Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

tajanocka
17. okt 2015

@kurciatko23 Tak v mojom pripade je to uz bezpredmetne, maly mal minuly tyzden rok. Ale nezacala som odsavat dobrovolne a bez toho, aby som maleho neprikladala na prsnik. Narodil sa predcasne. Bol tri tyzdne v nemocnici bezo mna, naucili ho na hlasu. Aj napriek tomu som ho chcela naucit na prsnik, bola u mna aj laktacna. On sa dokazal prisat, ale nevedel sa napapat, ked pil z prsnika, vsetko vyvracal. Trapili sme sa tri mesiace intenzivne, potom som ho este sporadicky prikladala, ale neslo to.

malase
17. okt 2015

@ivkakaa Ahoj Ivka. Ja odsavam tiez od narodenia a teraz mame 8 tyzdnov. Najprv som z dovodu obavy ze nebudem mat dost mlieka alebo on pridem odsavala pravidelne kazde 3 hodiny oba prsniky (aj v noci). Postupne som vsak zamrazila tolko mlieka ze to nemam kde davat a odsala som 2x viac ako maly vypije (pije 150 ml 4x 5x denne). Odsavam z oboch prsnikov elektrickou odsavackou a teraz uz "len" kazde 4 - 5 hodin (podla toho ako maly spi - lebo ked je hore sa to neda! tak si to upravujem podla neho) a v noci o 23.00 doodsavam a potom ked sa zobudi (najneskor vsak o 5- lebo potom mam bolave prsniky a kedze som prekonala uz aj zapal, nechcem to zazit znova). Odsavam 25 minut oba prsniky (predtym som odsavala 30 - snazim sa to skracovat lebo stale odsavam dost mliecka) a vzdy okolo 300 ml z oboch prsnikov na 1x. Kedze ale neodsavam uplne do "prazdna" -koncim aj ked este mlieko ide tak mam pocit ze nedostava maly dost zadneho mlieka - ma zelenkavu stolicu a redsiu. Verim ale ze sa to upravi casom - lebo o to znizenie laktacie sa snazim cca tyzden. Ja keby odsajem len jeden prsnik tak druhy mi asi vybuchne :D a hlavne sa mi zapchaju mliekovody. To sami predtym stavalo casto a ako som spominala raz tej zapal. Preto teraz prsniky vzdy poriadne pocas odsavania masirujem a ked su moc plne tak pred odsavanim nahrievam fenom. Takze tolko moja skusenost. Tebe sa dari teda odsavat len jeden prsnik? Nemas potom problemy s tym druhym?

lulabelka
17. okt 2015

@tajanocka ahoj, ja som pri oboch odsavala po 13 mesiacov. Mliecko by bolo aj dlhšie, ale už sa mi kvôli to množstvo neoplatilo ani odsávačku mazať, už to klesalo a úprimne už sa mi ani veľmi nechcelo 🙂 tak som si aj pri druhom dala métu 13 mesiacov, aby si nezávideli a v den 13.mesiacov som slávnostne odsala poslednýkrát 🙂

petka2110
17. okt 2015

@tajanocka ďakujem za odpoveď ;). A tie 4 odsávania si mala presne po šiestim hodinách, alebo ako si toala rozdelené? Ja Odsavam každé tri až tri a pol hodiny tak cca
150 ml, len v noci si dám dlhší tak asi 5 h odinový interval. Spolu odsajem tak liter denne. Tým že som zavšes prikrmovať, ostáva mi mliečko a tak premýšľam že by som mohla.trošku zvolnit... V mraziaku už mám celkom peknú zásobu.

deluxe86
18. okt 2015

Ahojte, jeej, tolko informacii ohladne tejto temy, velmi sa tesim. Prosim Vas, poradte mi, ako dalej. Mam 5 tyzdnovu dcerku, super sa prisavala, ALE radsej spala, ako jedla, a ked som ju staaale budila alebo som ju ptom dala do postielky, neustale plakala. Potom doktorka povedala, ze strasne malo pribera, ja som bola strasne unavena, kedze mala bola cely den na prsniku,bradavky ma boleli straasne. Potom som si kupila odsavacku dvojfazovu. Teraz odsavam kadze 2-3 hodiny 60-90 ML. Zdalo sa mi to malo, tak som si kupila kapsule MOREMILK. Teraz ma tak boli pravy prsnik, ze to vyzaruje hadam aj do chrbtice. Citim, ze je tam este mlieko, no neviem ju odsat. Ma niektora taketo problemy? Mate nejake riesenie?Na prsink pouzivam infralampu, teply obklad. Dakujem!

malase
18. okt 2015

@deluxe86 Pokiaľ nemas teplotu ide pravdepodobne o upchatý mliekovod. Prsník treba pred odsatim poriadne nahriat a počas odsavania si ho masiruj akoby si chcela vytlačiť mlieko von, a to jemne aby nebolel. Prsník by si mala odsat úplne do prazdna. Ak mas pocit že tam este mlieko je a odsavackou to nejde odsavaj rukou,stlacanim dvorca. Plus si po odsavani daj na prsník chladný kapustny list z červenej kapusty,ktory predtým rozvalkaj alebo urob doňho také ryhy nozikom,aby sa uvolnili látky. Mňa vždy kapustny list zachranil a to som mala nielen upchate mliekovody ale aj zápal s triaskou a horuckami. List som si lepila na prsník normálne leukoplastom na kozu. Síce mi smrdelo oblecko ale za tu ulavu to potom stalo 🙂.drzim palce.

luba41
18. okt 2015

@deluxe86 skús sa vrátiť k dojčeniu..zavolaj si laktačnú poradkynu, pomože..dá sa u vás v pohode vrátiť k plnému dojčeniu. len treba trocha chcieť..dojčenie nie je len jedenie..dieťatu chýbal kontakt s Tebou-ak má dieťa dostatok kontaktu s matkou / a také malé bábo ho nepretržite porebuje/, tak nie je spavé, netreba ho budiť, neplače v postielke-prtože ho tam nedáš, resp. až ked u teba zaspí, prsník používaš na ukludnenie, na uspanie, a pod..a mala si oddychovať s nou., ležať a dojčiť a spať..odsávačka neodsaje tak ako dieťa, upchaté mliekovody, bolestivé bradavky, zápaly vznikajú takisto pri odsávaní..ak Ta boleli bradavky-pravdepodobne to je mykoza a stačilo len preliečiť, alebo u vás bolo aj nesprávne prisatie-preto Ta mohli bolieť a dieťa kvoli nespr. prisatiu si nemohlo vytiahnuť dostatok mliečka..doktorka Ti mala s dojčením pomocť, resp. poradiť.. a pri upchatom mliekovode postupuj tak ako píše malase.. prípadne po odsatí dávaj obklad z vína, z tvarohu..

tajanocka
18. okt 2015

@petka2110 Zhruba po tych siestich hodinach som odsavala, ako kedy sa zadarilo. Ja mam tiez este zasoby v mraznicke, ale maly mi mrazene mlieko nechcel pit, tak som mu ho musela miesat s cerstvym a tak ho vypije.

petka2110
20. okt 2015

@deluxe86 ahoj, skús si poprehliadat bradavku či tam nemáš maličku bielu bodku. Ja som mala podobne príznaky a keď som si ju jemne odskrabla začalo mi mlieko doslova striekať. Možno to tým nebude, ale toť len moja skúsenosť...🙂 držím palce nech to prejde.

ivkakaa
21. okt 2015

@malase Ahoj. Ja teraz uz druhy mesiac odsavam kazdych 6 hodin spolu oba prsniky. Osvedcilo sa mi to. Mlieka mam dost. Aj viac ako mala vypije. Vychadza mi to tak ze cca 1x za 3 dni zamrazim jednu davku. Odsavam si cca 110-150 ml z jedneho prsnika na jedenkrat. Mala je papkos takze ona vypije skoro liter denne. Ale nechcem si znizovat laktaciu aby mi to vydrzalo dlhodobo. Mala ma 12 tyzdnov. Najprv to bolo narocne ale uz som si zvykla a s malou sme sa zladili. Rano a vecer je so mnou uz doma partner takze keby plakala alebo vyzadovala pozornost, vie ju troska zabavit on a na obed si odsavam ked spi. Hoci si to posuniem o hodku hore dole to sa da zvladnut. A potom taz v noci. Malu mam zlatu. Prespi mi celu noc id 22:00-6:00 bez zobudenia a bez papania. Keby nemusim odsavat tak nam super luxusne obdobie dojcenia 😉 ale to asi by som chcela uz vela. Aj tak je dobre ako to je teraz. Hlavne nech je zdravicka a ma co papat 😀

malase
21. okt 2015

@ivkakaa Ahoj. Tak to mas super. Ja sa snazim si teraz len predĺžiť intervaly na 4 hodky ale mavam upchate mliekovody :( a plne prsniky... A odsavas do dna alebo len konkrétne množstvo? Ako dlho ti trvá odsavanie? A mala ti papla koľkokrát denne? Nam sa malý zobudi v noci raz,väčšinou o 4.00 a to si gratulujeme 🙂.. Keby ale neodsavame ale kojime myslím si ze papaju menej a častejšie. Predsa len z flasky to je jednoduchšie tahanie 🙂.

ivkakaa
21. okt 2015

@malase Ahoj. Ja teraz uz druhy mesiac odsavam kazdych 6 hodin spolu oba prsniky. Osvedcilo sa mi to. Mlieka mam dost. Aj viac ako mala vypije. Vychadza mi to tak ze cca 1x za 3 dni zamrazim jednu davku. Odsavam si cca 110-150 ml z jedneho prsnika na jedenkrat. Mala je papkos takze ona vypije skoro liter denne. Ale nechcem si znizovat laktaciu aby mi to vydrzalo dlhodobo. Mala ma 12 tyzdnov. Najprv to bolo narocne ale uz som si zvykla a s malou sme sa zladili. Rano a vecer je so mnou uz doma partner takze keby plakala alebo vyzadovala pozornost, vie ju troska zabavit on a na obed si odsavam ked spi. Hoci si to posuniem o hodku hore dole to sa da zvladnut. A potom taz v noci. Malu mam zlatu. Prespi mi celu noc id 22:00-6:00 bez zobudenia a bez papania. Keby nemusim odsavat tak nam super luxusne obdobie dojcenia 😉 ale to asi by som chcela uz vela. Aj tak je dobre ako to je teraz. Hlavne nech je zdravicka a ma co papat 😀
@malase neodsavam uplne do prazdna. Podla mna by to ani neslo. Stale nieco potecie🙂 odsavam tak ze ked som na 150 ml z jedneho a prsko je makke bez hrciek tak skoncim. Niekedy mi to trvalo dlho a najma ma to hrozne bolelo. Boli aj dni ked som sa s jednym natrapila aj 40 minut. Tiekla len taka tenucka nitocka mlieka.
Asi som mala kvasinku ale preliecila som to canestenom a teraz je to super. Za cca 10 min dam jedno a od tych 120-140 ml a uplne bez bolesti. Ak citim ze mam.hrcku este niekdentak si ju masirujem natlacim troska odsavacku na tu stranu kde je hrcka a dotaham a ona sa uvolni. Tiez je dobre ak mas cas aspon raz do dna si dat dlhsiu horucu sprchu, ono to uvolni a zmakkne potom.

deluxe86
27. okt 2015

@petka2110 ospravedlnujem sa za neskoru odpoved, teraz som sa dostala k pocitacu. zacala som uzivat ten kanesten a gencian na bradavku a hned bolo po probleme, takze je to mykoza, avsak po par dnoch to citim zase. niekedy som uz taka unavena, ze neviem, ci ma fakt boli nieco alebo si len vymyslam. dakujem za odpoved!

petka2110
2. nov 2015

Ahojte mamičky, koľko mliečka vám vypilo bábätko keď malo takmer pol roka? Všade je udávane, že 1000 ml ak má jeden komplet prikrm za deň... My papame už na obed zeleninku a okrem toho vypije max. 700-800 ml. Myslíte že je to v pohode? Nie je to málo? A to nepije ani čaj ani vodičku. A čo sa týka tekutín, dávali ste uz?

simoniela
12. dec 2015

Ahojte chcela by som sa s vami poradit co mam robit..moja dcerka ma 6 tyzdnov a ked ju kojim po 5 minutach sa zacne odstrkovat a nechce dalej papat tak som si zacala mlieko odstriekavat a davat z flase,vsetko bolo ok mala pekne priberala lenze teraz si ledva odstreknem 50 ml..moze to byt tym ze si len pdstriekavam mliecko?

luba41
12. dec 2015

@simoniela takmer nikdy žena neodsaje tolko, kolko si vie dieťa vytiahnuť a kolko dieťa potrebuje...takže postupne začne klesať tvorba atd..zavolaj si laktačnú, nech Ti pomože vrátiť sa k plnému dojčeniu..

krasnanevesta
13. dec 2015

@simoniela ja som skusala aj laktacnu a nic. Zacni odsavat pravidelne kazde dve hodiny postupne sa tvorba zvysi odsava par dni takto aj v noci. Ja som potom postupne presla na odsavanie kazde 4 hodiny a raz v noci. Ono to pojde len treba pravidelnost a trpezlivost a vela tekutin.
@luba41 ja odkedy odsavam nedokrmujem nutrilonom....dieta si vytiahne dost len ked chce ale jej dietatku sa ociviudne nechce aj nasa je maly lenivec laktacna s tym podla mna nevie nic urobit.

luba41
13. dec 2015

@krasnanevesta vždy je nejaká príčina, prečo dieťa nevie vysať dostatok mlieka..nikdy dieťa nie je lenivé, nechce sa mu a pod...

krasnanevesta
13. dec 2015

Ale je 🙂 nasa s kojenim bojovala 4 tyzdne a aka bola spokojna zrazu ked vyhrala a ma iba flasku. Nesuhlasim s tymi vsetkymi mamilovskymi recami o tom ako kazda zena moze kojit a ma dost mlieka.....pozriem sa do skupiny o umelych mliekach a vidim ako to je.

tajanocka
13. dec 2015

@simoniela Odsavam uz strnast mesiacov, maly sa narodil predcasne. Tri tyzdne v nemocnici, naucili ho na flasu. Maly sa aj prisal, ale nevedel sa z prsnika najest, vsetko vyvracal.Bola u mna aj laktacna a nic, trapili sme sa viac ako tri mesiace, az kym som presla uplne na odsavanie. Nesuhlasim s tym, ze si zena nedokaze odsat tolko mlieka, kolko dieta potrebuje. Maly v ustach um nemal, aspon o tom neviem. Odsavanie je obmedzujuce, vzdy ma caka odsavacka, ale som odhodlana odsavat, kym budem mat mlieko. Na margo, pravidelnym odsavanim si vies udrzat mlieko, ale kym sa da pokusaj sa, aby znovu pila z prsnika (nekomplikuj si zivot odsavanim). Mozno mate len laktacnu krizu.

simoniela
23. dec 2015

No nakoniec som prisla o mlieko aj ked som pravidelne odsavala aj malu prikladala..a teraz hladame vhodne um nutrilon nam vobec nesadol tak teraz skusame francuzske

krasnanevesta
24. dec 2015

@simoniela hlavne si z toho nerob vycitky a tes sa z dietatka.

evek
31. dec 2015

Prosím akým spôsobom je najlepšie odsávať? Oplatí sa investovať do elektrickej Odsávačky? Dakujem

krasnanevesta
31. dec 2015

@evek oplati.....elektricka je na nezaplatenie. 🙂

evek
1. jan 2016

@krasnanevesta a myslite ze sa mi to oplatí, určite chcem do toho investovať, len s kojenim bojujeme 8 týždňov. Rodila som cisárom, vôbec mi malú v pôrodnici nenosili prikladať, mlieko sa začalo tvoriť neskôr aj to po kvapkách, teraz mi už týžden odmieta prsníky kedže mám slabý tok tak odsavam ručne lebo manuálnou som nedokázala odstať a odsavam každé 2-3 hod ručne a to odsajem 30, maxím 50 ml. Myslite ze elektrická by nám pomohla? Viem ze je to všetko v hlave a tak strašne chcem kojiť...

janarov
1. jan 2016

tiez nesuhlasim z tym ze si neodsajem tolko kolko dieta potrebuje ci tolko kolko bz vzsalo. Odsavam is pravidelne mlieko kazde tri hodiny uz styri mesiace a i ked mam obcas krizu a mlieko klesne vzdy sa vrati do normalu a mam stale 3 dcl mlieka z jedneho odsavania. Bud mlieko mas alebo nemas koniec. a nerobila by som si tazku hlavu z toho ked o mlieko pridem nebudem prva posledna na to UM je.

tajanocka
1. jan 2016

@evek S elektrickou to budes mat jednoduchsie, nebudes mat presilenu ruku. Urychlit si to neurychlis, dokonca rucnou je to rychlejsie. Viem porovnat rucnu Avent a elektricku Medela swing. Odsavam uz 15 mesiacov dennodenne, momentalne uz len 3x denne. Ak by si bola, nedajboze, odkazana iba na odsavanie, doporucujem tu Medelu swing. Ale pokial sa da, tak prikladaj, ja som sa s malym trapila tri mesiace, kym som presla vylucne na odsavanie. Drzim palce.

janarov
1. jan 2016

@tajanocka mozem sa ta opytat ked teraz odsavas trikrat denne len, kolko odsajes? resp. upravilo sa mlieko podla potreby babatka? nebol z tym problem? presne vcera som sa s manzelom o tom avila ze ako to bude za par mesiacov. Prvu dceru som kojila takze nemam predstavu ako to bude ked zacneme z prikrmom

tajanocka
1. jan 2016

@janarov Momentalne okolo pol litra. Tiez som zacala kazde tri hodiny, potom 6x denne, ked sme zacali s prikrmami 4x denne, to bolo dost dlho a teraz uz par mesiacov iba 3 x. Samozrejme vzdy sa znizila tvorba mlieka cca o deci, ale mam aj nejake zasoby v mraznicke. Stane sa, ze raz za cas musim vytiahnut vrecko, ale je aj vela odpadu, nezohrievam mu 2 x, takze vela vylievam,ked nedopije. Uz vyse roka si to zapisujem vydaj - dopyt. 🙂 Zatial mu staci a to je velky mlieckar, okrem mlieka toho vela nepoje, ale pekne prospieva. Tak mu to asi staci. Uz som sa s tym naucila fungovat, som odhodlana odsavat, kym budem mat mlieko.

evek
1. jan 2016

@tajanocka Dakujem každú radu si cením budem skúšať všetko možné aj nemožne 🙂