Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

lindula3
6. aug 2009

ahoj perly... gratulujem k babatku🙂
ja som kojila asi dva tyzdne, potom som len odsavala az do 4 mesiaca, poctivo kazde tri hodinky, pretoze som nemala dost mliecka, maximalne na dve davky denne a prislo mi to takto jednoduchsie ako keby som kojila a zbytok dokrmovala... vacsinou sme boli na umelej strave a teraz sme uz uplne... nedavno som brala lieky na krize ktore sa dostavali do mliecka, tak som odsavat tolko prestala az mi to mlieko konci pomalicky uplne... teraz uz neodsavam vobec, len nieco odstriekam v sprche, aby som nemala problemy... a na druhej strane som celkom rada ze to mlieko uz mizne... neviem ci ma niekto vobec pochopi ale uz som si posledne tyzdne hovorila ze bud to mlieko mat na 100% alebo vobec...

mamutka
6. aug 2009

tak ja nastastie po kope problemov dojcim, dnes uz v pohode, ale toto obdivujem! ved to odsavanie zabera kopu casu, plus vsetko to cistenie odsavacky a flasiek..........ale je super, ze kym mliecko mas, takto to riesit, asi drobcek odmieta dudku, ci sa nevie prisat, ze... drzim palce, myslim, ze by si sa nemala nejak trapit, ved sa o dietatko krasne staras a davas mu svoje mliecko, navyse sa preto este aj hodne nadries a pritom by si si to mohla ulahcit a dat proste UM, alebo kebyze normalne kojis, tiez je to velmi pohodlne, bez roboty 🙂 len sa v noci casto budime a davam si pozor na stravu stale, ach jo.
tak sa drzte, nech je babatko kludne, pohodove, nech ti dopraje vela energie na tu robotu okolo odsavania 😉

cestovatelkaandrea
6. aug 2009

no perla ja som kojila iba tyzden, mozno dva. potom som dostala silny zapal prsnika a nemohla som kojit priamo, lebo moje bradavky bola hotova katastrofa. Lakt. sestra mi poradila iba tyzden odsavat a pockat kym sa bradavky trocha zahoja. Tak som zacala odsavat mlieko malemu. No a on sa naucil velmi rychlo pit z flase a po tyzdni sa uz neprisal. No a takto som fungovala kym mal maly plnych devat mesiacov, lebo mlieka som mala vela.Niekedy som odsala aj takmer pol litra mlieka z oboch prsnikov behom pol hodiny. Kazdy den som pouzivala elektricku odsavacku 4 krat denne zo zaciatku. Neskor iba 2-3 krat ked iz papal prikrmy.Po deviatich mesiacoch som uz nevladala, lebo chodim do prace a bola som casto chora.

zuza.m
6. aug 2009

aj ja som kojila asi tak 2týž.cez klobučiky potom došla horučava maly byval smedny pil každu chvilu naučil sa na rychly tok mlieka a na dalši den už vypil len predne a začal plakat.nechcelo sa mu tahat to tažšie dostupne.trapili sme sa ešte dva dni a dve noci až som mu dala flašu. 😔 a bol koniec kojenia.odsavala som si tiež do troch mesiacov.mliečka by aj bolo len nebol ochotny prisat sa.na holo vobec. 😔 .
vela som si popplakala lebo som straaaašne chcela kojit.
odsavanie bola dost velka drina a obdivujem kto to vydržal dlhšie.tiež som mala najskor ručnu neskor elektricku odsavačku.je ot pohodlnejšie aj kej kojenie asi viac.

cestovatelkaandrea
6. aug 2009

ja som odsavala s normalnou prve tri mesiace az som si presilila ruky. potom sa manzel nastval a kupil mi elektricku. s tou to islo lepsie a asi aj preto som tak dlho vydrzala

zuzikmeduzik
6. aug 2009

lindula, kolkokrat som si hovorila presne to co ty, bud mliecko na 100% alebo ziadne.....ale napisala som si na chladnicku "Vydrzat vydrzat vydrzat" a trapili sme sa s kojenim a potom s dokrmovanim...od 4,5 mesiaca maly odmietol prsniky a odvtedy si mliecko vytlacam. odsavacku som nezniesla. zial, dnes uz mam minimalne - tak pre malu mysku ale nie pre babatko...zlata Annag mi poradila, ze kazda kvapka MM sa pocita, ze aby som neprestavala...tak ma povzbudila, uz som to chcela nechat..
perla, drzim palce, hlavne vydrz, stoji to urcite za to.

veronika81
6. aug 2009

aj ja som odsávala mliečko malému prvé dva alebo tri týždne. Nevedel sa dobre prisať, nepapal mi z prsníka, už v pôrodnici som začala odsávať a tak mu dávala. Potom som kojila cez klobúčiky, ale tie mi tak doničili bradavky, že som mala krvavé ragády a preto som musela ďalej iba odsávať. Bolo to o držku, odsať mlieko (v tých začiatkoch mi 100ml trvalo skoro hodinu 😒 ), dať to malému, ešte dokŕmiť UM a kým si malý odgrgol a zaspal, ja som musela znova začať odsávať. Neviem si predstaviť takto fungovať, musí to byť veľmi ťažké, obdivujem každú maminu, ktorá to zvláda. Malého som si ale medzitým stále prikladala a jedného dňa sa mi pekne chytil prsníka a už nepustil 😵 Zároveň je naučený aj na fľašku, čo mi vyhovuje, lebo občas som mimo domu (diaľkovo študujem).

Moja mamina napríklad mne odsávala mlieko 8 mesiacov (som predčasne narodená, inkubátorová, oddelená od matky), nevedela som sa vôbec prisať, takže to musela riešiť takto.

Perla, veľa síl prajem, vôbec sa tým netráp, dávaš malej to najlepšie čo môžeš, aj keď nie priamo zo zdroja 😉 A ak sa môžem opýtať, prečo nedojčíš z prsníka? Pozerám, že Simonka je ešte maličká, skúšaš si ju ešte prikladať? Neviem, aký tam je problém..ale môj malý sa chytil bradavky ako trojtýždňový 🙂

veronika81
6. aug 2009

a ešte som chcela napísať, že čo sa týka celkovo dojčenia a liečenia bradaviek, veeeľmi mi pomohla Annag, ona je taký "anjel dojčenia" tu na MK 😵 😵 a mala som doma aj laktačnú poradkyňu (odporučila mi to tiež Annag), ktorá malého doslova nanútila na prsník a ukázala mi správnu techniku prisatia.

nikollette
6. aug 2009

Ja som to vydržala do 2 a pol mesiaca, odsavat tak mu to dávať...
Ale aspon niečo na začiatok dostaval z mojho MM, aj ked viem že to nie je vela...

perla200
autor
6. aug 2009

to fakt nikollette? no veronika - ja mam hrozné bradavky, nechce ich, a nechce prso, nechce ani klobúčiky, vyskúsala som vsetky polohy, vsetky finty nič... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

ale mala je spokojná s nutrilonom a s mojím mliečkom.... tak viem, že Moje mlieko si i napriek odsávaniu v nom zostávajú vsetky látky ktoré majú mať akurát tým, že nesaje tak si nestimuluje zažívanie a môže ho bolieť bruško..a.le to bolí aj z MM. nie? a malá vôbec negrcká a niektoré deti z MM len grckajú....tak neviem čo je dobre a čo nie?

nikollette
6. aug 2009

Vsak ked je v pohode, neboli ju brusko ,a negrcká tak je vse ok, bud rada 😉
a prejem pevne nervy s odsávaním 🙂

veronika81
6. aug 2009

perla, aj ja mám ploché bradavky (aspoň tak mi to povedali sestričky v pôrodnici), malý sa nie a nie prisať, trápili sa so mnou celých 5 dní, čo som bola v nemocke a nepodarilo sa to..
Vraj už komunikuješ s Annag (písala mi 😉 ), drž sa jej rád, mne ozaj veľmi pomohli. Naozaj v tvojom prípade môže ísť o zlé prisatie, možno si iba nevieš malú správne priložiť - nič si z toho nerob, ani ja som to nevedela. Potrebuješ sa stretnúť s laktačnou poradkyňou, ona ti všetko ukáže a vysvetlí. Simonka je ešte maličká, dokáže sa to naučiť. Určite nemáš "hrozné" bradavky, kojiť sa dá aj s plochými 🙂 Nevzdávaj to ešte, aj so mnou sa Annag "natrápila" 🙂 ale vyplatilo sa.

A nie je pravidlo, že z MM bolí bruško a že sa grcká. My sme napríklad koliky mali (ale iba do 6.týždňa) a negrckáme vôbec.

cestovatelkaandrea
6. aug 2009

ja som si povedala, ze ked budem mat druhe babo, tak este ked budem tehotna tak sa spojim s Annag aby som nedopadla ako teraz, ze som odsavala devat mesiacov

noricka
6. aug 2009

Ahojte baby,ja som odsávala MM pre prvu dcerku 8 mesiacov každe 4 hod aj v noci,lebo sa narodila skoro o mesiac skor a nevedela sa prisat a bola velký jedák,lebo za jedno krmenie ako 3 mesačná vypila plnu 2dcl flašku a potom po 8 mesiacoch,ked mala aj príkrmy tak som jej davala už aj z prsníka dalšich 5 mesiacov. teraz mám druhého synčeka a toho kojím normálne a som velmi rada 🙂 ,lebo to odsávanie ma ničilo a nemala som žiadnu elek.odsávačku ale tu ručnu babynova. ☹

perla200
autor
6. aug 2009

veronika a čo ti annag písala? komunikujem s nou a teda aj s jednou laktačnou poradkynou, mala by som nabudúci týžden ist za nou....tak uvidíme...

cestovatelkaandrea
6. aug 2009

perla ak sa ti da vydrz odsavat. uvidis ako to pojde dalej ked sa stretnes osobne s lak. poradkynou a aj annag ti velmi pomoze na dialku 😉 je dobre ze si s nou v kontakte

kelila
6. aug 2009

Perla,
môj malinký sa narodli predčasne s nízkou pôrodnou váhou. Sestričky v nemocnoci mi ho odmietli prvé dni možno 5 až 6 dní priniesť na izbu, aby som si ho priložila k prsníkom aj s odôvodnením, že zbytočne, že aj tak sa mlieko pri cisárskom reze spustí o niekoľko dní ☹ . Nesúhlasila so s týmto postupom, ale nemohla som s tým bohužiaľ nič urobiť. Tiež mám ploché bradavky a sestričky bohužiaľ v nemocnici ma odradili po prvom neúspechu, že sa mi malý neprisaje, že nie div keď mám také bradavky. Tak som si v nemocnici odsávala mliečko, aby sa mi nezastavila laktácia. prosila som personál nemocnice, aby používali alternatívne spôsoby dávania mliečka malému ( striekačka, cievka ), ale z hrôzou som zistila, že mu dávajú avent fľašku a že dokonca mnou veľmi často v začiatkoch odsávania tak málo mliečka, tak toto ohrievajú v mikrovlnke. Preto mojou jedinou úlohou v nemocnici bolo dostať sa na váhu, aby nás pustili čo najskôr domov a odsávať odsávať odsávať, aby mal malý dostatok mliečka. Bola totiž snaha v nemocnici dávať UM, čo som vylúčila. Každý mi hovoril, že niet šance, aby sa malý prisal, keď mu dávali v nemocnici fľašu a zvlášť po takej dlhej dobe, ale môj malý a ja sme veľkí bojovníci a tak sme to nevzdávali. Mňa veľmi trápilo, že sa nevie prisať a nikto ma okrem manžela nepodporoval v úsilí zmeniť to, aj niektoré laktačné poradkyne mi nedávali už žiadnu šancu. Našla som však jednu milú pani, ktorá mi pomohla veľmi. Táto laktačná poradkyňa mi vysvetlila správnu techniku dojčenia, pozrela na prsia a skonštatovala, že moje bradavky teda vôbec nie sú ploché, pozitívne naladila, minmimálne dve hodiny sa pokúšala presvedčiť malého, aby sa prisal, nevzdávali sme to, a na druhý deň malý sa perfektne prisal, za čo jej ďakujem. Mne sa malý prisal a dudkal z prsníka tak po 4 až 5 týždňoch od pôrodu, takže ty to nevzdávaj, keď môj sa prisal tak neskoro tak ty máš ešte väčšiu šancu ako ja. Bohužiaľ na pravý prsník sa nevie chytiť, ale skúšame to a nevzdávame a mliečko z práveho si preto odsávam, aby sa nestratilo, lebo verím verím verím, že to malý dokáže aj napriek fakt blbej bradavke. Laktačná poradkyňa mi povedala, že žiadna bradavka nie je zlá, len treba skúšať a skúšať.

veronika81
6. aug 2009

perla 🙂 do ip

A hlavne vydrž, bude dobre, uvidíš. Kvôli Simonke 😉 a v neposlednom rade aj kvôli sebe, uvidíš aké je kojenie jednoduché (keď vieš, ako na to).

veronika81
6. aug 2009

kelika, teraz som si prečítala tvoj príspevok 😖 Strašné, čo dokážu v niektorej pôrodnici..
Ale pekný príklad si dala Perle, fakt sa netreba vzdávať 😉

perla200
autor
6. aug 2009

veronika ja by som si nikdy neodpustila to, že som pre malú neurobila vsetko čo som mohla...takže určite sa s nou spojím.... uvidíme ako to celé bude.... hlavne ja chcem byť v pohode a potom bude aj malá 🙂

kelila
7. aug 2009

Perla, a ešte ma napadlo, že pani laktačná poradkyňa mi okrem ukázania techniky dojčenia povedala zopár cenných trikov. Napríklad, že ak malý bude odmietať prsník mám ho vyzliecť( samozrejme ak je teplo ), aby sme kojili telo na telo a malý ma cítil. Bruško na bruško. Vôbec nie cez žiadne vrstvy oblečenia. Fakt to u nás zabralo. Predtým som ho kojila aj skoro s podbradníkom, aby nezabrindal oblečenie, teraz mi je to úplne jedno, a radšej ho preoblečiem 10 krát za deň len aby sme kojili. Inak fakt sa spoj s laktačnou poradkyňou v tvojom okolí. Nie je nad osobný kontakt. Ja som pozrela tisíc inštruktážnych videí, skúšala som podľa nich kojiť, ale teraz viem, že je lepšie vidieť naostro, ako len z počutia, prípadne z videa na internete.
Prajem veľa síl a trpezlivosti

petkapo
7. aug 2009

Ahoj perla! Ja tiez patrim k ''odsavackam''. Moj syncek sa v nemocnici vobec neprisal - ani jediny raz a sestricky mi absolutne nepomohli a dokonca do prepustacej spravy napisali, ze syn je plne kojeny, pricom bol v nemocnici len na UM a troske mojho mlieka (z flase). Doma som sa tyzdne a tyzdne pokusala si ho prikladat, pozrela som si milion fotiek a videi ohladom kojenia, ale neslo to. Bradavky som mala nonstop krvave a ubolene a syncek plakal a odmietal prsnik. Mala som aj dve velke krizy, ked som chcela s tym odsavanim skoncit a dat mu UM, ale obidva razy z neho priserne vracal, tak som to dalej ani neskusala. Takze odsavam do umoru dalej, sterilizujem flase a stale dookola. Bolo by asi najlepsie keby sa ti predsa len podarilo sa rozkojit, lebo toto je trapenie. Zabera to vela casu, ktore by si mohla radsej venovat dietatku. Mne je vzdy do placu ked si odsavam mlieko a syn na mna zo sedacky pozera a caka kedy skoncim.
Velmi ti drzim palce, aby sa ti podarilo kojit. A ak to aj nepojde, tak aj to odsavanie nakoniec zvladnes (ked budes musiet) 😉 Hlavne, ze babatko bude citit tvoju lasku a je jedno akym sposobom sa naje 🙂

winki.w
7. aug 2009

ahojte, ja taktiez odsavam - synovi. a dceru kojim. uz 9 mesiacov. samko sa nechcel prisat, nevedel poriadne otvorit ustocka, a krical od hladu. ale teraz je to prakticke, aj ked to odsavanie zaberie viac casu. dceru nakojim kdekolvek a synovi nosim mliecko v termoobale. a kedze uz mame prikrmy, mozme odist z domu aj na dlhsie bez odsavacky. ale v poslednom case nejak umele mliecka odmieta, mali sme aj Bebu aj Hero Lactum baby aj francuzske... ake mate skusenosti s Nutrilonom a jeho chutou?

winki.w
7. aug 2009

este k tomu umelemu mliecku - davame ho len vecer, ked nestiham odsat a robim zasoby na noc (budi sa este 3x)

nunus11
7. aug 2009

ahojte, tiež malinkej odsávam mliečko od príchodu z pôrodnice, lebo sa mi budila každých 10 minút a chcela papať. Bola lenivá si poriadne potiahnuť a hneď mi zaspávala. Myslela som, že mám málo mlieka tak som skúsila odsať a mlieka bolo dosť. Keď sa napapala z fľašky bola v pohode a spinkala 3 hodiny. Ručnú odsávačku som vymenila za elekt. a odsávame stále. Zatiaľ mi to problém nerobí a aspoň vidím koľko spapá. Pri synovi som začala dávať hneď UM, lebo som myslela, že mlieka je dosť a detská lekárka mi povedala, že málo priberá. Teraz som už takú chybu urobiť nechcela, pokiaľ sa dá budem odsávať. A držím palce.

tanitta
7. aug 2009

ahojte...
taktiez tahame odsavacie turne bol malicky po narodeni a uboleny nevladal si vytiahnut.. uz 8m a 15dni 😎 ...velakrat som uz mala chut tresknut odsavacku o zem... ale vzdy potom ma to preslo ked vidim ako krasne drobec prospieva od mojho mliecka...a chuti mu...zozaciatku to bolo dost kazde 3hodky odsavat.. ohrievat..teraz je to uz "len" 3x denne...na jednej strane to ma aj svoje vyhody aj nevyhody...viem kolko spapa kedy bude papat...na druhej strane casova viazanost... obmedzenost ist niekam... lebo treba odsavat...kojili sme 2dni aj napriek tomu ze to bolo kazdych 10minut... bola som zufala unavena nevyspata nevladala som sa mu tolko venovat z vycerpanosti co som bola rada ze trosku privriem oci...psychika je nalepsi pomocnik na tvorbu mliecka a kedze som bola unavena odzrkkadlilo sa to aj na jeho tvorbe maly sa nenajedol a po odsati vo flaske na dne 😔 ...takze sme sa avratili k steremu "dobremu" odsavaniu 😝 ...
....bola by skoda davat UM pokial mlieco je... keby nebolo je to o inom...moja meta bola 6mesiacov...uvidime este dokedy... kazi sa mi motorcek... 😠 ....tak kocky vydrzte pokial sa da...paa

slenka
7. aug 2009

Ahojte, ja som tiez MM odsavala, pretoze moja mala sa od zaciatku nevedla prisat. Riesilo to pri mne niekolko sestriciek i laktacnych poradkiin a ziadna nevedla v com je problem. Potom prisla jedna a ta to odsledovala, ze Terezka pri prisati dala jazyk nad bradavku namiesto pod bradavku a tak jej to neslo. Ta poradkyna mi tyzden pomahala preucit Terezku, dostalavala jest z takej hadicky co sme ju prilepili na prst. Ale moc to nepomohlo, tak som skoncila len pri odsavani. Ale mala som elektricku odsavacku, s obycajnou nevim ako dlho by som vydrzala. Po dvoch mesiacoch odsavania som si len tak zo srandy malu prilozila a ona sa pekne prisala a zacala tahat 😵 Kojila som ju 4 dni potom som sa vratila uz k zabehnutemu odsavaniu. Bola som tak uz naucena, takze mi to prislo jednoduchsie. Ked pila z prsnika, pila strasne dlho (oproti flaske), mna to bolelo lebo som nebola zvyknuta a este som mala tak strasne vela mlieka, ze ked dopila, stejne som musela odsavat.
Nakoniec som odsavala 14 mesiacov. Ku koncu uz len 1x denne.
A este k tomu grckaniu. Terezka grckavala strasne moc celych 6 mesiacov, ale potom sa to same upravilo. Jeden cas som jej davala UM (lebo som brala antibiotika) a grckala aj z toho a este k tomu ju z toho strasne zapekalo.

geegee
7. aug 2009

aj ja patrim medzi tie, ktore odsavali MM. Prveho syna som kojila rok, s druhym sme kojenie nejako nezvladli. Odsavala som presne do jeho 10 mesiacov - s dvomi malymi detmi to bolo teda vesele, ale som rada, ze som vydrzala aspon tolko 🙂

perla200
autor
8. aug 2009

no dakujem baby za povzbudenie.... ja asi budem len skúsať takýto spôsob mi celkom vyhovuje... síce nemam na prsiach dieťa ale odsávačku, ale malinká je viditelne spokojná, dnes mala len moje mliečko...žiadny nutrilon.... tak uvidíme čo bude 😉

vinka
8. aug 2009

Perla ale ved to nieje chyba ked odsávaš.Dôležité je to mliečko.A ako ho vypije je úplne jedno.Moja kamarátka tak to odsáva a chce to dotiahnúť do roka malej. 😉 Už má 7 alebo 8 mesiacov. 🙂 A dá sa to.Tak len odsaávaj a budete obe spokojné. 🙂