"Odstavenie" bábätka. Ako ste to zvládli vy?

bertica.h
3. dec 2006

ahojte.naša Viktoka má 14 mesiacov...ešte to snád tak skoro nebude ked zacne odmietat moju cicu,ale...chcela by som nás pripravit na to,aby to bolo co najsetrnejsie a najjemnejsie ..kojim ju len z jedneho prsnika vyse roka,ten druhy..no,akosi sa mu do toho nechcelo.. 😒 .dá sa predist tym hrozostrasnym veciam o zapale prsnikov,bolestiach,dokonca teplotách a urobit to krásnym osamostatnovaním dietatka?ako ste to zvládli vy?dakujem. 😵

geegee
12. sep 2007

wladka, ja som si v noci maleho pritulila k sebe v posteli, hned zaspal a ani mu nenapadlo pytat cuckat. Ked som mu skusila dat cajik, odmietal 🙂

lubigina
12. sep 2007

wladka, maly vie pit cez naustok, len on vzdy vypije len 1-2 glgy, viac nie. Kym by som takto do neho dostala potrebne mnozstvo, trvalo by to niekolko hodin. Alebo si casom zvykne a vypije viac naraz, ci bude lepsie nenutit ho, dat mu mlieko len do jedla a uz nekojit? Bojim sa, ci bude mat mlieka dostatok. Kazdy den dostane aj mliecny vyrobok a vecer kasu s mliekom. Staci mu to? Lebo teraz si krikom a placom stale vymoze kojenie.

geegee
12. sep 2007

lubigina, musis sa zatat aj ty a nedat. Ja som sa snazila ani nedostat sa v blizkosti Matuska pri odstavovani do nasej "kojacej" polohy...jednoducho aby som mu nevytvarala ziadne sance na asociaciu s kojenim

Mne sa osvedcilo dieta nenutt, bala som sa aby neziskal totalny odpor k mlieku. Za par dni sa to spravilo same.

wladka
12. sep 2007

lubigina, davaj mu flasku s naustkom, nech sa s nou sam pohra, netlacit nasilu.. mne malinka sa takto naucila, ze ten naustok hryzla, a ja som jej ukazovala ako sa z neho pije, nazorne, pohrala sa s nim, obcas potiahla, a uz to prislo same.. samozrejme, ze to trvalo cca tyzden az dva.. my mame kuzelny hrncek Avent, so zelenym naustkom..

geegee, hmm.. keby sa dalo.. lenze my plac, az sa zajde 😒 .. uz neviem ako to riesit.. ani hladkanie, ani drzanie za rucku, ani ignoracia.. nic nezabera.. daj dalsie tipy.. budem rada 😉

ela.masa
13. sep 2007

ahoj no sa snazim odstavit uzzz hooodne dlho ale nedari sa myslim ze teraz je omnoho prefikanejsia a nechat ju vyrevat nepomaha chce didku a basta.uz som to zas na nejaku dobu vzala.myslim ze som prepasla sancu tak pred 3/4 rokom ale vtedy to neslo z inych dovodov tak budem sledovat ako sa vam to bude darit vsetkym drzim palce

geegee
13. sep 2007

kamoska odstavila dieta tak, ze cez den mu dala normalne mliecko do flase a v noci ked chcel papat, tak mu ukazala, ze mu ide dat cajik a v pohode to zobral.
Deti su sikovne, podla mna, wladka, si uz tvoja dcerka vytvorila v hlave takyto postup: chcem mliecko - mama nechce dat - placem - mama da mliecko - plac pomaha.

ajduska
13. sep 2007

geegee, máš asi pravdu, aj ja som dnes poľavila, lebo malá strašne plakala, keď som ju šla uložiť na noc, najprv som jej ponúkla fľašu s mliekom, ale zareagovala tak, ako keď býkovi ukážu červené súkno 😀 , susedia museli mať radosť, tak som ju nakoniec nakojila, ale ten víťazoslavný úsmev, keď som si k nej ľahínala, hovoril za všetko ☹
...ani u nás nezaberá hladkanie, spievanie, proste nič...
ale včera večer som poprosila manžela, či by ju neskúsil uspať, a predstavte si, že zaspala bez kojenia, ale v noci si už vyžadovala svoje (asi budem musieť na nejaké 2 dni odísť z domu, snáď by to pomohlo 😒 )

hanka274
13. sep 2007

ela.masa-ty kojis?? dobreee!! to je super tak dlho.

ajduska-ten vitazoslavny usmev...jezisi, to poznam, a este k tomu take hlasne haha!! take "h-h-h"...ale ved mas este cas, ak nemas nejake dovody 😔

nig77
14. sep 2007

Ahojte chcem len poradiť maminám, ktoré chcú prestať s kojením. Ja som odstavovala svoje dieťa v 2 rokoch a 2 mesiacoch. Bolo to ťažké, lebo naša malá chcela vačšinou len materské mlieko a iné jedlá prakticky odmietala. Hľadala som čo najšetrnejší spôsob: Kojenie som sa snažila obmedzovať - napr. dala som len ráno a večer, postupne len pred spaním, a inak medzitým som si na prsia dala lekvár. No a naše dieťatko prišlo k didinke ako na hotové, odkrylo prsia a tam bolo "be". O to mi išlo, aby som svojmu dieťaťu citovo neublížila, aby v tom bola nejaká "druhá" príčina, ale nie ja. Zároveň som jej to vysveťlovala, že nejde mliečko, a tečie "be". Dcérka to prijímala s plačom, ale bolo to prijateľnejšie pre ňu aj pre mňa. Keď som sa už úplne rozhodla, že už žiadne kojenie (zo zdravotných dôvodov), inak by som kojila dlhšie 🙂, obviazala som sa obvazom, pod tým som mala kojeneckú podprsenku a do nej som si dala kapustné listy, nakoľko ma prsia boleli. Bola to taká babkovská rada ale prinášali fakt úľavu. Sedia aj tvarom 🙂. Mliečko odišlo bez nejakých injekcií a pod. Maminy prajem veľa trpezlivosti s detičkami 🙂. Inak ak nepomáha lekvár, môže byť aj sardelová pasta, ale to len pre silnejšie žalúdky 🙂

ajduska
14. sep 2007

hanka, v podstate nijaký vážny dôvod na ukončenie kojenia nemám, ale s menšími prestávkami kojím už 5 rokov (3 deti) a už som z toho nejaká vyšťavená 😔
najstaršiu dcérku som kojila 19 mesiacov a musela som ju odstaviť, lebo som bola znova tehotná a nezaobišlo sa to bez histerických scén, ale našťastie len cez deň a večer, lebo v tom čase už spala celú noc (od 18 mesiacov) a syna som odstavila,keď mal necelých 12 mesiacov, tam to šlo úplne bez problémov, čo sa týka neho, jedného večera som mu dala fľašu a bolo to, ale aj on prespal už vtedy celú noc (ja som mala trocha problém s prsiami, ale prešlo to)...
...no táto naša najmenšia je riadna "varecha", cez deň vydrží v pohode bez kojenia, možno aj zaspaávanie by sa bez toho dalo zvládnuť, ale v noci je dosť často hore a my máme takú "zlatú" susedu, takže ju nemôžem nechať plakať

ajduska
14. sep 2007

pokrač. ...a musím sa úprimne priznať, že chcm prestať kojiť najmä kvôli tomu, aby malá už konečne prespala celú noc, lebo to nočné kojenie vôbec nie je o hlade, synátor bol riadny jedák, vážil aj oveľa viac v jej veku, ale odmalička v noci krásne spal, tak neviem,čím to je, že niektoré kojené deti sa budia často a niektoré prespia celú noc ☹
...inak, sestra má 2-mesačnú dcérku, tiež ju kojí a tá jej prespí celú noc 😖

geegee
15. sep 2007

ajduska...ked prestanes s kojenim, babo aj tak nemusi prespat celu noc. Moj syn sa tiez v nocibudi, hodi ho uz 2 mesiace nekojim, huncut jeden 😀 Ale nechce ani cxajik, ani mliecko, len ho pohladkam a spinka dalej, ak to nepomoze, dam ho k nam do postele a po case ho prelozim naspat 🙂

ajduska
15. sep 2007

geegee, a ako si to, prosím ťa, dosiahla, že mu stačí pohladenie? 😒
moja malá už druhý večer zaspala bez kojenia, ale zato v noci si to asi vynahrádza, minulú noc bola hore 6 krát, skúsila som jej ponúknuť mlieko z fľaše, ale akurát som ju rozzúrila a druhýkrát som ju len hladkala a tíšila, ale nezabralo, a nakoniec som jej dala cucnúť, len aby nezobudila celý činžák ☹ ☹ ☹

tamarka
17. sep 2007

Ako tak tak čítam, pýtam sa samej seba čo je horšie. My totiž už prespíme celú noc asi 3 mesiace. Asi sme vystihli správny okamih a presťahovali sme ju k Emuške do izby. Ale zato cez deň je to dosť blbé. Pýta si stále, či sme doma, či sme vonku, proste stále. Snažila som sa to obmedziť na 3 kojenia denne, ale niekedy sa to proste nedá. A to naozaj nieje dudkanie. Ona fakt tahá aj z päty a keď sa náhodou odtiahne tak je ostriekaná od mliečka. Niekedy si hovorím, že je ešte čas, ale potom pride deň blbec a mňa to nebaví, až som podráždená keď si vypýta. Čo spraviť??? ☹

zuzka30
17. sep 2007

ja sa uz tiez psychicky pripravujem na odstavenie nasho Damika, ma cca 15 mesiacov. V noci sa budi coraz castejsie, ked bol maly tak pohoda, teraz spime spolu v posteli a uz niekedy ani nevnimam kedy sa obsluzi 😉 .
Je lepsie odstavit naraz, alebo predlzovat trapenie a skusat to postupne?

wladka
17. sep 2007

jaj.. nam sa nedari..ale skusim radu nig77 😉

ajduska
18. sep 2007

tak nám sa podarilo dosiahnuť, že Timka zaspáva večer bez kojenia, pije mlieko z fľaše, ale tie noci..., no škoda reči...neviem, čo robiť, ako ju odstaviť aj v noci ☹ , spí so mnou v posteli a nepomáha ani hladkanie, ani pritúlenie, len mliečko... 😔

zuzana76
18. sep 2007

ja som pocula, ze si zeny natru bradavky aj octom, to je hadam este vacsie " bé" ako lekvar

wladka
19. sep 2007

ajduska.. my to iste.. zaspi sama v postielke, bez didi.. ale tie noci su priserne, normalne som z toho unavena.. pekne od cca 20h do 2h spi, ale potom nenormal.. 🙄

ocot? skusim.. mala lubi lekvar, tak to by asi mlaskala.. 😀 ..

ajduska
19. sep 2007

jáj, wladka, keby moja malá spala od 20h do 2h, tak ju ani neodstavujem, ale ona sa od 20h budí každé 2 hodiny, niekedy aj častejšie,
včera som skúsila nedať jej cucnúť, keď sa zobudí, tak prvé prebudenie o 22h som ešte ako tak zvládla bez kojenia (susedia snáď ešte nespali 😀 ), ale o pol hodinu už bola znova hore a ten rev by som vám dopriala počuť, a keďže som nechcela, aby zobudila celý činžák vrátane svojich starších súrodencov, tak som jej musela pekne-krásne vyhovieť ☹ , asi sa s ňou na týždeň budem musieť odsťahovať na chatu a tam môže plakať, nikoho nebude rušiť, lebo inak sa asi budeme kojiť do 15tich 😀 😀 😀

tretulka
25. sep 2007

tak ja mam tiez dilemu ci maleho odstavit alebo nie, on je strasny cickos, zaspava vecer na cicke aj doobeda, v kociku vonku zaspi v pohode...najhorsie je, ze nechce spinkat vo svojej postielke, tam sa prevaluje, vrti, s nami spi kludne..rozmyslame, ze ho dame do detskej izby spinkat, lebo vzdy ked si vecer ideme s MM lahnut, maly vstane a uz ho do postielky nedam...

zuzka30
25. sep 2007

Tretulka to je aj nas problem spime spolu a vtedy v pohode. Ja si neviem predstavit ked nebude mat MM ako ho budem uspavat.....? Ved inak ako s didou v puse nezaspi. Moja Dr. vravela, ze pred odstavenim, treba naucit na umele mlieko z jej praxe mali najvacsi uspech Sunar a Francuzske mlieko, tak skusam. Celkom to ide lenze on este nevie, ze o chvilu to bude ako nahrada didi. No a potom nasleduje razne odstavenie zo dna na den, ze mi uz takych velkych detoch nema zmysel postupne, lebo to nie je o vyzive, ale o psychike. Ale tazko radit, do tohto stadia som este nedospela. Mam pocit, ze nie je problem zacat dojcit, ale ovela horsie je skoncit, hlavne pri takych velkych cucakoch.............

wladka
25. sep 2007

zuzi, to je pravda.. 😲

my sunar pijeme, lenze ho este aj zapijeme MM 😝 .. mozno by som mala skusit sunar, a na to cajik..

ja to uz musim nejak poriesit.. len odhodlanie k tomu treba

zuzka30
25. sep 2007

veru odhodlat sa a vydrzat. myslim si, ze dieta vie vycitit vahanie svojej mamy a potom streckuje viac... Ja o tom viac hovorim, ako to praktizujem. Na jednej strane ma to vycerpava, hlavne tie noci, no na druhej strane ked vidim aky je spokojny a sladko didkuje tak nemam to srdce mu to nedat....Ale pritom viem, ze cim bude starsi, tym to pojde tazsie.
Wladka nemas skusenosti so Sunarom ochutenym?? Videla som to v obchode, je to od 12 mesiacov s cokoladovou, vanilkovou a este neviem akou prichutou.

wladka
26. sep 2007

zuzi, mam.. s bananom.. a je fajn, mala si ho dava rano.. 😉 chuti jej..a co vyzera dobre, zatial ju nezapieklo, coho som sa bala, bo ju banan zapeka.. coko este nie, a vanilkove som nevidela..fakt aj taky je?? 😕 ..musim pohladat..

tretulka
26. sep 2007

zuzka30 - presne tak som na tom aj ja, no ked pocujem "mama, mnam dam..." no nedaj mu ...mne by v podstate to kojenie vobec nevadilo, len keby chcel spat v postielke...teoriu mam nastudovanu, len v praxi mi to nejde 😀 ...ked maleho prestanes kojit budes mu davat az do troch rokov UM, Sunar alebo francuzske, tak ako radia v knizkach?

ajduska
26. sep 2007

tákže, zaspávanie máme asi definitívne vyriešené, Timka zaspáva sama bez kojenia, dnes dokonca vypila mlieko z fľaše (ja jej dávam normálne krabicové mlieko z obchodu),tak som zvedavá, aká bude noc 😉

zuzka30
26. sep 2007

Tretulka budem davat UM az do troch rokov, robila som tak aj pri dcere, ta ma teraz 9 a je zdrava ako rybicka. Ziadne alergie a podobne zalezitosti. Mne sa to osvedcilo, zasa oni v knizkach asi vedia preco to pisu. Obycajne mlieko je alergen, viem aj mi sme ho pili, ale pred 30 rokmi, nebolo tolko ineho svinstva okolo nas, ci uz vo vzduchu, vode, jedle a pod. Takze ak mozem alergicke latky eliminovat, a ma to len trocha pomoct, preco nie

😉

zuzulkanz
27. sep 2007

Ahojte, chcela by som tiež odstaviť malého,ktorý má 14.mesiacov. Na šťastie v noci sa nebudí,ale cez deň si to užíva. Rozbalí ma, kedy sa mu páči. Dnes nám zistili, že máme alergiu na kravské mlieko aj vajíčka. Neviem,či kojiť ďalej alebo prestať a dať UM.

ajduska
28. sep 2007

ahoj zuzulkanz, len koj ďalej, ale skús to nejak cez ten deň obmedziť, napr. nakojiť len áno, keď ide cez deň spinkať a večer pred spaním, lebo aj jedna moja kamarátka mala ten problém, že sa malý obslúžil cez deň, kedy chcel a veľakrát aj keď napr. mali návštevu, alebo v najnevhodnejšiu chvíľu, bolo jej to nepríjemné, ale ona mu nevedela odoprieť, kojila ho nakoniec cez 4 roky
ja som moje deti po roku kojila len tak, ako som ti napísala, akurát že oni sa budili aj v noci - a s tým si teaz neviem vôbec poradiť ☹