Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

kluska
24. nov 2013

tak nakoniec je to podla prs, tam to na prvom odkaze mas napisane pekne a znazornene

zlamama
26. nov 2013

Ja mam 2mesacneho synceka. Narodil sa s obojstrannym razstepom pery a podnebia. V porodnici mi ho ani nedali prilozit hned po porode len mi ho ukazali a odniesli. Po narodeni grckal plodovu vodu tak mi ho priniesli az na druhy den na prilozenie a hned sa nam to uspesne podarilo.A to ho od zaciatku krmili z flasky (mlieckom z banky MM), neviem preco ho nemohli dokrmovat striekackou. Ale neviem ci si nieco vytiahol z prsnika, lebo si vraj nevie vytvorit podtlak.Mliecko som mu vytlacala aby mal aspon troska kolostra, no skoda ze mi nikto nepovedal aby som si hned zacala mliecko odsavat. Odvtedy som si ho prikladala pred kazdym krmenim. Samozrejme s kazdym dnom co pil z flasky,na prsniku sa mu stale menej pacilo. Potom sa uz len zlostil, trochu pocuckal, poplakal si, zase pocuckal a stale dokola. tak som si ho prikladala stale menej lebo to bolo prenho trapenie. ale prikladat som neprestala a odsavala, aby mal co najviac mojho mliecka.

Ako mesacny isiel syncek na plastiku pery a tri tyzdne po operacii som si ho nemohla prikladat, kym sa mu to zhoji.No a samozrejme tie 3 tyzdne spravili veľa. Maly uz prsnik vobec nezobral ani do pusy a strasne sa hneval a nariekal, len sa odťahoval. Stale skusam a myslim ze sa to zlepsuje. Bradavku uz vezme do ust a trochu pocmuľa,no po chvike sa zase zacne dotahovat a hnevat.Nenutim ho, aby nemal z toho traumu a nevytvoril si uplny odpor k prsnikom, len mu prsnik nenapadne ponuknem nech sa chyti sam, skusam aj kontakt telo na telo, skusam si ho prikladat obcas po krmeni ked je spokojny, a obcas pred krmenim, ked je hladny, vtedy si skor vezme. Chcem kontaktovat laktacnu poradkynu, ale zatial skusam ci sa nechyti sam, no myslim, ze to take jednoduche nebude. Mliecko si stale odsavam kazde 3 hodiny a davam mu z flasky, ale stale nemam tolko, co on potrebuje, tak obcas dostane Nutrilon. Je to zaberak casu a uz mam aj presilene zapästie z tej odsavacky.Vzdy kombinujem odsavacku a rucne odsavanie, takto dostanem viac mlieka.Som zvedava do kedy sa mi podari udrzat laktaciu, ale nevzdam to a budem odsavat kym budem mat mlieko. Aj keby to malo byt 18 mesiacov, ako to vydrzala anetkaadamko.....inak klobuk dolu... musis byt superzena, ked si to tak dlho vydrzala, len aby mal tvoj chlapcek mliecko od teba

iva330
26. nov 2013

@zlamama držím ti palčeky si super mamina,ja som tiež 8 mesiacov len odsávala ale to preto,lebo malý sa narodil s vahou 1600 g v 32.týždni a ked som prišla k nemu skúšala som ho kojiť,začal krásne ťahať z prsníka,prišla sestrička,zobrala ho povedala,že malo vypil, a takto to nemôže byť a kazala mi odstriekávať mliečko, tak som mala odsávačku a do 6 mesiacov bol len na mojom mliečku,ktoré som poctivo každé 3 hodiny aj v noci odstriekavala,po pol roku sme začali s prikrmovaním, doma sa mi prisať nechcel, nemala som takú trpezlivosť ako ty držkajte sa 🙂

lili007
26. nov 2013

Mamicky ja som pre prvorodeneho odsavala 10mesiacov a pre dcerku 7,5 mesiaca...obaja boli 6mesiacov vylucne na mojom mliecku...takze da sa vselico len treba zotrvat😉))
Zial je pravda ze odsavanie nikdy nenahradi kojenie...dcerku som prve dva mesiace kojila...tak viem o com hovorim. Pri odsavani netreba zabudat na pravidelnost lebo mliecko okamzite odchadza. Odporucam elektricke odsavacky, s rucnymi naozaj daleko nezajdete. Tu na MK sa uz daju kupit zpodruky za velmi prijetelne ceny...aj ja som tak kupila, dobre vyvarila a bolo vsetko ok.
Drzim vsetkym odsavajucim palce...opakujte si ze davate svojmu dietatku to najlepsie...nech uz je to akymkolvek sposobom a zotrvajte😉))
Na podporu mliecka odporucam homeopatika ricinus, vyprchanu vineu, cierne pivo a kaloricku stravu.

krisia
26. nov 2013

žienky, laktačné poradkyne treba kontaktovať, čím skôr tým lepšie. držím palce aj na nohách, dojčenie je jedna z najkrajších vecí aké môže maminka s dieťatkom zažiť a preto stojí za to oň bojovať a nevzdávať sa.

lucanka49
27. nov 2013

Ahojte žienky je nejaká šanca že sa zbavíme odstrekovania a prichytí sa sama na bradavku?? mliečko mi tečie samé,skušam aj klobučiky,nemám ani tak ploché bradavky,no naučili ju na fľašku a nemôžem ju prinutiť aby sa prisala.mliečka mám zatiaľ dosť tak na jedno kojenie doobeda jedno večer,ale je ho dosť..čo robiť je strašne pahltná až tak sa zajakáva keď to netečie rychlo a ako chce ona--Ďakujem 🙂

luba41
27. nov 2013

@lucanka49 laktačné poradkyne sa tu spomínajú v každom druhom príspevku...čím skôr zavoláš, tým skôr problém vyriešite 😉 napr. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

maruskaaaa
4. dec 2013

Ahojte dievčatá. Chcem Vás povzbudiť pri odsávaní. My sme mali 7 mesiacov a stále odstávam každé 3 hoďky, v noci si dávam pauzu a odsajem po 6-7 hodinách. Malý mám 9,3 kg, veľmi mu chutí materské mliečko + papáme už aj príkrmy. Zásoby mliečka z mrazničky využívame a našťastie mám dostatok mlieka a denne odsajem cca 900-1000ml. Treba len v prvých mesiacoch vydržať a stále odstávať, prsia si potom zvyknú a bude to lepšie....len treba stále odsávať 😉

lulubinka
9. dec 2013

ahojte, som rada ze nie som sama ktora musi odsavat a krmit z flasky. ja mam ale stastie ze napriek flaske sa mi prisaje aj s klobucikom aj bez. rada by som len kojila ale zdravotne problemy a bolesti s tym suvisiace mi to moc nedovoluju. ale chcem sa spytat kolko mlieka vypilo vase dieta. moj ma tento tyzden 3 mesiace a uz sme mali aj mensiu laktacnu krizu. ked sa to upravilo tak som zacala davat viac t.j. 130ml cca kazde dve hodiny. no ked sa trafi s casom ked je hladny a ja mam plne prisa tak kojime. niekedy musi z oboch niekedy staci len z jedneho. v noci sa mi zobudi len raz. som si to zapisovalaa priblizne to vychadza ze za 24h dostane 800ml MM. zaratane je aj krmenie z flasky aj dojcenia. 🙂

viki_k
9. dec 2013

Ahojte, tiez patrim do skupiny odsavajucich mamiciek. Pri synovi som odsavala 7mesiacov, neprisal sa vobec. Ale mam otazku...Je tu nejaka mamicka, ktora takto odsavala pri prvom a pri druhom dietati nebol problem a prisalo sa? Cakame druhe dietatko, a neviem si predstavit ako by som odsavala pri dvojrocnom sinterovi 🙂

lucikos
9. dec 2013

@lucanka49 Dúfam že ste sa už zohrali a užívate si s Alžbetkou kojenie 🙂 Mne tiež už v nemocnici po prvých pokusoch doporučili klobúčiky. Skoro som sa dala nalomiť ale keď som si všimla že to radia skoro každej rodičke tak som sa rozhodla že to skúsime ako to príroda zariadila. Nemôžeme mať predsa všetky zeny zlé bradavky a keď dieťaťa nemá nič iné tak sa naučí a mala som pravdu. Trvalo to kým sme sa zohrali ale stojí to za to. Už keď sme boli doma z pôrodnice bolo častokrát nepredstaviteľné prisať sa ale dokázali sme to. Musela to zvládnuť pretože ja som nemala doma ani fľašku aby som si odsala a dala jej. Bola som si nejak už pred pôrodom istá že kojiť budem a hotovo! Ak aj je bábo na odsávaní a fľaške dlho, naučí sa že to ide ľahšie a prsník odmieta.

culia1
9. dec 2013

@viki_k aj mna dost zaujima odpoved na tvoju otazku, totizto som na tom rovnako.

tinav2
9. dec 2013

@viki_k Ja mam dve dcery a obidve neboli kojene z prsnika alebo len velmi malo.Ta starsia vobec nepila v porodnici zacala som odsavat ale dostala som zapal a bol koniec mlieka a bola na nutrilone.Mladsia sa aj prisala ale malo vytiahla a okrem toho v porodnici jej davali na flasu /co na to povedat/,doma sme sa trapili a nakoniec som skoncila s odsavackou a odsavam doteraz bude mat 5 mesiacov.Mozno som mala zavolat laktacnu poradkynu .Inak treba skusit menit polohy nie len spredu ale aj zboku a inak,lebo moja napr.som si vsimla sala lepsie z pravej strany ked bola malicka. Drzim ti palce a mysli pozitivne.Nie je nikde dane ze aj pri druhom budes odsavat,ked pre to spravis maximum.

viki_k
9. dec 2013

@tinav2 Ved k nam chodila laktacna poradkyna ako na klavir 🙂 a nepomohlo. Skusili sme vsetky polohy a nic nezabralo. Pozitivne myslim a dufam ze to dopadne uplne inak ako pri synovi 🙂

anitkanz
10. jan 2014

Ahojte mamičky. Ja tiež odsávam už tretí mesiac.Lenže mám jeden veľký problém.Mám vždy menej a menej mlieka a z toho som strašne zúfalá.Doteraz som vedela odsávať 120 ml a teraz len 40-50ml. čo je strašne málo kedže on spapá 150 ml. Už som skúšala všetko - ricinus communis, pivo, čaj. Nič nepomôže. Mali ste takýto problém?

tinav2
10. jan 2014

A odsavackau mas v poriadku.Lebo ja som uz mala dvakrat pokazeny ten biely ventil na avent odsavacke.

tinav2
10. jan 2014

Ja som tiez mala v 3 mesiaci krizu,myslela som ze uz koncim s odsavanim ale rozbehlo sa to.Neviem ake mas intervaly ale maly by byt 3 hodinove aj v noci a teraz ked mas mlieka malo odsavaj kazdu hodinu alebo kazde dve hodiny kym sa to nerozbehne v noci kazde 3 hodiny.Inak tie intervaly si musim doteraz strazit lebo niekedy v noci zaspim a odsavam po 7 hodinach a potom to vidiet na tvorbe.Ricinus ber dalej a mysli pozitivne ono sa to rozbehne znovu ja som tiez neverila ze vydrzim tak dlho odsavat a zajtra bude tomu 6 mesiacov.Drzim ti palce.

stormie
12. jan 2014

Ahojte, chcem sa opytata ako ste prestali odsavat? Myslim ked ste chceli a stale mali mlieko? Viem ze niektore tu bojujete s opacnym problemmom ale ja som odsavam uz rok a teraz aj z mojej pohodlnosti aj koli nedostatku spanku som sa dostala k tomu ze som odsavala iba vecer pred spanim. Videla som ze mam kazdy den menej a menej mlieka, po asi 2 tyzdnoch som sa rozhodla ze skusim neodsat uz ani vecer a bolo to v pohode ale dalsiu noc (po vyse 48 hodinach) som uz zacala pocitovat tlak, nemala som ani hrce len taky tlak tak som si muslela odsat, neodsala som vsetko, len aby povolil tlak. Teraz zase po vyse 48 hodinach zacinam zase pocitovat mierny tlak a ked si zmacknem prsnik mlieko ide. Mam si zase odsat a potom vydrzat co najdlhsie neodsavat a takto postupne stratit mlieko?

ladybirds
12. jan 2014

@stormie skus odsavat stale menej. ked si odsavala uz len vecer, tak kazdy vecer odsaj menej az nebudes mat co.

kluska
16. jan 2014

ahojte baby, odssvala som mlieko pre maleho od jeho narodenia, ale uz os 13.01. neodsavam, lebo uz som mala fakt malo mlieka. Ale dnes vecer som chcela vediet ci este mam nieco a odsala som, ale mlieko ma nadych modrej alebo zelenej farby, je take kalne. viete mi povedat preco? Mozem ho dat este malemu?

eevicka83
27. jan 2014

@maruskaaaa ahoj prosim ta ako casto si odsavala ked malo dietatko tri mesiace? ja odsavam rano, na obed, vecer a pred spanim okolo 23.00.. castejsie uz nemozem pri troch detoch zatial sa mi dari mala ma tri mesiace.. mame dojcensky strajk uz dva mesiace preto odsavam. este ju aj prikladam v polospanku pije ale nie vela tak ju dokrmujem aj ked ani z flasky nechce a reve tak isto ako pri prsniku no ale z flasky jej viem aspon donutit a prsnik nie. zvykla si si na to a ide ti to v pohode? neobmedzuje ta to?

eevicka83
27. jan 2014

@anetkaadamko prosim ta a mozes mi este popisat ako casto si odsavala od tych troch mesiacov? a maly sa ti stale prisal v noci do polroka ci som to zle pochopila?

maruskaaaa
27. jan 2014

@eevicka83 Ahoj, od narodenia malého až cca do 3 mesiacov som odsávala každé 2 hodinky, lebo sa mi tvorilo veľa mlieka a bála som sa opakovaného zápalu prsníkov. Po 3 mesiacov sa mi to ustálilo a odsávam každé 3 hodinky cez deň a v noci si dávam 6-7 hodinový oddych, aby som mohla fungovať a bola oddýchnutá. Je to veľký zaberák, niekedy je to ťažké zosúladiť, lebo máme aj iné aktivity, chodíme s malým 2x do týždňa plávať a cvičiť, do toho bežná starostlivosť o malého, manžel keď viacej pracuje, tak som sama a mám čo robiť, aby som stíhala ešte variť pre malého a pre seba, lebo mi neodišla tehotenská cukrovka a vyvinula sa porucha glukózovej tolerancie a musím byť na prísnej diéte, tak to dá zabrať. Niekedy už toho mám plné zuby, lebo to dá fakt zabrať všetko zosúladiť. A vtedy si poviem, že to robím pre malého a dávam mu to najlepšie čo môžem. Ale ja si myslím, že keď odsávaš ráno, na obed, večer a pred spaním, tak je to výborné, aspoň neprídeš o mliečko. Podľa mňa to úplne stačí, veď 3 detičky ti dajú určite zabrať. Podľa mňa je ten štrajk len prechodný a znova bude malinká papať. Držím palce a daj vedieť ako pokračuješ 🙂

anetkaadamko
28. jan 2014

@eevicka83 áno, malý sami prisal do polroka v noci raz za noc.........a odsávala som ráno 8-11-14-17-20...............a občas, keď som nemohla v noci spať, tak raz raz noc, ale to velmi málo..............a postupne som odsávala menej často.....iba ráno, na obed, večer..............a keď som začala odsávať iba 2x za deň, tak mi kleslo mlieko..............a na konci iba 1x a to som potom zabalila, lebo som mala denne iba cca 120 ml.....a vlastne zostala som tehotná, a mlieko zmenilo chuť....

eevicka83
28. jan 2014

@anetkaadamko takze ani ty si v noci velmi neodsavala iba niekedy? a mlieka si mala dost pri tomto odsavani stale? a ked sa ti v noci prisal tak sa aj napapal? bolo to prisatie este spravne?

eevicka83
28. jan 2014

@maruskaaaa no je to strajk ale vzniknuty neviem kvoli comu.. niekedy rozmyslam ze co jej moze vadit.. lebo ona ani z flase nechce papat. spapa z nej iba ked zaspava nejakych 50 ml.. ked sa prebudza ponukam jej prsnik zoberie ho ale niekedy sa preberie a je po papani... neviem ci to este niekedy prejde ja sa uz ani nepamatam kedy sa napapala tak krasne a ze sa tesila na prsnik.. to uz asi nezazijem ☹ a tak odsavam a ponukam kym sa da..

a ozaj co bol problem u teba ze si musela odsavat?

anetkaadamko
28. jan 2014

@eevicka83 v noci fakt, len vtedy ked sa mi nechcelo spať, alebo som niekam išla a potrebovala viac mlieka.................ale hlavne cez deň každé 3 hodiny je dôležité, aby sa tvorilo stále............ja som mala tak 1L mlieka denne pri 5x odsávaní denne..............malý viac nechcel..on pil každé 2 hodiny tak 100ml.........

eevicka83
28. jan 2014

@anetkaadamko no ja odsavam rano na obed vecer a este pred spanim. myslis ze to je malo? medzitym este malej pravy prsnik ponukam ale nevypije z neho vela. a v noci jej 2x davam pravy prsnik lebo mam pocit ze z neho mi ide mliecko lahsie.. ale ona vela nepije aj z flasky pije 40-50 ml. ja vela mlieka vylievam zatial lebo zamrazene nieco mam a ja jej radsej davam cerstve mliecko. toto mam iba ako zasobu ak by nieco..

a vedel sa ti pekne prisat v noci?aspon ten 1x?

anetkaadamko
28. jan 2014

@eevicka83 v noci mi pil tých 5 minut normálne..ale iba z ľavého................si pamätám, že 1.7.2012 pil naposledy :D Odvtedy už sa odvracal aj v noci a jedoval....ale z flaše potom vypil tých 180ml............
inak to mliečko si odkladaj do pohárkov odvýživy.............až nebudeš mať mlieko, alebo s tým sekneš......predlžiš aj o 3 mesiace.......
Som v 6 mesiaci a šialene ma bolia bradavky a už mi tečie kolostrum......normálne mám zimomriavky,že by ma to postretlo znovu.....

eevicka83
28. jan 2014

@anetkaadamko na to nemysli.........musis len pozitivne ze sa budete dojcit ...ja som sice myslela pozitivne a pri vsetkych som mala problem... normalne este chcem jedno babo najlepsie chlapceka 🙂 musi to raz vyjst. deti milujem takze nie je problem len je to narocne..