Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

mona777
7. feb 2011

@silvia123 to znamená že si neodsávala stále len pár dní ked začal odmietať? lebo ak takto ste presli na prsia po nejakom čase tak to by bol zázrak. Mne sa tiež podarilo prisat po stajaci - ale len na chvílu - ale ja od vianoc odsávam noc a den

silvia123
7. feb 2011

@mona777 zo začiatku keď ma začala odmietať som to riešila tak, že som jej dávala papať v polospánku, večer bývala dlhšiu dobu hore, tak od hladu by nezaspala vtedy som dávala fľašu (dostávala fľašu odsatého 1-2 krát za deň viac nebolo treba), potom ma odmietala aj v polospánku, to už bolo horšie, tak som odsávala plné 2 týždne a prsník som jej vôbec nedávala, lebo to nemalo zmysel, ale chcela som za každú cenu skúsiť opäť kojiť, na základe rady laktačnej aj doktorky som si dala tzv. "pelíškový deň" a ako som písala vyšlo mi to a odvtedy sa našťastie kojíme, už žiadna fľaša. Možno potrebovala len prestávku, mala som pocit, že čím viac som ju vtedy nútila, tým viac ma odmietala.

mona777
7. feb 2011

@silvia123 toto platí aj u mna - ale u mna pelíškový den - ak to dobre chápem nepochodil - 8 hodín bez jedla a vela stresu a plaču - nakoniec flaša. No neviem či by som to mohla skúsiť po mesačnej prestávke znova. Lebo včera večer ked zaspával aj dnes večer sa prisal na prso - ale to bol už najedený po flaške - takže to bolo len také pitie akože

silvia123
8. feb 2011

@mona777 neviem ako to bude po mesiaci, to by ti vedela skôr laktačná povedať, vzhľadom k veku a dlžke odsávania, či je šanca sa vrátiť ku kojeniu ale rozprávala som sa s jednou mamičkou, ktorá sa vrátila ku kojeniu práve po mesiaci (lenže ona mala chlapca menšieho vtedy) -tá mi poradila nech skúsim kojiť po stojačky, zapla som si rádio a malá pozorovala ako tam behajú písmenká a prisala sa nakoniec, ale bolo to po 6,5 hodinách a mala som toho tiež dosť...
Nájdi si na nete laktačnú ak máš chuť to skúsiť, možno bude vedieť ponúknuť cenné rady.

silvia123
8. feb 2011

@mona777 alebo ak chceš napíšem ti mail na moju...

mona777
8. feb 2011

@silvia123 ok netreba ale dakujem, viem čo mam robit - píšem si s annag a radili mi aj iná laktačná - len to dať do praxe 🙂

silvia123
8. feb 2011

tak veľmi držím palce, treba mať silné nervy, ale mne sa to fakt vyplatilo vydržať, lebo to odsávanie bola pre mňa nočná mora a ešte k tomu sa to nedá porovnať so saním bábätka, som mala bradavky ako lentilky červené a veľké brrr... Daj potom vedieť či sa podarilo, ale keď sa ti malý prisaje aspoň nachvíľu, to znamená, že sací reflex ešte nestratil, tak to treba využiť 🙂

e.l.i.e.n.k.a
9. feb 2011

@silvia123 fakt, ako lentilky 😀 cervene a casom modre 😀

shira_
9. feb 2011

@silvia123 mne sa zdalo ked som odsávala a krmila z fľašky, že kolko to má výhod. manžel kŕmil, v autosedačke počas jazdy sme kŕmili...a už ani neviem... potom ked som začala kojiť tak som bola v hroznom strese, prestali sme chodiť von, lebo sme robili ešte pri prisávaní scény, netušila som kolko vypil, kolko vydrží bez jedla atď a bolo treba holý prsník, žiadne prekážky okolo 😀 ale rýchlo sme si zvykli. žiadna bolesť, všetky výhody, krásny pocit, nakojíme hocikde, viem podľa spôsobu pitia a podľa prsníka kolko vypil a kolko vydrží, v noci za 10min. vybavené celé papanie... to, že vtedy mohol nakŕmiť aj niekto iný, to je ozaj jediná výhoda. ale teraz mu dávam iba iba ja a mám ten správny pocit, aká som pre malého hrozne dôležitá a keď vidím ten úsmev a tie vyvalené očičká keď ide na prsník, to je paráda. a ako sa potom pritúli a zaspí 😵 krásne. ten boj stál za to 🙂

silvia123
9. feb 2011

@shira_ presne jediná výhoda je, že mu môže dať papať aj niekto iný, lenže stále sterilizovať, zo sebou vláčiť fľaštičky, vodu, odsávačku (ja som nedokázala naodsávať dopredu, tie maminy čo majú mliečka dosť, tým to môže vyhovovať). A v noci vstávať každé tri hodiny a pol hodinu z toho odsávať, potom umývať...no ako otrok...
Ja som nedokázala kojiť staršieho syna, nevedela som si po cisárskom spustiť laktáciu a sestričky mi v pôrodnici nepomohli a tak som mala málo mlieka, laktačnú mi nikto nedoporučil. Teraz som bola múdrejšia a laktáciu som si rozbehla odsávačkou a cítila som obrovské sklamanie, keď ma malá začala v 3.-ťom mesiaci odmietať, aj som si porevala, už som si myslela, že je koniec, ale veľmi ma psychicky podržala moja doktorka, ktorá mi povedala, že nie je všetko stratené, dala mi kontakt na mamičku, ktorá sa vrátila ku kojeniu, tak som sa s ňou porozprávala a taktiež som to potom riešila s laktačnou, veľmi dobre si pamätám, že aj ty si mi písala tu na koníkovi, že si sa vrátila ku kojeniu, to všetko ma motivovalo, aby som vydržala odsávať a nedávala UM a pokúsila sa ku kojeniu ešte vrátiť. Vďaka tomu sa opäť normálne kojíme, už dokonca aj posediačky, alebo poležiačky, chmatne ako divá, keď je hladná, je to úžasné ju pozorovať ako papká 😀 a v noci je to úplne super, malú mám vedľa seba,len sa k nej prisuniem a ani neviem kedy sa napapá a spíme ďalej obidve.

silvia123
9. feb 2011

Asi by sme mali založiť novú diskusiu "Odsávala som a zase kojím" 😀 ...ale nie veď už nie je o čom písať, sme si povedali všetko a ak je nejaká mamina, ktorá je tiež taká sklamaná ako som bola ja, že ju bábo začne odmietať, aspoň bude vedieť, že nie je všetko stratené... 😀 a môže sa o kojenie opäť po krátkom čase vrátiť.

shira_
9. feb 2011

@silvia123 klobúk dole pred všetkými maminami, ktoré vydržia a odsávajú aj rok a viac..je to veľmi náročné a obetavé napriek problémom zabezpečiť materské mlieko, nevykašlať sa na to a nekúpiť náhradu... poznám okolo seba teraz mnoho mamičiek, ale taká čo nedokrmuje alebo nekŕmi rovno od začiatku nutrilonom je pomaly rarita. nech mi nikto netvrdí, že ani jedna nemá mlieko....je zázrak že máš takú doktorku, u väčšiny je UM prvá voľba...

miru.j
9. feb 2011

@silvia123 Ahoj,tiez sa chcem podelit o moj pribeh z dojcenim 🙂 Aj ja sa tesim ze uz opet len kojim 😵 .Ja som mala taky problem ze som mala velmi zapalenu jednu pradavku...az tak ze mi to krvacalo,hrozna bolest to bola.Nasej malinkej som z jedneho prsnika odstrekovala a zdruheho som normalne dojcila.Po mesiaci a pol ma zacala odmietat a chcela papkat len z flasticky,myslela som vtedy ze odsavacka mi prirastie k ruke 🙄 ,velmi som bola vycerpana ale este viac smutna ze malicka nechce prsnik.Pokusala som sa ponukat jej ho stale a nedarilo sa,bola som zufala.Az som jedneho dna v zlosti hodila odsavacku o zem a rozbila ju 😒 .Bolo to 19.1. Ja neviem ci to moje zufalstvo nasa hviezdicka vycitila,alebo ako,ale vecer mi normalne vzala prsnik 😵 .Na druhy den rano som mala pre nu pripravene mliecko v domienke ze z prsnika pit nebude 😝 ...dala mi kosom 😝 nechcela ani flasku,ani prsnik 😕 .Isli sme vtedy na ockovanie do oboch noziciek.Ako zacala kricat vzala som ju na rucky ako by to urobila asi kazda maminka a utisila som ju.Prisli sme domou a zacala sa tulit stale viac a viac a tak som skusila herecku prilozit k prsniku 😵 ,od vtedy len dojcim 😵 😵 😵 ,malicka nechce ani cajik z flasticky...ked je smedna dam jej moje mliecko 😉 .Som stastna ze to takto dopadlo a ze som to nevzdala a nezacala ju hned krmit umelou vyzivou. Drzim vsetkym palce,aby dojcili co najdlhsie 😉

silvia123
9. feb 2011

@miru.j vidíš potvorka malá, tiež keď už bola moc hladná, tak si dva krát rozmyslela, či hladná zostane alebo chytí 😀
PS: ja som tiež prestala dávať čaj, keď tak dám prevarenú vodu (musíme ráno zapiť rozdrvenú tabletku), ale zistila som že ten čajík jej viac chutil ako mlieko, tak koniec s ním.

majamat
11. feb 2011

ahojte, tak ja odsavam od 2 tyzdna. moja mala je riadna prisavka a mliecko az tak hlta. na bradavkach som mala hlboke prasklinky a kricala som od bolesti pri kojeni. vsade sa pise, ze je to zla technika kojenia. skusala som to podla navodu na nete a mala vzala do ust aj vela z okolia bradavky, ale aj tak to bolelo. kojenie ma byt pohoda a nie trapenie. ja mam dost velke a ploche bradavky a mala ma male ustocka a horsie sa preto prisaje. mala som len provizornu vybavu flasiek a tak som si dokupila a aj lepsiu odsavacku. odsavam kazde 3 hod, ale nie vzdy sa to da. odsavam aj v noci. mala je riadna dracica a ked som s nou doma sama, nema ju kto zabavit. na odsavanie potrebujem obe ruky. z praveho odsajem menej a stale mam citlivu bradavku, ale z laveho po dlhsiej pauze dokazem odasat aj 200ml. dokopy min. 250 -300ml. vynimocne aj viac.

mona777
11. feb 2011

@majamat fu tak to poriadne vela odsaješ, to aj cez den tolko odsávaš?

mona777
11. feb 2011

@miru.j o boooooooooooooooože ako ti zááááávidííííím a ja cchem takéééé dieta - je mi do plaču - prečo práve ja? a ja chcem 🙂 ☹ 😝 My sme boli na očkovaní na dvakrát -aby bola menšia zátaž pre neho - po týždni- asi som mu to mala dať pichnúť naraz možno by sme aj mi takto šťastne skončili

silvia0111
11. feb 2011

ahojte, chcela by som sa spytat, aku odsavacku na mlieko pouzivate? ktora je dobra a oplati sa kupit?
dakujem

mona777
11. feb 2011

@silvia123 a ty vieš o tom že sa to zle číta čo si napísala mamičkám ktoré chcú kojiť a nedá sa lebo ich dieta nechce pit z prsa? ja ked niekde čítam o kojení aké to je dôležité tak by som najradšej skočila z okna 😢 😢 bývam na 20 poschodí

mona777
11. feb 2011

@silvia0111 ževraj nová medela elektrická je aj s termoobalom nemusíš prihrievať mliečko

petinka1
11. feb 2011

@silvia0111 Jednoznačne Avent elektrická - aspoň pre mňa 🙂 S medelou mini elektric som sa veľmi natrápila, je maximálne hlučná /oproti Aventu/ - takže ja Ti odporúčam Avent elektrickú 🙂 V pôrodnici som mala medelu, potom som si domov kúpila medelu, ale pri tom trápení som si požičala od kamošky avent a po odskúšaní som si ju kúpila. Aj kamoška skúšala medelu /mala požičanú od kamošky/ a nakoniec jej ju vrátila a kúpila si avent elektrickú. Ak plánuješ odsávať niekoľko mesiacov tak sa oplatí zainvestovať, lebo odsávať je náročné...

miru.j
11. feb 2011

@majamat zdravim Ta,tak Ty mas riadne vela mliecka 😉 . ...Ja som odsala maximalne 150ml z oboch prsnikou 😔 .Drzim Ti palce aby Ti to vydrzalo co najdlhsie a hlavne sa nevzdavaj.Ak mozem poradit mne pomohlo najviac na bolave bradavky ked som si vytlacila troska mliecka a potrela si ich nim 😉 ...skusala som kadejake drahe masticky a mozem povedat ze to boli vyhodene peniazky.

@mona777 ahojcek,moja mala princezna ma tiez riadne vytrapila,hlavne sa nevzdavaj a mozno Tvoj drobcek zisti ako je fajn mat po ruke mliecko kedy len chce.Moja Vivien na to prisla a teraz mi je na prsniku kazdu chvilocku...no a ja sa z toho tak tesim ze ako nahle sa zacne tulit hned si ju prilozim 😉 Moc,moc drzim palce!

@silvia0111 ...ja som mala rucnu medelu a riadne som sa narobila(no pomohlo mi ze som mala aspon nejaku 😉)

silvia123
11. feb 2011

@mona777 aj ja som mala také pocity, tiež som všade čítala aké je to dôležité a bola som z toho nešťastná, vypisovala som kde kade, aby mi niekto poradil, to nepopieram a aj som si porevala a tiež som bola z toho totál sklamaná, že som to pri malej zase nedokázala, ja som absolútne netušila, že sa mi podarí vrátiť sa ku kojeniu, len som sa o to pokúsila a taktiež som písala, že už som to chcela práve vzdať, keď chytila a keby nechytí do 8 hodín, tak to vzdám a ja narozdiel od iných mamičiek nemám takú pevnú vôľu aby som dokázala dlhodobo odsávať, takže by som skončila na UM a taktiež ako som písala svojho syna som tiež nedokázala kojiť, bol od začiatku čiastočne dokrmovaný, neskôr celkom a keď mal 7 mesiacov, tak odmietol aj to UM a čo som mala robiť???- a je tu je zdravý a krásny, niekedy je to kojenie až prehnane preferované a to tiež nie je dobre, ale zato skákať z okna.... to je teda nápad prosím ťa!!!! Pozri sa, pokúsila si sa o to a ak to nejde, tak to nejde!!! Veď je jasné, že pre svoje dieťa robíš maximum, ja som to sem napísala, len kvôli tomu, že sa to môže podariť a nie že sa to určite každej podarí!!! len aby sa o to mamičky ešte pokúsili, a keď to nepôjde, tak to nepôjde, ale ak som sa tým niekoho dotkla, tak pardon, už sem radšej nenapíšem ani čiarku, nebolo to mojím úmyslom totižto !!!!

mona777
12. feb 2011

@silvia123 ja sa o to pokúšam pri každom kojení - ale vačšinou plače alebo sa mi smeje - ale vždy to skončí plačom - včera večer reval tak že sme ho nemohli utíšiť - cítila som sa pod psa že moje dieta plače k voli tomu že mu nútim prsom ☹

majamat
12. feb 2011

@mona777 tych 250ml odsajem aj cez den.
@silvia0111 ja mam teraz Avent mechanicku a je super. pochvaluju si aj elektricke.
@miru.j dakujem.

gretkab
12. feb 2011

@silvia123 A mne sa ten prispevok prave pacil, posobil na mna tak pozitivne (je super, ak sa niekomu podari ku kojeniu vratit). Mne sa pri Marekovi kojenie nepodarilo vobec (ale fakt je, ze on bol tak hrozny jedak, ze ja som bola rada, ze vypije cosi z flase, takze som sa o kojenie vlastne ani nepokusala - stale si myslim, ze keby sme boli pri jeho hroznom apetite kojili, tak by MM nemal tak dlho, ako mal, takze u neho to odsavanie bolo podla mna najlepsia moznost). Pri druhej som mala zakladny ciel v porodnici, ze naucit sa kojit - aj sme teda riadne dlho bojovali, ale podarilo sa - ale boli momenty, kedy som si hovorila, ze to odsavanie bolo omnoho pohodlnejsie/lepsie (speci teda pocas laktacnych kriz, ktore som pri marekovi pri odsavani nezazila). No skratka som chcela povedat, ze kojenie je samozrejme najuzasnejsie na svete a najpohodlnejsie, ked sa podari. Ked sa nepodari a da sa odsavat, je to narocne, ale clovek ma taky dobry pocit, ze dieta ma MM, no a ked sa nepodari ani jedno ani druhe, tak to iste dieta isto prezije krasne aj na UM, dolezite je, ze ma spokojnu maminu, ktora ho nadovsetko lubi.

Odsavacka - ja som mala rucnu avent a rok som s nou v pohode fungovala (ale keby som bola tusila, ze vydrzim rok, tiez by som si bola kupila elektricku avent 😉).

silvia123
12. feb 2011

@gretkab Napísala si to výstižne, presne tak som to aj myslela, pokúsiť sa o to ku kojeniu vrátiť (pretože ja som si najskôr myslela, že keď už odsávam tak to už nie je možné), mňa povzbudila tá mamička aj lekárka, aby som to ešte aspoň skúsila, že za to nič nedám, ale keby sa mi to nepodarí, tak svet sa nezrúti, proste sklamanie by som cítila, ale vychovala som staršieho syna na UM a neskôr len na mliečnych kašiach a vychovala by som aj dcérku tak isto, keby sa to nepodarí. Keď to ale môžem porovnať, tak pri synovi som nedokázala rozbehnúť laktáciu a síce som bola zdrvená z toho, že sa mi nedarí kojiť, ale akosi som sa s tým lahšie zmierila, keďže to bolo tak od začiatku a pri dcére to sklamanie bolo dva krát silnejšie práve kvôli tomu, že laktáciu som si rozbehla, prekonala som 3 krát zapálené bradavky a ragády, že som až plakala pri kojení a zatínala zuby od bolesti, keď malá chytila a keď sme sa už krásne kojili a ja som si to užívala a najmenej som to čakala, tak prišla totálna facka, že ma začala odmietať -bolo to proste nečakané a po tom všetkom čo som pre nu urobila som sa cítila preto dva krát horšie a nevedela sa s tým vyrovnať, takže v podstate presne viem ako sa cíti mona777, ale dieťa sa nútiť na prsník nedá, hlavu mu tam držať nemôžeš -to mi povedala aj laktačná, proste ak to nejde tak to nejde, radšej odsávať, prípadne dokrmovať UM, ako byť frustrovaná z toho že nemôžeš kojiť.

silvia123
12. feb 2011

@mona777 nútiť na prsník sa dieťa nedá, to nemá zmysel. Ja v ten deň čo som sa rozhodla, že sa pokúsim ku kojeniu vrátiť, som malej dala o 8,30 fľašu odsatého, potom po dvoch hodinách som sa ju pokúšala priložiť, nič, nechytila, len vrešťala, potom som to skúšala každú pol hodinu, možno hodinu, neviem, lebo medzitým malá aj zaspala od únavy, proste zakaždým vrešťala, prehla sa ako luk dozadu, proste nedalo sa ju nútiť absolútne a po 6,5 hodinách som malú držala v náručí a šla s ňou do kuchyne a povedala manželovi, že to asi vzdám, že už nemám silu s ňou bojovať, že sa bojím, že sa jej niečo stane, že už dlho nepapala a on mi povedal, nech vydržím tých 8 hodín ako som si predsavzala a ja mu na to však pozri ona proste nechytí, pomaličky nenápadne som sa s ňou pohupovala do rytmu pesničky, ktorá hrala, aby sa zmenou polohy nerozvrešťala, ešte ju to rádio aj zaujalo sa naň pozerala na tie písmenká čo tam idú a posunula som ju nižšie k prsníku a zrazu na moje prekvapenie chytila a začala papať. Proste možno to bolo šťastie, možno náhoda, ale mne ten pelíškový deň zabral, ale zaručený recept na úspech to rozhodne nie je, takže to tak nemôžeš ani brať! Držím palce nech ste hlavne obaja spokojní.

e.l.i.e.n.k.a
18. feb 2011

baby, co ste odsavali a odsavate, riesili ste laktacnu krizu? ja teraz uz odsajem viacej ako 1000ml,ale maly je taky papkac, ze ten litrik vypije a to ma 3 mesiace..ak sa objavi laktacna kriza treba dieta castejsie prikladat, ale co si prilozim ja?

julienka
18. feb 2011

@e.l.i.e.n.k.a hm... ta laktacna kriza zaujima aj mna... kazdym dnom si odsajem menej a menej mliecka... ☹ ako si zvysit tvorbu????