Odsávajúce mamy. Ako dlho ste podávali svoje mlieko?

ivana82
8. jan 2009

Ahojte, asi neexistuje tema iba pre mamicky ktore odsavaju mliecko a to podavaju svojim babatkam. S kojenim som mala problemy uz v porodnici, kedze mam ploche bradavky, maly mal problem sa prisat a to vobec uz nie bez klobucikov, comu som bola velmi smutna, pretoze velmi som chcela kojit. Toninko sa narodil aj s malou porodnou vahou (2,5 kg), takze si nedokazal vysat a strasne pri tom vystrajal, pricom papal kazde dve hodiny a potom ja som este odsala este zhruba 15O - 180 ml, ale to bolo este pred dvoma mesiacmi. Kedze bol maly strasne nervozny, hlavne v noci, ked sme nechceli budit susedov, tak sme mu dali mliecko vo flasi (pre mna to bolo aj lepsie, pretoze obcas ma mohol vystriedat manzel, aby som si oddychla). Na krmenie z flasticky si zvykol a potom sat uz nechcel a vystrajal este viac. Tak sme na radu vsetkych pribuznych aj lekarky presli na krmenie MM z flasticky. To bolo ked mal Toninko mesiac, potom vsak chcel pit coraz viac a mne mleicko zacalo ubudat. V polovici decembra sme uz na tom boli tak, ze nam lekarka predpisala Bebu 1, aby sme prikrmovali aspon na noc. Avsak postupne to postupilo natolko, ze mliecko uz podam maximalne 2krat denne a zvysok 2-3 krat UM, pretoze davky, ktore maly chcel boli 150 - 160 ml. Chcem vediet, ci mate s tymto nejake skusenosti a ako dlho ste v takomto pripade podavali svoje mliecko. Dakujem za akekolvek rady a pribehy
🙂

radka.m.
8. jan 2009

ivanka-já jsem odsávala od 6týdnů do 1roku.je to hlavně ze začátku očistec-bolest,spousta času...ale dá se na to zvyknout a pak ti to už ani nepřijde.když jsem v roce ze zdravotních důvodů přestala,tak musím říct,že mi to i chybělo. ☹ pokud chceš vědět něco konkrétního,tak napiš,ráda ti poradím.

ivana82
autor
8. jan 2009

radka, dakujem, ze si sa ozvala 🙂 bojim sa hlavne toho, ze stracam mliecko, pricom p narodeni maleho som ho mala habadej, baby co so mnou boli na izbe mi az zavideli.Ako si udrziavala tvorbu mliecka po cely ten rok? Akiu odsavacku si pouzivala? Pretoze ja mam tu manualnu s balonikom, zo zaciatku to neuveritelne bolelo ☹ ale teraz som si zvykla. Ak si podavala odsate mliecko nemal potom maly problem so zelenou stolicou, ktora je vraj z toho, ze pil iba predne mliecko.

geegee
8. jan 2009

Aj ja vylucne odsavam, nejako sme kojenie nezvladli ☹ Prveho syna som kojila presne do 1. narodenin.

Ivana, ja ked mam pocit, ze mam malo mlieka, teda aj to vidim, tak odsavam cez den kazde 2 hodiny a v noci 2-3x. PO par dnoch ide zase vsetko v pohode, len sa musim dokopat vstat v noci a odsavat.

radka.m.
8. jan 2009

ivanka-mně teda ta laktace hodně kolísala,takže když mi začala klesat,tak jsem fakt musela odsávat každé dvě hodky přes den a alespon dvakrát v noci.pokud bylo vše o.k.tak jsem odsávala tak pětkrát za den a jednou v noci.takhle jsem odsávala do 6měsíců,potom začali příkrmy,takže jsem odsávala už jenom přes den a to tolikrát,abych stačila pokrýt potřebu malýho.po 6měsíci jsem už v noci neodsávala,jenom když mi poklesla laktace,tak jsem tak týden vždy jednou za noc vstala k odsávačce.odsávačku jsem měla el.medelu a ruční od aventu,ale tu medelu jsem nakonec nepoužívala i přesto,že byla el.a neničila mi tak ruce,protože mi tolik neodsála,jako ta aventka.nekupovala jsem ani jednu novou,ale obě přes bazar.za tu aventku jsem dal+a asi 100kč,ale fakt se to vyplatilo,když si spočítám,kolik bych dala za um.malý zelenou stolici neměl,myslím,že jsem odsála většinou všechno mléko.jinak si myslím,že by stálo za pokus se ještě vrátit ke kojení přímo z prsu.jste ještě malý,tak by se vám to možná povedlo.mně se malý občas přisál ještě na 7měsíci.

geegee
8. jan 2009

ivana, skusila si sa poradit s annag tu na fore ohladom kojenia?

radka.m.
8. jan 2009

jé,překlep-1000kč

many
8. jan 2009

jééé tak my taky měli problém s kojením,byli jsme i o den dýl v nemocnici,že malý špatně sál a nepřibíral a už nás pouštěli s tím,že ho budu přikrmovat,ale to jsem nechtěla,protože jsem měla moc mlíka,tak mi to připadalo zbytečný a dělala jsem to tak,že se napil a pak jsem odstříkala do flašenky a vypil mlíko ještě z ní,no taky jsem nevěděla kolik 🙂 tak jsem ho přejídala,že ublinkával z přejezení 🙂 ale chci napsat to,že se pak si teda myslím,díky té flašence naučil sát a nebo potřeboval čas na to a teď saje z prsa krásně a flašku jak naschvál nechce vůbec,když jsem mu třeba chtěla zkusit dát čajík a přitom tu flašenku měl tak do 3 měsíců,bych kecala 😉

many
8. jan 2009

jinak já odsávala tou balonkovou odsávačkou za 70,- 😀

many
8. jan 2009

jinak když jsem odstříkávala tak mi porodní asistentka radila,že trošku toho předního mám vylít,aby měl to zadní - hutnější,aby byl víc syt 😉 jinak mně se teď malej nedávno večer začal hodně budit na kojení a zvedla se mi i tvorba mlíka a to má 7 měsíců pryč 😉 odstříkávám mu mlíčko na nemléčnou kaši 🙂

lili03
8. jan 2009

Já jsem začala odsávat hned v porodce, protože malej se hrozně vztekal u přisávání a nevydržela jsem s nervama, navíc mě bolela jizva po císaři a ten boj jsem vzdala. Mám taky ploché bradavky, navíc malá prsa, takže v leže s tím byl taky dost problém, jak ho k sobě připlácnout a udržet. Odsávám doteď, mlíka jsem měla přesně podle potřeby malýho, protože jak často měl hlad, tak často jsem odsávala, když jsem to pozdržela, byla ta dávka větší, tak jsem si schovala na příště a přidala to k tý menší dávce (tu jsem zas odsála dřív) a tak. Ale stejně mi přišel pořád hladovej, nejdřív jedl každé 3 hodiny, ale najednou chtěl po 2, tak jsem koupila extra sytící Nutrilon a začala to střídat. Teď už dávám víc UM, protože je fakt, že to odsávání zebere hrozného času a nikam jsem se kvůli tomu nedostala, protože mě bolela po chvíli prsa. Nejdřív jsem si říkala, kéž bych ho mohla krmit svým aspoň do Vánoc a teď vidím, že prostě dokud odsávám, tak mlíko je, a když odsávám často, tak je ho hodně. Ale do roka to asi nevydržím 😖 Jinak dávám taky na mrazák, aby pak měl aspoň 1 dávku denně, až nebudu kojit.

katka.m
8. jan 2009

Ja som začala odsávať v pôrodnici, pretože malý sa narodil dosť malý (a lenivý) a ja mám dosť veľké prsníky a síce nie úplne, ale trošku plochejšie bradavky, tak nič nevedel vytiahnuť. Mliečko bolo všade len nie v ňom. Začala som používať medelu mini el., neskôr som mala avent isis iq, ale tá sa mi neosvdečila a teraz mám dve medely. Dosť mi poradila LP na www.kojeni.net Malý zo začiatku pil každé 1,5-2hodiny a za 2 týždne pribral 800g. Ja som odsávala každé 2,5-3 hodiny aj v noci, dnes však už len 4x denne. Mliečko tieklo a tak som dávala aj do mliečnej banky. Mrazák mám plný a už vylievam to, čo je "po záruke" 😀 Každé ráno pijem čaj pre dojčiace mamičky Bio tesco a dosť som používala aj homeopatiká Ricinus.
Odstriekavaním som toho veľa nedosiahla. Odsávanie je makačka, ale môj starší syn bol na UM a ja keď si spomeniem, koľko krát sa nemohol vykakať, tak už len pre toto vstanem aj 2x za noc, aby som sa na také trápenie nemusela pozerať. A to si odmyslím, že koľko ušetrím, že je to najlepšie, čo mu môžem dať.
ivana: odsávaj určite čo najčastejšie, pri jednom odsávaní oba prsníky, ak máš jednu odsávačku tak na striedačku, ale možno by si mala zainvestovať do dvoch, je to rýchlejšie. Skús pozrieť ten link čo som uviedla, je tam história otázok a odpovedí a pravdu povediac, mne tá pani zachránila mliečko. Pošli mi do IP kde bývaš, aj ja som z Prešova, môžme sa kontaktovať 🙂

radka.m.
8. jan 2009

i mně pomohla l.p.na netu kojení,taky jsem tam psala o rady několikrát.jinak odsávačka na obě prsa je jenom elektrická a ty fakt odsají méně,než ruční.ale ono stejně se časem do toho člověk dostane a netrvá to až tak dlouho.jinak ta elektrická spíše šetří ruce,ale časově to vyjde skoro nastejno.jinak si myslím,že odsávat se dá fakt dlouhodobě,kdybych nemusela ze zdravotních důvodů přestat,tak bych klidně odsávala ještě ted.

bibianka
8. jan 2009

Ivana, musela som začať odsávať z rovnakého dôvodu, ako ty, navyše pre dvojičky. 2 mesiace mali len MM, potom som začala večer dávať aj Nutrilon HA. Mlieka som mala spočiatku viac než dosť (odsala som aj 1800ml), ale keďže bolo stále menej času na odsávanie, po šestonedelí začalo ubúdať. Aj tak mali drobci väčšinou len 1, max. 2 kŕmenia Nutrilonom denne. Keď mali pol roka, začala som dcérku kojiť a teraz odsávam len pre malého (cca 600 ml denne). Nutrilon dostáva raz, posledné dni 2x denne (asi je v rastovom špurte, pretože si poriadne zvýšil dávky z 200 na 270-280 ml a navyše sme aj začali s príkrmami). Dcérka má Nutrilon raz denne alebo vôbec. Uvidím, ako dlho to ešte takto potiahnem (odávam 2-3x denne, hlavne večer), ale beriem to tak, že už každý týždeň navyše je plus, to podstatné obdobie prvého pol roka boli buď výlučne alebo väčšinou na MM.
Používam ručnú AVENT ISIS, mám aj elektrickú Aventku, ale ťahá slabšie ak ručná. Myslím že ručná Aventka je najlepšia na trhu.

albina
8. jan 2009

Já odsávám asi po 4-5 hodinách už víc jak měsíc - mám Medelu mini elektrik i Medelu ruční. První dva měsíce sme normálně kojily, ale mlíko mi z prsou stříkalo, tak se malá až dávila a pak blinkala. Při tom sem stejně odstříkávala na mražák, abychom měli co nejvíc co nejdýl, kdyby náhodou to polevilo, člověk nikdy neví. .... 😅
Teď už toho mlíka není tolik, ale jde to, občas musím rozmrazit něco ze zásob.
Hlavně musím HOODNĚ PÍT, kojící čaje, meltu (výborná věc úplně sem nahradila kafe - i to bez kofeinu) a vodu, dobrý sou Rajec bylinky.
Hlavní je vydržet co nejdýl a nevzdávat to 😎

lili03
8. jan 2009

Já vždycky odsávám obě prsa, ale mám jen jednu odsávačku - Avent ruční (je super). Trvá to celý tak 10-15 minut, tak to jde.

erikasadek
9. jan 2009

ahoj radka, vidis, ja som zas mala inu skusenost rusna , mi neodsala nic, a rozbehla to len elektricka, dali mi v porodnici, profesionalnu ,a ta tahala,bez problemov....
pri rucnej som prisla skoro o ruky, po 5 minutach jedna kvapka, a ta bolest...

bzucinka
9. jan 2009

A ake mate skusenosti s rucnym odstrekovanim? Mne to nejako s odsavackou nejde ☹ A rucne odsajem 50ml za pol az tristvrte hodinu 😒 ....

geegee
9. jan 2009

Ja som zacinala rucne, ale nikdy som neodstriekala tolko ako s odsavackou, ked som sa s nou naucila robit.

Ja mam AVENT IQ, je super, az na to, ze mi ju muz pripucil po sviatkoch a uz ani nepipne 😀 (odsvacka, nie muz 😀/ Tak odsavam tou istou urobenou na pakovu.

katka.m
9. jan 2009

Ja som sa ručne pokúšala odstrekovať pri prvom synovi a nebolo to nič moc. Byucinka, skús iný tzp odsávačkz, ja som mala aj piestovu, bol to mučiaci nástroj, avent mi nevyhovovala ani ručná a ani elektrická, mne sadla medela. Ono sme každá iný typ, tak skús pohľadať tú vhodnú pre seba.

pookie
9. jan 2009

Ja sice este babo nemam (az za par tyzdnov) no co som doposial citala a pocula tak treba odsavat co najviac, napr. kazde 2 hod. ako bolo spomenute vyssie, tym sa aktivuje tvorba mlieka lebo cim viac su bradavky "drazdene" tym viac impulzov dostava mozog a spusti produkciu mliecka. Vyznieva to trochu technicky no je to tak 😉 Takze zacni viac odsavat a pravidelne a po par dnoch by si mala mat aj viac mliecka. Drzim palce.

katka.m
9. jan 2009

Dievčatá, stalo sa vám, že počas mrchy sa znížila tvorba mliečka? Malý pije ako vždy, čiže chuť je asi v poriadku, ale počas prvých dvoch dní som odsala o dosť menej a teraz je to opäť v normále.

radka.m.
10. jan 2009

katka-u některých mamin se to opravdu stává-já jsem taky příkladem,pojaždé mi při tom laktace o dost klesla.někonu se zase změní vlivem hormonů chut mm,mně ale třeba malý nechtěl mléko asi týden před.každá to má prostě jinak,takže ti ta laktace opravdu mohla poklesnout vlivem ms.

zuza.m
10. jan 2009

aj ja som si odsavala mliečko lebo sa mi nechcel prisat presne ako tebe.najskor problem s bradavkami ,nasadili klobučiky cez to mu to neišlo tak bol krik.ako som podala prvu flašu dala som kojeniu zbohom uplne.ale ja som mala stresy tak že mliečka bolo aj dost malo.ale napriek tom u som odsavala asi do 3mes.prsia ci musiš poriadne vyždimat.aby tam enostala ani kvapka.a čo najčastejšie a ako pišu baby hlavne v noci.ked si mala mliečka dost tak sa ti to podla mna zvyši len musiš byt dosledna a naozaj často odsavat.kup si aj elektricku odsavačku ulahči ti to život.nenatrapiš sa na tom tolko.ja som mala medelu mini a bola som celkom spokojna.

akrima
10. jan 2009

Ahojte, ja som tiež z "klubu" odsavajucich mamičiek. Prvé 3 mesiace som plne kojila( s klobúčikmi) a potom prislo odsavanie, pretoze som zacala prikrmovat Nutrilonom a maličká nechcela prsník. Odsávala som cca každé 2-3 hodiny. V noci som nemusela, lebo malá dáma nezistila, že jej tečie mliečko z prska. Takto sme fungovali do 6 mesiacov. Potom som uz o mliečko prisla úplne.

bzucinka
10. jan 2009

Prosim o radu. Mam malo mliecka tak sa par krat po kojeni snazim odsat mliecko,aby sa mi tvorilo dalsie. Lenze vzdy odsajem malicko,tak iba 20-30ml, kazde mliecko som dala v osobitnej nadobke do chladnicky. Lenze coskoro bude 24hodin co som tam dala prvu malicku davku. Mozem tych par davok zliat spolu do jednej nadoby a dat zamrazit? Podotykam, ze su v chladnicke v rozmedzi od cca. 12 do 20 hodin. A moze sa mliecko uskladnovat aj v nejakej nadobe co je pouzivana bezne doma,alebo len v sackoch a nadobkach na to urcenych? Flias a poharikov na odsavanie mam malo a nemam zatial v plane dokupit,kedze sa mi mliecko asi mina Tak mi je luto aj tu trosicku vyliat.

ivana82
autor
10. jan 2009

Bzucinka - nam lekarka aj laktacna sestra v nemocnici povedali, ze mliecko je nase, takze mozeme ho zlievat dokopy aj jeden den a potom ho pouzit. Ja som tak bezne robila, ked mal maly necely mesiac a bol v pohode, ziadne bolenie bruska a ani nic ine som si nevsimla. Uskladnovat som to mala vo vyvarenych flastickach, odporucali mi aj flasticky, z ktorych deticky piju, maju byt poriadne vyvarene a uzatvorene bez toho, aby bol na vrchu dudlik.

annag
10. jan 2009

bzucinka - môžeš všetky vychladené zliať dokopy a zmraziť
- skladovať môžeš v hocičom, len to nesmie uvoľňovať škodlivé látky do mm, preto ideálne do skla, ak nemáš fľaštičky dojčenecké a nepreplniť fľašky, lebo preplnené môžu zväčšiť svoj objem a prasknúť

- v chladničke maj jednu zbernú nádobku a druhú do ktorej si budeš dávať čerstvo odsaté mliečko - keď sa schladí, tak ho prileješ k nazbieranému

bzucinka
10. jan 2009

Dakujem za rady. Aj ked je to mozno prvy a posledny krat co mliecko zmrazim ☹ Dufam, ze sa este nastartujem. Idem odsat ...aspon par kvapiek. Moze sluzit ako zberna nadobka (do mraznicky) aj napr. vyvarena flasa od vyzivy? 😎

annag
10. jan 2009

bzucinka, jasne, môžeš

- inak 20,30 ml je krásne množstvo po dojčení, mliečka máš viac než dosť

- ešte k dokrmovaniu na napapaní - bábetká majú nezrelý nervový systém, keď bábu hneď po dojčení dáme fľašu, vypije ju aj preto, lebo informácie o plnom žalúdku sa do mozgu dostávajú s oneskorením , ak sa Ti podarí bábo uspať, nie je hladné, hladné životaschopné bábo v podstate nedokáže zaspať, Ty si si vsugerovala, že máš málo mliečka a bábo je veľmi hladné - nie je, jediným riešením je časté dojčenie

- keď som mala prvú dcérku, tiež mala také obdobie, plakala večer, chcela stále jesť - tak som si vymyslela rituál - okúpala som ju, ja som si dala teplú sprchu, uvarila čaj , ľahli sme do postele, malá si cuckala, možno aj hodinu, alebo len tak spinkala s prsíčkom blízko tváre a ja som čítala knižky, nikto nás nesmel rušiť a bolo z nervózneho obdobia zrazu jedno z najkrajších, odvtedy som veru toľko knižiek ani náhodou neprečítala 🙂

cotocototo
11. jan 2009

ahoj ivanka, ak tomu spravne rozumiem, Ty si uz 150ml vedela odsat pred dvoma mesiacmi. Mozno sa situacia zhorsila preto, ze menej casto odsavas a tym sa Ti tvori menej mliecka. Ja tiez odsavam pre svoju dcerku a velmi sa snazim zvysit tvorbu mlieka, lebo som doteraz musela doplnat UM v pomere 40% UM, zvysok moje mliecko. Dcerka ma 5 tyzdnov a vsemozne som sa snazila zvysit tvorbu mliecka - uz som na 15% UM. Osvedcilo sa mi: zvysit frekvenciu odsavania - ja sa snazim kazde dve hodiny, musela som zvysit prijem tekutin na 3-4 litre, inak jednoducho nemam dost mliecka, kazdy den jem zaprazane polievky a vyvary, beriem fenugreek(senovka grecka - pozri link dole na denne davky), zaradila som si do jedalnicka ovsene vlocky(vraj podporuju mliekotvorbu) a tiez pijem tmave nealkoholicke pivo(nie vela, ale casto a pravidelne v malych davkach). SKusam vsetko co sa vraj osvedcilo, obcas mam pocit, ze cely den len oganizmus zavlazujem, odvodnujem, pumpujem a dokola, ale 40% vs. 15% UM je pre mna velky rozdiel a dufam, ze postupne nebudem musiet prikrmovat uz vobec. Vela stastia.

http://www.tahakdolekarne.ic.cz/lrsenovka.html
http://www.breastfeeding.com/all_about/fenugree...
http://www.breastfeeding.com/all_about/all_abou...
http://www.kellymom.com/herbal/milksupply/fenug...