Nekojím, ale odsávam, preto prosím o vaše skúsenosti

perla200
6. aug 2009

ahojte babenky, sú tu také, ktoré od začiatku nekoja, ale odsávajú mliečko malinkým a tak ich krmia? sú preto rôzne príčiny, a ktoré to trápi velmi?

renatka100
3. máj 2011

@priadka podla mna je to dost vela ml, tolko zje tvoja mala? Moja v tom case papala tak 70 ml kazde 3 hod. Podla mna by si mohla jedno odsavanie vynechat, ale nie to nocne, tie su podla mna akurat a menej by ohrozilo asi tvorbu mlieka.

iwulka23
3. máj 2011

žienky,neviete mi poradit ako mam zase naštartovať tvorbu mliečka??čajiky pijem..malu prikladam casto,aj odsavam..ibaze toho mlieka je nejako stale malo..fungujeme asi tak že počas dna malu prikladam,pocuca 20 minut..potom je spokojna taku hodku..potom plac..ked ju znova prilozim tak uz ma nervicky ze jej malo ide alebo ja neviem co..tak ju dokrmim UM..vecer pred spinkanim jej dam len cisto UM(lepsie a hlavne dlhsie spinka,bez budenia) ale ked idem odsat tak odsajem max.120ml..viac nejde ani za svet..a v noci sa zobudi len raz..v noci nekojim lebo to by sme nezaspali uz do rana(hrozne po kojeni ,,vysla" zo spanku) v noci nekojim ani neodsavam..rano mam krasne naliata tak hned rano prilozim..vycucka asi vsetko a je spokojna, znova zaspinka.
takze kombinujem aj UM aj MM..snazim sa malej dat co najviac MM ibaze je ho naozaj malo a uz neviem ako ho mam rozbehnut..ked vsetci hovoria-prikladaj,prikladaj..ale u nas to tvorbu nejako nezvysuje..:( a uz som z toho smutna..hlavne by som chcela uplne davat UM len ci to bude mozne..neviem :(

priadka
3. máj 2011

@renatka100 no ona zje 8x80 ml, takze mam nejakych 100ml/den navyse - to ide do mrazenych zasob 😉 Len ja mam stale strach, ze mne tvorba mlieka nebude rast tak rychlo ako jej apetit, resp. potreba. Ocakavam cochvila nejaky rastovy spurt 😅
Asi este vydrzim odsavat 7x denne, len sa musim takto o tom sama presviedcat...

renatka100
4. máj 2011

@priadka urcite uvazujes spravne, mne sa pred tyzdnom stalo, ze mala bola tak hladna )chcela az 100 ml) kazde dve hodiny, ze som musela vyberat mlieko z mraznicky a uz mi tam skoro nic nezostalo. Popritom som odsavala kazde dve hodiny cez den, aby sa mi zvysila produkcia mlieka a za tyzden sa to upravilo na cca 110 ml za odsavanie, tak uz aj nieco odlozim znovu do mraznicky. Bola som z toho vsak zufala a nakupila som pre istotu aj umele mlieka, nastastie som ich nevyuzila. Takze ked ma clovek odsavacku, tak je to super a moze si regulovat tvorbu mlieka sam a nemusi cakat kym dietatko vstane alebo ma chut pit.

renatka100
4. máj 2011

@iwulka23 musis v noci odavat, lebo v noci sa vraj tvori najviac hormonu, aby sa mliecko tvorilo, urcite je to nepohodlne, ale myslim, ze ti nic ine nezostava ak chces zostat pri kojeni.

majamat
4. máj 2011

@renatka100 kazde babo je ine. moja v tom obdobi vypila uz 100-120ml na jedno krmenia. uz v porodnici sa jej podarilo vypit aj 100ml. vtedy som este kojila normalne, takze som to zistila len podla vahy.
@iwulka23 skus pridat to nocne odsavanie. kojit nemusis, ale skus odsat. niekedy aj tie dlhe pauzy medzi kojenim mozu znizit tvorbu a aj po kojeni skus, ci este nieco neodsajes. ja za den odsajem vela - do 2l, ale niekedy to ide tazko. musim si velakrat prekladat odsavacku, lebo netecie stale rovnako. dlho trva nez pridem na to, ako si ju mam prilozit. musis uplne vyprazdnit prsia.

priadka
4. máj 2011

@renatka100 ja mam jednu z najlepsich odsavaciek - dvojprsnikovu, s nou odsajem pri jednom odsavani 80-140 ml (priemerne 100ml), ale to odsavam okolo 40 minut. Neviem si predstavit, ako by som cez den mohla odsavat cez den kazde 2 hodiny, to by som ozaj takmer nic ine nerobila 😕
Co sa tyka tej vyssej tvorby prolaktinu pocas nocnych hodin, myslim, ze som citala, ze sa to vztahuje len na novorodenecke obdobie tak do 1-2 mesiacov, potom sa uz detom upravuje denno-nocny rezim, v noci viac spia a menej casto cicaju - a to ide ruka v ruke s hladinou hormonov mamicky, navzajom sa to ovplyvnuje. @iwulka23 ale urcite treba zachovat aspon 1 odsavanie/dojcenie vyslovene uprostred noci.

iwulka23
4. máj 2011

no zienky..dnes v noci idem na to 🙂 uz som odavala predtym aj v noci,a mliecka bolo dost...no nejako som zlenivela,priznavam sa..uvidiime🙂 ale dakujem za rady🙂

renatka100
4. máj 2011

@priadka urcite je to u kazdeho ine ale mne sa zda strasne dlho odsavat 80-140 ml okolo 40 min. U mna je to za 10-15 min z obidvoch prs a mam elektricku avent. Nemas tu odsavacku nejaku pokazenu? Alebo neodsavas prilis pomaly?

priadka
4. máj 2011

@renatka100 ja viem, naozaj je 40 minut prilis dlho. Pri 2prsnikovej odsavacke by to malo trvat len 10-15 minut. Lenze za tych 15 minut ja odsajem iba nejakych 50 ml, tak pokracujem aspon pol hodinku 😝 A ked mam predtym dlhsiu pauzu, napr. popoludni alebo v noci, fakt odsavam aj 40 minut - do vyprazdnenia.
Odsavacka je ok, prvych 5 tyzdnov som mala prenajatu najvykonnejsiu odsavacku na svete Medela Symhony, aj s nou mi to tak dlho trvalo. Teraz mam podobnu, uz svoju, ale tiez tak dlho odsavam.
Neviem, ja mam podozrenie, ze potrebujem vacsie prsne nastavce (tie lieviky). Mam male prsia ale relativne velke bradavky. Bradavka sa ma vraj v nastavci volne pohybovat. Tie moje sa tam hybu, ale aj dost suchaju o ten lievik, ale to uz su skor dvorce. Ako si to mam overit, ci nepotrebujem vacsie nastavce?
A co sa tyka rychlosti odsavania, je pravda, ze idem asi na tretinovy vykon odsavacky, ale tak som si to precitala v manuali - tzv. max komfortny vykon - ked uz je to bolestive, treba ubrat plyn. Podla navodu nema zmysel davat za kazdu cenu co najsilnejsi vykon odsavacky, lebo je to kontraproduktivne - odsaje sa menej, ako ked je nastaveny nizsi vykon, a nie je to bolestive.

renatka100
5. máj 2011

@priadka neviem ci existuju vacsie nastavce, na tu moju urcite nie. S tou bolestou je to tak, za na zaciatku aj mna boleli bradavky a boli dost cervene, casom si vsak zvyknu a budes moct dat odsavacku aj na vacsi vykon, aby ti to netrvalo tak strasne dlho 😉 Odporucam aj krem medela- cisty lanolin (mali by ho mat v lekarni), je dobry na regeneraciu bradaviek.

majamat
5. máj 2011

@iwulka23 drzim palce. ja koli odsavaniu idem spat az o polnoci a rano mam mala budi okolo 6hod. obcas sa stava, ze aj skor, ako napr. vcera o 4 hod a dnes o 5 hod. aj ked prespi dobre, tak ja sa nevyspim koli odsavaniu. davam jej este okolo 22-23hod. papat, to uz pri jedeni spi a spapa menej, ale keby som nedala, asi by ma skor v noci budila. uz ta pauza medzi odsavanim 6-7 hod. je dost. niekedy mi ide prsia roztrhnut.

priadka
5. máj 2011

@renatka100 medela ma univerzalny "konektor", na ktory sa daju napojit prsnikove nastavce roznej velkosti - kuk tu:
http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/good-...
http://www.medelabreastfeedingus.com/tips-and-s...
a este
http://lactinv.com/breastfeeding_qna.php?articl...

V tom poslednom clanku pisu, ze sa odhaduje, ze az 50% odsavajucich mamiciek potrebuje vacsie nastavce, ako standardne dodavane vyrobcom.
Asi skusim vacsi, stoji to len 4€.

Ked skusam dat odsavacku na silnejsi vykon, prestane mi tiect mlieko ☹ Neviem, mozno by som mala pockat aspon 5 minut, ci sa to predsa len nerozbehne. Na zaciatku som aj ja mala cervene a podrazdene bradavky, ten cisty lanolin od medely mam 😉 ale uz ho ani nepouzivam, bradavky sa zocelili 😀

bambulka0406
5. máj 2011

@priadka ak som to spravne pochopila, nepotrebujes mensi? kedze tam uz mas aj dvorec v tom tuneli?

priadka
5. máj 2011

@bambulka0406 ved to - dvorec tam mam sice tiez kusok vtiahnuty, ale zaroven aj boky bradavky sa mi po obvode tunela suchaju, takze sa nepohybuje volne. Keby som mala mensi nastavec, tak mi tam ta bradavka asi nevlezie 😝
Ja mam aj z tych videi, ktore som si vygooglila, rozporuplne pocity. Asi som v tomto anatomicky exot 😅

bambulka0406
6. máj 2011

@priadka no lenze ked si kupis vacsi nadstavec, dvorec ti tam pojde este viac. ale ked mensi, bradavka sa bude viacej suchat v tuneli 😖 neviem. ja to mam inak tak isto ako ty

iwulka23
6. máj 2011

@majamat no tak to nezavidim nikomu to vecne odsavanie,ale co neurobime pre nase deturence..
ja davam malej od sameho zaciatku UM vecer pred spinkanim..okolo pol 8,vtedy sa dobre napapka a spinka aj celu noc niekedy,obcas sa raz zobudi ale az nad ranom..ja odsavam este okolo pol 11-11 vecer,niekedy aj neskor,proste tesne pred spanim..a ked sa chystam odsavat nad ranom ked sa mala zobudi tak ledva par kvapiek vycucnem..zavidim ti tie naliate prsia..ja som tak mala na zaciatku..vtedy som odsavala aj 2x pocas noci..a bezne som odsala aj 150ml behom 5 minut..mne sa prsia nenaleju niekedy ani pocas celej noci..a stym neviem co mam robit..vlastne uz ani pocas dna nevycucnem niekedy ani 60ml..a to sa snazim odsavat kazde 3-4 hodiny..skusala som uz aj castejsie,ale nepomohlo alebo aj robit večšie pauzy medzi odsavanim..ale ani to nepomohlo..neviem ci to uz mam v hlave ze si myslim ze ,,zase prd odsajem" alebo neviem..malu si aj prikladam(ze vtedy sa tvori viacej mlieka)potom zvysok odsajem..ale nic..nic nic nic.. :(

zuzuula
7. máj 2011

@iwulka23 ahoj ja ani neviem ako sa mi mliecko spustilo, ale na zvysenu tvorbu pijem vineu a fakt mi pomaha, odsavam kazde 3 hodiny a vzdy okolo 120ml, a ked som skusila jeden den bez viney tak som odsala iba 60ml, tak asi to fakt pomaha, alebo to je mozno len psychicke, musis verit ze odsajes dost, uvidis ze to pojde 😉

iwulka23
7. máj 2011

@zuzuula dakujem 🙂 no s vineou som to este neskusala :D ale skuuusim 🙂 a fakt na to mlieko som skusala uz kadeco..od tmaveho piva cez cajiky ,vajecny liker ..no hocico..ale asi to tak musi byt..no nic stym ja uz nenarobim..ako stane sa mi ze odsajem aj 150ml.ale to musim celu celucku noc bez odsatia byt..noo a 120ml by mojej malej princeznej bolo malo 🙂 drzim palceky aby si takto dobre pokracovalaa 🙂

priadka
7. máj 2011

@zuzuula fiiiha, no blahozelam k vybornemu rozbehu 😉 Zvaz prosim Ta darovanie do laktaria, aj ked netusim, ci v Ziline nejake mate...

majamat
8. máj 2011

@priadka ja odsajem denne do 2l mlieka. mala vypije zhruba polovicu. ja som tiez zvazovala darovanie do laktaria, ale su tam prisne podmienky a treba udajne vela vysetreni. chapem to, vsak ide o deticky, ale keby bolo moje mlieko zle, nemohla by ho ani moja dcera. po porode som dostala transfuziu a preto nemozem darovat mlieko.

happy8051
8. máj 2011

@majamat bola by si ochotna darovat privatne? 🙂

majamat
8. máj 2011

@happy8051 ja som z Prievidze. to by asi nebolo moc dobre a navyse aby sa nevyskytli nejake problemy. je neviem preco maju v laktariach take pravidla. mozno v tom nieco bude.

majamat
8. máj 2011

@happy8051 ja si to zvysne mlieko davam do chladnicky ako rezervu, ked nestiham odsavat. rano plnim jednu flasku a vecer druhu aj ked vacsinu vylejem po 24 hod.

bambulka0406
8. máj 2011

@majamat skus zmrazovat, budes mat na horsie casy 😉

majamat
8. máj 2011

@bambulka0406 nemam tolko miesta v mraziaku. uz tam mam mlieko.

gretkab
8. máj 2011

@majamat Ked si dostala transfuziu, tak urcite nemozes darovat, lebo teoreticky mozes byt nakazena hepatitidou C, ktora sa neda v case transfuzie zistit 😉 (ani napr. AIDS sa tusim neda, zrejme aj cosi dalsie). Ja som inak ten isty pripad, presne kvoli tomu som nemohla darovat.

zuzuula
8. máj 2011

@priadka no ja chcem skusit u nas do porodnice, ze maju malo darkyn, tak uvidime, zatial som ale z toho odsavania unavena viac ako zo starostlivosti o malu, je to fakt narocne ☹ ale co by sem neurobili pre nase babatka ze 😉

majamat
8. máj 2011

@gretkab paradoxom je, ze ak je riziko prenosu, tak moje dieta mozem nakazit? to nevadi? nikto mi nezakazal kojit. je to nejake divne.

gretkab
8. máj 2011

@majamat Hej, hej, je to postavene na tom, ze svoje dieta pripadne nakazit mozes, ale nenakazis potencialnu kopu inych 😉.