Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

julienka
29. apr 2011

Ahojte babky odsávačky. Dobrovoľne ukončujem svoju kariéru mamky odsávačky.. 😎 ale túto tému neopustím, keď budem vedieť, určite poradím, odovzdám svoje skúsenosti 😵 Držím vám všetkým palčeky, nech sa vám darí!

skippy7
29. apr 2011

@miri.b no ma sa to že 3x3 - takto tyžden, po tyždni vždy o jednu tabletko menej : 2-3-3, potom 2-2-3....atd...až na to, že ich treba teda veľa predpisať, aby to stačilo....a musiš veľa piť a dobre jesť, koj. čaje, mliečne vyrobky....

tin007
29. apr 2011

Maminy a hlavne tehulky, 19.5. bude v RC Macko prednaska/diskusia o Dojceni, urcite pridte, prednasat a diskutovat bude certifikovana laktacna poradkyna.

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

@skippy7 ak dodrzis interval odsavania, mliecka bude dost, ja som bola s malym v nemocnici, ked mal 3 tyzdne, zapal mocovych ciest, tam som zacala odsavat, odsavam doteraz, mliecko staci a toma 5,5 mesiaca..ale nebudem malovat len na ruzovo, nez sa to rozbehlo, tak som prikrmovala, ale raz za 3 dni a niekedy to stalo taaak vela sil..drzim palce, zvladnes to!

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

@skippy7
@martinka1981
@gretkab
@zipsy
@julienka baby, prosim Vas, ake UM ste kombinovali s MM? alebo na ake ste presli, ked ste koncili s odsavanim? HA mlieko alebo klasicke? Malemu som dala ryzovu kasu nutrilon, celu ju vyzvracal a to mal 4 lyzicky, ta obsahuje nutrilon mlieko a ked sme raz boli na oslave, tak mu babka davala nutrilon HA, aj ked bol hladny, nechcel, netahal..ak by sa nieco stalo, som stratena, co mu dat alebo s cim kombinovat MM a UM..

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

@julienka aj tak si krasne vydrzala 🙂 teraz uzivaj tu volnost 😉

martinka1981
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a ja som kombinovala s Nutrilonom HA ale tie HA mlieka su dosť horke 😝 ale moja pila v pohode. Teraz ako mame ekzem pije Nutrilon Allergy Care a ten je celkom v pohode.
Budeš musieť skusiť asi ktore mliečko mu bude chutiť. Vyskušaj normalne ak nieste alergici alebo exematici 😉 napr.Bebu,Hipp,Sunar,Hami atd.

julienka
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a dakujem 🙂 este som na tom tak, ze raz denne, ale uz nevladzem 🙂 aj tak som zistila, ze malej omnoho viac chuti nutrilon a viac ho vypije ako moje mliecko. moje sme pili na etapy, s prestavkami, musela som jej ho dochucovat lyzickou kasicky, aby ho niekedy vobec vypila a nutrilon stiahne flasu ako nic 🙂 a to je aj odpoved na tvoju otazocku. pijeme nutrika. obycajneho. ziadne HA. raz som jej skusila nutrilon comfort, ten je vraj idealny pri prechode z MM na UM, ale len co si raz potiahla, zacala tak strasne plakat, ze co jej to davam pit... chudatko moje. tak sme kupili obycajny a velmi nam chuti. skusali sme aj bebu, chutovo sa mne zdala lepsia, ale zapekala nas dost. takze sme ostali na nutrilone. Sunar je vraj velmi sladucky. Detom chuti, ale materskemu mliecku sa asi fakt najviac chutovo podoba ten nutrilon, hoci o voni sa to povedat neda :-P

julienka
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a inac, ja som odsavala az od piateho mesiaca malickej... dovtedy sme sa uspesne kojili. No akosi zacala vymyslat a zaujimavejsie bolo vsetko ine, len nie pitie na prsniku 🙂 Ale uz mame o chvilinku deväť mesiačikov, takže si myslim, ze umelo predlzovat nieco, s cim sme skoncili vlastne uz davno, nema zmysel a kedze nutrilonu vypijeme viac a bez okolkov, tak uz nad tym ani neuvazujem. Zaklad dostala a to dobry, takze som spokojna 🙂

zipsy
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a ja tiez pouzivam nutrilon klasicky, a vyzera ze mu velmi chuti 🙂

bambulka0406
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a klasickym nutrllonom doplnime ked treba 😉

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

@bambulka0406
@zipsy
@julienka
@martinka1981 baby, ja vam tak zavidim, ale v dobrom 🙂 raz som dala malemu nutrilon klasicky, vypil iba 30 ml a 170 ml materskeho, za 2 hodiny bolo vsetko vonku, pol obyvacky ogrckanej ☹ 2x som skusila nutrilon ryzovu kasu, 3 lyzicky a vsetko islo von, takze nutrilon pre nas neprichadza do uvahy, aj ked sa hovori, ze je najkvalitnejsi..tak teraz neviem, ci HA alebo klasicke UM inej znacky..

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

V materskom mlieku je oproti mlieku kravskému oveľa nižší obsah bielkovín (13 g/l - neskôr 11,3 g/l), lebo obličky novorodenca nie sú schopné vylúčiť splodiny metabolizmu bielkovín v dostatočnej miere. Obsahuje hla...vne nutrične významné bielkoviny (laktoferín, lyzozín), má optimálne kvalitatívne zloženie bielkovín. Lepšia stráviteľnosť bielkovín materského mlieka spočíva vo vyššom obsahu srvátky a nižšom obsahu kazeínu. Kazeín je hlavnou bielkovinou kravského mlieka spolu s beta - laktoglobulínom. Tento je hlavným antigénom zodpovedným za vysokú alergizáciu kravského mlieka. Dlhé bielkovinové reťazce kazeínu sa vo väčšine náhrad materských mliek nahrádzajú ľahšie stráviteľnými bielkovinami zo srvátky (krátke bielkovinové reťazce). Špeciálne náhrady mliek - umelé detské výživy - majú hydrolyzované bielkovinové reťazce „posekané“ na kratšie celky, ktoré sú ľahšie stráviteľné. Označované sú ako H.A., tzv. hypoalergénne mlieka.

kykymora
2. máj 2011

@perla200 ahoj, ja tiež odsávam od príchodu z pôrodnice. V pôrodnici som takmer nespala, pretože malý pri kojení zaspával a nemohla som ho nijako zobudiť, Mliečko bolo ale on bol lenivý papať, takže sa často budil a ja som už nevládala. Doma som sa ešte snažila kojiť, ale kým sa napapal trvalo to takmer 2 hodiny a z toho väčšinu prespal ☹ a za polhodinku-hodinku bol zasa hladný. To sa naozaj nedalo fungovať.Takže som odsávala asi mesiac ručnou odsávačkou a potom som si kúpila elektrickú. Elektrická je oveľa lepšia, lebo sa nenarobím a jednu ruku mám voľnú. Mliečko, ktoré sa nazbiera navyše putuje do mrazničky, lebo často sa objaví laktačná kríza a potom som rada, že je nejaké mliečko zamrazené. Potom drobec pekne 3 hodinky pospal a už sa to dalo Malý má teraz 3 mesiace, ja za sebou asi 4 laktačné krízy ale zatiaľ stačí mm a vôbec nedokrmujem. Síce mám jeden nutrilon doma kúpený (hneď pri prvej kríze manžel kúpil, lebo ešte neboli žiadne mrazené zásoby) a ešte chvalabohu neotvorený. Mám kamarátku, ktorá odsávala mliečko 15 mesiacov. Určite sa nemienim vzdať a držím palce, aby si to aj ty vydržala.
Moj malý sa dokonca naučil pri zvuku odsávačky zaspať 🙂

kykymora
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a keď som mala málo mliečka tak mi pediatrička poradila takto. Keďže odsávam viem koľko drobec spapá. Takže, keby som mala málo mliečka tak mám doliať do tej iste fľaše iba toľko um koľko chýba. Keď je kríza dolievam rozmrazeným mliekom. Zatiaľ som UM nepoužila, chvalabohu. Ale je pravda, že najprv treba nájsť um, ktoré babätku vyhovuje. Drobca máš poriadneho žrúta 🙂 keď spapá 200 ml mliečka.

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

@kykymora to som nikdy nepocula, ze miesat 😨 no on spapa 240 ml materskeho, to pre neho nie je ziadny problem 😉 5x za den, mamsa co obracat, ale zatial nedavam UM, iba ked chcem otestovat..

kykymora
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a no to si ani neviem predstavi 240 ml 5x denne, ak moj drobec taky pazravcek tak to asi nezvadnem. Moj teraz papa 130 7x denne a to mi vsetci hovoria, ze je to dost vela. Tak ja uz neviem 🙂
Mne to s tym mlieckom povedala pediatricka a vraj si ho mozem nachystat na 12 hodin dopredu do chladnicky a iba dolievat co bude potrebne.

gretkab
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a Ja som pri Marekovi presla najskor na Nutrilon, potom sme odtestovali asi vsetky mlieka, ktore sme dostali vzorky alebo som mala nejake kupony a nakoniec sme skoncili pri oranzovom Sunare - on nemal problem so ziadnym, ani krizom-krazom prechadzat z jedneho na druhe (fakt je, ze uz mal rok, ked sme prechadzali na UM). Mne osobne inak nutrilon strasne smrdi (ale Marek s nim nemal ziadny problem), sunar mi vonia aj chuti omnoho lepsie. Pri krpani, ktora bola kojena som na UM prechadzala postupne od cca 8 mesiaca (a zhruba mesiac som kombinovala kojenie a UM) a to sme sli rovno na oranzovy sunar.
Tak drzim palce, nech sa malemu Radkovi nejake zapaci.

skippy7
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a no tak ja som začala opať kojiť,a prestala odsavať, asi troška riskujem, lebo neviem kolko spapá, ale uvidíme, hlavne, čo nam vaha ukaže, ak nebude priberať, nedajbože chudnuť, tak opäť oprašim kamaratku odsavačku...ja len duuufam, že sa toho infektu zbavime nadobro, ešte musí 3 tyždne uživať atb, včera z toho hodil chudačik taku šabľu...

julienka
2. máj 2011

@gretkab mozem sa spytat, ako si sa odstavovala od odsavania? ako dlho to trvalo..? ja som odsavala cca dva tyzdne 25x denne, presla som na 1x denne a zaujima ma, ako dlho si este odsavat a ako sa vlastne odstavit...? poradis mi? dakujeem 😀

gretkab
2. máj 2011

@julienka Ja som postupne znizovala pocet odsavani denne (ale to bolo v case, ked este on normalne jedol, cize to asi trvalo dost dlho, isto viac ako mesiac, ale presny cas si nepamatam) cize najskor 4x denne, potom 3x, 2x, raz denne a potom som mala pocit, ze hadam ani neskoncim 😉. Pila som salviovy caj, jedla homeopatika na skoncenie laktacie (figu mi to bolo platne), takze potom som zasla za gyndosom, dostala som nejake tabletky a tusim po 3 ks bolo po mlieku. Cize keby som sa znova rozhodovala skoncit, tak by som si sla pre tie tabletky rovno (som ich inak potom posuvala kamoske, co kojila a tiez z nejakych dovodov potrebovala skoncit a tiez to bola rychlovka s nimi uz).

julienka
2. máj 2011

@gretkab no ja teraz tiez odsavam 1x denne a mam pocit, ze to bude trvat dlllho, kym to mliecko zastavim prirodzenou cestou. a tie lieky su na predpis? ako sa volaju? najlepsie na tom je to, ze som zistila, ze malej ovela viacej chuti UM, ako moje mliecko a vypije ho viac nez MM... takze uz nema ani zmysel si odsavat.....

julienka
2. máj 2011

@gretkab och, prave citam, ze som napisala, ze som si odsavala 25x denne, ale to len 2x denne 🙂))))))

gretkab
2. máj 2011

25 som pochopila 😀 . Nazov ti uz, zial, nepoviem, vobec si nepamatam, ale boli isto na predpis, predpisoval mi ich gynekolog.

julienka
2. máj 2011

oki, tak uvidim, ako to pojde mne a keby nahodou to trvalo nekonecne dlho, tak urcite skocim k doktorovi aj ja

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

@julienka ale 25x denne je na zapis do guinessovej knihy rekordov 🙂 moze ti pichnut injekciu, svagrina tak prisla o mlieko okamzite, gynekologovia vedia o co ide..

e.l.i.e.n.k.a
2. máj 2011

@gretkab a stale ti tieklo mliecko, ci stale prsia na prasknutie?

gretkab
2. máj 2011
julienka
2. máj 2011

@e.l.i.e.n.k.a no, 25x to by bolo "o drzku" 🙂))))))))

priadka
3. máj 2011

ahojte, aj ja odsavam uz od porodu.
Teraz sa mi dari okolo 750 ml/24 hod, odsavam 7x, z toho 3 nocne odsavania o 22:30, 03:00 a 06:30. Chcem sa spytat skusenejsich s odrastenejsimi babatkami - kedy ste znizili frekvenciu odsavania? Mam pocit, ze by som mohla jedno odsavanie ubrat a uz iba 6x by som odsavala, ale obavam sa, ci to moze mat vplyv na tvorbu mlieka z dlhodobejsieho hladiska. Predsa len je dcerka este novorodeniatko - keby som ju dojcila, zrejme si vypyta 8x ba aj castejsie 😵 By som hned stihala viac cinnosti, keby mi cez den 1 odsavanie ubudlo, no ak ohrozim mnozstvo mliecka, to mi za to zas nestoji...