Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

maruskaaaa
28. jan 2014

@eevicka83 To sú také obdobia, raz pekne papajú, inokedy štrajkujú...nedostala si náhodou menzes? Lebo kamoška dojčí a má menzes pravidelne každý mesiac a malá jej počas menzesu nechce vôbec piť ani z fľaše. Alebo si možno niečo spapala, čo drobcovi nechutí...alebo je to iba obdobie vzdoru...Neboj, podľa mňa to rýchlo prejde. ....mne sa už v pôrodnici začalo tvoriť veľmi veľa mlieka, malý sa nevedel chúďatko prisať, ani cez klobúčik. Mala som totiž ploché bradavky. Skúšali sme aj cez striekačku a nič...Mne sa nepodarilo z prsníkov dostať mlieko ani odsávaním, stláčaním. Nepomohol ani oxitocín ani solux, ani obklady, nič....prsia sa mi hrozne rýchlo naliali a zapálili....dostala som vysoké teploty 40 a skončila som na anibiotikách...manžel mi musel potom ústami odsávať mlieko, lebo mi hrozilo, že mi budú narezávať prsia a čistiť...tak mi nič iné neostávalo ako zabojovať a v kuse masírovať, stláčať...napokon mi odsávačka konečne začala pomáhať, lebo dovtedy sa nedali prsia ani do odsávačky napasovať, také boli naliaté....Teraz keď si na to spomeniem, tak ma až zamrazí.

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danca27.
21. feb 2014

@maruskaaaa , @anetkaadamko .. ahojte, mozte mi poradit ohladom odsavania? davali ste mliecko vzdy v rovnakych davkach? ja mam dako menej mlieka uz tyzden, raz odsajem z oboch prsnikov len 60 ml, inokedy 90 ml, niekedy som zvykla aj vyse 120, ale teraz je ho menej a to odsavam casto.. takze mlieko jej davam vzdy tolko co odsajem, vacsinou vypije tych 60 a vyzera spokojne,ale ked je tam 70 alebo viac, tak to vypije cele, niekedy aj 90..tak som chcela vediet ci je lepsie davat vzdy rovnake davky. mala ma dnes 3 tyzdne. mam pocit,ze by pila kym je vo flaske aj ked uz nechce... a s tym mliekom ako uskladnujete? po odsati date hned do chladnicky? citala som,ze mlieko vydrzi pri izbovej teplote 3-4 hodiny, tak vacsinou odsavam hodinu predtym nez chce papat a potom mlieko nechavam v izbe a uz nezohrievam, myslite,ze je to ok?

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maruskaaaa
21. feb 2014

@danca27. Ahoj, ja odsávam už 10 mesiacov pravidelne cez deň každé 3 hoďky, v noci si dávam 6-7 hodinovú pauzu. Vždy keď odsajem, tak dám okamžite do chladničky do avent pohárikov, Tam ti to vydrží 24 hodín. Nenechávam ho pri izbovej teplote, lebo sa rýchlo kazí, Ak mám mliečka viac, tak dávam zamrazovať do mrazničky. Keď malý ide papať vytiahnem z chladničky a ohrejem (mám ohrievatko na fľaše, kde mi to pekne behom pár minút ohreje mliečko, nastavím to tak, aby to neohrialo priveľmi, lebo tým sa strácajú výživné látky. V mrazničke ti vydrží 3-4 mesiace. Ja postupne striedam malému a dávam raz čerstvo odsaté a raz z mrazničky, aby som mala vždy do zásoby. Ráno odsajem 300 ml a potom cez deň každé 3 hoďky po 200ml. Ja som na začiatku tiež skúšala koľko malý vypije, postupne som mu dávky mliečka zvyšovala, bolo to odhadom, niekedy sa stalo že nedopil, tak som vylievala, ale takýmto skúšaním som zistila, koľko asi približne vypije a už som sa mu snažila dávať približne, resp. postupne zvyšovala. Vychádzala som z toho, aká je doporučená denná dávka za deň na príslušný mesiac a koľko krát za deň papal. Teraz budeme mať 10 mesiacov a denne vypije 700-800 ml + už papáme 3x denne príkrmy. Niekedy keď som menej pila vody, tak sa mi tvorilo menej mlieka, alebo keď som bola unavená, že som sa sa nevyspala, občas sú aj laktačné krízy, tzn. že sa tvorí menej mlieka, ale netrvá to dlho iba pár dni. Treba hlavne veľa papať, prijímať tekutiny, spánok pomáha, ja som na začiatku pila čaje na podporu laktácie a brala tabletky od motherlove-more milk. Ale teraz už nič neberiem. Tá pravidelnosť je veľmi dôležitá, lebo ak sa pravidelne neodsáva, tak pomaly prídeš o mliečko. Tak dúfam, že som ti aspoň trošku poradila 🙂

zuzka82
1. mar 2014

tak sa pridavam aj ja kocky do kluby maminiek co odsavaju, nakolko momentalny zdravotny stav nedovoluje dojcit ale bojujeme dalej..
vcera som si zadovazila odsavacku medela swing, je fakt vyborna, doteraz som pumpovala rucne a to bol des...

chcem sa opytat ako casto ste davali babu mliecko??? moj maly ma mesiac, a vypije 120ml a po hodinke si ziada opat...
viem ze mm sa neda prejest, ale predsa....ako casto date babatku flasu??? a davate tak aby nieco osstalo teda ze si babo vytiahne a viete ze ma dost alebo dopije vsetko? mne stiahne tych 120ml a rozmyslam ci nema malo...
alebo moze to byt ten rastovy spurt, zeby si pytal teraz viac??? mame cez 4,5kg...narodil sa ako 4200g, tak asi potrebuje viac???

maruskaaaa
3. mar 2014

@zuzka82 Ahoj, ja som na začiatku krmila každé 2 hodinky, lebo si pýtal a postupne som mu dávky zvyšovala, lebo po vypití si ešte pýtal a keď dopil, tak kričal, že ešte chce 😉 Držím palce pri odsávaní. 😉

zuzka82
5. mar 2014

tak maminky....este ste tu nejake co odsavate mliecko???? ci nikde nikoho??? 😕

alikaa
5. mar 2014

@zuzka82 aky mas zdravotny stav, ze nemozes kojit?

zuzka82
5. mar 2014

@alikaa tak somnou sa to vlecie od porodu.. maly ma skratenu podjazykovu uzdicku (co nevidiet sa to dufam uz poriesi), a zacalo to ragadami...
dojcenie v style plienka do ust a slzy prudom boli pri kazdom jednom raze..zacala som potoerat najprv 100% lanolinom od medely, potom miconazole a nakoniec som musela vziat dve tablety fluconazolu a o tyzden dalsie dve...pravdepodobne candida...treti den neprikladam len odsavam ale ragady neustupuju, na jednej sttane je to az take zle ze sa mi z jednej strany bradavka akokeby oddelovala od koze...no des a hroza...

takze zatial odsavam, dam denne nejaky pol liter ale musim aj dokrmovat, maly sa je vacsi a nestaci mu...

alikaa
5. mar 2014

@zuzka82 ved uzdicku vedia podstrihnut aj v porodnici. Zavolaj si laktacnu poradkynu, potrebujes ukazat spravne prisatie. Odsavanim si tie ragady len zhorsis. Babo nikdy pri kojeni nerobi taky podtlak ako odsavacka, radsej sa skus naucit odstriekavat rucne. Navyse ak dokrmujes flasou tak sa ku kojeniu ovela tahsie vratis. Existuju aj ine metody dokrmovania, ktore ti laktacna moze ukazat.

zuzka82
6. mar 2014

@alikaa juj moja ja toto vsetko viem uz by som mohla byt aj ja laktacna...ja som v zahranici a tu mu to nepidstrihli...prave to vybavujeme lebo normalne sa to tu robi az okolo 3 mesiaca ...

od porodu som dva krat tyzdenne v laktacnnej poradni...prisattie spravne...pouzivam flasu medela calma, dnes v noci som ho po prestavke prilozila bolo to trochu lepsie...mne sa rucne odstrieka kvapka dve...aj spustacu reflex mam pomaly..aj pri odsavani musim stlacat...vsetko uz mame v malicku no nejako sa to zahojit musi...a drzime sa zubami nechtami....aj tak dakujem krasne za rady 😵

alikaa
6. mar 2014

@zuzka82 Tak ti v tej laktacnej poradni mali poradit iny sposob dokrmovania ako flaskou. Da sa krmit aj s cievkou po prste, alebo poharikom. Flaskou si odstavis dieta a je uplne jedno aka znacka to je, pri cumliku na akejkolvek flaske pouziva dieta uplne ine svaly tvare ako na prsniku a tiez jazykom pohybuje presne opacnym smerom ako na prsniku. Takze ked sa ti zahoja prsia, moze sa stat, ze babatko sa uz neprisaje, alebo to bude trvat velmi dlho, kym ho znova dostanes na prsnik.

stella33
4. sep 2014

uf, tak toto je teda diskusna tema. len otvaram oci. 99 % mamiciek tu, keby si dali poradit a zotrvali pri normalnom dojceni (1-2 noci nie su problem 😉 co je to oproti tym rokom, ked sa budeme trapit kadejakymi chorobami, ktore prave dojcenie moze obmedzit...) Ja som prvu dcerku dojcila 2 roky v case, ked bolo na celom Slovensku zopar poradkyn, aj to len v BA a okoli. A veru som sa borila s kadecim. Teraz ma syncek 5 mesiacov a od narodenia ideme len "na doraz". Je riadny papkac, ale v porodnici nam rozbeh pokazila liecba zltacky, takze namiesto casteho prikladania papal len kazde 3 hodiny. odsavacku som pouzila len vtedy, aby som rozbehla laktaciu.Chcem poopravit niektore tvrdenia, ZIADNA odsavacka nestimuluje prsnik k tvorbe mlieka tak, ako spravne prisate babatko, a potom- nejde len o mlieko. rozvija sa hruba aj jemna motorika, komunikacne schopnosti. pri spravnom prisati sa stimuluje spravny vyvin zubov, celusti, klbov, a zuvacieho svalstva... a kopec inych veci... takze maminam, ktore nemaju zavazny dovod to robit, sa velmi cudujem. nehovoriac o tom kolko casu a energie to zaberie ☹ z dojcenia sa zbytocne robi velka "kovbojka". je to tak prirodzeny mechanizmus ako ked jeme my. len tomu staci na zaciatok obetovat trochu seba.ked sa to dobre rozbehne, vobec to nie je obmedzujuce. aj tento prispevok pisem tak, ze dojcim 😉 nikdy som sa neradila s laktacnou poradkynou, ale chapem ze nie kazda mamicka dokaze vyuzit svoju intuiciu, zuzitkovat precitane, nema dostatocne sebavedomie. vtedy to radsej treba vyuzit a poradit sa. a prilis nespekulovat, len dojcit, dojcit, dojcit 😉

vierka0
4. sep 2014

@stella33 fiha, no ty si ale mudra ! ak by si vedela, co je to dlhomesacne dennodenne odsavanie, pochopila by si, ze ziadna zena dobrovolne neuprednostni odsavanie pred kojenim a urobi vsetko preto, aby dojcila a nie odsavala ! to len na margo tvojho poucneho monologu o neschopnych nedojciacich matkach.

stella33
4. sep 2014

@vierka0 slova ktore si pouzila som nikdy nepovedala, ani nepoviem, lebo si to nemyslim. ale ozaj si neviem predstavit tak dlho odsavat a nedojcit. niekde je chyba v programe 😒

vierka0
4. sep 2014

@stella33 ver, ze ziadna zena toto neuprednostni pred dojcenim, klobuk dole pred kazdou (vratane mna), ktora to nevzdala ani po zisteni, ze dojcit proste nejde a obetovala sa pre dieta skrz to odsavanie. Samozrejme, ze je niekde "chyba v programe", ze dieta proste nejde dojcit, inak by ziadna neodsavala..ty vravis, ze si nikdy nekontaktovala ziadnu LP, takze vlastne ti slo odsavanie "samo", napriklad ja som skusila vsetko, od klobucika, cez suplementor, cez kvapkajucu glukozu okolo mojej bradavky az po stretnutie s laktacnou poradkynou a krmenie cez cievku - a predsa sa moja dcera nikdy, NIKDY neprisala..je lahke zvalovat vsetko na nedojciace matky ake su "neschopne vyuzit svoju intuiciu, zuzitkovat precitane, nemajuce dostatocne sebavedomie" ..

stella33
4. sep 2014

@vierka0 ked si toto vsetko zazila, tak preco sa vlastne urazas. o tebe som vobec nehovorila.nemam rada slova nikdy, ziadna, vsetky... tak ako nie vsetky matky chcu kojit (par takych poznam), tak aj nie vsetky co odsavaju na to kaslu. neviem kde si to nabrala. ako si si vsimla nechala som tam 1%. To su presne stavy, ked sa mozes aj potrhat a nejde to. Ale verim ze si nemyslis, ze ak 2 dni ide mlieko slabsie, hor sa na prikrmovanie. Nemam rada pretvarku. Radsej zoberiem, ked zena povie, uz na to nemam energiu, som unavena, radsej prikrmim a budem spokojna a oddychnuta ja aj babo. Naco hrat divadielko. Nie su to preteky a najdolezitejsia je pohoda. a okrem ineho, MK je hlavne o diskusii, o prezentovani nazorov mamiciek, tak preco tie agresivne vystupy a vykricniky.
😖

vierka0
4. sep 2014

@stella33 pises, ze 99% mamiciek z tejto temy, keby si dalo poradit, by dojcili - no predstav si, nedojcili..mozno 99% z nich urobilo pre dojcenie viac ako ty a neslo to, kto si aby si to posudzovala ? mimochodom v mojom prispevku o 19:14 nie je jediny vykricnik

stella33
4. sep 2014

@vierka0 v prvom, hned 2. a neposudzujem. konstatujem. ak nie si schopna spracovat iny nazor, vytvor si uzavretu skupinu. ved ta moznost tu je. a mimochodom, ani z daleka netusis, co som pre dojcenie robila ja. a ani nepotrebujem, aby si niekto snimal klobuk. preto som to nerobila 😉

vierka0
4. sep 2014

@stella33 neposudzujes ? podla teba 99% odsavajucich matiek je ""neschopnych vyuzit svoju intuiciu, zuzitkovat precitane, nemaju dostatocne sebavedomie" ..pripadne este "hraju divadlo, pretekaju sa, po jednom kritickom dni siahnu po dokrmovani".. ja nemam problem spracovat iny nazor, mam problem, ked niekto posudzuje konanie cloveka, pricom o okolnostiach vie velke nic a v danej situacii sa nikdy neocitol

duracelko
4. sep 2014

@zuzka82 ja som mala predcasne narodene dieta 32. Tyzden, tiez som chcela dojcit a nestratit mlieko tak som odsavala takmer 2 mesiace ked ho pustili presli sme na dojcenie. Radim ti priklDat babatko preco ho uz nedojcis ale odsavas. Ja som i napriek tomu ze bol maly dlho v nemocnici dokazala dojcit. Dokazes to aj ty. Aky mas s tym problem? Mam 3 deti rada poradim...

stella33
4. sep 2014

@duracelko velky obdiv 🙂

duracelko
4. sep 2014

@stella33 no chce to hlavne pevnú vôlu lebo odsávať sa musí každé 3 hodiny, v noci som si to nastavila na 4 hodiny aby sa mlieko stále tvorilo a nestratilo. je to tažké ked nemáš pri sebe babatko, ale ako matka som nemohla viac pre svoje dieťa urobiť. . doktori sa postarali o to aby môj syn prežil, a jediné čo mi povedali vaše dieťa bude potrebovat materské mlieko takže tak... a malý ten ako nabral svoju váhu cca 3 kg sa prisal a viac sa ma už nepustil 😀 kojila som ho takmer 2 roky 🙂

stella33
4. sep 2014

@duracelko moj maly sa narodil v termine, len sme mali dlho zltacku, takze bol odo mna prec. a veru to boli nervy. ked som tam videla maminy, ktore poctivo udrziavali laktaciu niekolko tyzdnov... no neviem, ako by som to psychicky niesla. je to super ze si to tak udrzala. a malemu to tiez isto velmi prospelo 🙂 starsiu dcerku som dojcila tiez 2 roky. je to pre mna to najkrajsie obdobie. na ten pohlad z oci do oci sa veru nezabuda. teraz si to uzivam aj so syncekom 🙂 aj ked pocitam dni, dokedy to pojde, stale sme ako na hojdacke, dufam, ze vydrzime co najdlhsie

duracelko
4. sep 2014

@stella33 ja som paradoxne nekojila dlho svoje prvé dieťa. bola som velmi mladučká 18 ročná, mlieko som mala, ale dostala som sa ku bývalej svokre, nejaký čas sme bývali u nej kým sa zariadoval byt a ona bola staršia múdrejšia tak ked počula syna malého plakat , povedala ze mám zlé mlieko, dotrepala sunar či čo to vtedy bolo, spravila a chovala moje dieťa. .. až ked som bola staršia tak som pochopila ze si nenechám do toho hovoriť, a i napriek tomu že mám paradoxne malé prsia, som kojila aj dcéru aj tohto 3 ročného čo mám

stella33
4. sep 2014

@duracelko ved prave. take "mudre starsie tety" vedia riadne zkomplikovat zivot 😉 inac ja so svojimi A kosikmi ked som niekomu povedala, ze som 2 roky dojcila, tiez na mna kukali 🙂

duracelko
4. sep 2014

@stella33 ale vela nás, práveže tie s velkými majú problém dojčiť. na izbe som bola s prvorodičkou tiez predčasne ale len 36t. mala dieťa a mala vpáčené bradavky, fakt sa jej nedalo aby sa mala prisala. pouzivala ten klobúčik, ale ako mi potom písala ako prišla domov sa malou este chvílu odsávala a potom to vzdala a prešla na UM.

vierka0
4. sep 2014

@duracelko mala si stastie, ze sa malemu podarilo prisat po dvoch mesiacoch nekojenia..moja je tiez predcasniatko, nam sa to bohuzial nikdy nepodarilo..len ako zaujimavost, odsavacku som mala potom pozicanu od znamej, ktora ma osem deti, sedem kojila bez problemov, nechapala, ako niekto nemoze kojit, kazdemu radila ako kojit a posledne osme jednoducho nemohla, neslo to, nech robila co chcela..vydrzala odsavat dva mesiace, potom presla na UM a odsavacku pozicala mne 😉

duracelko
4. sep 2014

@vierka0 samozrejme ani ja by som nevydržala viac ako 2 mesiac. malý sa narodil koncom marca a až v máji som ho začala doma kojiť. jednoducho som sa bála ze nebude priberať, pretože to je priorita č. 1 aby deti pribrali a dobehli čo majú. ked som videla vo flaši kolko vypil môjho mlieka som bola spokojná. potom som mala rozhovor s mamičkou tiez predčasného dieťata, povedala neboj sa ked sa uz dokáže prisať tak dojči. niektorým mamičkám treba fakt len poradiť, a ide to 🙂