Neodporúčaju mi kojenie po pôrode. Mám kojiť aj s liekmi?

mamina321
11. okt 2017

Ahojte,
potrebujem poradiť.... Nájdu sa tu maminy ktorým neodporúčali kojit po narodení bábätka z dôvodu liečby maminy? Hneď po pôrode ste to riešili ešte v nemocnici?
Mám kĺbové ochorenie, pri prvom som si to zanedbala a teraz mi odporúčajú lekári hneď po pôrode pokračovať v biologickej liečbe (enbrel), a tým pádom nekojit, po prvé kvôli liečbe a po druhé ako záťaž pre organizmus. Ešte možnosť miesto biologickej liečby byť na Prednisone 5-10mg denne. Pri oboch sa nedoporucuje kojenie.
Je tu nejaká mamina čo kojila s Prednisonom alebo s bilogickou liečbou?

chrissie_kf
12. okt 2017

@mamina321 nedá mi nenapísať ešte niečo k tým výskumom liekov - vieš ono je to tak s tými liekmi, že do klinických štúdií liekov sa nezahŕňajú tehotné a dojčiace ženy - robila som niekoľko klinických štúdií a je kritérium na nezaradenie do štúdií. ak aj by otehotnela počas skúšania okamžite sa ukončuje podávanie lieku, musí sa potom sledovať ešte niekoľko rokov po pôrode aj žena aj dieťa. Dôvod je v 50rokoch min storočia liek talidomid - podával sa tehotným na zmiernenie nevoľností a dopad bol katastrofálny. odvtedy sú prísne pravidla a oficiálne štúdie na tehotných sa nerobia. Robia sa samozrejme výskumy ale tam treba naozaj hľadať zdroje dôveryhodné, pretože tých výskumov je dnes neskutočne veľa a aj protichodných informácii. Jeden výskum niečo potvrdí, ďalší vyvráti a pod. Dosť ťažko sa v tom orientuje.
Asi najlepšie si najprv zistiť u tvojej lekárky ošetrujúcej, kedy by chcela začať s liečbou a zrejme nezačne hneď po pôrode. Je to veľmi zložité aj pre lekára, ktorý má zodpovednosť za pacienta a nakoniec ten lekár musí trošička aj seba chrániť, A myslím, že mnohé ktoré tu písali by si 20x rozmysleli či odporučiť dojčiť, alebo nedojčiť keby mali za to dať svoju zodpovednosť a svoje meno . 🙂
a ešte ma napadá - teoreticky by to mohla aj lekárka urobiť, ale môžeš osloviť klinického farmakológa, aby si sa poradila - oni sa zaoberajú práve pôsobením liekov a účinkom liekov, určite majú aj vedomosti a vedia poradiť nejaké zdroje dôveryhodné.

montemotherone
12. okt 2017

@maminka1986 nechápem... A ja čo hovorím?

meesha
12. okt 2017

@chrissie_kf presne. Akorat prave u toho prednisonu je to docela prozkoumane, kdyz jsem se tim zabyvala, tak je hodne maminek co s nim koji. Jsou studie o vylucovani do mm (byt ne velkoplosne). Daji se najit usa stranky kde jsouklasifikace leku vs kojeni - ani podle toho seznamu to neni moc problem. Ten hormon je v podstate temer telu vlastni, pouziva se i pro nedonosenstka, v tehotenstvi, pro udrzeni tehotenstvi presne ve stejnem davkovani jak udava zakladatelka (5-10mg), on je to dryjak pri vysokych davkach a dlouhodobem pouzivani, 5mg je fakt prd. Ja myslim, ze je fajn pristup: najdu info, predlozim mudr a uvidime.
Rozhodne bych nestrasila zakladatelku tim, jak je nemozna jako nektere spoludiskutujici :D

mamina321
autor
12. okt 2017

@meesha si zlata, díki... Akurát to riešim že fakt by ten prednison v udrziavaciej dávke 5 Max 10mg nemusel byť problém a možno nakoniec ani tá biologická liečba 😉 ty pracuješ tiež v zdravotníctve že sa takto vyznas?

meesha
12. okt 2017

@mamina321 ne 🙂 nepracuju, ale byla jsem v podobne situaci. Synovi byly 3m a mne tvrdili, ze to neva. Mela jsem stazene pozadi a stravila hooodne dni na internetu a rozhodovanim. Ja teda jednoznacne kojila dal, jen jsme posouvali to ocko. U me to bylo snazsi - slo o deset dni. Ale zase vyssi davky (20mg prvni tri dny a pak snizovani, chteli mi dat 60mg, na tolik jsem radeji jit nechtela).

mamina321
autor
12. okt 2017

@meesha aha jasne chápem, super sa to da vyriešiť že po užiti lieku 4hodky nekojit radšej a malo byt v pohode. Ďakujem za príspevky... moc mi pomáhajú!

meesha
12. okt 2017

@mamina321 at se rozjodnes co nejlip, moc drzim palce

perzefona
13. okt 2017

@mamina321 ja som bohuzial ta lekarka..... a dobre vieme, ze niektore tu ti pomaly este vynadaju, ze nedojcis..... resp ti odporucaju dojcit aj keby si jedla lieky vyslovene nebezpecne pre babatko. Dojcenie je dobre... ale je podla mna este viac deti ktore vobec dojcene nie su a ziju..... nerobila by som si z toho ozaj starosti. Nie si zla matka za to ze si nedojcila.
@angelyana

mamina321
autor
13. okt 2017

@perzefona určite nie bohužiaľ lekárka. Vážim si každej jednej názor. Ďakujem

lety17
29. nov 2017

@mamina321 s prednisonom kojit mozes. Ja som brala medrol a neonatolog mi povedal,ze do 60 mg je to ok.

miminkanase
29. nov 2017

Ahoj, ja som tiez nekojila, beriem sulfasalazin. Neriskovala som, ani by som to nikdy neskusila, neodpustila by som si, keby som mojim babatkam sposobila nieco tym, ze beriem silne lieky. A dolezite je a vzdy bolo, aby som ja bola fit a bez bolesti. Uz pocas tehotensta mi do klbov pichali dinopros, alebo ako sa to vola. Velka pomoc, strasne bolesti som mala a po porode sa mi rozsypala panva a tiez som bola rada, ze sa vobec postavim na nohy a dokazem ficat okolo deticiek. Uz som na plne velkych davkach a niekedy mam pocit, ze plujem krv a nevladzem a tie bolesti ani nehovorim. Skus to bez kojenia, um nie je zle. Moji chalani su uplne fit a zdravi, nic im nechyba. Pijeme speci mleko a staci to.
Neriskuj, nestoji to za to. Da sa to aj bez kojenia, dolezite je, aby si ty plnohodnotne fungovala okolo babatka, lebo bolava budes unavena, nervozna a nevyspata, nemozes babatku ponuknut adetkatnu starostlivost. Ver mi, bude vam obom lepsie.
uz nech sa rozhodnes akokolvek, drzim palce

elenkaba
29. nov 2017

@mamina321 ja som brala Medrol 8mg do 16tt tehotenstva, potom som postupne znizovala a vysadzovala. Brala som ho kvoli mojej imunite; kt.vzdy sposobila ze som potratila. Indikovane imunologickou a schvalene mojou gynekologickou. Cize kedze v tehotestve sa kortikoidy v istych indikaciach mozu a neposkodili plod, tak pocas kojenia by som sa fakt ze neobavala.

mamina321
autor
30. nov 2017

@elenkaba tiež som brala prednison počas tehu. Áno vraj sa môže počas kojenia. No uvidíme , nechcem nič siliť, ani sa zblázniť kvôli kojeniu.ale ďakujem za radu.

mamina321
autor
30. nov 2017

@miminkanase ďakujem za názor, veľmi ma potešil... čoraz viac sa prikláňam k tejto variante, zdravá matka-šťastne dieťa hoci na Um. Keď som písala príspevok tak som bola veľmi indikovaná kojenim, všetko pre to.... teraz to už vidím trochu inak... a nepôjdem proti sebe.... bolo mi dopriate dieťa, tak si ho chcem užívať s láskou a radosťou a nie s bolesťami. Ďakujem ... ide to aj touto cestou ako píšeš!

yoxinka
30. nov 2017

@mamina321
Moja stará mama mala RA a dosť to zanedbávala a bolo to peklo. Neviem si predstaviť tie bolesti aké mala :(. Takže za mňa radšej sa liečiť a byť schopná v pohode sa starať o bábo ako všetko podriadiť kojeniu. Svoje deti som kojila 15 a 17 mesiacov, ale neznášam “mamila štýl”, tam sa ide totálne cez mŕtvoly. Krásny vzťah s deťmi rozhodne nie je podmienený kojením a tento dnešný trend, ktorý kojenie považujuje za riešenie všetkých zdravotných a emocionálnych problémov detí, je úplne odveci. Držím Ti veľmi palce a hlavne sa postaraj o seba! Keď budeš OK, bábu nebude chýbať voooobec nič a bude šťastné aj s UM! 🙂

mamina321
autor
30. nov 2017

@yoxinka ďakujem, takéto slova ma vždy povzbudia,a už si hlavne nebudem vyčítať ak nebude kojená. Teraz je ten trend kojiť, všetci sa idu zblázniť, a aj v tehu asi vplyvom hormónov som zrazu blikla že aj ja chcem kojiť, ale už som zmenila názor a nemienim to siliť.

miluna777
11. dec 2017

Tuto diskusiu som si vsimla nahodou. Neberiem lieky, no sama som mala velky problem sa rozkojit, a uz v porodnici bolo coro moro ze nekojim. Sestricky, ostatne mamicky, vsetky pozerali cez prsty. Teda okrem tych co mali podobne problemy. Jednoducho som mlieko nemala. Z toho stresu som v nemocnici iba revala. Poznamky, ze co som za matku, co NECHCE svoje dieta krmit vlastnym mliekom. Dni stravene prikladanim, stopkanim bradaviek aby sa stimulovalo mlieko,dieta iba malicko dokrmovane striekackou, ved aby salo a nezvyklo si na flasu. Ku koncu som buchla do stola a vypytala si UM. Chcem mat najedene spokojne dieta a dieta potrebuje mamu, nie vrieskat od hladu zatialco mama si taha za cecky namiesto aby sa mu venovala. A je to. Mlieko sa sice neskor ako tak spustilo, no aj cez prikladanie, odsavanie, pitie cajov a ine vyskusane rady je ho menej ako by sme potrebovali, navyse uz je zvyknuty na flasu a nechce z toho prsnika velmi tahat. Tak si odsavam, co mam to mu dam, zvysok obstara UM. Takze som matka co 'nedojci lebo nechce'. Presne ten odsudeniahodny typ pre kojomatky. Ved 'keby si skusila toto a hento, ved dieta bude hlupe, chore, blabla, je to skoda, kvoli dietatu by si sa mala premoct...' A vies co? Materstvo nema byt stredoveka tortura. Ked ta bude chciet niekto sudit, vedz ze je nas viac. Len sa ku tomu zvycajne verejne neprizname, lebo kojoinkvizicia caka vsade. Mas zatracene velky dovod nekojit. Tak si z toho nic nerob a posli ich vsetkych kade lahsie. Dieta nebude mat traumu z nekojenia, skor by ju malo z ubolenej a utrapenej mamicky. Drzim palce a nedaj sa!

mamina321
autor
11. dec 2017

@miluna777 ďakujem si zlatá 🙂 áno úplne vo všetkom máš pravdu, viem si predstavit ako si sa musela cítiť v nemocnici, je to otras takéto "pohľady", ved stat sa môže hocikomu že mlieka nie je dosť.
Ja som už medzitým porodila. Pri prvom som bola v pôrodnici kde bolo kojenie nadovsetko, sestričky dali UM až v krajnom pripade,. Teraz som bola v inej pôrodnici kde si chodili maminy s flaskami v ruke ako na promenáde k sestrickam pre UM. Paradox pri prvom som strašne chcela kojit, ťažko sa spustalo mlieko, mala som krvavé ranky na bradavkách, a teraz mi to bolo jedno a mlieko tečie a malú nie je treba dokrmovst, asi aj psychika urobila svoje že mi to bolo kvázi jedno. Ale plánujem fakt do príchodu bolesti, ak začnú končím.
Ďakujem fakt za názor, ono to poteší 😉

miluna777
11. dec 2017

@mamina321 aj ja som bola v takej porodnici kde strasne ficala podpora dojcenia. Boli sme spolu na izbe dve, co sme mali problemy, a radsej sme 'zlym' sestrickam potom hovorili ze ano napil sa dojcime, aby neboli zase kecy a vyplach zaludka a potom si tisko dosli k tym 'lepsim' sestrickam pre UM. Ono sa hovori ze je to v hlave, tiez sa mi to spustilo az po nejakej dobe stravenej doma v klude bez vsadepritomnych pohladov ci teda uz konecne kojim. Dnes je taky trend no, na jednu stranu je to dobre, lebo kojenie je prirodzene, na druhu stranu sa dnes ide cez mrtvoly naozaj. Dolezita je spokojnost mamy, pak bude aj dieta. Umele mlieko ho rozhodne na zivote a zdravi neohrozi.

sonkaxxx
11. dec 2017

@mamina321 ahoj mozno ta potesi moja skusenost. Ja som bola po porode rozhodnuta kojit. Po tazkom porode ked som stratila vela krvi a moj chlapcek nedychal po ozivovani nastastie sa rozdychal. Mliecko po porode naskocilo az po nejakom 5dni a hned sme isli domov z porodnice. Moj drobcek je fakt velky hlados a bol stale hladny. Skusala som vsetko mozne a nemozne navacsie rozbehnutie mlieka tabletky caje mlieko zaprazene polievky a neviem co este. Po nejakych 3tyzdnoch kojenia a nespania som to vzdala. Moj chlapcekbol hladny a nervozny a ja takisto som plakala s nim. Ktovie mozno som mala spravit pre kojenie viac ale moj muz mi povedal radsej spokojne dieta a zenu ako uzliky nervov ze to nestoji ist za to ist cez mrtvoly. Sice ja netrpim ziadnymi chorobami a moja skusenost je taka ze treba chranit svoje dieta a jeho zdravie a ak postupujes biologicku liecbu nevies ake to bude mat nasledky pre tvoje dieta v buducnosti.

mamina321
autor
11. dec 2017

@sonkaxxx díki aj za tvoj názor..... Fakt to už teraz vidím inak.... Asi tak ako píšete tu mnohé , radšej spokojnu mamu ako ubolenu alebo nervózny z nedostatku mlieka. Momentálne som bez liekov a tak som to nechala na osud, a tým že som to vôbec neriešila tak práve naopak je mala zatiaľ čisto kojena. Aspoň trošku imunity, a uvidíme koľko vydržíme. Pri prvom som musela od 3mes dokrmovat. Ale tesia má vaše skúsenosti že nebudem krkavcia mať keď nebudem kojit dlhodobo.

yoxinka
11. dec 2017

@mamina321
Vieš čo, ja som prvé dieťa kojila tak, že takmer 6 mesiacov som prerevala, vkuse bojovala s nedostatkom mlieka, 4 mesiace mi jedna dobra dusa odsavala svoje a muz pre to chodil a tym sme dokrmovali, bolo to nekonecne mordovanie, kto nezazil, nepochopi. Ked mi niekto povedal, ake je dojcenie krasne, som ho chcela uskrtit. Maly vkuse reval, ja nervozna, on nervozny, hrozne. Potom sa to upratalo a kojila som do 15 mesiacov. Ked som cakala druhe s muzom sme sa zhodli, ze takuto torturu uz opakovat nebudeme a ked budu problemy, davame UM. Problemy boli, ale v porodnici ma velmi podporila laktacna (nie mamila fanatickym stylom!!!) a nejako som si pocedala, ze skusim. Boli potom tazke chvilky, ale take zle ako pri prvom dietati to nebolo ani zdaleka. Takze ka som JEDNOZNACNE za nekojacu spokojnu vyrovnanu a zdravu maminu ako za kojacu, ale uplne vystresovanu z akehokolvek dovodu.