Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

priadka
2. jan 2012

mila @aurelkan, gratulujem ti k tvojim uspechom v nezistnom poskytovani mliecka a lasky tvojmu synovi, nech mu dalej chuti vsetko dobre a zdrave 🙂

majamat
3. jan 2012

@aurelkan diky a podobne.
ja som si davala prvu hranicu v odsavani 6m. do vtedy je mlieko pre dieta najdolezitejsie a najlepsie je materske. mala som vela mlieka, ale odsavanie mi po polroku ide dolu vodou. najskor som sama zacala menej odsavat, lebo uz sme prikrmovali a teraz sa to same znizuje. chcela som vydrzat aspon do 1r.-druha hranica. uz som pre istotu kupila UM, lebo malej idu zubky a niekedy mi vypije menej mlieka a potom ma hlad a ja nemam nahradne. pred 1m som odsala este 700-75Oml za den. teraz 500-550ml. zatial to staci na 2 davky, ale o mesiac uz nebude. za 2t mame rok, tak asi tiez skoncim. aspon sa konecne vyspim, lebo koli odsavaniu chodim cele mesiace neskoro do postele. casto ked nieco robim, tak zabudnem, ze by som mala odsavat a potom sa zbadam po 7 hod. je to narocne.

teleranka
3. jan 2012

dievcata, myslite, ze je potrebne, aby som kupila odsavacku na mliecko este pred porodom? alebo vyckat az ked budem v nemocnici, ci vobec udem moct kojit? a aka je lepsia, elektricka alebo manualna? nejake tipy na tu naj? dakujem 🙂

teleranka
3. jan 2012

a este som sa chcela opytat, ako sa uskladnuje a nasledne ohrieva odsate mliecko? co vsetko okrem samotnej odsavacky mam kupit? dakujem za rady.

majamat
3. jan 2012

@teleranka ja som si odsavacku kupovala este pred porodom. len taku lacnu - tesco a potom sme dokupili avent, ale niektore maminy len koja a nikdy odsavacku nepouzili. takze je to asi zbytocne. ak by si mala vela mlieka, alebo upchaty mliekovod, moze sa ti neskor hodit. u nas v porodke aj poziciavali a myslim si, ze to je vsade. co sa tyka odsavacky, na obcasne pouzitie staci aj lacnejsia. ak by si odsavala castejsie, tak je dobra napr. avent. elektricka je vhodna skor pri pravidelnom odsavani niekolkokrat denne. tusim o elektrickej aventke hovorili, ze je najtichsia. ja som sa tiez nevedela rozhodnut a mam manualnu a uz skoror rok sa s nou trapim. nie je najhorsia, ale je to unavujuce. zas na druhej strane, niektorym mamickam sa s elektrickou zle odsava, ale avet elektricka sa tusim da pouzit aj manualne. niektorym zas ide lepsie rucne odstriekavanie.
mlieko po odsati uskladnujem v chladnicke. musi sa spotreboat do 24 hod. ked miesam mlieko starsie a cerstvo odsate, najskor ho dam vychladit - celu odsavacku dam do chladnicky a potom zlejem dokopy do flasky. v mraziaku mozes mlieko uskladnovat tusim 3m. ohrievala som ho v hrnceku s vriacou vodou, ale ked mal mm pasovy opar a bali sme sa aby mala z toho nechytila kiahne, tak sme si kupili ohrievacku. malo by sa ohrievat v 50°C vode, aby sa nenicili protilatky, ale to sa neda dobre odhadnut a dlho to trva. ohrievacka je super vec. v lidli mavaju aj za 12e. my sme objednavali z netu, lebo mame flasky tomee tipee a tie su najsirsie zo vsetkych na trhu a do tej s lidlu by nepasovali. myslim, ze nic zvlastne na odsavanie uz nepotrebujes. ak budes krmit flaskou, tak bude treba flasky s najmensim cumlikom. vyuzijes ich neskor na caj, alebo ich mozes teraz pouzivat aj na uskladnenie mlieka. mlieko sa da uskladnovat v chladnicke, alebo mraznicke v specialnych nadobach - poharikoch na to urcenych, alebo su aj sacky. nesmie sa to do mrauiaka naplnit uplne po okraj, lebo sa ti to otvori, alebo praskne. niekto uskladnuje aj vo vyzivovych poharikoch. ozaj a myslim si, ze je dobra vec aj sterilizator do mikrovlnky na sterilizaciu flasiek, niekto je proti tomu, ale preco si to nezjednodusit. keby bol drahy, tak nekupujem, ale vyvaram, ale v tescu maju normalny za asi 9e a cestovny mensi do 5e. my mame ten mensi, lebo mame malu mikrovlnku a velky sa neezmesti. dokonca som ho kupovala v akcii asi za 3e. dalsia vec, termoobal na flasky. ak budes kojit, mozno ho vyuzijes neskor aj na caj, alebo ohriaty prikrm. tiez treba vyberat podla flasky, lebo tie siroke sa do vsetkych nezmestia. najdem ti aj nejake linky.
nejak som sa rozpisala.

majamat
3. jan 2012

cestovny sterilizator tesco - https://www.modrykonik.sk/fotoblog/majamat/albu...
avent elektricka odsavacka. rucna vyzera podobne - http://monzun.sk/index.php/eshop/produkt/avent-...
tu su viacere odsavacky. http://www.babytip.sk/odsavacky-mlieka/
ohrievacku mame takuto http://www.prenasedeti.sk/obchod/action/product...

majamat
3. jan 2012

tu su este tie pohariky na uskladnenie mlieka, alebo na prikrm. http://www.babytip.sk/dojciace-pom-cky/p/via-za... tieto su avent, ale je ich viac druhov.

aurelkan
3. jan 2012

@majamat odsavala som 4x denne po 3 dl a ked som presla postupne na 3x denne tak to bol zaciatok konca.
Mliecko sa pomaly zacalo vytracat, asi o mesiac stacilo uz iba rano a vecer po 3 dl a stale menej, a teraz uz len vecer . Moja prva meta tiez bolo 6 mesiacov, potom sme zacali zeleninku, neskor ovocie ale bolo to take nijake jedenie 🙂 Tak som si dala druhu metu - ked sa poriadne rozpapa a zvykne si na zivu stravu. Teraz uz syn jedava velmi pekne, uz sa nebojim ze zostane celkom na nejakych umelych vyzivach. Viem ze materske mlieko dava ovela viac ako len stavebne latky a vitaminy ale verim ze tie hektolitre MM co uz pocuckal za prvych 9 mesiacov ho budu chranit dlhodobo - a plus este - mrazak je plny 🙂) Krasny den

majamat
3. jan 2012

@aurelkan do 6m som odsavala 5-6x denne bolo toho do 2l. potom som zacala odsavat menej, postupne som presla na 900ml, ale uz som citila, ze sa mi odsava horsie a teraz sa to stale znizuje a dost rychlo. teraz odsavam 4x denne, ked sa podari, co je malokedy tak aj 5x.
aj do 9m je to slusne. niektore mamicky sa vzdaju ovela skor.

aurelkan
4. jan 2012

@majamat odsat 3 dl mi trvalo 45 minut manualnou Aventkou, elektrickou este viac. Je nemyslitelne aby som dalej tahala 3 - 4 hodiny denne, mam znicene ruky a muz uz nevladze sam vsetko upratovat :D Skoda ze sa laktacia nedokaze udrzat pri mensich mnozstvach odsavaneho mlieka - aj keby len deci denne - kazdy imunoglobulin je k dobru 🙂 Teraz to klesa rychlostou 30ml denne, do tyzdna som off.... Ty si vydrzala rok, to je uzasne 🙂

priadka
4. jan 2012

@majamat
@aurelkan
este stale sa drzim na 600 ml denne. Zubami nechtami 😅 Vkladam do toho vsetku dobru volu. Odsavam 5x denne. Jedno odsatie mi trva tak 20-30 minut. My mame pevny denny rezim, som nonstop doma, lebo s dcerkou aj cvicim vojtovku, nemoze sa mi teda stat, ze by som zabudla odsat, ale @majamat presne chapem to neskore chodenie do postele - ja kvoli odsavaniu bdiem do polnoci neoplati sa mi ist spat a ked sa mala este zobudi (dost casto) a musim ju nakrmit a uspat, tak chodim spat az okolo druhej. A najneskor rano o osmej uz zasa odsavam.
@aurelkan tak to ti zavidim, ze syn pekne jedava prikrmy. U nas je to este na velmi dlho, lebo dcerka ma problemy s prehltanim, resp. so spracovanim susta v ustockach, viac vypluva ako prehlta, chodime s nou dokonca aj k logopedke kvoli tomu. Bude to este tvrda drina. Keby sa dokazala pekne najest nemliecnej stravy, lahsie by sa mi vzdavalo materskeho mlieka pre nu.
Viete co, ja som si taketo odsavacie mety ani nikdy nedavala. Niekedy si predstavujem, ako budem odsavat este v lete niekde na vylete na luke 😀 (mam velmi vykonnu elektricku 2-prsnikovu odsavacku, funguje aj s bateriami).

majamat
4. jan 2012

@aurelkan to ano, ale uz sa dlho trapim. najhorsie je to od tych 9m. mam aj lepsie dni, ale vobec neviem cim to je. dnes rano som po 9 hod horko-tazko odsala 180ml a to uz som skusila aj rucne odstriekavat. uz mam na aventke zniceny ten biely ventilcek a ten silikonovy klobucik, ale uz sa mi neoplati to kupovat. tiez ma z toho uz ruky bolia. poslednu dobu odsavam tak 500ml za den a obavam sa, ze dnes to bude este menej. malej chystam 2x 200ml, ale kedze bola nedavno chora a aj zubky ju trapili, zacala papat menej mlieka, tak max 180ml na jeden krat. tak zatial to staci. do narodenin este snad vydrzime a potom asi pomaly prejdeme na UM. mne to odsavanie klesa tak 10ml za den, ale to uz odsavam niekedy nadoraz a stane sa, ze mi to trvalo aj skoro hodinu - hlavne vecer.

priadka
4. jan 2012

@majamat
@aurelkan
ozaj - a co Costi, Motilium (ucinna latka domperidon) - skusali ste? Ja mam v zalohe Costi, ale este som to nenacala. Mozno tych 600 ml denne mi pomahaju udrzat Costi v zasuvke odlozene 😀

majamat
4. jan 2012

@priadka moja papa tiez pekne, takze nevadi, ked prestanem a mozno by som mohla davat potom uz aj kravske mlieko, ale asi zostaneme na UM. u nas v obchode plnotucne, netrvanlive, co je vraj navhodnejsie, ani nemaju. s UM to bude jednoduchsie a navyse sa da dlhsie skladovat. mozem kupit do zasoby a niektore vychadzaju cenovo mozno rovnako ako to kravske. myslim davka na 1m. to UM ma urcite vhodnejsie zlozenie a nemusim sa ani trapit tym, ktore je navhodnejsie, aj ked som si pre zaujimavost porovnavala zlozenie niektorych zakladnych zloziek. pred porodom som bola rozhodnuta, ze keby bolo treba, tak budeme davat sunar nutradefence, ale teraz asi skusime len babylove. teraz uz to nie je az take dolezite, kedze papa aj normalne jedlo a pomaly skusame vsetko. moja ma akurat problem s kuskami jedla a dnes som jej dala sunarek tresku so zemiakmi a povracala sa mi z toho po 2 lyzickach. asi jej to nechuti.
co sa tyka tych UM, prisla som na zaujimavu vec. u nas v obchode maju Sunar original 10 a complex 3 a porovnavala som to s babylove. boli v zlozeni celkom slusne rozdiely. tak som sa zlakla, ci je vhodne a pozrela som si na nete este ten nutradefence. ten sa zlozenim viac podoba na babylove, ako na tie 2 sunary, co maju u nas v obchode. ostatne - hami, beba, nutrilon su tiez viac podobaju na babylove, aj ked su tam male rozdiely. neporovnavala som vsetky latky, lebo nie su vsade uvedene a niektore mlieka maju nieco specialne a o to su vylepsene a samozrejme aj drahsie, co si myslim, ze uz u 1r. az tak netreba.

majamat
4. jan 2012

@priadka neskusala. nechcem uzivat lieky. ved to je povodne tusim proti hnacke. do 6m som mala vela mlieka a mohla som aj menej pit, ani stresy to nezhorsovali a neuzivala a nepila som nic zvlastne, co by laktaciu podporovalo. asi to tak ma byt. vsak mala bude mat rok, tak uz mozeme skoncit. vydrzali sme celkom slusne.

majamat
4. jan 2012

omyl, je to proti vracaniu a na travenie

majamat
5. jan 2012

ako som predpokladala. vcera som poodsavala len 440ml. predvcerom 500ml. dnes rano to vyzeralo slubne, ale teraz poobede to je horsie.

aurelkan
5. jan 2012

u mna vcera 270, dnes 240ml. Tieto posledne deci idu dolu rapidne. Lieky som nikdy neuzivala, trochu mam z toho obavy - nechcem si rozhasit hormony 🙂 A nehovoriac o vplyve na dieta. Na zaciatku som na podporu laktacie jedla More milk, bylinny preparat, vtedy zrejme aj pomohol. Teraz davam uz aj Bebu, ked ma syn "zubkovy den" tak pije iba mlieko a papa piskoty, nic ine donho nedostanem... Nastastie su max 1-2x do mesiaca. Teraz spekulujem nad tymto bliekom http://www.feedo.cz/shop/babio-biomleko-2-pokra... len musim najst o nich trochu viac.

majamat
6. jan 2012

@aurelkan to je zaujimave, to mlieko. ani som take este nevidela. ja uz nastasie nemusim moc riesit ake malej dam, lebo uz bude mat rok. vy to mate ine. tvoj maly je mensi.
kolkokrat za den odsavas? ja som vcera odsavala 5x a odsala som 540ml. predvcerom som odsavala 4x a odsala som 440ml. skace to poriadne. predtym som pod 500ml nikdy nesla. predvcerom to bolo prvykrat. neviem preco to tak zle slo a to som sa pri tom aj dost natrapila, aby som vobec tolko odsala.
moja ked jej idu zubky, zas nechce mlieko. asi jej vadi to sanie. prikrmy mi zje.

priadka
6. jan 2012

@aurelkan
@majamat
ano, to Vas chapem, ze nechcete uzivat lieky. Tiez by som sa tomu rada vyhla. Sice uz ich mam zadovazene, ale kym nenastane rapidny ubytok mlieka, neuzijem ich.
Ano, domperidon je primarne proti vracaniu, posobi cez nervicky, takze uplne nevinny liek to teda nie je, babatku by sa vsak nemal dostat, resp. tie stopove mnozstva, ktore by sa k nemu v mm dostali, su neskodne. Kedysi tuto ucinnu latku podavali kojencom prave proti vracaniu.
Toho rozhasenia hormonov sa ja osobne az tak neobavam. Uzivanim domperidonu sa vylucne zvysi hladina prolaktinu, co by nemalo extremne narusit hormonalnu rovnovahu, zvlast, ked kojim. Vysadzovat to vraj treba postupne.
Inak, co sa tyka mnozstva vypiteho mm, pripadne UM, tak 8mesacne dieta uz pije iba okolo 600ml, ak ma zaradene aj ine mliecne produkty, jogurty syry a pod., tak i menej. Takze 500-600ml odsateho mliecka sa nam stale este "oplati". Neberte ma prosim v zlom, nechcem do vas rypat, ved ja viem, ake je to odsavanie narocne. Len teda mi nedalo neozat sa k tym mnozstvam 😉
Ja budem asi zavisla na odsavani, kym moja dcerka bude zavisla na mm 🙂

strakovakatka
6. jan 2012

Ahojte, ja mám trojmesačné bábo. Doteraz kojím, aj ked na zaciatku som to velmi ruzovo nevidela, lebo kojenie strasne bolelo, mala som ranky na bradavkách. Nastastie som to prekonala a teraz uz v pohode kojím dalej. O toto tu ale nejde. Tiez som pár krát použila odsávačku a nie je to vobec píjemné. Príjemnejsie a ovela pohodlnejsie je ked mliecko vytahá bábo. Preto VAS BABY OBDIVUJEM A DRŽIM VAM PALCE ABY VAM TO CO NAJDLHIE VYDRZALO. KLOBIK DOLE, SUPER ZE TO ROBITE PRE VASE DETICKY. 🙂 🙂

aurelkan
6. jan 2012

@majamat uz vcera iba raz, viac nebolo co odsavat. Nikdy som neodsavala viac ako 4x za den, nebolo treba lebo to bolo 1200ml a syn vypil o trosku menej. Stacilo prejst na 3x a mlieko sa zacalo vytracat...
@priadka strasne som sa narumazgala ze nekojim... Nejako som to zakceptovala ale komplikacii je bohuzial privela. Vypudzovaci reflex mizerny, mlieka vela ale kazde odsavanie trvalo hodinu, Zhoreli mi 2 Aventky (nove), obavam sa ze treti krat uz nevyreklamujem. Presla som na manualne odsav, presilila som si ruku. Teraz mam problem v noci prebalit a nakrmit dieta pretoze mam opuchnute prsty, musi vstavat manzel. Urcite by mnohe odhodlane zeny zvladli aj tieto prekazky ale ja uz som to vzdala... Ak by si mala pocit ze mas mlieka menej, nechces skusit najskor ten More milk? Mnohym nam pomohol 🙂 Je sice pravda ze ja som tazky placebista a zabera mi aj B-komplex ale pomohol aj kamoskam 🙂

majamat
6. jan 2012

@priadka u nas to nie je az take dolezite, lebo mala uz bude mat rok a ine mamicky nekoja, resp. neodsavaju ani tolko. u vas je to ine. ja som chcela vydrzat aspon rok. mala tiez pila 500-600 v 3 davkach, ale ked mi zacala odmietat mlieko koli zubkom a mlieka bolo aj menej, tak som jej zacala davat len 2x a pridala som kasicku. teraz mi to zatial na 2 davky staci a odvtedy mi vypije max 180ml v jednej davke.
@aurelkan ja som kedysi odsavala aj 6x, ale to mi islo prsia roztrhnut. mlieka som mala od zaciatku privela. asi sa uz vycerpali zasoby hormonov. 😀

aurelkan
6. jan 2012

@majamat ja som dufala ze prolaktin bude trochu zhovievavejsi a umozni mi odsavat menej ako 1200 denne 🙂 Syn uz tolko nepotrebuje a tolko kolko potrebuje mi nestacilo na udrzanie laktacie. A dalsia vec preco som demotivovana - tu v okoli nikto nekoji ani neodsava!! Som tu za neuroticku mamicku....

aurelkan
6. jan 2012

@majamat
@priadka
este sa chcem spytat - do kolkych rokov resp mesiacov nedate detom kravske mlieko?

bubo1104
6. jan 2012

zdravím - ja som odsávala svojemu synčekovi mliečko 10 mesiacou . Malý sa nám narodil predčasne a bol v inkubátore skoro 3 mesiace. Začala som s odsávaním už v nemocnici po sekcii . Môj synček nemal vyvinutý sací reflex a pil mliečko cez kanilku , ale mal moje materské a to bolo dôležité pre jeho zdravý vývin . Potom som mu mliečko odsávala doma a nosila do nemocnice. Kto to zažil vie , že je to kolotoč stále dokola odsávať , zmrazovať , sterilizovať a zase odznova . Na začiatku som odsávala len takou ručnou , ale keď som už mala presilky na rukách - muž sa uľútostil a kúpil mi elektrickú AVELIT. Ja som ju používala stále , až do tých 10 mesiacou . Jasné , keď mal 6 mesiacou - príkrmi , polievočky , presnidávky , pomleté mäsko a pod. , a tiež popri príkrmoch moje odstriekané materské mliečko . Keď som mala mliečka stále menej s odsávaním som prestala . Držím palce , nech každá mamička vydrží odsávať najdlhšie , keď sa na to podujme . Jasné ,že najlepšie je , keď maminy koja spontálne , ale bohužiaľ nie každej je to dopriate . Prajem spokojné a zdravé detičky _ Jarmila

majamat
6. jan 2012

@aurelkan no to je divne. ja som si v svojom okoli zistovala, kolko zien koji, resp. kojilo viac ako 6m. je to slabe. nechapem. a dokonca jedna prestala dceru kojit, lebo uzivala lieky, koli salmoneloze. Dr. jej hovorili, ze moze, ale ona prestala. ved prave vdaka mlieku mohla mat jej dcera protilatky. mala stastie, ze jej salmonelu nedostala.
ja som nad tym kravskam mliekom rozmyslala, ale malo by sa vraj davat plnotucne a netrvanlive. u nas v obchode take ani nepredavaju, tak je pre mna vyhodnejsie UM a urcite je aj zdravsie, lebo ma zlozenie vhodne presne pre deti. este neviem dokedy ho budem malej davat, mozno do 2r. zalezi aj od nej, lebo ak nebude chciet normalne, alebo ak ho bude chciet vyskusat skor, tak podla toho zmenim plany.

priadka
6. jan 2012

@aurelkan u mna to zavisi od toho, ako dlho vydrzim odsavat, ale kravske mlieko by som jej najradsej neponukala vobec. Ani umele mlieka. Vraj by mohlo stacit mlieko nahradzat kyslomliecnymi produktmi a syrmi, len neviem, od akeho veku je to mozne takto uplne nahradit.
More milk plus obsahuju 2 laktagoga - senovku grecku a benedikt lekarsky. Oba uz mesiac uzivam v cistej prirodnej forme - uvarene semienka senovky tzv. senohnus 😝 a caj z benedikta. Je to sice nechutne, ale asi efektivnejsie a lacnejsie ako kapsule so zbytocnymi aditivami.
Ja som mala taky sokovy prichod dcerky na svet, ze ma zial nad nekojenim akosi obisiel. Bola som rada, ze zije. Ani sa mi nesnivalo, ze by som mohla niekedy aj kojit. O to krajsie to bolo prekvapenie, ked sa ona sama v 4 mesiacoch sama prichytila na prsicko, len tak mimochodom 😵 Sice sa nikdy nedokazala nasytit, ale obe sme za tieto spolocne chvilky vdacne. Len som mala o to prisnejsi odsavaci rezim, musela som vychytit na kojenie cas, ked sa mlieko dotvorilo, nemusela som ist zrovna odsavat, ona zrovna nespinkala a bola hladna, nebolo treba prave cvicit vojtovku atd...

vierka0
14. jan 2012

ahojte, som zaciatocnicka v odsavani - nikdy by ma nenapadlo ze budem niekedy vobec odsavat (mala som v plane plne dojcit 🙂 ) no a dopadli sme tak, ze plne odsavam pretoze moja dcera bola predcasne narodena, dlhu dobu v inkubatore, momentalne nie je schopna sa prisat..viete mi poradit, ktora elektricka odsavacka je naj ?? momentalne pouzivam medelu harmony - rucnu, ale je to drina, chcem kupit elektricku, uvazujem o medele electric mini plus, ale tu spominate aj elek. avent..su vhodne tieto odsavacky aj na dennodenne odsavanie ?? dakujem za rady :!

bubo1104
14. jan 2012

zdravím - Vierka0 , viem presne pochopiť , čím si asi v posledných dňoch prešla . Aj ja som bola presvedčená , že budem svoje dieťa dojčiť spontálne . Ešte som si robila plány ako na to , veď u nás v rodine neboli žiadne problémy , všetky ženy kojili aj 2 roky . Naša mama nerobila s toho nikdy vedu , vždy hovorila že sme zdravé a všetko bude v poriadku . No , ale nebolo- keď sa mi narodil synček predčasne , musela som začať s odsávaním . Tiež som na začiatku mala len ručnú , ale bola som s nej taká vyčerpaná , že to už nešlo a muž mi kúpil elektrickú .Je to dobrá pomôcka na časté odsávanie a hlavne keď sa odsáva dennodenne aj 4-5 krát. Je síce drahá , ale mne sa oplatila .Používala som ju 10 mesiacou každý deň 4-6 krát . Po 12 hodinách odsávania som ju vždy sterilizovala a pokračovala ďalej . Takže ja som za elektrickú odsávačku . Rržím palce nech vydržíš odsávať čo najdlhšie , veď materské mliečko je základ . Naši drobci za to stoja a neskôr nám to oplatia (úsmevom , bozkom , pohladením , pritúlením a pod. ) Jarmila