Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

miau
15. mar 2010

simonka - to ta ozaj obdivujem ze dokazes tolko odsavat, vsak ked spapa na 1 papanie aj okolo 180ml a papa tipujem 6x denne tak to musi byt brutal ozaj tolko mliecka odsat! mas moj obdiv 😉 to travis asi vacsinu casu odsavanim ze?
ja uz odsavam iba rano - to odsajem okolo 220ml, potom na obed 110ml a vecer 110ml. Mne mala cez den moc nespi tak sa radsej aj jej venujem...

ja som zacala davat nutrilon, ale mala ho mala ozaj raz denne a v momente mi prestala kakat a zacali krce a plac ☹ presli sme na bebu sensitive a pekne kaka a je spokojna, ale kazdemu babatku sadne ine mliecko 😉

simonka11
15. mar 2010

miau
viesco ja to mam pdsate za tých 30 minut tak sa to celkom da len ked dlhsie neodsavam tak vtedy mi to odsavanie trva dlhsie aj tych 50 minut ale to zas odsajem ovela viacej....vsak jasne tak tvoja mala je o nieco starsia od mojho takze asi preto uz aj menej spinka cez den a uvidim ked bude maly vacsi ako to bude s odsavanim,...

a kolkokrat denne davas malej bebu? a to jej tych 110 ml staci na jedno papanie co odsajes ?ci kolko teraz spapa?

miau
15. mar 2010

simonka

bebu jej davam 2x denne a moje mliecko 4x denne - po tych 110ml - aj v knihach som citala ze 2 mesacne babo by malo papat 6x denne po 110ml, nevravim ze sa treba drzat presne podla toho co kde napisu, ale my mame doma aj dojcensku vahu tak si ju vazime a pribera dost, dokonca lekarka nam povedala ze pribera max co by mala cize myslim ze jej to musi stacit 😉

to musis mat super vela mliecka ked za 30minut tolko odsajes, ja mam za 30minut tych 110ml 😒

simonka11
15. mar 2010

viesco ja si vzdy pomasirujem prsnik pred osavanim a pri odsavani si jednou rukou drzim odsavacku a druhou rukou uchopim cely prsnik a trosku ho ztlacim a potom mi tecie mliecko rychlejsie a je ho ovela viacej a tiez pocas odsavania pijem a tvori sa mi viacej mliecka,,,,,obcas is aj namocim plienku do horucej vody a dam na prsnik a vtedy mliecko tiez tecie rychlejsie neviem vsak skus vyskusat.....ja firt nieco takkeho som skusala ked mi mliecko moc nehccelo tiect a som si nasla taketo vylepsovaky ktore mi velmi pomahaju🙂))

no moj maly ale papa tak 5 krat...a ja mu menej dat ani nemozem lebo proste on mi potom place ze je hladny🙂))

deina
15. mar 2010

Simonka, to ti pekne ide mliecko. 🙂

Ja uz nestiham, posledne dni odsavam iba 3x denne, rano je to okolo 220ml, na obed takych 130-140ml a vecer okolo 180ml, to je vsetko. 😖 Akoze dokopy to nie je az tak malo, nieco vyse pol litra, ale uz nestaci, musim davat aj UM. 5 mesiacov sme vydrzali cisto na mm (s obcasnou krizou, ked som den, dva dala 1x UM), tak to ma tesi, teraz uz pomaly zacne papat aj ine ako mlieko.

aurra
16. mar 2010

ja odsavam asi 7x denne po cca 110ml co mam vzdy na jednu davku, raz za den vyda na 150ml.
spolu to vychadza nejakych 770ml za den, myslite, ze keby som ten pocet odsavani za den znizila, ze by to mnozstvo mohlo byt tiez tych cca 770ml, neznizi sa mi produkcia mlieka? tiez by som chcela, aby malicka jedla moje mliecko co najdlhsie.

katka.m
16. mar 2010

aurra, keď znížiš množstvo odsávaní, tak sa ti tvorba zníži. Možno nie zo dňa na deň. ale o taký týždeň určite.

simonka11
16. mar 2010

deina
tak to ta obdivujem ze si to 5 mesiacov tak pekne vydrzala🙂))) a dokedy planujes takto odsavat a davat materske mliecko ? vsak jasne ze uz je to zlozitejsie mas uz ovela vacsie babatko ktore uricte vyzaduje uz vela pozornosti....
hej to je super uz bude mat vela vitaminov a vsetkeho az z prikrmov takze to bude super , len priprava prikrmov ti asi tiez zabere nejaky ten cas.....

aurra - ja odsavam stale len 5 krat za den a produkciu mi to vobec neznizilo......zatial odsajem kolko maly potrebuje:-a castokrat aj viacej)))....ked som odsavala castejsie ako kazde 4 hodiny tak nikdy som neodsala tolko kolko maly vypil a bola som nervozna teraz ked odsavam kazde 4 - 5 hodin tak mam mliecka dost...
ale myslim ze dokym mozes radsej neznizuj pocet odsavani ked uz si prsniky zvykli na castejsie odsavanie lebo by sa ti fatk mohla tvorba znizit....

ivkaivka
16. mar 2010

No ja odsavam uz len 3x a odsajem o 100 ml menej. NO nevadi, mala uz papa prikrmy, takze moje mlieko chce len rano, niekedy popoludni a vecer. Na noc jej davam 1 davku UM a este raz moje. Cize mi to vychadza,ze MM ma asi 5x, no ona vypije max. 100, niekedy sa len bavi a spapa 50ml. NO ale uz mam toho po krk, nevladzem, nechce sa mi, o tyzden ma mala 7 mesiacov, tak uvidim, ci to este potiahnem

vicky
16. mar 2010

Ahojte, nikdy som si nemyslela ze zrovna s kojenim budeme mat problemy, ale bohuzial to tak vyzera.

Maly sa jednoducho nevie prisat, a ked sa snazim ho prikladat tak stale len place a place. tak som sa rozhodla ze budeme odsavat. Mam elektricku Medelu, som s nou celkom spokojna, len ma trosku bolia bradavky - co predpokladam este chvilku budu kym si nezvyknem.

Este to skusame aj cez klobuky - ale tie su mu nejake velke, nevie ich dobre uchopit, asi ma male ustocka ☹ . Este mame taky akoze cumlik, ktory funguje na tom istom principe ako klobuciky, to sa mu najviac paci, dokonca si dokaze vytiahnut aj mliecko, len po 5 minutach zaspi.

Bohuzial to vidim ako jediny sposob ako mu dat prsnik co najblizsie bez hysterie.

Len sa obavam, ze mame malo mlieka. Odsavam zhruba kazde 3-4 hodiny, ale nedokazem odsat viac ako 30ml po 20 minutach. Myslite ze sa to este zmeni k lepsiemu? Zacinam mat fakt obavy ze stratim aj mlieko co este mam a nic ine mi neostane, len UMi ☹ .

katka.m
17. mar 2010

vicky: odsávaj čo najčastejšie, aj v noci tak po 2,5-3 hodinách a ono sa ti to môže krásne rozbehnúť. Dôležité je tiež odsávať oba prsníky, nie len jeden. Zo začiatku to možno bude vyzerať, že ho odsaješ menej, ale keď si to spíšeš za jeden deň, tak to hneď vyzerá ináč. Ja som niekedy odsala 1,5l denne 🙂 Ja som zo začiatku tiež odsala málo a po pár týždňoch som dávala mliečko do mliečnej banky a vydržala som odsávať do 2 rokov.
Ale hlavne ho prikladaj ďalej, najlepšie v je vraj v noci, pretože vtedy menej premýšľajú, ako si to zjednodušiť 🙂 Ešte by ste sa mohli krásne naučiť dojčiť.

vicky
17. mar 2010

Katka - kiez by si mala pravdu, sa bojim ze fakt stracam mlieko a to by som hrozne nerada. Dokonca teraz mame problemy aj s pitim - bo maly bude mat 2 tyzdne a nechce vypit viac ako 50 - 60ml. Aj to este stale kombinujem aj s UM - bo zatial nemam svojho tollko ☹

Hlavne tu (UK) vsetci na mna pozeraju ako na divnu, ze nekojim, sice sa snazia pomoct ale proste nechce sa prisat tak coo mam robit. a to mi zrovna na nalade nepridava 😖

katka.m
20. mar 2010

vicky: to množstvo mliečka nevadí, môj vypil 200ml naraz len párkrát, dodnes stiahne naraz najviac 150ml. Nie všetky bábätka vypijú naraz veľa. Vo veku tvojho Danielka nevypil viac ani môj Andrej. Skús pozrieť www.kojeni.net. Tam je laktačná poradkyňa, ktorá má poradňu. Skús si popozerať históriu databázy, alebo jej napíš otázku. Radí aj ohľadne jedenia bábätka a mne veľmi pomohla.

ivkaivka
20. mar 2010

no moja vypije vacsinou len 75ml, niekedy sa podari 125 a to je uz rekord. Babatko vie, kolko potrebuje.

andrema
20. mar 2010

ahojte,
som rada,ze som narazila na temu odsavania a kojenia atd.
Uz som zufala a chce sa mi strasne moc plakat,ze nedokazem kojit..
V nemocnici som aj dojcila,ale mala aj tak plakavala a bravali mi ju obcas prikrmit..Jeden den tak plakala,az sa mi to nezdalo.
Povedali mi,ze deti placu a ze mlieka mam dost. A prepustili ma,aj ked mala dost schudla.
No ale doma nastali problemy strasne...strasne plakala,az sme sa rozhodli ist kupit umele mlieko. Kupila som si odsavacku, aby som videla kolko vobec toho mlieka mam. A poviem vam je to strasne slabe...za cely den si odsajem,tak max 50ml. Malu si aj prkladam,ale neverim,ze nieco vysaje, pretoze vobec nepije aktivne,ale zaspava.
A to umele mlieko je pisane,ze 100ml 6x denne,ale este nikdy nevypila viac ako 70ml. Moje mliecko jej tak nazbieram mozno na jednu davku denne ☹
Pijem caje na podporu kojenia, snazim sa oddychovat, prikladam malu a uz vobec neviem kde robim chybu.
Chystam sa kontaktovat laktacnu poradkynu,lebo chcem kojit a proste to nejde.

Neviete mi poradit kolko by mal taky novorodenec ( 2 tyzdne) vypit v jednej davke?
Lebo v porodnici mi povedali,ked mala tyzden,ze by to malo byt tak 40ml miminalne,aby nechudla..to sa mi vsak zda malo.
Prosim o rady, kazdu si cenim.
Dakujem

janulka182
20. mar 2010

andrema mne mala pijavala ked mala 2 tyzdne 60-80 ml cca kazde 2-3 hodinky. mala by ti vypit zhruba pätinu svojej vahy alebo 150 g na kg hmotnosti.

vicky
20. mar 2010

Katka - diky za stranku, hned sa na nu pozriem

Andrema - ja mam tiez ten isty problem, len s tym ze ja som nekojila ani porodnici, jednoducho maly sa nechcel dobre prisat a tak plakal a plakal. Ja len dufam ze sa to mlieko rozbehne a budem schopna mu dat svoje namiesto UM, teraz je to tak na 3 davky MM za den, popri tom si ho prikladam, ale to vacsinou zaspi.

Mala som tu aj laktacnu poradkynu, tak mi povedala ze aspon cez klobuciky ho prikladat a odsavat. Este k tomu mi povedala ze bude lepsie ak sa mu prestrihne taka ta uzdicka pod jazykom, ze mu to tiez brani v dobrom prisati na prsnik (teda vraj aj kvoli vyslovnosti v neskorsom veku). No mam trochu z toho obavy, ze ho to bude boliet.

simonka11
20. mar 2010

Moj maly ked mal 2 tyzdne vypil aj tych 100ml..teraz ma 1 mesiac a 3 tyzdne a vypije 160Ml niekedy aj 180ml kazde 3-4-5 hodin ako kedy v noci aj kazdych 6 hodin...🙂))

kuspitka
20. mar 2010

ahojte dievcata davno som tu nebola co mate nove.
ja sa stale snazim odsavat,ale uz je to obcas aj horsie.
odsajem len 300ml denne neviem ako mam odsat viacej pijem aj vela vody vsetko co mam aj homeo.

katarina822
21. mar 2010

ahojte andrema moja pila niekedy len po 30ml.50ml. tiez zo zaciatku som mala problem odsala som nejakych 20ml.ale postupne viac. najhorsie zo zaciatku je to ze chceme kojit berieme to tak ved prilozim babo ono sa napapa ale kolko tazkosti moze byt kolo toho to sme necakali. skus co najskor kontaktovat laktacnu poradkinu ona ti pomoze poradi. dolezite je prikladat. alebo odsavat kaze dve tri hod.ak odsajes 20ml.tak kazde 2hod.pod 20ml.nechod.drzim palce aby sa vam podarilo uspesne kojit.

katka.m
21. mar 2010

vicky: A lekárka tú uzdičku videla? Hádam ona by mala niečo k tomu povedať.
Dievčatá, nedajte sa. Ja som mala také isté problémy ako vy a teraz už 3 týždne nedojčím a mlieko mám ešte stále 😅

vicky
21. mar 2010

Katka - v pondelok idem volat lekarovi, nech sa mu na to pozrie a uvidim co povie. Najradsej by som bola ak by sa to nemuselo rezat, ale vraj to az tak neboli. No neviem.

Baby - sorry za blbu otazku, ale moje bradavky po odsavani su straaasne velke (teda po case sa vratia do normalu), je mi jasne ze pri odsavani sa zvacsia, ale necakala som ze az tolko. Niekedy mam pocit, ked tak na to pozeram ze sa mi roztrhne alebo co. Nerobim nieco zle?

andrema
21. mar 2010

dakujem baby za podporu
snazim sa malu prikladat,ale dvakrat potiahne a spi..zobudi sa o 5 minut a place od hladu...to ju mam takto krmit...ze jej to bude stacit len na 5 minut? a krmit kazdych 5 minut?

annag
21. mar 2010

andrema - kontaktuj laktačnú poradkyňu čím skôr, naučí ´Ta prikladať bábo spolu s tenučkou hadičkou, bábo bude piť dokrm i mliečko zo zásobníka a postupne sa to rozbehne.

asi takto:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

kým sa s ňou nespojíš, odsávaj minimálne každé 3 hodiny vždy obidva prsníky spolu, aby si si udržala aspoň akú takú laktáciu

držím palce 🙂

annag
21. mar 2010

vicky , prestrihnutie podjazykovej uzdičky je jednoduché, pokiaľ ešte nie je zhrubnutá - u Vás určite nie je . je to veľmi potrebný zásah, ak sa nevie napapať . Niektoré deti sa nevedia vtedy napapať ani z fľaše ....

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/22/priras...

andrema
21. mar 2010

annag:
fiha,dakujem za tip

vicky
21. mar 2010

Annag - diky za link, najradsej by som bola aby sa to nemuselo prestrihavat, ale ked povedia ze to bude lepsie a je to potrebne, tak to spravit dam.
Dnes mame nejaky dobry den, normalne som ho uz 3 krat kojila dnes co sa celkom v pohode chytil. Som skoro skakala tri metre 🙂

annag
21. mar 2010

vicky,

pozerám, že si písala UK - v UK je poradenstvo pri dojčení veľmi biedne podľa mojich skúseností. S jednou mamičkou sme zháňali pomoc, ale nemal jej kto uzdičku prestrihnúť. Bábetko sa tak predčasne odstavilo v preiebhu pár týždňov.... No to sa stáva i u nás i inde. Je to dané tým, že o technike dojčenia sa vie málo, pretože tu bol (je) trend umelej výživy.

Prosím, dobre si to rozmysli - teraz riešim tento problém s mamičkou , ktorá žije v Nemecku. Prešla x lekármi v DE i na SK, bábo bolo v nemocnici, lebo zle prospievalo, mali podozrenia na kadejaké smrteľné diagnózy, to bábo aj fľašu pilo hodinu .... stačilo prestrihnúť jednu tenučkú blanku a zrazu dokáže konečne piť v rozumnom čase. Jeho mamka to zhodnotila : Konečne mám pocit, že sme začali žiť.... To bábo dovtedy iba dojčila, dokrmovala, dojčila, dokrmovala nič, celé týždeň nemohli robiť vôbec nič. Musela však obísť niekoľko lekárov, kým zohnala lekára, ktorý ju bol ochotný prestrihnúť.

Je jasné, že Tvoje bábo má podobný problém a že dostávaš aj veľmi nevhodnú pomoc - klobúčiky,sú to, čo situáciu dokonale zhoršuje . Nielenže sa vďaka tomu dopracuješ k predčasnému odstaveniu, no bábo môže aj klesať na váhe a neprospievať. Ono sa vlastne nemôže k svojmu mliečku vôbec dostať.

ak existuje čo i len podozrenie, že sa bábo nedokáže napapať, uzdičku treba prestrihnúť. Tvoje bábo sa neprisáva(prisávanie s klobúčikmi je akoby sa neprisávalo prakticky vôbec). Držím palce

deina
22. mar 2010

Ahojte. 🙂 Simonka, uz to dlho nepotiahnem. Dovodov je viac, aj nestiham, obaja krpci vyzaduju vela pozornosti a zaroven chcem pokracovat v liecbe (reumatologicke problemy), co sa vsak pri kojeni neda, necitim sa bohvieako. Ale som rada za tychto 6 mesiacov. 🙂

simonka11
22. mar 2010

deina

ajoj , aj tak ta obdivujem aj ja budme rada ked vydrzim co najdlhsie ..zatial to celkom ide obcas pride nejaka kriza ale tak musim ju vzdy prekonat a odsavat dalej:_)
aj tak prvých 6 mesiacov je pre drobcov najdvolezitejsie materske mliecko ciže kedže tvoj maly ma už 6 mesiačikov to podla mna nebude taka tragedia aj ked nebudes uz dlhsie kojit-odsavat..vska uz urcite papate aj prikrmy takze ma vitaminy a potrebne latky aj z jedla🙂))