Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

bibianka
30. apr 2013

@ladybirdie Tak to neporadím, tak dlho som nikdy z domu nebola, aby som nemala kedy odsávať. Musela som sa vrátiť do práce, keď mali 16 mesiacov, tak to už som odsávala len ráno, keď som sa vrátila a večer a do 2 mesiacov bolo po mlieku, takže decká som komplet odstavila, keď mali rok a pol. S odsatým mliekom problém nie je, treba dať do chladničky a tuším do 24 hod. spotrebovať. Ak by si si našla čas v aute a mali chladničku do auta, šlo by to takto vyriešiť.

molka
30. apr 2013

@daryba neboleli ťa bradavky z elektrickej odsávačky? Ja mám ručnú Medelu, ale odsávanie trvá strašne dlho, neviem dokedy takto vydržím.

norcima
30. apr 2013

@ladybirdie ja som vzala odsavacku so sebou a odsala ako pises v aute 🙂

bibianka
30. apr 2013

Ja som mala elektrickú aj ručnú Aventku a ručná bola o dosť lepšia, bol silnejší potlak, takže viac mlieka za menej času.

daryba
1. máj 2013

@molka ahoj, na rucnu som nesla, lebo pred kupou elektrickej som mala moznost ju vyskusat a nepacil sa mi pomer vykon / cas / mnozstvo odsateho mliecka, preto som si hned kupila elektricku. Bradavky su rucnou tiez viac namahane. Aspon mne okamzite popraskali bradavky do krvava. Preto som tiez po tejto skusenosti isla do elektrickej, ktoru som tiez mala moznost vyskusat. Totiz na elektrickej si mozes nastavit silu odsavania a tak minimalizovat namahanie bradaviek, na uroven, aby Ti to bolo pohodlne. Ja som zacala na najslabsej urovni a potom sa mi bradavky pomaly navykli, tak ze ku koncu som uz odsavala na silnejsej urovni, alebo max., ked som potrebovala rychlo odsat. Molka urcite si kup elektricku a mechanicku predaj. Jednoducho Ti nevyhovuje. Kazda sme ina a poznam aj mamicku, ktora na mechanicku neda dopustit. Jednoducho jej vyhovuje a nepraskaju jej bradavky.
Inac na popraskane bradavky je dobra Weleda Calendula. Ja som potom robila po rade jednej pani sestricky z nemocnice aj tak, ze som si bradavky po kojeni len oplachovala vodou a potom potierala svojim materskym mliekom a doma chodila hore bez 🙂, kym sa mi bradavky nezahojili.
Dufam, ze Ti to pomoze.

daryba
1. máj 2013

@valika_val Ahoj, pokial nebudes prikrmovat umelym mliekom, tak nemusis davat caj, alebo vodu, lebo tym zbytocne dieta dokrmujes a ono potom nebude chciet mliecko. Z mliecka ma aj pitie aj jedenie a na to sa stale zabuda. Samozrejme to neplati cez leto, ked je horuco, vtedy treba doplnit tekutiny koli pitnemu rezimu, lebo sa babo poti. Doplnovat tekutiny treba, len pokial prikrmujes este niecim k materskemu mliecku. Totiz umele mliecko je tazsie stravitelne a zaludok potrebuje viac energie na spracovanie, co sa rovna zvysenej namahe a spotrebe tekutin pri traveni. Dalej ku skladovaniu a podavaniu mliecka: skladovanie v chladnicke nie viac ako 24 hodin, v mraznicke nie viac ako 3 mesiace, ohrievanie vo vodnom kupeli, mnozstvo pri materskom mliecku je podla potreby dietata, t.j. kym si ziada pit, tak mu treba dat. Presne urcene mnozstva mas, len pri umelych mlieckach a prikrmoch, ktore su limitovane, koli ako som uz vyssie uviedla traviacim moznostiam dietatka. Samozrejme kazde babo je ine, ale to zistis, len tym ze budes skusat.
Umele mliecko mozes zarabat, len do prevarenej vody. Aby si mala teplotu 37, tak si so sebou nos 2 flasky, jednu s vrelou vodou a jednu s prevarenou studenou vodou. Spravnu teplotu urcis tak, ze si nakvapkas zarobene mlecko na jazyk, pokial necitis rozdiel teplot, tak je to ok a babo moze pit. Totiz kvapkanim na zapastie atd. je zistovanie teploty velmi nepresne.
Zvysenie laktacie:
- zacni pit caje pre podporu tvorby mlieka a striktne dodrzuj pitny rezim. Dobre caje su od Hipp a Legros,
- snaz sa zvysit pocet dojceni, hl. v noci, v noci je najvacsia produkcia laktacneho hormonu,
- zvys prijem jedla a prijem mlieka, samozrejme pokial nie si alegicka na mlieko,
- a hlavne sa upokoj, takuto mliecnu krizu som mala aj ja a je to normalne, neboj sa je to len prechodne obdobie, teba si len babo nadalej prikladat a aj ked cucne len trosku, tak to staci a pomaly bude cucat viac a viac,
- neboj sa babo prikrmovat, viem ze gastroenterologovia s tym nesuhlasia, ale fakt sa babu tym neublizi, ked si pomozes a prikrmis aj umelym, ja som prikrmovala Nutrilonom, pretoze je najpodobnejsi materskemu mlieku, aj vonou aj chutou, aj zlozenim.
Co sa tyka odsavania, tak si urcite kup elektricku, pokial mas citlive bradavky, pokial nie tak by Ti mohla vyhovovat aj mechanicka. Ja osobne mam velmi citlive bradavky, ktore hned praskaju, tak nedam dopustit na elektricku odsavacku od MEDELY.
Hadam Ti to pomoze, prajem vsetko dobre a hlavne sa drzte, toto obdobie prejde a zas budes kojit 🙂.

valika_val
2. máj 2013

@daryba dakujem, tuto teoriu dokonale ovladam. a prax asi musi pris sama, treningom. a velmi pekne dakujem za povzbudive slova! 😵 😵 😵
znova sa kojime, ale mliecka je zalostne malo. skusala som po kojeni este odsat (ked som mala pocit, ze nevypila vsetko), ale uz islo len par kvapiek, odhadom mozno 5ml. tak som sa na to vyprdla, lebo sak komu sa chce kvoli takemu mnozstvu odsavacku furt umyvat a sterilizovat?
takze uz asi nepatrim do vasej temy, ale keby sa mi tvorba nejako zvysila, alebo keby som citila, ze mam plne prsia, odsavala by som ako drak. beriem 4x4 costi, to je max. davka, viac uz sa neopovazim si dat. bylinky si nedavam, lebo v porovnani s tabletkami su slabucke.

mam uz len otazku, ale to sa tyka UM, tak neviem, ci mi budete vediet poradit -
mozem zarobit UM do vody izbovej teploty? resp. ked budeme vonku a mlada sa neprisaje, mozem jej spravit mliecko len tak do vody? ci naozaj musim nosit celu vybavu (dve flase s vodou, jedna horuca a jedna studena) a mixovat to kvoli 60ml? (viac mi nevypije)
odsate mliecko nebudem nosit pre istotu, lebo to je drahy spas.
no a napr. vecer, ked jej UM spravim, ale ona nedopije, mozem jej ho dat o hodinu? ci musi stat v chladnicke a znova ho zohrejem? lebo vecer to vyzera tak, ze sa kojime a ona tak trosku zaspinka na prsniku. prelozim ju k sebe do postele, zaspavame spolu a asi o hodinu sa znova zobudi a este chce papat. ale ja o hodku nemam nic, resp. tak malo kvapiek, ze sa mi mliecko nespusti ani keby som sa po... takze jej rovno davam UM, ktore hltavo vypije (60ml) a potom ju prekladam do postielky. takze sa mi jedna o tu hodinu, ci moze UM postat a pockat, kym nebude mlada pytat.

(ak by sme naaaahodou skoncili plne na UM, tak to sa ako robi? presne kazde tri hodiny dostava dieta flasku, alebo sa mam riadit placom? ci ako? lebo zarobit mlieko a zistit, ze este nechce, vyliat ho a o hodinu zarobit znova... to sa asi tak nerobi. ci? a ako mam vediet, ci chce vodu, alebo mliecko?)

molka
2. máj 2013

@valika_val každý má asi iný názor, ale ja ti napíšem za seba, aké sú moje skúsenosti. Musím si odsávať, pretože moja malá odmieta ťahať zadné mlieko, začne vrieskať až celá očervenie a musím ju dokŕmiť umelým. Lenže posledné dni začala malá úplne odmietať prsník, len ho zacíti a už je zle. Možno je to tým, že som dostala menzes, vraj sa vtedy môže zmeniť chuť mlieka. UM si niekedy zarobím aj dopredu a dám do chladničky, aby som ho mohla v prípade potreby len rýchlo zohriať a ponúknuť. Moja má rada teplejšie mlieko, ale ak ti dieťa dokáže vypiť mlieko izbovej teploty, tak by som jej ho výnimočne dala, podľa mňa sa nemôže nič stať. Dôležité je, že máš prevarenú vodu. Keď mi dieťa nevypije dávku UM, dám do chladničky a kľudne znova zohrejem, UM by malo vydržať pri izbovej teplote kľudne 1-2 hodiny. Každé dieťa má iný apetít, ale u nás približne funguje ten 3-hodinový interval kŕmenia. To vidím podľa toho, či je nepokojná. Ale aj keď vypije odsaté materské alebo len UM, zvyčajne ju to zasýti rovnako. Možno nepostupujem presne podľa odporúčaní, že každá nedopitá dávka UM sa má vyliať, ale rovnako som kŕmila aj staršiu dcéru a nikdy im nič nebolo, nikdy mi deti nevracali ani ich neprehnalo, nikdy sme nemali problémy s bruškom, takže ja im v pohode dávam nedopitú dávku znova.

bubutko
2. máj 2013

@valika_val ahoj ja nosim presne takto dve flase, v termoske vriacu a flasku Lucky - tu netreba prevarat. a k tomu este pixlu s nutrilonom (tu velku) a v pohode sa to da. Lebo mne v nemocnici povedali ze zarobene mlieko nevypite sa ma bud spotrebovat do 30 minut od zarobenia, alebo vyliat. Tak to pre istotu dodrziavam. V inej teme jedna holka spominala ze si dala nevypite UM lebo jej bolo luto to vyliat, a dostala take krce ze presedela na zachode peknu chvilku. Takze na toto si ja davam pozor. Ale ked si zarobis taku teplu vodu do termosky a nejdes niekam na moc dlho tak v pohode ti asi staci len to zobrat. Do flasticky si nasypes len prasok a potom zalejes tou vodou. Ja som to tiez obcas tak spravila. Len potom pozor, tri odmerky ked zalievas vodou tak to dolej na 100ml nie na 90ml. On ten prasok nadnesie, tak je to pisane aj na tej pixli UM.

simca06022011
2. máj 2013

@valika_val ja som nosila iba jednu flasu s vodou, za chvilu to vychladlo ked som potrebovala a urobila jej mlieko. Ziadne dve a mixovacky... mala som davkovac na mlieko, tak aj to som nosila akurat nadavkovane na ml ktore potrebujeme. Ziadna piksla s mliekom do tasky ;) KEd sa prejde uplne na umele mlieko tak uvidite ci bude stacit kazde 3-4 hodiny nakrmit, postupne sa ti malinka rozpije, v noci by som ani nedavala... ja som si ju uz mesacnu+- naucila ze v noci velmi nejedavala, iba ked som isla spat okolo polnoci dala som jej este papat a potom spala do 7mej... UM som nikdy nezohrievala ani neodkladala... ale na krabici mas napisane kolko to mliecko vydzi po zarobeni...

valika_val
2. máj 2013

@molka
@bubutko
@simca06022011
no tak ja som to vykoumala tak, ze so sebou nosim dve flase, v jednej je asi deci vody, v druhej 60ml vody (lucka, a som rada, ze som sa docitala, ze ju netreba prevarat). a davkovac mliecka suseneho, tam mam po dve odmerky.
spolieham sa na kojenie, ale keby sa mlada rozhodla neprisat a bude mi do umoru rycat, ze je hladna, okamzite vsypem mliecko do flase a podavam. to plati napr. ked sme v obchode alebo ked idem po mladeho do skolky, alebo ked sme na ihrisku. zatial som to potrebovala iba raz, ale problem aj tak nebol v jedle, ale v tom, ze kociar STAL na ihrisku, lebo mlady sa tam hral. a nemohla som ist kocikovat rychlym krokom, ako je zvyknuta... ach jaj, co sa mam rozdvojit?! 😅

a ked potrebujem trosku oddialit kojenie, tak par minut ziskam podanim vodicky 😅 sice z flase, co je FUJ, samozrejme, ale inak to nejde. zvolila som si nejaky, dufam rozumny, kompromis. kojit chcem, ale nie za cenu vystresovanej matky, ukrivdeneho starsieho a vynervovaneho mladsieho dietata... takto nam to vyhovuje a dufam, ze aj bude.

a inak - musim sa pochvalit, vcera sme prvykrat vyskusali manducu do obchodu (len cibulu a mlieko som kupila) a mlada v nej cusala ako pena! a doteraz (po byte) po tridsiatich sekundach revy take, akokeby jej ruku rezali. a dnes sme isli do lidlu, tak z autosedacky do manducy a tiez pekne vydrzala, akurat ku koncu bola uz nervna (hladna). 😵

emka1
2. máj 2013

@ladybirdie .... ja odsavam uz 11 mesiacov ... spociatku som odsavala kazde 2-3 hodiny, potom som si to zjednodusila a odsavala som kazde 4 hodiny, ale dlhsie, takze mliecko sa mi nestracalo, teraz odsavam uz len 3x denne - chodim na 2 cele dni v tyzdni mimo domu a odsavacku beriem vzdy so sebou, kdekolvek som, najdem si kutik, kde si mliecko odsajem, prelievam ho do sklenenej flasky a davam do chladnicky, pri prevoze pouzivam termo obal na flase, ktory udrziava stabilnu teplotu.

daryba
3. máj 2013

@valika_val ahoj, precitala som si aj skusenosti ostatnych dievcat a myslim, ze tu uz bolo spomenute vsetko. Tebe zostava uz, len vyskusat, co Vam dvom, resp. trom (ratam aj maleho z casovych a vychovnych dovodov), bude pasovat najviac. Urcite sa nestresuj, ked nebude materske mliecko, tak uz to umele je predsa len uz "vymakane" na vysokej urovni, aby bolo lahko stravitelne. Ja som umele mliecko neodkladala. A myslim, ze pokles teploty na izbovu, je este pre skoro 3 mesacne babo trosku moc. Mozno uz pri tom 5 - 6 mesacnom by som sa nebala, ale mozno som len prilis ustrachana. Ja som dostala presne rovnake instrukcie ako @bubutko a tak som sa ich radsej drzala. Samozrejme, treba aj respektovat co pise vyrobca mlieka, lebo ten najlepsie vie kolko jeho mliecko vydrzi. Ja som prevarala aj Lucku do 6 mesiacov, lebo voda, je sice od vyrobcu zbavena vsetkeho, ale do flasky sa nedostava, hned po jej vylisovani 🙂. No, ale zase som asi moc ustrachana, tak neviem. Hl. si myslim, ze je dolezite ako to vyhovuje Tvojej malej a Tebe. Prajem vsetko dobre.

valika_val
3. máj 2013

@daryba dakujem, si velmi zlata 😵

daryba
3. máj 2013

@valika_val Ahoj , mrzi ma to, sekla som sa vo veku, mala som na mysli 3,5 mesacneho babatka. Mam na rukach malu, ktora pise so mnou a musim opravovat, po postlaca a obcas nestihnem. 🙂 Ahoj a prosim prepac nam.

ingeborgnicol
3. máj 2013

@valika_val ahoj, len ti chcem povedat, nevie ci to tu niekto spominal, ze pri noseni v manduce, alebo satke aspon hodinku pred kojeni si zarobis na dobre vela mliecka, lebo vlastne fungujes na metode "skin to skin" telo na telo, ktora produkuje velmi vela mliecka 🙂 cize, kym sa da, tak nos, nos a nos, a mliecko sa ti mozno rozbehne este viac. mne tato metoda velmi pomaha.

ingeborgnicol
3. máj 2013

@valika_val prosim Ta a ty si nepribrala a nepriberas dalej z COSTI? a hlavne ked tolko beries? lebo ja ano, uz 15kil a neviem to zastavit....len dietou aj to miernou aby som neprisla o mliecko. a nemas zvysenu chut na jedlo?dakujem vopred za odpoved.

valika_val
3. máj 2013

@ingeborgnicol no, ja mam stale +3kg od porodu a inak mam obrovsku nadvahu... takze ja to tak nejak neberiem, ze priberam. zatial som si nevsimla. ale iste je, ze nechudnem. a to som cakala, ze tie 3kg pojdu pri mojom nejedeni dole.
a priznam sa, ze ani neviem, ci mam zvysenu chut do jedla. ja som si uz zvykla moje kila ospravedlnovat kadecim, a s istotou mozem prehlasit, ze COSTI nesposobuju nechutenstvo. ja si to skor predstavujem tak, ze z prijimanych veci vyzmykaju co sa da. takze mozno priberame aj z vody...
a ta manduca, no neviem, strasne je v tom horuco, nepohodlne, nemozem sa zohnut, a ked normalne chodim, tak to s malou poriadne trasie... hlavne to teplo, ako sa hrejeme navzajom, no otrasne, totalne sme mokre po pol hodine. a prsia mam dost spucene, takze neviem, ci sa prave o to viac nalievaju mlieckom.
u mna by mozno ta tvorba nebola az taka zla, ale ked mlada sa nechce prisat, resp. sa prisaje a hned aj pusti, lebo sa mi nespusta mliecko. a ona pocuca len to, co ide silno a dudkat sa jej nechce... skratka ten prsnik berie len cisto ako jedlo, nic viac, bohuzial.
a inak pokial dietujes zmenou stravy, teda nedrzis hladovku, len zmenis jedalnicek, o mliecko urcite neprides 😉
ja jem (zial?) vsetko, uplne vsetko, nevyhybam sa nicomu 😅 😅 😅

zanka21
3. máj 2013

@daryba dik za podporu, ale uz sa to pomaly dava do normalu. drobcek zacina jest a nastastie flasa mu akosi nechuti.

daryba
3. máj 2013

@zanka21 ahoj, to som rada. Zelam Vam obom vsetko dobre 🙂 .

ingeborgnicol
4. máj 2013

@valika_val no ja s istotou mozem povedat ze v mansuce aj ked je to fyzicky neprijemne sa liecko vytvara....je to pre psychycky pocit previazanosti matky na dieta a blizky telesny kontat je spustacom na tvorbu mlicka, skus si nieco vymysliet aby Vam nebolo teplucko, co ja viem ,vyzliect sa, alebo tak...lebo fakt to pomaha. Mne moja laktacka poradila na spusatnie mliecka ked sa mi nespustalo 2x denne lecitin, od kedy ho beriem spusta sa ako had 🙂 beriem lecitin 1200. Velmi odporuca 🙂 a mozno by si ju naucila cisto sa kojit keby si ju prikladala hoci aj kazdu hodinu,,,lebo by jej stale nieco novovytvorene vyslo, neskusali ste? ja ked mam "liecne krizy" tak mi to zabera. A co sa tyka priberania, ja som na zaciatku brala homeopatika, najprv ricinus komunis, poto senovku a benedikt a nakoniec ked uz ani to nezaberalo tak Costi. ale ja so bol apazrava uz pri homeopatikach....asi na niekoho tak zaberaju....na na iste, lebo ja ked neberiem lieky na zaludok a travenie co costi su nemam veli cht papat a so chuda a pri csti som uz ako slon...

valika_val
4. máj 2013

@ingeborgnicol dakujem za rady. a lecitin? zaujimave... ale zhodou okolnosti mam doma, tak skusim. kolko?

valika_val
4. máj 2013

@ingeborgnicol aha, pises dvakrat denne. ok.
a s tym prikladanim je problem, lebo nechce!! 😀 fakt ja mam problem zistit, kedy chce jest, lebo ona na prsnik nechce ist nikdy ☹ takze len tipujem, ze uz by sa mala dojcit a potom bojujeme, aby vzala bradavku do pusy.

ladybirdie
4. máj 2013

ahojte, vie mi niekto napisat, aky liek je costi? Pisete tu, ze pomaha zvysit tvorbu mlieka, no doteraz som o tom nepocula. Ja som doteraz mala dost, ale 2-3 dni je trosku menej, aj mala uz papa viac, takze vecer potrebujeme jednu davku nahradit Nutrilonom.
Vie mi niekto pomoct?

ingeborgnicol
5. máj 2013

@ladybirdie
@valika_val No Costi je v originale liek na travenie, teda nie na travenie, ale proti refluxu konkretne. ale v medicine sa zistilo ze jeho vedlajsim ucinkom je zvysena laktacia. no este nie je uzavrete take nieco oficialne,. ale napriek tomu mne pediatricka tento liek predpisuje a poradila mi ho aj laktacna poradkyna. Velmi som nahanala mliecko a brala so aj hoeopatika, kym som ho nebrala. a musela som aj dokrmovat, alebo mat mali non stop na siske. Ale aj tak nepomahalo na 100ˇ% krytie materskym mliekom. Potom som presla iba na COSTI a od vtedy kojim 100%. Odporucam, modernejsie pediatricky to riadne predpisuju riadna davka sa berie 3x3. Jedno balenie obsahuje 30 tabletiek a stoji tusim 2,7eura., cize nie je t onajlacnejsie, ale sto percent funguje.velmi odporucam....

Ten lecitin ja beriem 1200 2x denne tiez poriadila latkacka, ale uz s nim koncim lebo mi ho uz vobec netreba, len sa mi jeden cas nespustalo mliecko ale uz je to dobre. ja mam mliecka habakuk ak nahodou sa neznazim znizovat costi, vtedy mam smolu 🙂))

TU je link, celkovo odporucam tuto stranku. Tento link je o domepridone, co je ucinna latka v lieku COsti, ktory sa u nas predava:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/domper...

valika_val
5. máj 2013

@ingeborgnicol dik, ale asi si necitala starsie prispevky, alebo som sa ja zle vyjadrila... ale ja beriem uz od porodu costi, momentalne dokonca 4x4 a mliecka je malo a spusta sa strasne pomaly/dlho

ingeborgnicol
5. máj 2013

@valika_val citala 🙂 to o costi som pisala ladybirde a tebe som napisala o tom lecytine, len som to spojila do jedneho prispevku a preto som to zaroven domotala 🙂)))

valika_val
3. jún 2013

ahojte, takze suma sumarum, k dnesnemu dnu:
odsavam 3x denne (9, 14, 20hod), tolko vladzem zmanaozovat a nie je to ani otravne. odsajem si tak 80-120ml na jedno odsatie, co malej samozrejme nestaci, takze dokrmujem UM (tiez 3x denne to vychadza). a v noci kojim, vychadza to asi na 2x.
cize 2x kojenie, 3x krmenie MM, 3x krmenie UM.

kolko mliecka by mali dostat krmene deti za 24 hodin?
mne to vychadza 6x90ml + kojenie (nedavam tomu odhadom viac nez 80ml), cize spolu okolo 620ml, co sa mi zda dost malo... mam zvysit davky pri krmeni?
dakujem za odpovede.

ladybirdie
3. jún 2013

@valika_val ahoj, nehnevaj sa, ale 90ml-va davka mi pripada pri 4 mes. babatku malo. Kolko ti vydrzi ? Moja ma teraz 10 tyzdnov a 2 tyzdne uz jej davam 120ml na jednu davku a papa 6-7krat za den. Neviem, mozno ze len moja papa vela a deti nie su rovnake, ale tych 90ml sa mi zdaju malo.