Odmietanie prsníka

da_n_ka
1. máj 2014

Maminy stretli ste sa s odmietanim prsnika?? Maly ma 7 tyzdnov doteraz problem nebol. asi posledne 3 dni pred tym ako ma ist spinkat tak sa len jeduje na prsniku, ci je den ci je vecer... Po zobudeni sa pekne napapa.prejdu dve tri hodinky co je hore, chcem mu dat este napapat pred spanim a to sa jeduje tak zaspi a spi tie tri hodinky.. Za kazdu radu dakujem

livocka21
1. máj 2014

Asi neni hladny...kym prospieva tak si z toho nerob tazku hlavu...dojcenie je boj....aj moj syncek to obil a ako to same prislo tak aj odislo🙂

da_n_ka
autor
1. máj 2014

@livocka21 Dakujem za ochotu odpisat... No dufam ze ho to rychlo prejde..

zuzi0110
1. máj 2014

@da_n_ka nie je hladný tak nemá dôvod jesť. Je to normálne. Ja som potom uspávala na rukách alebo v šatke.

da_n_ka
autor
1. máj 2014

@zuzi0110 a nejest kludne aj 8 hodin??

zita19
1. máj 2014

@da_n_ka moze nejest aj tolko. Ked bude hladny vstane a bude si pytat. Netreba ho silit.

emocia
1. máj 2014

@da_n_ka ahoj, píše ti laktačná poradkyňa. Môžeš mať pokles laktácie, a to sa mu nemusí páčiť, preto môže štrajkovať. Používaj stlačenie prsníka pri dojčení, a ak odmieta prisatie, teda štrajkuje, sústreď sa na čas, keď iba precitá zo spánku a prikladaj ho hneď. V žiadnom prípade neprebaľuj pred dojčením ani po nadojčení nedávaj odgrgávať. Obstaraj si šatku a naviaž si ho, budeš mať zabezpečený pokoj tohto dieťaťa, jeho prospeivanie, lebo aj laktáciu to bude podporovať. A budeš mať aj mentálny a aj fyzický priestor pre staršie dieťatko. Tento tvoj maldší syn potrebuje blízkosť s tebou, aby sa mohol prisávať na požiadanie, a byť tak spokojné, dobre najedené harmonické a šťastné dieťa 🙂 Pozri si o význame nosenia dieťaťa na mojom webe o úspešnom dojčení. Naše pramatere vedeli prečo si naväzujú detičky na svoje telá. Nielen im bolo jasné, čo chcú a potrebujú, ale vedeli aj to, že ak je dieťa v tesnej blízkosti, bude sa prisávať častješie a harmonickejšie sa bude vyvíjať. Na to bola výborná plachtička na naväzovanie 🙂 Dieťa bytostne potrebuje blízkosť matky, telesnú fyzickú blízkosť, aby sa mohlo dobre vyvíjať, nielen na základe častého prisávania, ale aj z hľadiska dobrého psychického vývinu. Dieťa, každé dieťa potrebuje blízkosť matky, a to môže najlepšie zabezpečiť šatkovanie, lebo úprimne – 10 dojčení denne, ktoré odporúčame, môže byť pre matku, ktorá má ešte 2-r. dieťa doma, veľmi, veľmi náročné. Práve druhorodičky s malým vekovým rozdielom medzi deťmi sa častokrát potýkajú so štrajkom bábätka. Preto ti radím zemniť logistiku fungovania s bábätkom mať ho v čo najtesnejšej blízkosti, čo ti výboren umožní šatka 🙂 tak neváhaj a zvoľ pre dieťatko šatku na svojom tele, niečo báječné, veľmi pomáhajúce dojčeniu a pokoju deiťaťa i matky, upokojujúce pre dieťa, matku aj stariše dieťatko – a fakticky pre celú rodinu 😀 Podzravuje ťa poradkyňa Alena, BA

da_n_ka
autor
2. máj 2014

@emocia Dakujem za radu, no v satke je nerad ani v kociku moc nechce byt. Aspon co ja badám tak je mu najlepsie v postielke.Ked je hore naplno sa mu venujem. A ked zaspi tak zaspi tvrdo, on je taky spac

kazunomiya
2. máj 2014

@da_n_ka
@emocia
moj 9-tyzdnovy poslednych par dni robil nieco podobne. zistila som, ze ked sa mi spusta mlieko, ide velmi rychlo a niekedy az strieka, to sa malemu nepaci samozrejme a potom sa zacne zlostit a uz sa dobre nenaje aj ked mlieko prestane striekat. Pekne papa ked je rozospaty alebo ked spi (v noci - spime pri sebe), a ked ho dojcim poleziacky. Ked ale odmieta, tak ho nenutim, nosim ho na rukach, niekedy zaspi, a ked prejavi znova zaujem o dojcenie, tak ho nadojcim... par dni to bolo velmi narocne, ale je to teraz trochu lepsie a niekedy papa dobre a niekedy nie. Ale niekedy dopapa ako keby mu uz stacilo, ale este si potom cuca rucicku ked ho nosim. Tak ponuknem znova a je to niekedy na niekolkokrat, kym sa poriadne naje. Prejde to? Mam nieco este ine robit? Obcas ked sa zlosti na jednom prsniku, ponuknem druhy a ten akceptuje. A potom vratim na ten prvy, ak treba. Ale vacsinou papa len z jedneho. Neviem, ci sa zlosti len kvoli tomu silnemu let-down reflexu alebo aj kvoli niecomu inemu, ale niektore dni boli strasne narocne...

Je so mnou velmi vela, vlastne stale a nosim ho - v satke aj na rukach, ale niekedy ho potrebujem zlozit a nieco si urobit.. ale uz som zistila, ze niekedy na to treba rezignovat a venovat sa babu. Ked som nervozna, je nervozny aj on, vzdy to dokonale vyciti.

kazunomiya
2. máj 2014

este dodam, ze vyzaduje dojcenie kazdu jeden a pol hodinu, ak nezaspi velmi tvrdo a neprespi to. Dufam, ze sa trosku tie intervaly predlzia, ked bude starsi, ale nateraz som si zvykla, len si netrufam vselikam chodit... ale mozno aj na to sa odvazim.

da_n_ka
autor
2. máj 2014

Ja zas nemam problem ho prilozit aj vonku, ked kojim, vacsinou si vyzaduje chodenie pri tom, no ako kedy, Jeduje sa aj ked ide rychlo aj ked ide pomaly, aj ked ide normalne tak uz neviem

emocia
2. máj 2014

@da_n_ka no veď toto je to veľké nedorozumenie.... že dieťaťu sa treba venovať. Netreba. Treba mu dať seba, iba ako stabilnú prítomnosť. Rodičovské nalepenie, v AJ odobrný výraz: parrenting attachment. Je to stav, kedy dieťa je približne do 9 mesiacov, kedy sa už mierne začne odpútavať, lebo začne loziť, "prilepené" na tele matky. Tam spí, dojčí sa, prdká, povrtí sa a zase zaspinká. Toto je sprvne, účelné "venovanie sa". Daj seba, mamička, nie hračku, postieľku či kočík. To bude na rade neskôr. Žiaľ, je však stav, kedy matka od prvých dní dieťaťa ho nosí na rukách či pokladá do postieľky alebo spútava perinkou alebo ho pchá do kočíka x krát denne, že si na toto akoby aj trochu zvykne, zavše je rado, keď je v postieľke. Ale nie je to vždy tak, že tam je rado. Kdežto v matkinej náruči naviazané do šatky je rado vždy. Avšak – ak matka chce urobiť zemnu a dať tam dieťa, musí sa mu prihovárať pri nakladaní. Je to postup a proces. Ako keď robíte doma závažnú zmenu, prestavujete nábytok či meníte účel izieb, musíte to rodine zmysluplne prednieť a to tak, že podporujete svoj zámer, volíte také psotupy, ktoré Vašu (iste prínosnú) ideu podporia, tak aby rodina mohla v to uveriť. Dáva to logiku, milé mamičky? Vždy totiž záleží na prostredí – t.j. najmä, resp vždy na spôsobe AKO. Nie, ČO ale AKO je kľúčové. Dať dieťaťu impulzy, ak mu chcem ukázať lepší pohodvješí spôsob spoločného života je to, čo vedie k úspešnému cieľu – priajtiu. Pod impulzami rozumiem matkine prejavy: chlácholivý, štebotavý hlas pri nakladaní, príp. spievanie. Držím palce!

emocia
3. máj 2014

@kazunomiya ahoj, prepáč, včera som ti nestihla odpísať, bol veľmi náročný deň. Ohľadom tvojho dojčenia, keď mlieko strieka. Zrejme máš nadprodukciu, to čo píšeš by to potvrdzovalo. Toto je prinajmenšom tak závažný a zložitý stav ako podprodukcia, pretože dieťatko akoby stále dačo ešte potrebovalo... a nie je nikdy celkom spokoné. Z toho, čo píšeš, vnímam viaceré nedorzumenia, napr. že šatku máš a pritom píšeš, že ak niečo potrebuješ urobiť, tak si ho zložíš... Totiž práve šatka, ak matka dokonale vie načo šatka je a na čo ju môže využívať a aký prospech z toho môže mať aj ona a najmä dieťa, je hotovým požehnaním 🙂 – Aj pre toto, ale najmä pre chaosy v dojčení by som ti rada ponúkla svoje služby pre dosiahnutie komfortu a úľaqvy ohľadom energie, lebo píšeš o veľmi náročných dňoch, čo mi je ozaj ľúto 😒 Nemusíš totiž byť vôbec unavená, šatka pre teba môže urobiť veľmi veľa, len potrebuješ zjavne vedieť viac. Takisto k frekvencii dojčenia, prosím, nepočítaj s tým, že by sa dojčil menej často... To by ani nebolo dobre, každopádne dieťa by malo mať prístup k prsníku, v tomto veku jednoznačne, kedy ono potrebuje... Tak kazunomyia, zváž a potom sa ozvi – pre vhľad do zákonitostí života s bábätkom, pre porozumenie a vyriešenie nedorozumení, pre harmonické dojčenie, pre vaše spokojnejšie spolužitie, pre váš komfort a radosť zo svojej vzájomnej blízkosti 🙂 srdečne ťa pozdravujem, Alena poradkyňa BA

kazunomiya
3. máj 2014

@emocia Ahoj, jasne ze davam papat vzdy ked si pyta. Dnes je jeden z tych narocnych dni, lebo ja som unavena a myslim, ze na maleho to vplyva. Dnes si pyta este castejsie ako obycajne. Urcite aj preto, ze dojcenie nie je len potrava. Len vlastne neviem, ako to s dojcenim je, ci je bezne, ze je to takto casto az kym sa nezacne dietatu davat aj ina strava, alebo ci sa to nejak s vekom meni...
Satka je vyborna vec, ale naozaj sa mnohe cinnosti s nou robit nedaju, ked mam dieta priviazane pred sebou. Inak mi velmi vyhovuje a je pravda, ze zazracne upokojuje a pomaha spinkat. No niekedy v nej maly proste nechce byt, tak ho samozrejme nenutim. (Niekedy je to len tym, ze potrebuje prave cikat alebo tak - praktizujem BKM lebo on je nerad pocikany, dava to dopredu najavo. Inokedy neviem, preco nechce byt v satke, mozno sa prave neciti na to aby bol niekde pevne uviazany, snazi sa vyslobodit.). Doma pouzivam satku dost malo, mozno by sa dalo viac vyuzit. Von ale chodime prakticky vzdy len v satke. Zo zaciatku som bola z toho nervozna, ale teraz viem, ze v nej vydrzi dost dlho, lebo obycajne tvrdo zaspi. Navyse mi to robi dobre na chrbat 😉 Inak skladam ho skor z ruk nez zo satky, lebo ked je v satke, je mu dobre, snazim sa aby tam bol co najdlhsie a nechcem ho rusit tym, ze by som ho rozvazovala.
Mozno som naozaj len zbytocne trochu uzkostna.. Pravdupovediac ma vyplasil ten problem s dojcenim, potrebovala by som len uistit, ze to zvladneme a nemusim sa napr. obavat, ze povedzme stratim mlieko, co by som velmi nerada, lebo chcem dojcit co najdlhsie. Samozrejme, ze ma vykolaji, ked vidim, ze je maly nespokojny a nieco sa mu nepaci, ale neviem, co presne resp. ako mu najlepsie pomoct. Dakujem za podporu.

emocia
3. máj 2014

@kazunomiya ahoj ešte raz. Je výborné, že chceš dlho dojčiť 😀 Super, gratulujem k rozhodnutiu! A je skvelé, že mávaš malého v šatke. Nosenie detí v šatkách má byť normou, má tam byť prevažnú časť dňa, lebo je to preň najlepšie. A má mať prístupný prsník, teda má mať možnosť sa prisávať, kedykoľvek chce – na požiadanie. Umožňuješ mu toto? Pýtam sa možno na prvé prečítanie hlúpo, ale v tomto roku som už dvakrát bola radiť matkám, ktoré, hoci navštívili kurz šatkovania, vôbec nevedeli, že majú dieťaťu sprístupniť prsník počas naviazania, vôbec nevedeli, že dieťa sa môže dojčiť počas šatkovania. (!) Tie deti boli nespokojné, jedno až neurotické. Neviem ako takéto nedorozumenie môže vzniknúť, každopádne ich je stále medzi maminami dosť. Možno by bolo fajn zvážiť osobné poradenstvo. Aby si malému vždy vo všetkom porozumela, jeho očakávaniam a potrebám a tiež, aby si sa zbavila obáv o laktáciu či o dobrý vývoj všetkého. A určite je fajn sa aj uistiť, či je všetko ok, resp. čo ešte monžo zlepšiť. Pozdravujem ťa, Alena BA

kazunomiya
3. máj 2014

@emocia používam vertikálny úväz, viem, že sa dá upraviť tak, aby sa v ňom dieťa aj napapalo (presunie sa do polohy kolíska), skúsila som to ale urobiť len raz, aj to neviem, či správne, no bolo to celkom pohodlné. Čiže v šatke nedojčím, ale môžem to skúsiť 🙂 Viazať ma (tak stručnejšie) naučila poradkyňa, len som si zapamätala lepšie ten vertikálny úväz než tú kolísku čo je z neho odvodená a preto si ju netrúfam používať. Ale tak to je len moja opatrnosť asi. Chcem skúšať aj ďalšie úväzy. Dá sa dojčiť, aj keď je dieťa vertikálne? Mne totiž tento spôsob nosenia vyhovuje najviac. Aj keď ho mám na rukách, nosím ho v rovnakej polohe. A myslím, že sa to aj jemu páči najviac.