Od kedy môže byť dieťa bez mlieka?

skolara
26. apr 2009

ahojte
Dufam ze tu ta tema este nebola ale chcela by som vediet Vas nazor na to ze od kedy deti nepotrebuju mlieko. Teda myslim tym mlieko kazdy den rano resp. vecer.
Ja moju malu este kojim a proste viem ze nevypije nic ine ako vodu, moje mlieko a caj.
Do UM sa mi velmi nechce predsa je to umele mlieko, kravske nie je az take zdrave ako sa hovori, kozie sa tazsie zhana.
Viona ma skoro 15 mesiacov takze uvazujem ze po lete by som ju prestala kojit a mlieko by nepila.
Co vy na to?
Samozrejme ze by sme si vsetky vitaminy a mineraly ktore mlieko obsahuje nahradili stravou.
Papa jogurty a syry preto si myslim ze by to mohlo stacit.

evaka
26. apr 2009

Mne zacala mala v roku a pol strajkovat a nechcela pit umele mliecko, tak som skusala rozne, az sme nakoniec skoncili na polotucnom kravskom a pravdupovediac, som spokojna, ze malej chuti. Denne vypije pol litra az liter, myslim, ze je to vzdy lepsie ako mliecko nepit vobec. Neviem ako odbornici, ale podla mna aspon do 4 - 5 rokov je mliecko pre deti velmi potrebne a snad by sa mala casom naucila aj na ine, len to nevzdavaj.

smisova
26. apr 2009

ahoj môj maly ma 13mesiacov a sme ešte na umelom mliečku ale chcem ho postupne previesť na plnotučne kravske. Tak isto som to urobila aj pri staršom. Myslim že to mliečko by v jedalničku nemalo chybať aspon do troch rokov teda ak ho dietatko neodmieta. Môj starší ma 4 roky a do dnes vypije 500ml mlieka-teda kakavka 🙂

ssilvus
26. apr 2009

ahojte ja mam19 mes syna vypije 7 dcl plnotucneho mlieka denne...plus niekedy mliecne vyrobky....v knihach casopisoch sa pise aspon do 3 rokov vek dieta ma zaklad starvy tvorit mlieko..resp. mliecne vyrobky...ale mlieko je mlieko....urcite budem dbat na to aby mal to mlieko pravidelne

sammy
27. apr 2009

Ja som odstavila pred tyzdnom a mala odvtedy mlieko nepila. Nechce ani UM, ani kravske, ani ochutene napr. grankom, tak to nesilim. Snazim sa jej dat kazdy den jogurt a kasu. Kojenia som uz mala plne zuby, myslim, ze som to vydrzala viac nez dost a kojit nasilu len aby mala nejake mlieko mi nedavalo zmysel. Myslim, ze nie je uplne nevyhnutne, aby malo dieta priamo mlieko, stacia mliecne vyrobky v tomto veku.

davidko7
27. apr 2009

Moj maly ma 16 mesiacov a asi od roka nepije mlieko,lebo nechce-žiadne.Velmi ma to trapilo,ale nasilu sa neda.On keď zaciti mlieko,vyhodi flašu.Tak mu davam jogurty,syry,mliečne kaše a pridavam mlieko do pudingov,zem.kaši,krup.kaše a do jedla.Alebo mu rozmixujem banan v mlieku,davam piškoty do mlieka.Proste,aby denne mal v jedle mlieko.Ale z flaše čiste mlieko nevypije ☹

dididi30
27. apr 2009

moja dcera nechcela mlieko od narodenia, pila, ale fakt minimu,bola som zufala ☹ , dokonca mala reflux......
do teraz ho nepije, sem tam , ale to mozno raz za mesiac deci, lebo akosi ma chut, ci co 😅 no ale za to papa jogurty, syry....
inak aj tak kravske mlieko nieje zdrave....

matica2
27. apr 2009

moja staršia nepije mlieko od 15 mesiacov ale všemožne sme sa ju snažili aby pila. potom som jej robila pudingy a davala jogurty ale aj to sa jej časom sprotivilo.teraz sa v skolke tak raz napije a dost, jogurt sem tam zje. mlieko aj v školke davajú aj v školách sú mliečne programy to mlieko by som dávala pokial ho dieta vypije.

skolara
autor
27. apr 2009

ahojte
ja si proste nemyslim ze je samotne mlieko take nevyhnutne. AKo uz pisala sammy a davidko staci ked sa nahradi v strave ved ked ho raz nechce tak nema zmysel ju nutit tym nic neziskam akurat tak vacsi odpor ci uz k umelemu alebo kravskemu mlieku.
a ako pise dididi kravske mlieko nie je vobec zdrave a umele je predsa umele no nie? 😅 ja budem kojit dokedy sa to bude dat vydrzat a potom uz asi ziadne mlieko davat nebudem iba kysle mliecne vyrobky a syry a ine jedla.

martao
27. apr 2009

Tiež si nemyslím, že dieťa bezpodmienečne potrebujú stále ráno a večer mlieko. Stačí ak sa denná dávka rozloží na celý deň. Stačí ak má jogurty, kaše, prívarky mliekové polievky.

Starší syn nepije vobec mlieko, ale miluje kakao, cereálie s mliekom, polievky, jogurty.....
Mladší miluje mlieko, často vypije aj liter za deň ale pudingy a kaše nezje.

sammy
27. apr 2009

Tak zda sa, ze my sme aj s kasami skoncili uplne, mala uz 2. den odmietla co i len ochutnat a stale opakuje: "Nestes kasicku, nechuti!" 😒
Len teraz neviem co jej davat na veceru, poradte. Zas 2x denne varit sa mi nejak nechce 😅

skolara
autor
27. apr 2009

sammy ja davam malej na veceru druhe jedlo z obeda alebo niekedy zje na obed len polievku a na veceru druhe jedlo. A mozes jej davat aj suchu veceru tj. chlebik s maslom so syrom alebo tak.
Ja proste mlieku neprikladam taku dolezitu ulohu v detskom stravovani 😅
Ked jej kasa nechuti kasli na to mne tiez nechuti bleeeeeee 😀

zitaje
28. apr 2009

Moja dcera ma 14 mesiacov, koji sa cca. 3x za 24 hodin vzdy z oboch prnikov, netusiom kolko to moze byt, a okrem toko zje denne jeden jogurt / acidko / cottage cheese, plus denne syr, syry miluje neskutocne, to ju musim brzdit. Ja sa jej ani nesnazim davat mlieko, a dokonca az doteraz som uvazovala, ci nema privela mliecnych vyrobkov v strave, ale ak to mam porovnat s ostatnymi z vas, zda sa ze nie.
Podla mna sa da tiez v pohode existovat bez mlieka. Moja starsia dcera mlieko miluje, hlavne take od kravy. Ja som jeden cas denne vypila pol litra mlieka ako nic. Teraz mam fazu, ze mlieko nepijem vobec. Ja beriem mlieko ako pochutinu (napr. do kavy, na puding), myslim ze je rozhodne lepsie jest jogurty, tvaroh a syry a celkovo prijimat vapnik inak nez z KM.

martao
29. apr 2009

sammy,
prostredný syn tiež nejedol kaše. Možeš vyskúšať puding, uvaríš ho vo vode hustejší a potom pridáš mlieko, ktoré malá pije.

luciauk
29. apr 2009

evaka, dobre hovoríš, v odborných článkoch sa píše, že človek potrebuje mlieko cca do 4 rokov. a materské je najlepšie, prečo tak skoro odstavujete? ☹ mne sa podarilo kojiť až tretie dieťa, preto si to vychutnávam.
staršie pili UM do 3 a 3,5 roka 😉

quetka
19. máj 2009

Prve dieta som kojila do roka, potom vraj MM nieje az tak dobre pre babo. Maly mi raz odmietol UM este ked mal 3-4 mesiace a viac som muho neskusala dat, po roku som presla na kravske plnotucne a pije ho doteraz, nastastie nema ziadnu alergiu takze ho pijeme, a pritom aj celkom dobre papa, no syry velmi nemusi. Kasu a puding monte tiez velmi nechce, iba jogurt a kostiky 🙂
Pred spanim a rano ked otvori oci hned si pyta mliecko, je to ako ritual, pride mi to cudne nedat mu vypit flasu mlieka. Napr rano vypije 200ml okolo 6.00 potom sa pohra a ranajkuje po osmej, neviem si predstavit co by som mu o tej 6.00 dala, sirup alebo dzus ? Mlieko je predsa len take vyzivnejsie na rano ako sladka voda.

reniyka
19. máj 2009

My tiz od roka pijeme plnotucne kravske mlieko a malemu neuveritelne chutna. Uz ma znepokojuje, pretoze cez den vypije 1,5 l mlieka. Maly ma 18,5 mesiaca a ked vidi mlieko jeho usmev a ziariace ocka ma hreju stastim.Jedlik je tiez dobry, ale niekedy obetuje akukolvek stravu za viac mlieka, takze plienky a mlieko su nasou najvacsiou polozkou.

janinkaza
19. máj 2009

my sme úplne bez mlieka od 28 mesiacov, ale ...
kojiť sme vôbec nekojili ( z objektívnych technických príčin 🙂 ), hneď pil umelé asi tak do 1,5 r., potom nám zistili vysoký cholesterol!!! a dostala som doporučenie prejsť na kravské polotučné - prešli sme bez problémov, stále ho pil ráno z flaše, keď mal tak 26-27 mesiacov, "zobrala" som mu fľašu a začalo ranné pitie mliečka z pohárika, vcelku úspešne, ale vydržalo nám to tak 1 mesiac a dosť....takže teraz sme v stave, že nevypije žiadne mlieko, papá iba jogurty, syry, sem-tam krupicovú kašu ( pudingy nechce, že vraj nekutí 🙂 )....ale je mi to ľúto, pretože mlieko, je mlieko....nevzdávam to, sem-tam mu podstrčím pohárik, tak snáď sa to zlepší v škôlke...

a odpoveď na otázku od kedy bez mlieka ? tak podľa mňa : mliečko áno, pokiaľ chutí a neriešiť do kedy, skôr len riešiť formu podávania ( pohárik, fľaša...)

majcik
19. máj 2009

Hadam je to k tejto teme - mna by zaujimalo, ze ake mate skusenosti s mlieckom ci kasou pitou z flase vecer pred spanim? Dokedy to deti vyzaduju alebo dokedy je to take normalne pit nieco z flase?

Ja este kojim, ale uz vazne rozmyslam nad skoncenim, kojim 1-2x denne, vacsinou na zaspatie pocas dna, ale uz dokaze syn zaspat aj sam niekedy, niekedy dokonca prsnik odmieta alebo potiahne par krat a konci. Takze uz to pre neho nema az taky vyznam a ja mam s kojenim spojene aj iste zdravotne problemy, takze bude asi nacase skoncit. Maly ma rad aj kravske mlieko, par krat som mu ho uz skusila dat a velmi mu chutilo, vypil ho. Bez problemov vypije aj umele mlieko, takze po odstaveni bude mat ake mlieko pit. Myslim si, ze ked mu chuti, tak mu ho urcite budem ponukat na ranajky, vecer zvykne pit kasu z flasky.

Janikaza - vysoky cholesterol u takeho maleho dietata? To som este nepocula ...

janinkaza
19. máj 2009

majcik,
stáva sa, aj keď u nás je to zrejme genetika, ale dietou!!! mu to trochu kleslo, tak uvidíme, o mesiac ideme na kontrolné odbery...

majcik
19. máj 2009

Pre pana krala ... dieta v takom veku... uff, drzte sa

titkovamiriam
20. máj 2009

tak my sme doma komlet mliekovy,merak vypije aj pol l za dem milan dva l,michal tak pol l- a ja tak isto.a okrem toho samozrejme jogurt/vyrabam si doma sama.bez mlieka si ozaj neviem zivot predstavit.