Nevyčerpávalo vás kojenie? Poraďte dokedy kojiť?

mywiel
14. máj 2008

Ahojte, chcela by som vediet vase nazory dokedy ste kojili, alebo planujete kojit a preco a ake mate skusenosti ci vas dlhodobe kojenie velmi nevycerpavalo? Ja planujem tak do 10 mesiacov a od 6 mesiaca prikrmovat kasickami, uvidime ako si babo povie.

snopkulka
8. aug 2011

@ala76 ahoj, toto ma zaujalo - môže byť kojenie vecou genetiky? Ešteže sa to dozvedám až teraz, ako sa poznám, stresovala by som sa od narodenia malého, keby som to vedela skôr 😅 Naša mamina mala slabé mlieko, takže aj mňa, aj brácha musela prikrmovať sunarom už od 3-4ho mesiaca, slabo sme priberali... U nás je to skôr naopak, čo sa genetiky týka - môj malý bude mať 7 mesiacov, stále ho kojím a je to riadny šunkoško, pri narodení mal ledva 3,3 kg a teraz ťahá na 10 kg, som zvedavá, keď sa bude o 2 týždne vážiť pri očkovaní 😵

ala76
9. aug 2011

ahoj.Mne to bolo takto povedane a myslim si ze s casti to je pravda.Aj ked su pripady kde to tak neni.Najskor to je individualne a nevplyvnime to nijak(mozno ak ma mamicka pohodu,klud,pokoj a oddych tak ano) ale ani ked budeme jest stravu tukovu a pit caje na podporu mlieka v co ja vobec neverim.zrejme to proste tak je a akurat sa mozme stresovat co nam mamickam neprida.Chapem kazda mamicka by chcela kojit co najdlhsie. 😉 ale ked to nejde tak to nejde. 😖 a tak som si ja vtedy povedala co uz tak prejdeme na umel ajked niesom faninka umeleho mieka. 🙂

syslica
9. aug 2011

@ashley
@snopkulka Dojčenie vecou genetiky? Nuž, áno i nie... presnými príkladmi ste vy dve 😉 , nikto totiž nevie, čo žena po praslici po predkoch zdedí, aké gény sa jej namixujú... moja mama mala napríklad problémy s insuficienciou krčka maternice (ťažké tehotenstvá, neskoré potraty či skoré pôrody), tak som sa bála, že to zdedím aj ja, nestalo sa, našťastie... ale späť k téme: hoci teda dĺžka dojčenia môže byť geneticky podmienená, ženy by sa nemali hneď vzdávať len preto, že nedojčila moja mama, sestra... nebudem ani ja. Bohužiaľ v rodine mám prípad, keď dieťa dostalo hneď v pôrodnici cumlík a následne UM a rodina matky to odôvodnila, že u nich nikto nedojčil a ani čerstvá mama teda nemôže dojčiť, veď by ju to zabilo 😠 . Úplne nechápem... 😠 😠

snopkulka
9. aug 2011

@syslica 😲 😲 tak toto som ešte nepočula, aby niekoho kojenie zabilo?? 😕 v Anglicku a Irsku je teraz posledne 2 roky veľmi propagované kojenie, čo sme s manželom nechápali, pýtali sme sa v pôrodnici sestričky a vravela, že nie je bežné, aby ženy kojili... vraj koja iba v pôrodnici a akonáhle prekročia brány pôrodnice, strčia bábätku do úst fľašu s umelým mliekom 😕 ale tu je to o pohodlnosti matiek a iných "výhovoriek" 😠
@ala76 o kojení sa toho už napísalo toľko, že človek nevie, čomu má veriť... už som čítala aj také, že žena má mlieko, že neexistuje, aby sa mlieko netvorilo a podobne.... ale poznám kočky, ktoré robili pre to všetko a skrátka mliečko nemali, bohužiaľ, s tým nič nenarobíme. A hoci umelé nie je prirodzené mlieko, teraz sa už vyrábajú také produkty, ktoré môžu byť rovnako hodnotné (alebo aspoň takmer tak hodnotné) ako mlieko materské 😉

ashley
9. aug 2011

@syslica asi si si ma pomylila 🙂 ja som o genetike nic nepisala...

Neviem co ma genetika spolocne s kojenim - teda myslim, ze v nasej rodine nic... ja aj moja sestra sme boli kojene pol roka a ja som deti kojila dlho . Teta kojila dlho a sesterka mlieko skoro nemala.. pravdu povediac som sa nad tym ani nezamyslala, vzhladom na to, ze som mala to stastie a mala som vela mliecka.

greenline
9. aug 2011

kojím ešte stále staršieho syna popri dcérke. syn má 2,5 roka. kebyže to mám zhrnúť, odstavenie by bolo "najjednoduchšie" cca okolo roku a pol kedy som už bola tehotná a mliečka bolo menej a syn by nerobil nijaké cirkusy okolo toho (možno by to nejako tak prirodzene nenásilne vyplynulo) na druhej strane kojiť som nechcela prestať, syna kojím celkom rada 🙂
mali sme jedno krízové obdobie krátkona to ako sa narodial malá. syn videl že bábo pije mliečko veľmi často, tak chcel aj on stále 😀 vtedy sme museli stanoviť presné pravidlá - mliečko ráno po zobudení a naobed a večer pred spinkaním. pár dní to trvalo kým prestal vypytovať mlieko hocikedy v priebehu dňa ale teraz je to už viac menej OK. mám v pláne kojiť ho ešte do konca tejto zimy a uvidím čo potom či sa odstaví sám alebo to potiahneme ďalej.

kukku
9. aug 2011

kojila som 3,5 roka. A aj keď už malý bude mať 6 rokov, pred spaním nikdy nezabudne pohladkať svoje "cici". A aby som nezabudla ... stále spí s nami v jednej posteli 😀

ada11
10. aug 2011

ja som presvedčená, že dojčenie nie je len vecou genetiky 😉 moja mamina dojčila mňa 3 týždne, brata 3 mesiace a ja som kojila 31 mesiacov 😉

bleelka
10. aug 2011

tak u nas to s genetikou suvis mat moze, moja mama kojila dlhodobo nas vsetkych troch, dokonca najmladsieho 4 roky! ja tiez este kojim, i ked hlavne kvoli okoliu, ktore vnima dlhodobe kojenie ako nieco negativne, by som chcela do 2 rokov ukoncit... inak ma to neobmedzuje, ale je pravda, ze asi vycerpava, nakolko nejako menej vladzem ako za mladi 😀

chavele
10. aug 2011

ja som syna kojila 27 mesiacov 🙂 A k "didam" pozitivny vztah doteraz 😀

llumka
10. aug 2011

kojim svojho maleho este, bude mat 3 roky

bubelko
10. aug 2011

kojila som oboch do roka. nevycerpavalo ma to, ale odkedy im narastli zuby som sa prestala pri kojeni citit prijemne.

elinka27
10. aug 2011

nemyslim, ze dojcenie je vecou genetiky, moja mama ani sestra nedojcili, a postupom casu vlastne zistili, ze to bolo nedostatkom podpory zo strany porodnice, pediatra, rodiny okolia.Ja dojcim este teraz dceru a planujem kym ona sama nepovie dost.Bohuzial aj dnes sa stretavaju dojciace mamy s nepodporou, divnymi pohladmi okolia, ale nastastie informovanost je lepsia, su poradkyne ktore pomozu, poradia.Famy o "slabom mlieku" "laktacnych krizach" a "rastovych spurtoch" stale sice koluju, ale myslim, ze mamy maju odkial uz cerpat informacie.Myslim, ze dojcenie by malo byt prijemne pre obe strany a tak je na kazdej ako sa ona rozhodne.Kazda z nas to robi spravne tak ako to robi 100ludi 100chuti 🙂

darja12
16. sep 2016

mňa trochu kojenie vyčerpáva.. samotné kojenie je super, ale častejšie sa na mňa nalepí choroba, teraz som mala 2 herpesy za mesiac.. svoj prvý som dostala v 33 rokoch, teraz mám 35 a po zdravotnej stránke trošičku horšie..myslím, že je to kojením. sem tam si zoberiem vitamínovú tabletku, snažím sa jesť ako tak zeleninu, ovocie, orechy, ryby.. kojím rok a chcem pokračovať.. kojím asi tak 5-6x za 24 hod, čo je dosť, ked si to porovnám s okolím, ale UM nechcem dávať ani klasické mlieko.. tak uvidíme, ako to vydržím..