Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

shira_
29. dec 2010

ahojte, ja som len 2dni doma z porodnice. mliečko sa mi vytvorilo až poslednú noc. v pôrodnici kázali kŕmiť a vážiť. ja som odporca nejakého váženia, sledujem radšej čije spokojné dieťa, ale tam sme museli, tak to ma dosť dorazilo, lebo som zistila, že napriek bolesti a trápeniu nás oboch malý nevypil skoro nič, plakal tak som ho v noci niesla s plačom na dokŕmenie. mliečko teda prišlo až v deň odchodu, veľký tlak a bolesť...doma ma odsávačka doslova spasila, malý sa nevedel prisať, ja som nevedela priložiť, všetko bolo zlé..ja som to nezvládla a dala mu odsaté mlieko z fľaše. samozrejme, obrovská úľava, 2 hod. ticho, videla som kolko vypil, tlak v prsiach prestal, malý konečne začal kakať žlté a čúra tolko kolko treba. tak už dva dni odsávam a kŕmim z fľaše. keďže je to dvojitá robota, skúšala som zase prikladať- absolútne bez úspechu. tak som bola zase v slzách, že som neschopná matka, neviem si ani dieťa nakojiť... mám strašnú dilemu, výčitky a neviem čo ešte... ale ako čítam vaše príspevky, vidím že s odsávačkou fungujete aj dlhodobo a že sa to dá. v máji mám nastúpiť do práce a pri malom bude manžel. možno z finančných dôvodov budem musieť ísť aj skôr, keďže muž je tak či tak nezamestnaný a ja zarobím neporovnateľne viac...a jemu sa nastupovať v jan. do práce na 4 mes. neoplatí. tento systém sa mu celkom pozdáva, lebo teraz môže malého nakŕmiť aj on a keď vidím, akú má z toho radosť, je mi trchu lepšie 😖
@kukulienka_ tvoj príspevok ma veľmi prekvapil... určite z času na čas skúsim malého priložiť...

mona777
29. dec 2010

@aurra mala si trocha času sa venovať babatku? lebo to odsávanie zaberá dosť času - aspon mne

mona777
29. dec 2010

@virivka s tým ohrievaním sa mi zdá že som si to aj ja všimla - niekedy len tak plače - stačí cumel

mona777
29. dec 2010

@shira_ som na tom rovnako - len ja revem každý den už mesiac že som neschopná matka a že som prišla o to najkrajšie počas materskej a to je kojenie - aspon pre mna to bolo také milé. Prsníky začal odmietať po tom ako mi rozrezali na Kramároch absces na jednom prse - blbci to nemali robiť. V ružinove to robia ihlou a ani to nevidiet. Celú laktáciu mi pokazili - možem im podakovať na onkologii. Ale tiež po materskej nastupujem do práce a manžel zostáva doma - si ma potešila že nie som sama 😉

mona777
29. dec 2010

@suzieqiu odsavaj do nemoty - ja som tiež mala v jednom prse málo mlieka a teraz sa mi zvýšilo, no neviem či sa to nevráti naspat kedže sa mi vrátil debilný absces v prse 🙄

kukulienka_
29. dec 2010

@shira_ voje pocity velmi dobre chapem. Po takmer kazdom prilozeni som si poplakala, ze ma maly odmieta, ze som neschopna ze neviem zvladnut taku zakladnu vec ako nakojit ho.. a bez viditelnej priciny. Boli u mna aj laktacne poradkyne a povedali, ze mozno ma malu pusinu na moje bradavky a ze musi trochu podrast... ale to sa lahko hovori a tazsie sa tomu veri. Hlavne ked po niekolkych tyzdnoch a vyskusani vsetkych moznych pozicii to stale nejde... Odsavacka a flasa boli moja spasa, konecne som vedela, ze je maly napapany a spokojny. V tvojom pripade by som to urcite este s kojenim nevzdavala a v prvom rade kontaktovala laktacnu poradkynu, mozes si nejaku vyhladat tu: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po.... Najlepsie, aby prisla k tebe domov a zistila, preco vam to nejde, ukazala ti, ako ho prilozit inak. Laktacne poradkyne su naozaj velmi napomocne (ze to hovorim prave ja🙂 a mile a ochotne prist k tebe domov. Vecsinou robia toto poradenstvo zadarmo. Poviem ti, odsavat sa sice da dlhodobo, ale kojenie je ovela jednoduchsie. Tak to urcite nevzdavaj! A prosim napis (kludne do IP) ako to ide.

mona777
29. dec 2010

@mataaa co papaš že mas až 1200 ml mlieka? ja odsajem tak max 800 ml

mataaa
29. dec 2010

@mona777 Nic extra, bezna strava. nepijem ani ziadne caje na laktaciu. sem tam si navarim detskeho caju. dokonca sa uz ani nevyhybam strukovinam, kapuste,... nech si maly postupne zvyka. problemy so stolicou nema ziadne.
Sama sa cudujem, kde to beriem, u nas v rodine som vynimka. mozno je to dane aj tym,ze nepatrim k tym najstihlejsim.

shira_
29. dec 2010

@mona777
@kukulienka_ dakujem za pochopenie, snaha o dojčenie v nemocnici mi akurát poriadne doráňala bradavky a nenaučila som sa nič. keď som šla v noci s plačom za sestričkou, že si neviem nakŕmiť dieťa, kukala na mňa akoby som spadla z mesiaca, a vraj: no a doma to chcete ako riešiť?? no viac mi nebolo treba. ja som išla pre odbornú radu, nie pre výčitky. posadila ma n a kreslo, dala malého, skúšala priložiť, samozrejme bez výsledku..malý amok, ja rev, potom mi ho vzala a nakŕmila z fľaše. spal mi do rána, ja som sa si po2 hod. ukludnila a pospala trochu tiež. potom som sa ráno zaťala, že musím kŕmiť napriek bolesti... len som si viac ublížila. doma už som to totálne nezvládla, prsia sa mi naliali na kameň a každá minúta pre plačúce ideťa mi bola ako večnosť. po prvom podaní fľaše to bolo v háji... už funguje len a len fľaša. viem že ešte by sme mohli veľa zachrániť, lenže sa bojím, že ten boj a bolesť pri dojčení budem zažívať znova... že to bude znamenať 24 hodinové trápenie, bolavé prsia plačúce dieťa nervozny a nevyspatý manžel a ja v koncoch, toho sa bojím. možno by sa nám to nakoniec podarilo, ale ja mám pred očami takýto divný scenár. so mnou na izbe bola baba, ktorá si zobrala na noc dieťa do postele, vždy keď sa pomrvilo ho nakŕmila, ani nepíplo do rána, obja vyspatí. a to nepotrebovala nijaké rady ani nič, má už jedno dieťa... pre mňa hotové sci fi.......skúsim ešte kontaktovať laktačnú poradkyňu...ale keď si predstavím na tieto boľavé prsia nejakú ďalšiu záťaž, až ma striasa...

kukulienka_
29. dec 2010

@shira_ Jooj, ako dobre ti rozumiem. Ja som po prvych 5 dnoch, co som spavala 2 hodiny denne, myslela, ze pojdeme obaja s manzelom do blazinca a dobrovolne niekomu odovzdame dieta, ze nie sme schopni sa onho postarat.. co sa tyka bolesti - ja som na treti den cele kojenie uz preplakala. Ale: je obrovsky rozdiel, ci ta to boli a k tomu dietatko sa nenapije a potom reve od hladu, alebo ci to boli, ale dietatko sa napije a potom kludne dve hodinky spinka. V druhom pripade ta to kludne dietatko motivuje, aby si to vydrzala, v prvom pripade je to na zblaznenie. Z mojej skusenosti: ked sa maly po tych 2.5 mesiacoch prisal, bolelo to jak svina, napriek tomu, ze bol maly prisaty dobre (laktacna mi to skotrolovala) ale do 2 tyzdnov to preslo - musela sa mi proste vytvorit na bradavkach hrubsia koza. Ked som uz fakt nemohla, tak som si odsala a dala mu flasu. Na ukludnenie bradaviek existuje vela roznych masticiek, ja som pouziavala naplaste multimam a pomahalo mi to, aj ked zazraky to nerobi...a kazdemu pomaha nieco ine. Ale urcite skus tu laktacnu: ak sa vam podari prist na to, ako spravne prisavat, mozno aj tej bolesti bude menej a kludne napapane dietatko ta naozaj povzbudi🙂

aurra
29. dec 2010

@shira_ to ani keby si rozpravala presne o mne, presne rovnaky problem som mala v porodnici s malou a kojenim, plus bonus bol, ze mi dostala zltacku, tak tam musela jest presne kazde 3hodiny, davku 60ml. co absolutne nezvladala, najviac tak polovicu vypila, tak ma sestricky nastepili kecami, ze mi skonci na infuziach a sondach, totalne mi znicili pekne predstavy o materstve, doteraz jej podvedome vsetko ratam, kolko toho zje. No proste total katastrofa. tiez som si toho prerevala a mala vycitky, ako vsetci do mna tlacili, ze musim kojit a pod. Citila som sa priserne, vsetko sa to zmenilo, ked som sa s tym ja zmierila, vtedy aj malicka bola hned spokojnejsia a mliecka sa zacalo viac tvorit, moj ciel bolo vydrzat 6m, a skoncila som, ked mala 8,5m.
Nenechavajte sa znepokojovat okolim, dolezite je, aby ste boli vy v pohode a babatko tiez.

maca793
29. dec 2010

ahojte ja som tiež nekojila bola som proti tomu. chcela som vedieť koľko mi deti vypijú a nie aby som sa strápila 1-2 s koojením. radšej som si odsávala a mliečko dala do fľaštičky a presne som vedela koľko dieťatko vypilo a nemusela som sa v nemocnici naháňať pred a po kojení s vážením a zapisovaním čísel do papiera. aj som sa tam pochytila so sestričkou s týmto. ale predsa 2 deti kojiť naraz sa nedá. a čím som si viac odsávala tým som mala viac mliečka. aj pri najmladšej som to tak robila už v nemocnici a čo čert nechcel bola tam v tom čase sestrička čo som jej vynadala a povedala svoj názor. našťastie ma nespoznala ved by aj vtedy ked som rodila dvojčatá 3x väčšia 😀
takže som bola rada že som sa mohla vyspať v nemocnici 4-5 hodín a druhé mamičky sa za ten čas budilli už na 2-3 kojenie svojich ratolestí.

happy8051
29. dec 2010

baby mala by som otazku... ja viem, ze vam, ktore nekojite a chceli by ste a nedari sa, to moze prist blbe.... chcela by som vlastne len radu. plne kojim... mlieka je akurat dost, rano su prsniky viac naliate, ale pocas dna je to akurat. odsavala som len raz, ked sa mi zdalo, ze mala malo vypila a tvorili sa mi uz hrce,. ale to mala malinka len tyzden. teraz kojime priebezne na poziadanie. a teraz moja otazka.... chcela by som zacat cvicit, ale bolo mi povedane, ze po cviceni by som nemala dve hodiny kojit, lebo v mliecku sa nachadza nieco, co pre babo nie je ok...
chcela by som to vyskusat tak, ze by som pocas dna odsala malinkej davku mlieka na jedno kojenie, aby papala pred cvicenim a potom by dostala odsate mlieko. myslite ze by sa nieco take dalo urobit? ak ano, aky je najefektivnejsi sposob odsavania? mam doma rucnu medelu. alebo je efektivnejsie odsavat rukou?
dakujem za odpovede

happy8051
29. dec 2010

@maca793 ako si odsavala akym sposobom?

mona777
29. dec 2010

@happy8051 odsávanie rukou je fain ak to vieš. No pochybujem že budeš chceť odsávať hodinu, najlepšia je podla mna medela tá ručná, ktorú más doma. Ale ako to mlieko chceš dávať babatku ? lebo ak ho dáš fo flaši tak skončiš ako my. POZOR na flašu!!!!

mona777
29. dec 2010

@aurra mna boleli tiež prsia ked som kojila prvé dva mesiace - ale to postupne prejde - je naozaj lepšie kojiť ako odsávať - veeeľa ušetríš - aj penazí aj času aj energie a nemás problém ísť s babom hocikde vonku - proste vytiahneš kozu a kojíš, kdežto odsávať niekde na ulici len preto aby si nakrmila maličké - to by vyzeralo dosť blbo

happy8051
29. dec 2010

@mona777 ved prave toho sa bojim... ze si zvykne na cumel, ktory este ani raz nemala v puse. nepije vodu ani caj. a neviem ci by som zvladla nakrmit ju lyzickou tak aby sa nasytila... teda ja by som mala trpezlivost, ale mala asi tazko... ach jaj.---

happy8051
29. dec 2010

kocky, inak strasne by ma zaujimalo tie co odsavate stale... kolko odsajete denne? nemam predstavu kolko babo za den zje, kedze kojim, nekontrolujem to

mona777
30. dec 2010

@happy8051 použi cievku - majú ju v lekárnach ale len niektorých - napr. v Bratislave - v ružinove - ked ides do nemocnice cez hlavný vchod tak tam je lekáren na lavo a tam ju majú - je to cievka CN-01 - jednu časť dás na prst - najlepšie ukazovák a do úst babu a druhú do flase - ak to nevieš najdi si videa na internete - je to lahké len čisté prsty to vyžaduje

martinka1981
30. dec 2010

@happy8051 ja odsajem za den 700ml a malá pije od tych 700 do 800ml ako kedy pyta. 1 davku v noci pije UM tak nam to vychadza,ale ked bude pytať viac tak neviem,budem musieť pošpekulovať ako zvyšiť tvorbu mliečka. Ale aj to je u mna uspech že ma Viki 2 mes.moje mlieko,miška nemala ani zdaleka tolko.Takže teraz som si dala za ciel 3 mes,potom zvyšime a uvidime ako to pojde. ale aj tak som rada že to ide aspon takto.

katarina822
30. dec 2010

ahojte baby 🙂 @happy8051 skus sa opytat gyn. ako je to s tym ze ked kojis a cvicis ci nieco prechadza do mliecka podla mna ak nejake nenarocne cviky nemalo by sa nieco dostat do mliecka.alebo vydrz s nejakym namahavym cvicenim ked bude mat babo po pol roku budes uz prikrmovat .... hlavne nesmies po odsati mliecko dat pit s flase lebo mozete skoncit s kojenim a prejdete na flasu .je takzvana pomocka suplemetor da sa objednat tu http://www.dnformed.cz/medela/produkty/suplemen... . a kazde babetko vypije ine mnozstvo tvoja mozno cca500ml.MM.za 24hod.mozno o mes. aj 1000ml. po pol roku ked zacnete s prikrmamy tak kolo 7mes moze vypit znova cca500ml MM. dolezite je priberanie spokojnost babetka a mokre plienky ak iba kojis nemusis ani vodicku ani cajik staci MM . v lete sa po lyzicikach mozes vodicku.
ostatnym odsavackam prajem vela MM aby to vydrzali co najdlhsie a vela zdravia do noveho roku 😉 😉 😉 😉 😉 😉

happy8051
30. dec 2010

@martinka1981 ked len odsavas, je to krasny uspech, ze to tak funguje. a preco ak sa mozem spytat? malinka sa neprisala? vela mliecka este zelam 🙂

martinka1981
30. dec 2010

@happy8051 presne,kedže "nemam" bradavky a prsia ako jeden celok tak sa nevedela prisať

martinka1981
30. dec 2010

@happy8051 no Miška mi to odoslala skor ako som to dopisala 🙂
ja som tiež rada že to funguje aspon takto,v nemocnici si s tym tiež nevedeli rady 😒 . Ďakujem a ja vam prajem to iste 😉

shira_
30. dec 2010

@kukulienka_ dnes som bola prvý krát u detskej dr. jej som hovorila o tom mojom kŕmení.. a ona mi hovorila, že malý podrastie, zosilnie a môže sa neskôr stať že sa prisaje, len treba skúšať..možno aj tvoj sa preto prisal. neviem, však učia sa kojiť aj také deti čo predtým papali z fľaše, možno nájdem nejaký spôsob. len mám v sebe taký blbý pocit, taký nejaký strach z kojenia, strach z bolesti a z toho, že zase to bude na nič. hlavne musím sama v sebe urobiť poriadok a prestať sa trápiť a obviňovať sa, že som urobila s tou fľašou veľkú chybu.

andzi
30. dec 2010

Baby, ja som mala podobný problém, radšej som odsávala lebo som presne vedela, koľko malá vypije. Fugovala som systémom jedno kojenie - jedna fľaša odsatého mlieka. Mala som a mám to šťastie, že moja malá si na fľašu nezvykla, lebo stále jej dávam tú s novorodeneckým cumlíkom kde je pomalý prietok a jednoducho ťahá aj z prsníka aj z fľaše. Lenže keď som pár dní výlučne len odsávala, zistila som, že mlieko začínam strácať, tak som prešla len na kojenie a fľašku dávam max. 1x denne, niekedy vôbec a napodiv mlieka mám zase dosť, ani nie veľa ani málo. A to má malinká už skoro 4 mesiace.

mataaa
30. dec 2010

@martinka1981 tak ten opis tvojich prsnikov sedi aj na mna. Radili mi klobuciky na kojenie, ale maly ich ignoroval. Potom som si skusala prilozit na miesto kde by mala byt bradavka prilozit cumlik /taky ten najobycajnesi, aky sme pouzivali este my/. tak to islo ale velmi malo a maly sa rychlo unavil a skoro nic vypil.

alinocka
30. dec 2010

Chapem Vás všetky tie výčitky že si neviem dieťa nakojiť som mala aj ja.Proste mala sa zle prisala ja som nevedela dobre priložiť a tak dokola.Nakoniec ma začal boleť jeden prsník tvrdá hrča v ňom tak teplý zábal masáž a odsávaška potom flaška a malá je zrazu pokojná.Takto to bolo u nás pred rokom.Odsávala som 6mesiacou,výčitky mám aj dnes(občas)ale malá je zdravá a šikovná tak už na to nemyslím.
Na odsávaní a krmení z fľaše nevidím nič zlé ked to proste nejde prirodzene tak to nejde,podla mna je hlavné že to MM dostane a je jedno ako.Aj ked to odsávanie hlavne v noci je fuška.Hlavne treba kvalitnú odsávačku(vlastná skúsenosť pri prvej dcere som mala taku lacnu a bol to horor teraz som mala jednu z tých drahších a pohoda).
Držím palce.....

kukulienka_
31. dec 2010

@shira_ no ja som po kazdom neuspesnom prilozeni (aj ked som odsavala, tak som to par krat za den skusila) bola v depkach.. a tiez, vsade na mna tlacili, ze mam skusat a skusat a ja som uz mala voci tomu odpor a maly tiez. Takze ak budes skusat, urcite si daj pozor, aby si nevybudovala u dietatka averziu - skus prilozit raz - dvakrat a ked nejde, tak nakrm z flase. Este jeden system je, ze krmit po prste. To je zevraj lepsie ako z flase a maly sa moze naucit dobre sat.. viac na http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po.... No a tu laktacnu by som fakt skusila, ona ta povzbudi aj psychicky. A aspon budes mat pocit, ze si naozaj spravila pre to vsetko.

mona777
1. jan 2011

štastný Nový rok prajem
baby dúfam že mlieko nestratím ked budem len odsávať?! - niektoré z vás odsávali dlho - aj 2 roky tusím. Nie je mlieka menej ked sa odsáva? ako ked sa kojí? pretože anzi ma svojim prispevkom dosť vystrašila