Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

nikam
23. apr 2012

@alla24 Ohladom frekvencie odsavania suhlasim s @vierka0. Ja som mala elektricku aventku, ktora sa dala prerobit na rucnu. Elektricka je omoho pohodlnejsia, co sa odsateho mnozstva tyka, podla mna sa da rovnako. Ak Ti ale vyhovuje odsavat 4-5 hodin, urcite by som sla do elektrickej, ved Ta musi velmi boliet ruka.

michaelka5
23. apr 2012

@vierka0 ja som mala tiez medelu elektricku...boleli ma z nej neskutocne bradavky a mlieka malo...kupila som si avent a mlieka mam plny mrazak...aj kojim aj odsavam, nebolia ma prsia a odsaje dost rychlo...ale to je individalne asi u kazdej zienky...niektore s elektrickou odsaju menej ako s rucnou...ale ja si elektricku chvalim...rucnu som mala iba v nemocke a mala som dost

vierka0
23. apr 2012

@michaelka5 musim vyskusat, dik za koment, som velmi zvedava, uz sa neviem dockat stredy 🙂

alla24
23. apr 2012

Ja mam rucnu aventku a stala teda dost vela - 90 eur (manzel kupil rovno cely cestovny set kde boli flasky a aj cestovna taska. Skoda ze sa na nu neda dokupit len ta elektricka vrchna cas lebo nova elektricka stoji tiez dost. Tak preto som sa pytala. No mne praveze uz to odsavanie ide na rozum sa priznam a to bude mat mala iba 2 mesiace. ☹

ivka_alex
23. apr 2012

ahojte, su tu aj take, ktore nekojili cez prsnik, ale len cez odsavacku a nasledne cez flasku? myslim, ze by to mohlo byt pohodlnejsie pre pracujuce mamicky, ... ktore moze tym padom nakojit aj tatino kym mamina maka, ... daju sa aj vytvorit zasoby ktore sa ohreju? som laik iba sa pytam, nechcem vyvolat nejaku negativnu konfrontaciu

vierka0
23. apr 2012

@ivka_alex nechapem otazke..ja myslim, ze takych nas tu je vacsina 🙂 a neviem ci je to az take pohodlne s tym odsavanim..na jednej strane ano, moze dat babatku mliecko hocikto, na druhej strane casova strata spojena s odsavanim tiez nie je zanedbatelna..

ivka_alex
23. apr 2012

kolko to asi trva cele? ako moc nici odsavacka prsia?

alla24
23. apr 2012

@ivka_alex mne to trva 4-5 hodin denne, takze si to rozmysli... Ja odsavam lebo to inak nejde. Mala ma v puse infekciu a uz som po dvoch zapaloch prsnika preto odsavam lebo sa bojim dalsej infekcie a nasledne strate mlieka. A co sa tyka nicenia prsnikov tak to je asi narovnako ako keby si kojija si myslim... mne mala v porodnici rozmolila bradavky a aj teraz ked odsavam ich celkom ok nemam ☹

nikam
24. apr 2012

@ivka_alex Ano, da sa to tak, ako pises. Treba si ale vytvorit aj na pracovisku podmienky na odsavanie, cistenie odsavacky a uskladnenie mliecka. Ja som mala cestovnu chladiacu avent tasticku na odsavacku, vsetko v nej a bolo to fajn. Je to ale dost narocne, zabera to nepomerne viac casu ako kojenie. Mne odsavacka prsia nenicila, nastastie.

ivka_alex
24. apr 2012

@nikam @alla24 dakujem vam baby velmi pekne.

@nikam prosim ta to je nejaky set, kde je odsavacka, cistenie aj ohrievanie?

nikam
24. apr 2012

@ivka_alex Tvoje ruky 😀 . Ale nie, da sa kupit termo tasticka, kde je manualna odsavacka a vsetko prislusenstvo na cesty urcene na odsavanie. Ja som si ju kupila zvlast a dala tam elektricku odsavacku. Ohrievacku sme mai digitalnu avent, ta je skvela. Nuz a cistenie, to len manualne plus vysterilizovat. Kym som malemu odsavala, tak som mliecko davala len do sterilnych flasiek.

petah82
25. apr 2012

@alla24 aj ja som mala toho dost uz od zaciatku, som mala take ciele, ze este do konca 3 a potom, ze do konca 6m a ku koncu 6m som uz fakt mlela z posledneho, maly bol otravny, nevedel vydrzat ani chvilu, furt vrcal, ked mal niekde sediet, tak som to zabalila a bola som rada, fakt ma to casovo aj psychicky vycerpavalo, lebo som odsavala vacsinou pri revucom synovi. on toho moc nenaspal a ked, tak po odsati 😀 davky som mala nachystane aj na cely den dopredu @ivka_alex urcite sa da odsavat aj v praci, ale zo zaciatku, aby sa mlieko rozbehlo a bolo ho dost som sala aj kazde 2-3h a to aj 30-40min a potom to este musis poumyvat... je to makacka. zavisi, kedy by si sla do prace, ja som v pol roku sala len 4*denne a mlieka bolo dost, vtedy si to v praci viem predstavit lepsie.

vierka0
25. apr 2012

@ivka_alex veru, odsavanie je dost makacka..osobne by som nebola ochotna odsavat aj chodit do roboty..to len tak jednoducho vyzera 🙂 mna dost vytacaju poznamky typu: sak co mas ine na robote a podobne..

vierka0
25. apr 2012

@petah82 uplne ta chapem, ja toto prezivam teraz, mala bude mat v nedelu pat mesiacov a ja uz som fakt KO..rozhodla som sa skoncit s odsavanim, este chcem spotrebovat vsetko starsie mlieko v chladnicke, aby mi ostalo len aprilove (vsetko nove mliecko mrazim), ked budem mat len nove, tak znizim frekvenciu odsavania na trikrat a po takom tyzdni alebo dvoch tyzdnoch uz len na rano a vecer 🙂 tot moj plan, som zvedava, ci mliecko odide 🙂

evaon
25. apr 2012

@vierka0 Aj ja som po pol roku znizila len na 3krat denne a mnozstvotrosku kleslo, ale stacilo. Od 10 mesiacov som zacala len rano a vecer. Mnozstvo uz uplne nestaci, ale mala ine mlieko nechce.. Inak ked som zacala odsavat menej casto, vies kolko som mala volneho casu :o)))

vierka0
25. apr 2012

@evaon verim tomu, ono niekto si povie, co je to styrikrat, ale je to aj tak zaberak, najma ked clovek musi zladit rezim dietata, ktore uz tolko nepospi ako na zaciatku, s odsavanim 🙂

petah82
25. apr 2012

@vierka0 mlieko odide, neboj, sice to trosku bolelo, asi tyzden som len rano a vecer a potom len vecer, ked to moc bolelo, ale iba tak, aby nebolelo, to asi 2 vecery a potom uz len rukou, ked moc bolelo, iba troska odstreknut a tak po 5dnoch bol pokoj nadobro. drzim palce.
len my vieme, kolko sme sa obetovali a to sme mohli UM zaliat odzaciatku... obdivujem kazdu, ktora vydrzi este dlhsie ako pol roka, to su hrdinky pre mna!!!! babyyy!!!! 😀

vierka0
25. apr 2012

@petah82 veru tak, sama som netusila, ake narocne to je, kym som to nemusela ja robit 🙂

norcima
27. apr 2012

Mamicky ako riesite papanie babatka v cez leto, ked idete mimo domu? Ja tiez odsavam a zajtra sa chystame ist na cely den von, nepokazi sa mi mliecko v termoske v takomto teple, ako dlho ho mozem takto skladovat?

sisaha
27. apr 2012

@norcima minimalne dve hodiny ti urcite vydrzi 😉 Vela zalezi od toho kam ides. Ak niekam na navstevu, tak som brala odsavacku so sebou, odsala a rovno podavala, alebo potom so sebou. Ono sa to hned nepokazi..

vierka0
27. apr 2012

@norcima no ja by som asi tiez radsej s odsavackou isla..alebo vychladit a drzat v termoske v chlade a radsej potom zohriat ako nosit zohriate..totiz v teplom sa mnozia rychlo bakterie..

anetkaadamko
29. apr 2012

ja odsávam ručnou od aventu.....každé 2 hodiny ce deň 100 ml., lebo tolo chce 4,5 mesačný.....v noci ho kojím....vzedy mu to nevadí

vierka0
29. apr 2012

@anetkaadamko neviem, ale ked sa ti v noci prisaje, tak potom to jednoducho dokaze, asi by som si zavolala nejaku laktacnu poradkynu ci by ti neporadila ako na neho cez den 🙂 je to super ze sa ti prisava..

zaneta123
29. apr 2012

@norcima ahoj, ja som pre prvého syna odsávala mliečko 10 mesiacov. Keď sme sa niekam chystali tak sme chodili s dvoma termoskami v jednej studené odsaté mlieko a v druhej vriaca voda. k tomu ešte hrnček a potrebný počet fliaš na kŕmenie. Mlieko som si ohriala tak, že fľašu som strčila do hrnčeka s horúcou vodou a občas pretrepala. Pokiaľ sme išli niekam do prírody tak to fungovalo takto. Autoohrievačku sme mali kúpenú tiež ale potom ako sa mi v nej mlieko neohrialo ani po pol hodine bola táto možnosť zavrhnutá. Čo sa týka odsávania. Odsala som si mlieko pred cestou a ak sme išli fakt na dlhšie tak odsávačka putovala so mnou.

anetkaadamko
30. apr 2012

@vierka0 už som mala....a neporadila.......lebo malý sa prisaje iba keď je ospatý.......ked mám chuť aj cez deň pred zobudením mu ponúknem, ale musím si predtým chvilku odsávať, aby mlieko tieklo hned a vtedy ospatý vypije, inak nieeeeeeeeeeeeeeeee...............ale zasa na opačnu stranu, to mlieko musím mať vždy nachystané, takže u mňäa je skoreo vždy prázdno :D ......tak mu nemám ani čo dať, ked to mám vždy odsaté dopredu, lebo nikdy nie je 100% že by sa prisal.....

vierka0
30. apr 2012

@anetkaadamko a pritom ti kazda laktacna povie, ze takmer kazde dieta sa vie prisat 😉 ale ked mas konkretny problem, tak nevedia si rady 😒 moja mala sa neprisava vobec..

anetkaadamko
30. apr 2012

@vierka0 môj tak ťahá, ked chce, až do krku :D .............ale u nás vznikol hned problém od začiatku, mal silnú žltačku...........a krmiť novorodenca až každé 3 hodiny je chyba, on chcel viac, tak mu z falše dávali, aby sme ich tam neotravovali........Vždy v noci boli sestričky také ochrápané a nechutné.........

timuss
7. máj 2012

ahoj...ja som 7 mesiacov kojila a teraz nechce sa prisať, takže odsávam..ja by som mala takú praktickú otázku...koľko vypije asi také 6,5 kilové bábo naraz? doteraz som to nemusela riešiť, pila koľko pila, ale teraz nechce, viac-menej musím do nej tlačiť a neviem koľko je tak akurát...viete mi poradiť?

januliku
7. máj 2012

@timuss ahoj. ja odsavam od prveho mesiaca (teraz uz mame 5,5m a 7300g), lebo mala sa nevedela prisat kvoli vpadnutym bradavkam. Kolko vypije na jednu davku je rozne, niekedy je to len 80ml a inokedy aj 160ml, ale v priemere je to tak okolo 100-130ml. Krmime sa kazde 3-4 hodiny, v noci 1-2krat.

misickah
7. máj 2012

Všetky baby, čo odsávate - nevzdávajte to a neverte tým, čo hovoria, že to nie je dostatočne pre babatko. Je to 100x lepšie dať dieťatku vlastné odsaté mliečko ako UM. Nám sa malý narodil o mesiac skôr, cisárskym, síce bol životaschopný, ale v pôrodnici s nami nacvičovali, lebo nechcel sať, len si tak cuckal. Ešte k tomu mám ploché vpadnuté bradavky, takže najprv sme to riešili klobúčikmi, potom sme zistili, že aj tak vytiahne veľmi máličko, takže som začala odsávať, mlieka bolo na rozdávanie a malý začal krásne priberať. Teraz má 2 mesiace, odsávam každé kŕmenie, t.j. 3-4 hodinky, malinký sa napapká a pekne potom spinká. V noci sa to dá zvládať, lebo kým ja odsávam, manžel kŕmi malého a ušetríme tak nejakých 20 minút a aj sa všetci traja vyspíme. Lebo nie je nič horšie ako nervózna nevyspatá maminka, aj keď sa to nezdá, prenáša sa to na babatko a potom je aj ono nespokojné. Treba vždy počúvať ten vnútorný hlas, každá mamina vie, čo je pre jej drobca najlepšie. Aj my sme v priebehu času skúšali sa prisať k prsníku, ale malý vypil len necelú polovicu a zaspával, pričom po 45 minútach ešte stále nebol napapkaný a museli sme dokrmovať odsatým mliečkom. Treba si babatko len veľa prikladať na telo a maznať sa s ním, potom mu určite nič chýbať nebude. A že to stojí viac času a námahy, tak to je posledná vec, čo ma trápi, hlavne keď vidím ako sa spokojne náš malý tvári a prospieva.