova vrieska?

lucia_ma
1. sep 2015

@petka2110 mne pomohlo dost aj skinovanie kojenie na holo.. a nasa sa tiez nerada nosila ale zvykla si ked sme v tom zacali xodit von. Podla mna naj je nocne kojenie.. dieta sa aj napije aj sa ti zvysi tvorba a cez den si aj ja myslim ze zaklad je spokojne dieta ked budes mat ty nervy mozes robit co xces mlieko nepojde nex ti budu radit co xcu. Mlieko je hlavne o psychike! Ja mam kamosky co prikrmovali flasou a mlieko sa rozbehlo.. hlavne sa ty daj do kludi ked je dieta hladne vsetko je zle.

petka2110
1. sep 2015

@lucia_ma viem, že máš pravdu a konečne niekto kto to chápe asi rovnako ako ja. Veľmi túžim opäť kojiť, ale asi nie za cenu hladneho drobceka. Dojcenie je úžasne, ale spokojný a kľudny malý je viac. Zatiaľ si budem užívat tie nočné kojenia a dúfať, že sa možno raz chytí aj cez deň...