Nevadí röntgen pri dojčení?

mimma
27. mar 2007

ahojte dievčatá, chcem sa vás opýtať, môže sa dojčiť ak ste podstúpili rtg? Mne raz rontgenovali zub a zevraj môže, ale čítala som kdesi, že zase nie...Nevie mi niekto poradiť? diky

xaxa
30. jan 2011

ahojte,dnes som musela ist na rtg koli urazu na chrbte a velmi ma to vydesilo ked som teraz precitala vase prispevky...Ja som stala pri pristroje vyzlecena od polpasa hore!Ja este kojim a teraz neviem co mam robit,ako to moze uskodit dietatku???Velmi Vas prosim o nejake ukludnujuce odpovede,ale aj pravdive...Dik!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

annalena
30. jan 2011

@xaxa bud uplne v klude. 🙂 Rtg vysetrenie kojacej mamicky je pre babo neskodne a nevyzaduje si ziadnu prestavku v kojeni (ani ziadne vylievanie mlieka), bez ohladu na to, ktory organ je rentgenovany. To iste plati aj pre mammografiu.
Obmedzenia su iba pri pouziti jodobsahujucich kontrastnych latok a pri izotopovom vysetreni.
Takze koj dietatko pekne dalej. 😉

xaxa
30. jan 2011

annalena,dakujem Ti velmi pekne za povzbudenie!Rozmyslam,ze aspon do rana uz vydrzim nekojit a zajtra pokracujeme zas 😉

dupinka
30. jan 2011

@annalena mne pri RTG pluc odporucili mliecko odstriekat 😕

annalena
30. jan 2011

@xaxa ked sa tak budes citit istejsie a tvoje babo to vydrzi, tak tak urob 🙂 ale nutne to nieje, materske mlieko sa rtg vysetrenim nijak nemeni. Zakon o liecivach v tehotenstve a pocas kojenia. 😉

annalena
30. jan 2011

@dupinka mnohi zdrav. pracovnici, aj lekari, s tym nemaju skusenosti, tak sa poistuju a radia odstriekat alebo prerusit kojenie 😉 pri narkozach u kojacich mamiciek je to podobne.

xaxa
30. jan 2011

@dupinka a ako dlho po rtg pluc si uz zacala kojit normalne?Iba raz si odstriekala mliecko?

xaxa
30. jan 2011

normalne teraz som volala do troch roznych nemocnic,a v kazdej mi povedali nieco ine...a dokonca vraj,kym nepychnu kontrastnu latku,tak sa moze kojit aj hned.Tak preco potom nadpis velkymi pismenami vsade,ze tehotne a kojace zeny nesmu vstupovat do rtg miestnosti?

zuan
30. jan 2011

mne robili rtg stitnej zlazy pred troma rokmi, povedali, ze to nevadi, ked kojim.
teraz robili rtg pluc malej a musel ju pridrzat manzel, mna poslali do vedlajsej miestnosti. takze vobec neviem 😖

annalena
31. jan 2011

@xaxa kvoli rtg vysetreniu kojenie NETREBA prerusovat. mas to na vsetkych oficialnych strankach o dojceni, na pediatrickych a radiologickych lekarskych strankach, v zakone o liecivach pocas tehu a dojcenia... vynimka su kontrastne latky a izotopove vysetrenia.
A to co je napisane na dverach.....no u nas v nemocnici tam nic take nieje, stoji tam VSTUP ZAKAZANY, cize podla toho by tam nesmel vstupit ani zdravy clovek. Je to kvoli tomu, aby si ludia uvedomili, ze vstupuju do tzv. kontrolnej zony, kde sa vykonavaju vysetrenia s rtg ziarenim. 😉

dupinka
31. jan 2011

ja som radšej odstriekala tú jednu dávku, potom som už pokračovala v riadnom dojčení. Malý mal vtedy 4 mesiace, dala som mu mliečko rozmrazené zo zásob.
Síce sa to podľa annaleny nemusí, ale keď s tým nie je problém,.... predsa len, je to žiarenie.

strapco13
31. jan 2011

RTG a kojenie sa spolu nebiju 😉 ..ved keby sa nieco stalo babu tiez musi ist pod rentgen,,neodmietnu ho rentgenovat len preto, ze sa jedna o kojene dieta
ine je tehotna zena, ked este nie je ukonceny vyvoj baba v brusku
rovnako to plati pre lokalne a celkove anestezy, moze ich kojaca matka podstupit bez prerusenia kojenia..jedine, tak ak sa jedna o kojene dieta, tak 4 hodky pred celkovou narkozou uz nesmie byt kojene

mackauska
24. nov 2012

Ahojte - mám isté problémy a bolo by potrebné, aby som podstúpila rontgen pľúc no stále dojčím. Malá (teda už 20-mesačná) fľašku nedá do úst, takže odstriekanie do zásoby pred rtg je zbytočné. Neviete, či to odstriekanie po rtg stačí a potom sa môže v dojčení pokračovať alebo už treba na pár dní (prípadne úplne) prestať dojčiť?

sirell
24. nov 2012

@mackauska stačí odstriekať mlieko po RTG, potom uz mozes kojit

mackauska
24. nov 2012

@sirell Díky moc 🙂 potešila si ma, len dúfam, že budú dobré výsledky vyšetrenia, lebo ak nie ... tak bude treba odstaviť úplne.

mackauska
25. nov 2012

@luba41 Díky moc 🙂 trochu ma to ukľudnilo - teraz len, aby mi nič nebolo po zdravotnej stránke.

elieandkate
11. mar 2013

Rongen, ultrazvuk ani mamogram nie je skodlivy pre materinske mlieko. Prosim pozrite si stranku svetovo uznavanej organizacie La Leche League: http://www.llli.org/faq/mammogram.html alebo aj http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/meds/ra.... Co viac skodi je pozitie farbiacich latok v pripade skenov.

madames
3. okt 2013

RTG zubov pokial vam ho ordinuje lekar- v indikovaných prípadoch, je uplne v poriadku, dnes sa robia digitalne snimky a je tam minimum ziarenia. Ak vsak kojite, urcite si treba pytat ochrannu vestu. a toto pisu odbornici zo statneho uradu pre jadrovu bezpecnost: "Pri snímkovaní zubov je najviac ohrozeným orgánom štítna žlaza. Preto su pacientovi poskytnuté ochranné pomôcky, konkrétne límec k ochrane štítnej žlazy a ochranná zástera. Ich poskytnutie závisí na druhu použitého prístroja. Nie je dôvod sa obávať, že by žiarenie "prešlo do mlieka". Rtg žiarenie sa v tele nekumuluje, ožarovanie robené týmto prístrojom nespôsobuje rádioaktivitu."

zlatat
22. jan 2014

mne ortopéd povedal, že počas kojenia ma na RTG kolena nemôže poslať - že ma na RTG pracovisku ani nevezmú 😖
Tak ja neviem, už som mu aj povedala, že laktačná poradkyňa mi vravela, že RTG v pohode môžem podstúpiť ale on mi povedal, že to tak nie je a že on vie čo robí 😖

senta_sofia
22. jan 2014

mne robili RTG pluc, lekarka vedela, ze dojcim,neriesili to

luba41
22. jan 2014

@zlatat ja som absolvovala rontgen aj CT ..

zlatat
23. jan 2014

@luba41 vidíš a ja som to ortopedovi aj vravela, že sa môže a on ma zdrbal, že on predsa vie, č robí a že predsa nebudeme pokúšať 😠
takto mi namiesto liečby večne ťahá vodu z kolena 😖

luba41
23. jan 2014

@zlatat ved si vyžiadaj , že mu podpíšeš " že si bola oboznámená a na vlastnú zodpovednosť".. alebo bež k inému, čo Ti bráni... ked nie si spokojná s liečbou.. 😉 a ja som nikomu nehovorila ani nehovorím, že dojčím...vždy si lieky a pod. overím na Mamile..

nenabaja
29. dec 2014

@senta_sofia Mne tiez robili plucny rtg pocas kojenia a tiez to neriesili, i ked mohla som sa lepsie pripomenut. Dokonca som po rtg zistila, ze som este aj tehotna, co ma vystrasilo este viac. No, ale povedala som si, ze je zbytocne sa tym zozierat, vysledky su zatial v poriadku, tak verim ze to v tomto trende bude pokracovat.

rena107
17. mar 2015

Maminy, teraz som našla túto tému a dosť som sa vyľakala :( pred 2 týždňami som bola so synom na RTG. Vôbec som si neuvedomila, že kojím. Strašne som sa o neho bála a bola som s ním sama a bol na mne zavesený a ja som automaticky s ním išla. Dcérku som kojila normálne ďalej. Aké to môže mať následky?

maminecka2
17. mar 2015

Ahoj, nečítala som diskusiu, ale naozaj to nevadí, kľudne koj, ak sa chceš poradiť s niekým erudovaným, kukni Mamilu

maminecka2
17. mar 2015

@rena107 neboj sa, žiadne následky, veď si nebola v Černobile. Ak máš nejaké otázky určite pokukaj Mamilu, prípadne im napíš mail, ale RTG naozaj na kojenie nevadí, tak sa upokoj a pokračuj pekne ďalej, je to to najlepšie čo môžeš pre mimi urobiť

rena107
18. mar 2015

@maminecka2 Ďakujem pekne, určite chcem kojiť. Vôbec som sito neuvedomila, nebol tam žiadny oznam a v tej chvíli som myslela iba na syna. A až na druhý deň som začala nad tým rozmýšľať. Ale už som po tom RTG kojila asi po 4hodinách tak som sa snažila už viacej aspoň nestresovať a pokračovala som ďalej. No veď už to nevrátim, kojím, tak verím, že všetko bude v poriadku.

maminecka2
18. mar 2015

@rena107 Ahoj, naozaj sa absolútne nestresuj, babu to neublížilo, viac mu môže ublížiť tvoj stres a určite by jej vobec neprospelo keby si co len na chvíľu prerušila kojenie a dávala jej UM, fľašu a podobne. RTG je bežné vyšetrenie s malou radiačnou záťažou, to pomaly z kozmu dostávaš viac žiarenia. Ver mi, som "od fachu", aj školenie o radiačnej zaťaží som absolvovala 🙂 (Dokonca tehotná 😀 )
A ked bude starší vystresovaný z vyšetrenia tak daj cucnúť aj jemu a vybavené 😵