Niva syr, pomaranče a kojenie

anicka246
1. mar 2014

Ahojte maminky, prosím vás viem že je tu veľa diskusií na tému čo sa môže čo nemôže jesť počas kojenia, ale toto som nenašla... Malý má 5,5 mesiaca.. prosím vás môžem podľa vás jesť niva syr (tepelne spracovaný samozrejme) a pomarančovú šťavu z čerstvých pomarančov ( potrebujem ju do jedného receptu)?? Ďakujem za odpovede a za rady

zita19
1. mar 2014

K Nive niekto tverdi ano, nikto nie. Ak sa jedna o syr z pasterizovaneho mlieka, dobre skladovany a este ho ides tepelne upravit nemal by byt problem.
A pomarancova stava v nejakom kolaci, z ktoreho nezjes 3 plechy na posedenie (alebo aj ine jedlo) nemoze byt problem. Ked je babo take velke, uz by si mohla stavu aj pit. Treba vyskusat ci nerobi problemy. Na druhej strane v statoch juznej Europy (o ostatnych krajinach, kde su citrusy doma) urcite citrusi popri dojceni urcite nikto neriesi a deti prezivaju v pohode.

sisaka
1. mar 2014

@zita19 tak tu v Kanade sa absolutne neriesi co jest, ci nejest pri kojeni, to je tak vysoko individualne... tu odporucaju jest vsetko rad radom a ak na nieco dieta zareaguje vylucit zo stravy. Ja som jedla uplne vsetko a nezamyslala som sa ani nad syrmi ani dzusmi. (Inak nepasterizovane syry sa neodporucaju v tehotenstve - koli moznej nakaze listeriozou, ci salmonellou, cim mozes ohrozit nenarodene dieta)

zita19
1. mar 2014

@sisaka Vsak pred 30 rokmi ked som kojila ja sa zoznam nedoporucenych potravin skladal z dvoch poloziek: Kapusta a strukoviny. A mne to bolo aj tak jedno. Mne zdravy sedliacky rozum a zakladne vzdelanie v bioilogii hovorili, ze aj tak do mlieka nic neprejde.

sharlotta
1. mar 2014

Kludne bez problemov.

paskolinka
1. mar 2014

@zita19 dnes treba zo všetkého robiť vedu 😉 hento sa nemôže, tamto sa nemôže či už počas tehotenstva alebo počas kojenia... Hlavne že umelé doplnky výživy sa dobre predávajú 😀

zita19
1. mar 2014

@paskolinka Vsak hej. Radsej C-vit z drogerie ako tri pomarance... 😝

m_ij_ka
1. mar 2014

kľudne môžeš jesť

siska53
1. mar 2014

@anicka246 pomarance som,ja uz v tom case skusala,malemu neskodilo,tak,som,ich jedla. Ale plesnove syry si netrufam,jest ani teraz,hoci dcera ma,23m a dojcime sa,uz len,rano.
tie sa neodporucaju,takisto ako aj huby pocas dojcenia jest.

emocia
1. mar 2014

@anicka246 ahoj, píše ti laktačná poradkyňa: môžeš jesť všetko na čo máš chuť 🙂 tak ako aj pri bežnom stravovaní platí zásada: všetko s mierou, takisto to platí aj pre dojčiace mamy. Plesne v jedle znamenajú prísun plesní do tela. Dobre zváž či si budeš kontaminovať vnútorné prostredie svojho tela plesňou... Oveľa lepšia cesta je vrhnúť sa na bryndzu, a to ovciu resp. s vyššou ovčou hrudkou a nepasterizovanú. Pokaiľ ide o hroziacu nákazu listériou, nie je dôvod obávať sa jej. Salaše dodávateľov sú pod ostrým okom kontrolórov a ako mi jeden majiteľ veľkého salaša na Považí povedal: "Každý bača si veľmi dobre rozmyslí, či zanedbá hygienu, lebo dnes sa kontrolóri nekašlú, hneď berú licenciu, nedajú pokutu, ale natvrdo zasiahnu. A to si všetci bačovia dobre rozmyslia." Bryndza je vynikajúce probiotikum prvej kvality, absolútne kompatibilné s vnútorným prostredím ľudského tela. Je to náš, slvoenský poklad a unikát 🙂 Jedzme ho! Prospieva a ešte je aj chutná 🙂 Dobrú chuť! (nemá sa stretnúť s teplotou vyššou ako 50 st. Celzia, potom stráca dosť zo svojej probiotickej hodnoty... Pozdravujem, Alena

lenjaru
27. aug 2017

Každá z nás má svoj príbeh a skúsenosť a ta naša nie je pozitívna co sa týka plesniveho syra. Tiež jedávam všetko čo doma máme a nedávam si pozor. Avsak včera sa prvý krát (mame 2 mesiace) objavil neutíchajúci plač. Prsník (liek na vsetko) nefungoval. Nakoniec sa nám podarilo upokojiť na prsniku vďaka úžasnej rade: prikladajú, prikladajú, prikladaj. A tak sme to nevzdali a nakoniec zaspali. Ráno stolica zelená a smradľavá. Druhá však už bola "vonava" 🙂. Toľko naša skúsenosť a my už vieme, že Nivu tak čoskoro nezjeme:D