Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

veronikam
16. okt 2011

Ahojte, prosim o radu, odkedy sa maly narodil (5 mesiacov aj 2 tyzdne) len odsavam, nechytil sa mi, mam vpadnute bradavky. Par krat som ich mala trosku z toho odsavania popraskane, ale hned za par dni to preslo. No teraz uz mam asi tyzden obidve popraskane dost, vzdy ked zacne odsavat mi zo zaciatku krvacaju, potom to prestane, no neviem si rady co by mi na to pomohlo. Mazala som si ich par dni Sudokremom, trochu sa zlepsilo, ale praskaju stale. Mate nejaku radu pre mna prosim co by pomohlo? Rozmyslala som aj nad obkladmi napr. repikovymi, no problem je ten, ze mne sa vlastne cca pol hodinku po odsati bradavky schovaju, takze ten obklad sa mi na ne vlastne nedostane. 😒

bobulik22
17. okt 2011

@veronikam Ahoj aj ja mám vpadnuté bradavky a tiež sa odsávam už 5 mesiacov. Skúšala si Bepanthen? Mne to pomáha. Ja som mala popraskané iba na začiatku teraz mi už nepraskajú lebo si odstriekávam každé 3 hodiny. Kebyže si častejšie odstriekavam tak mi praskajú to mám odsledované. Skús si urobiť väčšie pauzy aspon na čas kým sa ti nezahoja. Ale môže to byť aj odsávačkou.

veronikam
17. okt 2011

@bobulik22 Vies co skusim ten bepatnen, dakujem za radu. Ja si odsavam po 5-6 hodinach, to mam tak od zaciatku nastavene, v noci si dokonca neodsavam. Takze dlhsie pauzy uz robit nemozem. 😉 Vyskusam, uvidim.

bobulik22
17. okt 2011

@veronikam Ten bepanthen si nemusíš pred striekaním ani zmyť Daj si ho na bradavky a prelož si ho gazovým štvorčekom (gazové štvorčeky kúpiš v lekárni). Bradavky čo najviac vetrať veď asi vieš...

mona777
22. okt 2011

@pitipitipa chválihodná si ti žena - že pre dvojičky odsávaš - sklánam pred tebou celé telo až na zem - ja odsávam len pre jedno a viem aké to bolo ked pil len mlieko - sú prosne úžasnááá mamina - všetko dobré ti prajem

mona777
22. okt 2011

@veronikam ak si ten typ ako ja tak ti nepomože žiadne bepanthen ani nič čo ti tu baby píšu, kontaktuj sa s laktačnými poradkynami - oni by ti mohli poradiť. Nepíšeš či ta aj pália. ale v každom prípade, ak ti nepomože to čo píšu tu baby tak si vyhľadaj laktačnú poradkynu

kkerekrety
24. okt 2011

ahojte, som tu nova, odsavam 3 mesiace a chcem sa opytat tych, ktore odsavali rok a viac na nejake prakticke rady - ako napr. cestovanie, dlhsie nakupy, vylety...atd - ako ste to zvladali/te s odsavackou, umyvanim, skladovanim, zohrievanim mlieka? dakujem pekne.

elannor
24. okt 2011

ahojte, tak tuto temu asi budem navstevovat castejsie...nas maly ma 11 dni a od zaciatku mu mliecko odsavam, kedze sme mali problem s tym, ze bradavku si len dudlal (aj 2 hodiny) a nepapal. Radili sme sa aj s laktacnou poradkynou, zjavne sa mu asi nechce, lebo prisat sa vie pekne... Mate niektora takuto skusenost? Lebo mna to odsavanie a nekojenie z prsnika dost mrzi ☹

majamat
24. okt 2011

@kkerekrety my chodime pravidelne na dlhsie nakupy a vydrzala som tak 8 hod. a to som mala vela mlieka. potom som odsala aj 3dcl z jedneho. je to obmedzujuce, ale vydrzime. co sa tyka mlieka, tak som si nosila v termotaske jedno ohriate, ale snazila som sa, aby bolo co najcerstvejsie a aj jedno studene. mam vyhodu, ze chodime nakupovat do PD a tam mam rodinu. niektore maminy si nosili vriacu vodu na ohrievanie mlieka. mozno by aj v nejakej kaviarni doniesli horucu vodu, ale asi by si si musela zobrat svoju salku, lebo tam maju vacsinou len take mini. na zaciatku som sterilizovala flasky a odsavacku obden, teraz tak raz za tyzden. mam taky lacny sterilizator do mikrovlnky - z tesca. to umyvanie a sterilizovanie je narocne. stale mame v umyvadle kopec detskych riadov. skladovanie som nikdy moc nepotrebovala, ale v mraziaku mam 2 flasky a 1x za 3m. v nich mlieko vymenim. v chladnicke som mala 2 flasky - rannu a vecernu. jednu som plnila rano a druhu poobede, alebo vecer. po 24 hod. som mlieko vyliala. ostatne som vylievala. mlieko som zohrievala v salke s vriacou vodou, ale mm mal pasovy opar a byla som sa aby sa mala nenakazila, tak som si kupila ohrievacku. pri vysokej teplote ohrievania mlieka sa nicia protilatky. pokial sa mlieko odsava a ohrieva, je to super vec. trochu bol problem, ci sa do nej zmestia extremne siroke flasky - tommee tippee, ale nasla som taku, co sa zmestia a stala asi 18€, co celkom ujde. inak na mensie flasky mavaju v lidli a maju aj tu v bazari asi za takych 10€.

katka.m
24. okt 2011

@elannor Ahoj, môj predvádzal presne to isté a dopadli sme tak, že sme odsávali a odsávali celé dva roky 😒 Dá sa to však zvládnuť a môžeš v tom nájsť aj niečo pekné pre seba 😀

kkerekrety
25. okt 2011

@majamat dakujem pekne za obsirny opis vsetkych procedur 🙂 ja inak tiez mam ten tesco sterilizator, sterilizujem to raz denne, je to vela? inak to vzdy preplachnem vriacou vodou a necham uschnut, saponaty nepouzivam, trosku sa ich bojim...co sa tyka tej termosky na von - myslela som si, ze to bude tak nejak, ja som sa docitala ze mlieko po vytiahnuti z chladnicky sa ma spotrebovat do 4 hod. tak sa podla toho riadim, ano a to v chladnicke do 24 hod, ja mam inak plny mrazak odsateho mlieka v tesco sackoch, lebo mala zatial nevypije tolko, kolko ja odsajem.takze si to nechavam na horsie casy (teda max. 3 mes).ako si to myslela s tou ohrievackou, ze nici protilatky? je tam vyssia teplota nech ohrev vriacou vodou v salke? (ja to tiez tak robim) ona je asi elektricka, cize sa neda pouzivat v terene, ci? asi ta termoska s vriacou vodou to isti...dakujem este raz, keby daco este sa ozvem na diskusiu

elannor
25. okt 2011

@katka.m 2 roky? obdivujem 🙂 nieco pekne? tak snad najdem...

majamat
25. okt 2011

@kkerekrety ja som to myslela trak, ze ohrev vriacou vodou nici protilatky. ohrirvacka nie, lebo si to nadstavis ako potrebujes a nemusis sa starat. vraj by sa malo ohrievat vo vode. ktora nema viac ako 50°C, ale to dlho trva a voda by sa musela 2-3x v salke vymenit za teplejsiu.

kkerekrety
25. okt 2011

fiha, tak dakujem za radu, obzriem sa po tej ohrievacke, lebo nechcem znicit cennosti MM to potom mozem rovno davat UM

bobulik22
25. okt 2011

@kkerekrety Mlieko po vytiahnutí z chladničky sa má spotrebovať do 2 hodín. Po dvoch hodinách má aj takú už kyslastú chuť.

kkerekrety
25. okt 2011

@bobulik22 dakujem! zatial som ho mala von max.1 hod, radsej budem dodrziavat mensi casovy interval

mona777
25. okt 2011

@elannor radšej sa snaž dostať bábo na prso - skúšaj to ako divááá - nevzdávaj to - ešte pokiaľ to ide - musíš - inak ja odsávam rok a pomaly už druhý mesiac ale ja na tom nevidím nič pekné - mrzí ma doteraz že musím odsávať - velmi by som chcela kojiť. Tak sa snaž kojiť - určie to pojde

katka.m
15. nov 2011

@mona777 To, že ťa to mrzí je jedna vec, ale povedz si to takto: Čo som dokázala pre svoje dieťa urobiť! Vieš koľko žien radšej dá UM, keď nemôže dojčiť? A ja som našla niečo pekné, napr. som mala vyhradený čas, keď som si sadla k telke alebo knihe na 30 minút a všetci mi museli dať pokoj, lebo som odsávala. Nikdy som nemala čas prečítať toľko kníh a pozrieť toľko seriálov ako počas týchto dvoch rokov 😀 😀 😀

sueh
2. dec 2011

Ahojte maminky. Tak prispievam aj ja so svojou lenivou dcerkou. Mala ma bojkotla najskor cez den a teraz aj v noci stale sa s tym neviem vyrovnat a ponukam prsnik na ktory sa zlosti.Ale o inom teraz pre mna straca vyznam odsavanie stale sa to snazim preklenut ze MM je to najlepsie pre baby ale ked ona sa uz ani raz za den nepricucne tak nemam motivaciu.Prosim o radu a povzbudenie fakt potrebujem.

priadka
3. dec 2011

@sueh odsavanie ma pre malu stale vyznam, aj keby prsicka bojkotovala uz navzdy (co sa snad nestane). Ved tvoje mlieko je pre nu neporovnatelne lepsie ako od kravy. Vydrz to, skusaj ju krmit tvojim mliekom hocako, len nie cez cumel z flasky a dufaj, ze sa coskoro opat chyti. Aka je stara - nebolia ju dasna? Nema po ockovani? Ako dlho uz bojkotuje?
Moja dcerka sa prvykrat pricucla ako 4mesacna (dovtedy som len odsavala), no prisatie aj technika sania su zle, ma slabi saci reflex, takze sa nedokaze nasytit. Aj tak ju prikladam, obe sa z toho tesime 🙂 Nedavno bola prechladnuta, vtedy nechcela cuckat vobec, nemohla dychat. A teraz ju velmi stvu dasna, tak ani teraz nechce, pusti bradavku a strci si do pusy palec 😅

petah82
5. dec 2011

@kkerekrety ja som si bezne pytala na ohrievanie flasky horucu vodu do pohara v kaviarni, som im ukazala flasku a oni doniesli vzdy nieco, kam sa zmestila 🙂 nestretla som sa s nepochopenim.

majamat
6. dec 2011

@petah82 to by museli byt riadny hlupaci, aby protestovali, aj ked urcite aj taki sa najdu.

u mna ide to odsavanie dolu vodou. vcera sa mi podarilo odsat len o trochu viac, ako mala vypije. ak sa niekedy stane, ze mi vecer malo vypije a bude chciet v noci, neviem co jej dam.

priadka
11. dec 2011

@majamat mne ked malo vypije, dam jej to opakovane, aj ked to uz bolo prihriate. Snazim sa zohrievat naozaj len na nejakych 30 stupnov. Niekedy dam dokonca nezohriate, ked mam cerstvo odsate, nechladene. Ved v byte mame 23 stupnov, tak to nie je velmi studene.
A nemas namrazene zasoby?

Kolko teraz odsajes za 24hod? Ja uz len 600. A to prikrmujem len obed zeleninka a vecera ovocie. Ziadne UM. Mam nizkoenergeticke dieta 😅 maly prijem - maly vydaj.

majamat
11. dec 2011

@priadka ja odsajem od 670 - 750ml. mala vypije minimalne 600ml, ale niekedy jej dam do flasky aj viac a niekedy vypije, inokedy necha.mliecko ma 3x denne a prikrm 2x. ked bude menej mlieka, pridam 1x denne kasu. teraz davam na desiatu ovosie a obed prikrm a obcas sa jej ujde nieco navyse z nasej stravy. uz chce vselico skusat.

priadka
11. dec 2011

@majamat Veronika papa iba 5x denne? V noci nic? Aj moja vypije tych 600ml mliecka, ale to je rozlozene na 5 davok 3x100ml a 2x150ml (na noc a po zobudeni). Okrem toho obed zelenina, olovrant ovocie. Takze dohromady 7 krmeni. Z flasky nechce vodu, len tak odcuckava, daco prehltne a daco jej vytecie kutikom ust. Na lyzickovanie vody nemam nervy. Takze ja stale riesim, ci ma dost tekutin. Liter za 24hod do nej urcite nedostanem 😒

majamat
11. dec 2011

@priadka ano, len 5x denne. kedysi som jej davala aj vecer, ale to som ju budila. ked uz bola vacsia, tak som ju nechala spat. ona mi uz hadam od 4 m. prespi celu noc. ine deti vacsinou papaju aj 6x denne, ale ja nemozem malej davat castejsie jedlo, lebo mi ho odmietne, alebo vygrcne, alebo spapa velmi malo. jedava priblizne kazde 3 hod. je tak zvyknuta, pribera dobre. mlieko jej davam 3x po 200ml, ale niekedy necham aj 210 - 220ml, ked dost poodsavam. niekedy vypije len 180ml, alebo aj 220ml. a obcas, vynimocne sa stane, ze vypije len polovicu. na noc sa do nej snazim dostat co najviac, lebo sa mi potom bude na hlad.

priadka
11. dec 2011

@majamat ach tak to si ma potesila, ja som myslela, ze moja dcerka je snad najslabsia papkacka spomedzi svojich rovesnikov. Sice papa 7x, ale naozaj malicko - ani prikrmov zatial vela nepoje. A nemate problem s pitnym rezimom - zda sa ti ze cika dost? Mna to trochu trapi, lebo kamosky ked mi vraveli kolko ich deti cikaju, tak som bola vyjavena - ze do 3 hodin naraz dve stvorcove bavlnene plienky do nitky mokre... to ma moja dcerka mozno za cely den...

sueh
11. dec 2011

Ahoj priadka, to som rada, ze ste sa ozvali aj baby, ktore maju podobny problem ako ja. Moja 7 mesacna vypije denne asi 600 ml tekutin a to som rada, tak ste ma upokojili, ze nemam nenormalne dieta a to jej este stale musim nukat. Aj mi to mame caste papkanie a takmer nic a tak to funguje aj s mliekom no ja som z toho na nervy a najma casovo je to narocne stale nieco nutit

majamat
11. dec 2011

@priadka moja pije dost. cez leto pila vodu a na jesen sackovy caj. pred par dnami som jej kupila granulovany caj a pije ho ovela viac ako sackovy. asi jej chuti, ale asi by tak velmi plienku neprecikala. niekedy mam pocit, ze je po 3 hod. skoro sucha. inak mi vacsinou toho mlieka vypije dost. ovocny prikrm jej chuti, ten spapa aj 200ml, ale na obed ako kedy. niekedy 150ml, ale niekedy mozno len 100ml. uz zachvilu bude mat rok, tak jej skusam davat trosku zo vselicoho a minule skusila segedin. no jak sa zalizovala, hoci svoj prikrm uz nechcela, na segedin otvrala stale ustocka. skusila som jej dat s mojho jogurtu a ked som ho dojedla, zlostila sa, ze uz neni, ale ked bola mensia, papala ovela viac. ked mala 3 - 4m. tak mi vypula 6x denne 180ml mlieka. potom sme niekolko mesiacov nezvysovali davku. pila stale rovnako a neskor dokonca o jednu davku menej. boli obdobia, ze mi vypila len do 150ml.

aurelkan
2. jan 2012

Ahojte zeny, po takmer 9 mesiacoch odsavania som sa rozhodla to ukoncit. Dakujem za informacie od vas, ktore mi vela krat pomohli, aspon som v tom nebola sama... Vsetkym vam drzim palce aby ste to vydrzali v ramci svojich moznosti a schopnosti co najdlhsie ale na druhej strane - stastna matka = stastne dieta 🙂 Preto uz dufam ze dalej to za mna potiahne bio-zeleninka a ovocie a ze moje krasne slniecko bude aj nadalej zdrave 🙂 Vsetkym prajem vela stastia v roku 2012.